کیهان (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کیهان
Kayhan.svg
نوع روزنامه
قالب برودشیت (نسبتاً بزرگ)

صاحب امتیاز موسسه کیهان
مدیر مسئول حسین شریعتمداری
بنیانگذار عبدالرحمان فرامرزی و مصطفی مصباح‌زاده
دفتر مرکزی تهران، ایران
زبان فارسی

وب‌گاه: www.kayhan.ir

روزنامهٔ کیهان یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های ایران است. نخستین شماره آن در سوم خرداد ۱۳۲۱ در تهران منتشر شد و به‌جز سه بار توقیف در سال ۱۳۲۲ به‌طور مستمر منتشر شده‌است.

فعالیت[ویرایش]

۱۳۲۱- ۱۳۳۲

نخستین شماره آن به عنوان جانشین «آینده ایران» در سوم خرداد ۱۳۲۱ در تهران منتشر شد. صاحب امتیاز آن در آغاز تاسیس عبدالرحمان فرامرزی و سردبیر آن مصطفی مصباح‌زاده بود اما در ۲۰ دی همان سال که مجوز آن تجدید شد جای این دو عوض شد.

۱۳۳۲- ۱۳۵۷

آخرین سردبیر روزنامه کیهان تا آستانه انقلاب امیر طاهری بود. با نزدیک شدن انقلاب سال ۱۳۵۷، شورای سردبیری تازه‌ای در کیهان شکل گرفت که رحمان هاتفی در رأس آن قرار داشت [۱].

۱۳۵۷- ۱۳۶۹
روزنامه کیهان مورخ ۲۱ تیر ۱۳۵۸ خورشیدی.
در تیتر دوم به صورت درشت نوشته شده‌است: «بحکم دادگاه انقلاب اسلامی ۳ زن و ۴ مرد تیرباران شدند» در تیتر کوچک‌تر این خبر آمده‌است: «اسامی زنان اعدام شده: پری بلنده، ثریا ترکه و اشرف چهارچشم بود»[۲] عکسی از پری بلنده با چادر و منصور باقریان زیر این خبر چاپ شده‌است.
خبر و حکم انتصاب سید محمد خاتمی به عنوان سرپرست روزنامه کیهان توسط آیت‌الله روح الله خمینی در آبان ۱۳۵۹

امیر طاهری از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۹ میلادی، سردبیر روزنامه کیهان بود.[۳][۴]

در جریان انقلاب، کیهان به دفاع از اعتراضات مردم پرداخت و در مبارزه برای آزادی نشر و بیان نقش برجسته‌ای ایفا کرد. از میانه اردیبهشت ۵۸ انجمن اسلامی روزنامه شروع به دخالت در کار هیئت تحریریه کرد تا به قولی از چپ بودن روزنامه بکاهد و به مذهبی بودن آن بیفزاید. و حتی لیست ۲۰ نفر را به محافظین داد تا از ورود آنها به روزنامه جلوگیری کنند. بعد از آن با فشار انجمن اسلامی و تسلیم نشدن رحمان هاتفی روزنامه دو سه ماه تعطیل شد. [۵] رحمان هاتفی تا نیمه سال ۱۳۵۸ سردبیر کیهان باقی‌ماند [۶] در طول این دوران مدتی ابراهیم یزدی و مدتی سید محمد اصغری مسئولیت اداره کیهان را بر عهده داشت. محمد خاتمی نیز مدتی نماینده ولی فقیه در کیهان بود [۷].

۱۳۶۹ تا کنون

از اواسط دهه هفتاد پس از دوران مهدی نصیری، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه و موسسه کیهان شد که نماینده ولی فقیه در این موسسه نیز هست.آیت‌الله خامنه‌ای طی حکمی در اول دی ماه سال 72، حسین شریعتمداری را به عنوان نماینده‌ی خود و سرپرست مؤسسه کیهان منصوب کرد. از آن زمان کیهان روند جدیدی را پیش گرفت. حسین شریعتمداری موفق شد تا به همراه محمدکاظم انبارلویی سردبیر روزنامه رسالت، جایزه بهترین و منصف‌ترین منتقد دولت محمود احمدی‌نژاد را در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات، از آن خود کند.[۸][۹] روزنامه کیهان در زمان انتخابات نهمین و دهمین دوره ریاست جمهوری، از محمود احمدی‌نژاد حمایت می‌کرد.[۱۰][پیوند مرده] سردبیر سابق آن صفار هرندی بود که پس از به ریاست جمهوری رسیدن احمدی نژاد، به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم انتخاب گردید.

اخبارهای جنجال‌ساز[ویرایش]

عکس از صفحه اول روزنامه کیهان، به تاریخ 19 بهمن 1391 ، بازنشر خبری طنز شبکه 10 اسرائیل مبنی بر پرواز جنگنده‌های سوری بر فراز آسمان تل‌آویو و حیفا

روزنامه کیهان (به سرپرستی حسین شریعت‌مداری) و همچنین رسانه‌های حکومتی چون فارس‌نیوز، به نقل از رسانه خبری سوری «دام پرس»، خبری مبنی بر «پرواز جنگنده‌های سوری بر فراز آسمان شهر تل‌آویو» رخ داده است. منبع این خبر، برنامه طنز شبکه ده تلویزیون اسرائیل بود.[۱۱][۱۲][۱۳]

منابع[ویرایش]

  • سازمان انتشارات کیهان. کیهان دوره دوم (جلد اول). تهران: سازمان انتشارات کیهان، ۱۳۶۳. 

پیوند به بیرون[ویرایش]