قلعه رستم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلعه‌رستم
ورودی قلعه رستم.JPG
دروازه قلعه‌رستم
نامقلعه‌رستم
کشورایران
استاناستان سیستان و بلوچستان
شهرستانشهرستان هامون
بخشبخش مرکزی دهستان لوتک
اطلاعات اثر
نام محلیقلعه رستم
نام‌های قدیمیقلعه رستم
نوع بناخشت و گل
سال‌های مرمت۱۳۹۵-۱۳۹۶
کاربریدفاعی، مسکونی
کاربری کنونیرها شده
دیرینگینا مشخص
دورهٔ ساخت اثرصفویه
بانی اثرمیراث فرهنگی
مالک اثرمیراث فرهنگی
مالک فعلی اثرمیراث فرهنگی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۳۱۱۱۰
تاریخ ثبت ملی۱۳۹۳
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدآری
آدرسجاده زابل و هامون به زاهدان بعد از شهر سوخته
از ابنیه‌های باستانی سیستان و بلوچستان

قلعه رستم، در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان هامون، بعد از شهر سوخته خارج از جاده اصلی بنایی وسیع و مربوط به دوران صفوی - سلجوقی است. محوطه‌ای که قلعه در آن قرار دارد معروف به محوطه حوض‌دار است. در این منطقه بقایای یک شهر باستانی با آجرکاری و ساختمان‌های متعدد و سردر ورودی، برج نگهبانی و ۱۵برج دفاعی است.

تاریخچه[ویرایش]

این قلعه بزرگ‌ترین قلعه دوران صفوی و مربوط به خوانین سیستانی در زمان صفویان بوده است که با عناوین رئیس‌رستم(شاه رستم رئیسی) و رئیس‌بهمن و... در منطقه حوض‌دار حکومت میکردند. این منطقه و عظمت آن جنبه افسانه‌ای داشته و انتساب آن به نام آورترین شخصیت سیستان یعنی رستم در شاهنامه است. در مجموع حدود ۱۵ تپه مربوط به دوران پیش از تاریخ نیز در این نواحی وجود دارد. باستان شناسان تعدادی سکه نقره مربوط به پوراندخت ملکه ساسانی در این منطقه کشف کرده‌اند.

این آثار به علت پرت بودن از جاده اصلی مورد توجه گردشگران و مردم منطقه نشده لذا به علت عدم آگاهی مسافران مورد توجه تعداد اندکی از گردشگران قرار می‌گیرد. این قلعه به علت نبود اعتبارات مالی و منابع انسانی، سیر فرسایشی را طی می نماید و حفاری‌های غیرمجاز در این قلعه باعث سرعت بخشیدن به تخریب این بنای عظیم تاریخی شده است.

نگارخانه قلعه‌رستم[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  • کتاب راهنمای مختصر آثار باستانی سیستان – دکتر سیدمنصور سید سجادی – چاپ ۱۳۸۲ – ناشر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان سیستان و بلوچستان
  • کتاب سیستان بهشت باستان شناسان – گروه باستان‌شناسی دانشگاه زابل- چاپ ۱۳۸۰ – ناشر روابط عمومی دانشگاه زابل

پیوند به بیرون[ویرایش]