صکوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
اقتصاد اسلامی

مضاربهمزارعه
قرض‌الحسنهجعاله
سَلَف‌خریمساقات
هِبهجزیه
زکاتخمس
صدقهوقف
بیت‌المال
صکوکرِبا
بانکداری اسلامی

صُکوک[۱] جمع صَک به معنای سند و سفته است و مُعَرَّب واژهٔ cheque انگلیسی(چک) است. عرب‌ها این واژه را توسعه داده بر کلیهٔ انواع حوالجات، تعهدات و اسناد مالی بکار بردند.

محتویات

تعریف ابزارهای مالی اسلامی (صُکوک)[ویرایش]

ابزارهای مالی اسلامی (صُکوک)، اوراق بهادار با ارزش مالی یکسان و قابل معامله در بازارهای مالی هستند که بر پایهٔ یکی از قراردادهای مورد تأیید اسلام طراحی شده‌اند و دارندگان اوراق به صورت مشاع مالک یک یا مجموعهای از داراییها و منافع حاصل از آن‌ها می‌باشند.

تفاوت ابزارهای مالی اسلامی (صُکوک) با اوراق قرضه (اوراق ربوی با درآمد ثابت)[ویرایش]

۱- صُکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. یعنی رابطهٔ بین صادرکننده و خریدار اوراق قرضه رابطه وام‌دهنده و وام‌گیرنده است که نرخ بهرهٔ وام هم ثابت است و این همان رباست. ۲- دارایی موضوع انتشار اوراق صُکوک از نظر شرعی باید مجاز و صحیح باشد. در حالی‌که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد. ۳- اعتبار اوراق قرضه به اعتبار صادرکننده یا ناشر آن وابسته است و با آن سنجیده می‌شود در حالی که اعتبار صُکوک به ناشر بستگی ندارد بلکه به ارزش دارایی پشتوانه بستگی دارد. ۴- فروش صُکوک در بازار ثانویه، فروش مالکیت یک دارایی است اما فروش اوراق قرضه فروش بدهی است. ۵- در صُکوک امکان افزایش اصل دارایی و در نتیجه ارزش خود ورقه صُکوک وجود دارد در حالی‌که اصل بدهی در اوراق قرضه قابلیت افزایش ندارد.

مزایای استفاده از ابزارهای مالی اسلامی (صُکوک)[ویرایش]

صُکوک دارای مزیت‌های متعددی بوده و به عقیده برخی صاحب نظران، این نوع اوراق بهادار اسلامی پُل ارتباطی بین دو بازار پول و سرمایه به‌شمار می‌رود. برخی از عمده مزایای صکوک به شرح زیر می‌باشد: ۱- افزایش نقدینگی بانی (تأمین مالی‌کننده از طریق انتشار صُکوک) ۲- در صورت انتشار صُکوک به پشتوانهٔ دارایی‌هایی که نقدینگی پایینی دارند یا غیر نقد هستند، دارایی‌های مذکور از ترازنامه خارج شده و وجوه نقد جایگزین آن می‌شود. ۳- علیرغم اینکه قسمتی از دارایی‌ها از شرکت بانی جدا می‌شود اما با این حال باز هم بانی می‌تواند از دارایی‌ها استفاده کند. ۴- از آنجا که صُکوک با پشتوانهٔ دارایی منتشر می‌شود لذا دارای ریسک کمتری است و هزینهٔ تأمین مالی را نیز کاهش می‌دهد. ۵- کمک به توسعهٔ بازار سرمایه با فراهم کردن امکان تبدیل دارایی‌ها به اوراق بهادار. ۶- چنان‌چه برای دادوستد این نوع اوراق بازار ثانویه فراهم شود آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌یابد.

تاریخچه و آمار انتشار ابزارهای مالی اسلامی (صُکوک)[۲][ویرایش]

اولین تعریف از صکوک اسلامی در سال 1988 در جده و در چهارمین همایش شورای مجمع فقه اسلامی مطرح شد. با این‌حال تاریخچه انتشار اولین صکوک اسلامی به کشور مالزی بر می‌گردد. در سال 1990 و زمانی که شرکت شل ام.دی.اس که شرکتی تازه تأسیس بود برای تأمین مالی پروژه‌های خود دست به انتشار صکوک زد. جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۴ میلادی مقررات ناظر بر انتشار اوراق مشارکت را تهیه کرد و شهرداری تهران به عنوان ناشر، اولین اوراق مشارکت را جهت تأمین مالی پروژه بزرگراه شهید نواب صفوی منتشر نمود. در سال 2003 سازمان حسابداری و حسابرسی برای نهادهای مالی اسلامی (AAOIFI) استاندارد شریعت شماره 17 خود را منتشر کرد. بر این اساس صکوک عبارت است از: « اسنادی با ارزش برابر که معرف سهم تقسیم (افراز) نشده از مالکیت بردارایی‌های قابل‌لمس، منافع، و خدمات و همچنین مالکیت بر دارایی‌های مرتبط با پروژه‌ای ویژه یا فعالیت سرمایه‌گذاری مشخص می‌باشند». این سازمان 14 نوع صکوک مختلف را معرفی کرده‌است. شایان ذکر است از سال ۲۰۰۱ میلادی تا ژانویه ۲۰۱۳ میلادی حدود ۷/۴۷۲ میلیارد دلار صُکوک در جهان منتشر شده که حدود ۳۶/۳۹۴ میلیارد دلار آن صُکوک داخلی کشورها و حدود ۳۳/۷۸ میلیارد دلار آن صُکوک بین‌المللی بوده‌است. ارزش صکوک منتشره در ایران تا بهمن ماه ۱۳۹۲ بیش از ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال بوده‌است. متأسفانه به دلیل انفصال بازارهای مالی ایران از بازارهای جهانی و انفعال فعالان نهادهای مالی ذی‌ربط، ایران که یکی از پیشگامان استفاده از صکوک بوده‌است، هیج نقش و جایگاهی در بازار تأمین مالی صکوک و تاریخچه مکتوب مرتبط با صکوک ندارد.

