حزب اسلامی کار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حزب اسلامی کار
دبیرکل حسین کمالی
شعار تداوم اصلاحات
بنیانگذاری ۱۳۷۷
شاخه دانشجویی سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار
شاخه جوانان سازمان جوانان حزب اسلامی کار
پوستن و عضویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
کشور  ایران

حزب اسلامی کار یکی از احزاب‌اصلاح طلب ایران است که بعد از انتخابات هفتمین دوره­ ریاست جمهوری ۱۳۷۶ از بطن خانه­ کارگر به دبیرکلی ابوالقاسم سرحدی‌زاده، با کارکرد بیشتر سیاسی و کمتر صنفی به ­وجود آمد و در تاریخ ۵/۱۱/۱۳۷۷ از وزارت کشور اجازه­ فعالیت یافت و در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۷۷ به ­طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

زمینه‌های شکل گیری[ویرایش]

ریشه خانه­ کارگر به شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی می‌رسد. خانه کارگر به­ عنوان مدافع حقوق کارگران در جمهوری اسلامی ایران, توسط حسین کمالی ،علیرضا محجوب، علی ربیعی تأسیس شد و آن‌ها در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۷۰ از وزارت کشور اجازه­ فعالیت گرفتند.

بعد از انتخاب شدن خاتمی به ریاست جمهوری و در راستای تحقق شعارهای رئیس ­جمهور مبنی بر توسعه ­ی سیاسی عده‌ای از اعضای مرکزی تشکیلات خانه­ کارگر تصمیم به ایجاد حزب جدیدی به نام حزب اسلامی کار گرفتند. بدین ترتیب با ایجاد حزب اسلامی کار، فعالیت سیاسی در حزب اسلامی کار و فعالیت صنفی و کارگری در خانهٔ کارگر تفکیک شدند. این مساله امکانی را به خانه کارگر و حزب اسلامی کار داد تا بتوانند در مواقع خاص مواضع متفاوتی بگیرند. به طور مثال، در انتخابات مجلس نهم که اصلاح طلبان لیست انتخاباتی ارائه ندادند، خانه کارگر وارد انتخابات شد و رسماً کاندیدا معرفی کرد.

دبیرکل[ویرایش]

اولین دبیر کل این حزب در سالهای ۱۳۷۷-۱۳۸۰ آقای سرحدی زاده بوده‌اند و پس از آن دکترحسین کمالی دبیرکل این حزب شد که تا امروز نیز ادامه دارد.

سازمان‌ها[ویرایش]

رییس سازمان زنان خانم اقبال نیا،رئیس سازمان دانشجویی مهدی فرنیان، رئیس سازمان جوانان حزب اسلامی کار پیام مجرد و رئیس سازمان سبز حزب اسلامی کار مقداد علیاری می‌باشند.

اعضای سرشناس[ویرایش]

الهه راستگو[ویرایش]

الهه راستگو در لیست اصلاح‌طلبان برای انتخابات شورای شهر تهران سال ۹۲ قرار گرفته بود و از طریق این لیست به شورای شهر راه یافت. وی در زمان انتخاب شهردار تهران بر خلاف تصمیم جمعی اصلاح‌طلبان به محمدباقر قالیباف رای داد و با تک رای او قالیباف شهردار تهران باقی ماند.در پی این رفتار غیر تشکیلاتی، که قبلا نیز تکرار شده بود و نیز اتهام سوگند دروغ، شورای داوری حزب با تشکیل جلسه و دعوت از پنج تن از اعضای شورای شورای شهر به عنوان شهود و مطلع، رای به اخراج نامبرده از حزب داد.

معاونت‌ها[ویرایش]

رییس دفتر سیاسی و سخنگوی این حزب محمدتقی علی حسینی، مسئول سازمانهای این حزب افکاری، معاون استانهای این حزب موسوی، معاون آموزش این حزب بابک رحیمی، ومعاون مالی این حزب سحر خسروی هستند.

دفتر سیاسی[ویرایش]

طی جلسه‌ای در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۲ اعضای شورای مرکزی حزب اسلامی کار[۱] آقایان تقی علی حسینی، حبیب‌زاده، فرنیان، افکاری، رحیمی، شیرخانی و محمد نیشابوری به عنوان اعضای اصلی دفتر سیاسی انتخاب شدند و آقای خلیل‌آبادی و خانم اقبال نیا هم به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.

منابع[ویرایش]