مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مجمع مدرسین و محققین حوزهٔ علمیهٔ قم، جمعی متشکل از روحانیون مدرس و محقق حوزهٔ علمیهٔ قم است که بعد از دوم خرداد ۱۳۷۶ در قم بنیانگذاری شد و با مشی «اصلاح طلبی، تغییر و اصول‌گرایی انقلابی اصیل» به فعالیت سیاسی در حوزهٔ عمومی کشور و البته حوزهٔ علمیهٔ قم می‌پردازد.

مشی و جایگاه[ویرایش]

بنیانگذاران اصلی این مجمع شامل آیت‌الله عبایی خراسانی، آیت‌الله موسوی تبریزی، آیت‌الله بیات زنجانی و دیگران می‌باشد و اعضای آن که اکنون اکثراً از ناراضیان وضع موجود و اصلاح طلبان، مدرسان درس خارج حوزه علمیه قم، اساتید دانشگاه روحانی و شاگردان آیت‌الله العظمی منتظری می‌باشند، دارای نفوذ و قدرت قابل توجه‌ای در میان مراجع و برخی لایه‌های حوزهٔ علمیه بوده و تا حدودی به عنوان جریان رقیب جامعهٔ مدرسین حوزهٔ علمیهٔ قم فعالیت می‌کنند.

این جریان سیاسی و مذهبی فارغ از اقدامات فرهنگی و مذهبی، همچون چاپ کتاب‌های اصلاح دینی، برگزاری جلسات سخنرانی و غیره، در میان اصلاح‌طلبان کشور نیز جایگاهی ویژه دارد و در انتخابات و جریانات سیاسی و اعتراضات همراه با اقدامات و بیانیه‌ها و حمایت‌ها، همراه با دیگر اصلاح طلبان چون حزب مشارکت، مجمع روحانیون و سازمان مجاهدین انقلاب و غیره، مشی و روش اصلاح طلبی را پیگیری کرده‌اند.

این تشکل در وقایع بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری نقش ویژه‌ای ایفا کرده و ضمن رد مشروعیت دولت در کنار دیگر معترضان ایستاده است.

اعضا[ویرایش]

برخی از اعضای این تشکل سیاسی-مذهبی افراد زیر هستند: سید حسین موسوی تبریزی، سید محمدعلی ایازی، محمود صلواتی، محمدتقی فاضل میبدی، سید ابوالفضل موسویان، محمدعلی کوشا، سید سراج الدین موسوی، اسدالله بیات زنجانی، مسعود ادیب، مهدوی آملی، داود فیرحی، ناظم زاده قمی، صادق کاملان، محمد رضا یوسفی، سید رضا برقعی مدرس، عبدالرحیم سلیمانی، سعیدیان فر، مقدم و دیگر اعضا.

دبیر فعلی مجمع محققین و مدرسین حوزه که در قم فعالیت می‌کند، اکنون آیت‌الله سید حسین موسوی تبریزی می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]