حزب اسلامی کار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حزب اسلامی کار
دبیرکل حسین کمالی
شعار تداوم اصلاحات
بنیانگذاری ۱۳۷۷
انشعاب از خانه کارگر
شاخه دانشجویی سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار
شاخه جوانان سازمان جوانان حزب اسلامی کار
پوستن و عضویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
کشور  ایران

حزب اسلامی کار یکی از حزب‌های اصلاح طلبان ایران است که بعد از انتخابات هفتمین دوره­ ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از بطن خانه­ کارگر به دبیرکلی ابوالقاسم سرحدی‌زاده، با کارکرد بیشتر سیاسی و کمتر صنفی به ­وجود آمد و در تاریخ ۵/۱۱/۱۳۷۷ از وزارت کشور اجازه­ فعالیت یافت و در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۷۷ به ­طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

زمینه‌های شکل گیری[ویرایش]

ریشه خانه­ کارگر به شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی می‌رسد. خانه کارگر به­ عنوان مدافع حقوق کارگران در جمهوری اسلامی ایران, توسط حسین کمالی ،علیرضا محجوب، علی ربیعی تأسیس شد و آن‌ها در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۰ از وزارت کشور اجازه­ی فعالیت گرفتند.

بعد از انتخاب شدن خاتمی به ریاست جمهوری و در راستای تحقق شعارهای رئیس ­جمهور مبنی بر توسعه ­ی سیاسی عده‌ای از اعضای مرکزی تشکیلات خانه­ کارگر تصمیم به ایجاد حزب جدیدی به نام حزب اسلامی کار گرفتند. بدین ترتیب با ایجاد حزب اسلامی کار، فعالیت سیاسی در حزب اسلامی کار و فعالیت صنفی و کارگری در خانهٔ کارگر تفکیک شدند. این مساله امکانی را به حزب اسلامی کار می‌دهد که بتواند در مواقع خاص مواضع دوگانه بگیرد. به طور مثال در انخابات مجلس نهم که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی ارائه ندادند، حزب اسلامی کار با وجهه دیگر خود یعنی خانه کارگر وارد انتخابات شد و رسماً کاندیدا معرفی کرد.

دبیرکل[ویرایش]

اولین دبیر کل این حزب در سالهای ۱۳۷۷-۱۳۸۰ آقای سرحدی زاده بوده‌اند و پس از آن حسین کمالی دبیرکل این حزب شد که تا امروز نیز ادامه دارد.

سازمان‌ها[ویرایش]

رئیس سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار امیر حسین خازه، رئیس سازمان سبز حزب اسلامی کار مقداد علیاری، رئیس سازمان جوانان حزب اسلامی کار پیام مجرد می‌باشند.

اعضای سرشناس[ویرایش]

اعضای اخراج شده[ویرایش]

الهه راستگو که در لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران سال ۹۲ قرار گرفته بود و از طریق این لیست به شورای شهر راه یافت. وی در زمان انتخاب شهردار تهران بر خلاف تصمیم جمعی اصلاح‌طلبان به محمدباقر قالیباف رای داد و با تک رای او قالیباف شهردار تهران باقی ماند.

معاونت‌ها[ویرایش]

رییس دفتر سیاسی تقی علی حسینی، سخنگوی این حزب تقی علی حسینی، مسئول سازمانهای این حزب افکاری، معاون استانهای این حزب موسوی، معاون آموزش این حزب بابک رحیمی، معاون هماهنگی این حزب حسین حافظی و معاون مالی این حزب سحر خسروی هستند.

دفتر سیاسی[ویرایش]

طی جلسه‌ای در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۲ اعضای شورای مرکزی حزب اسلامی کار[۱] آقایان تقی علی حسینی، حبیب‌زاده، فرنیان، افکاری، رحیمی، شیرخانی و محمد نیشابوری به عنوان اعضای اصلی دفتر سیاسی انتخاب شدند و آقای خلیل‌آبادی و خانم اقبال نیا هم به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.

منابع[ویرایش]