پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «سیس»

۸ بایت اضافه‌شده ،  ۱ سال پیش
جز
جایگزینی با اشتباه‌یاب: پهلوی⟸خط پهلوی، امند⟸امند (شبستر)، بابانورالدین⟸بابا نورالدین، شهرسیس⟸شهر سیس، قرارداردکه⟸قراردارد که
برچسب: ویرایش مبدأ ۲۰۱۷
جز (جایگزینی با اشتباه‌یاب: پهلوی⟸خط پهلوی، امند⟸امند (شبستر)، بابانورالدین⟸بابا نورالدین، شهرسیس⟸شهر سیس، قرارداردکه⟸قراردارد که)
|پانویس=
}}
'''شهرسیسشهر سیس''' یکی از شهرهای [[شهرستان شبستر]] که در [[بخش مرکزی شهرستان شبستر|بخش مرکزی]] [[شهرستان شبستر]] در ۱۴ کیلومتری شرق شبستر واقع شده‌است. شهر سیس یر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی برابر با ۱۰۹۰۰ نفر داشته‌است. سیس در زبان [[خط پهلوی]] به معنی اسب است به‌ویژه اسب تندرو، جهنده و چالاک (فرهنگ فارسی عمید)، همچنین در زبان ترکی به معنی مه و چم می‌باشد. سنگ [[قیزیل‌داشن]]، آسياب آبي، مقبره شيخ پير رجب و مسجد محمد حنیفه از دیدنی‌های تاریخی شهر سیس است.<ref>[http://www.aftab.ir/articles/social/tourism/c4c1177163910_tabriz_p1.php تبریز]، برداشت شده در ۲۲ تیر ۱۳۸۸.</ref> دامنه رشته کوه‌های [[میشوداغی|میشو داغی]] و چشمه‌های آن و طبیعت ظهرآباد نیز از دیدنی‌های طبیعی آن است؛ و مقبره شیخ اسماعیل سیسی در سیس از دیدنیهای دیگر شهر می‌باشد و بابانورالدینبابا نورالدین سیسی از عارفان نامدار اهل سیس می‌باشد.
 
یک غار با اتاقکهایی، مربوط به قبل از میلاد، در نزدیکی مقبره شیخ اسماعیل سیسی قرارداردکهقراردارد که مردم آن زمان از آن به عنوان پناهگاهی در مواقع حمله دشمنان استفاده می‌کردند.
 
== تاریخ ==