صدا و سیمای مرکز آبادان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شبکه آبادان
Abadan tv.png
راه‌اندازی‌شده۱۳۴۹
متعلق بهسازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
قالب تصویرSDTV
کشور ایران
گسترهٔ پخشآبادان و غرب آسیا
دفترهای مرکزیآبادان
کانال (های) خواهرشبکه خوزستان
وبگاهhttp://abadan.irib.ir
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۲۲۸۴ عمودی ۳۰۰۰۰
رسانه جاری
https://sepehr.irib.ir/?idc=129&idt=tv&idv=82

صدا و سیمای مرکز آبادان یکی از مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در شهر آبادان فعالیت می‌کند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه مختصری در مورد صدا و سیمای مرکز آبادان:

قبل از پیروزی انقلاب شهرستان آبادان از دو فرستنده رادیویی برخوردار بود، یکی متعلق به شرکت ملی نفت ایران و با نام رادیو نفت ملی که از سال ۱۳۳۲ به صورت ۲۴ ساعته به تولید و پخش برنامه می‌پرداخت و دیگری که در سال ۱۳۵۲ راه اندازی شد، به نام رادیو آبادان معروف بود. شهرستان آبادان، پس از تهران نخستین شهری بود که در روز ۱۲ آبان ۱۳۴۹، صاحب فرستنده تلویزیونی شد.

برنامه‌های این فرستنده به دو زبان فارسی و عربی پخش می‌شد. در سال‌های قبل از انقلاب ۲۳۷ نفر در رادیو و تلویزیون آبادان مشغول به کار بودند و در ناحیه خوزستان علاوه بر آبادان، شهرهای اهواز و آغاجاری، مسجد سلیمان، دزفول (در تاریخ آذر ماه ۱۳۵۰) و خارک (در سال ۱۳۵۱) از برنامه تلویزیونی استفاده می‌کردند.

اولین ساختمان صدا و سیمای مرکز آبادان با زیر بنای ۱۰۰۰ متر مربع در منطقه بوارده شمالی قرار داشت که هم‌اکنون به عنوان خوابگاه مرکز و باشگاه رادیویی و تلویزیونی جوان از آن استفاده می‌شود. ساختمان جدید مرکز۳۵۰۰ متر مربع وسعت دارد که در زمینی به مساحت ۱۵۵۰۰ متر مربع و در منطقه بوارده جنوبی بنا شده‌است.

تا سال ۵۹، صدا و سیمای آبادان تنها مرکز تلویزیونی استان خوزستان بود؛ اما با شروع جنگ تحمیلی فعالیت این مرکز متوقف شد و به دلیل نیاز منطقه، فعالیت های تلویزیونی به مرکز اهواز انتقال یافت و پس از بازگشایی و افتتاح صدا و سیمای مرکز آبادان در سال ۱۳۷۴، استان خوزستان دارای دو مرکز رادیو و تلویزیون آبادان و اهواز شد.

مرکز آبادان قریب به ۳۰ سال سابقه دارد. اولین فرستنده تلویزیون آبادان، شبکه ۳ و تلویزیون (ثابت پاسال) نامیده می‌شد که سپس به تلویزیون خلیج فارس تغییر نام داد.

با ایجاد ساختمان فعلی و تأسیس رادیو تلویزیون ملی سابق، تجهیزات تلویزیون سابق پاسال هم به این ساختمان منتقل شد.

در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب، شهرستان آبادان دارای دو رادیو بود. اول رادیو متعلق به شرکت ملی نفت ایران، که از سال ۱۳۳۲ و با نام ((رادیو نفت ملی)) فعالیت خود را آغاز کرده بود و به صورت ۲۴ ساعته به پخش برنامه می‌پرداخت و بطور مستقل زیر نظر شرکت ملی نفت اداره می‌شد و هیچگونه ارتباط کاری با اداره رادیو تلویزیون آن زمان نداشت.

رادیو نفت ملی از طریق یک فرستنده موج متوسط ۱۰ کیلوواتی در منطقه جمشیدآباد برنامه‌های خود را پخش می‌کرد و به دلیل برخورداری از موقعیت مناسب آنتن‌ها در اغلب نقاط کشور شنیده می‌شد. رادیو دیگری که در سال ۱۳۵۲ راه اندازی شد که به نام رادیو آبادان معروف بود و از طریق یک فرستنده ۲×۶۰۰ کیلوواتی به پخش برنامه می‌پرداخت و بیشتر نقش برونمرزی داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، صدا و سیمای مرکز آبادان همچنان به فعالیت خود ادامه می‌داد تا اینکه جنگ تحمیلی آغاز شد، با شروع جنگ تحمیلی فعالیت تلویزیونی متوقف شد اما رادیو با عنوان صدای آبادان تا سال ۱۳۶۵ به پخش برنامه‌های خود ادامه داد و نقش ارزنده و حساسی در زمینه انعکاس رویداد دفاع مقدس و تقویت روحیه رزمندگان ایفا می‌کرد. نقش خبرنگار برجسته دوران جنگ غلامرضا رهبر در این دوران بسیار پررنگ بود و گزارشهای بسیار ماندگاری از آن زمان به جا مانده‌است.[۲]

بعد از پایان جنگ تحمیلی و شروع مرحله باز سازی، مرکز آبادان نیز بازسازی و تجهیز شد، ساختمان‌ها و مجموعه فنی مرکز از اول شهریور ماه ۱۳۷۴ با حضور ریاست محترم سازمان بطور رسمی افتتاح شد و از آن در تاریخ ۱۵/۹/۷۴ رادیو آبادان و در تاریخ ۱۲/۱۱/۷۴ تلویزیون آبادان رسماً فعالیت خود را آغاز کرد.

در خرداد ماه ۱۳۹۴، شبکه آبادان و شبکه مهاباد، دو شبکه محلی صدا و سیما از ماهواره بدر ۵ قابل دریافت شدند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «صدا و سیمای مراکز». وب‌گاه معاونت امور مجلس و استان‌ها. دریافت‌شده در ۹ ژانویهٔ ۲۰۱۰.
  2. http://www.aparat.com/v/QzsG4

پیوند به بیرون[ویرایش]