ساختار اجمالی اوراق بهادار اسلامی (صُکوک)[۳][ویرایش]

ابزارهای مالی غیر انتفاعی[ویرایش]

اوراق قرض الحسنه[ویرایش]

اوراق بهاداری است که بر اساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می‌شود و به موجب آن قرارداد، ناشر اوراق به میزان ارزش اسمی آن‌ها از دارندگان اوراق استقراض می‌کند و به همان مقدار به آنان بدهکار است و بایستی در سررسید معین یا عندالمطالبه به آنان بپردازد.

اوراق وقفی[ویرایش]

اوراق بهادار با نامی است که به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین (زمان احداث پروژه) منتشر می‌شود و به واقفینی که قصد مشارکت در طرح‌های عام‌المنفعه را دارند واگذار می‌گردد.

ابزارهای مالی انتفاعی با سود معین و قابل فروش در بازار ثانوی[ویرایش]

اوراق اجاره[ویرایش]

اوراق بهاداری است که براساس عقد اجاره منتشر می‌شود و نشان دهنده مالکیت مشاع دارندگان آن، در دارایی مبنای انتشار اوراق است که اجاره داده می‌شود.

اوراق مرابحه[ویرایش]

اوراق بهاداری هستند که دارندگان آن‌ها به صورت مشاع مالک دارایی مالی (دینی) هستند که بر اساس قرارداد مرابحه حاصل شده‌است، این اوراق بازدهی ثابت داشته و قابل فروش در بازار ثانوی می‌باشند.

اوراق استصناع[ویرایش]

اسناد و گواهی‌های دارای ارزش یکسان هستند و برای تجمیع وجوه لازم جهت ساخت کالایی استفاده می‌شوند که تحت تملک دارنده صُکوک است.

اوراق سَلَف[ویرایش]

سَلَف از اقسام بیع و عکس نسیه است. هنگامی‌که شخصی تولید یا ارایهی کالای معینی را مورد هدف قرار می‌دهد، با انتشار این نوع صُکوک قادر خواهد بود تا منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین کند. در واقع سرمایه‌گذاران در این اوراق، کالای مورد نظر را پیش خرید کرده‌اند.

اوراق منفعت[ویرایش]

سند مالی بهاداری است که بیانگر مالکیت دارندهٔ آن بر مقدار معین خدمات یا منافع آینده از یک دارایی بادوام می‌باشد، که در ازای پرداخت مبلغ معینی به وی منتقل شده‌است.

اوراق جُعاله[ویرایش]

اوراق مالکیت مشاع خدمتی‌است که براساس قرارداد جعاله تعهد انجام و تحویل آن شده‌است. بعد از پایان خدمت (موضوع جعاله)، صاحبان اوراق، مالک مشاع نتیجه خدمت خواهند بود. نتیجه خدمت ممکن است امتیاز مالی یا دارایی فیزیکی باشد.

ابزارهای مالی انتفاعی با سود انتظاری[ویرایش]

اوراق مشارکت[ویرایش]

سندی است گویای مالکیت دارنده آن، نسبت به بخشی از یک دارایی حقیقی که متعلق به دولت، شرکت‌های تعاونی یا خصوصی است و تا سررسید اوراق، هر نوع تغییر قیمت دارایی متوجه صاحب اوراق مشارکت است.

اوراق مضاربه[ویرایش]

سندی‌است گویای مالکیت دارندگان آن به‌طوری‌که ناشر اوراق مضاربه با واگذاری اوراق، وجوه متقاضیان اوراق را جمعآوری کرده و به عنوان مضاربه در اختیار بانی قرار می‌دهد، بانی در فعالیت اقتصادی سودآور (بازرگانی) به کار می‌گیرد و در پایان هر معامله یا پایان هر دورهٔ مالی سود حاصله را براساس نسبتهایی که روی اوراق نوشته شده، میان خود و صاحبان اوراق تقسیم می‌کند.

اوراق مزارعه[ویرایش]

سند مالکیت مشاع دارندگان اوراق بر زمین یا زمین‌های زراعیِ یا دیگر نهادههای تولیدی زراعی معین است که به قرارداد مزارعه برای کشت و زرع در اختیار عامل مزارعه گذاشته شده‌است.

اوراق مساقات[ویرایش]

سند مالکیت مشاع دارندگان اوراق بر باغ یا باغهایِ مثمر یا دیگر نهادههای تولیدی باغی معین است که به قرارداد مساقات برای باغداری در اختیار عامل قرارداد مساقات گذاشته شده‌است.

ارکان انتشار اوراق بهادار اسلامی (صُکوک)[۴][ویرایش]

بانی[ویرایش]

شخص حقوقی است که نهاد واسط برای تأمین مالی وی در قالب عقود اسلامی، اقدام به انتشار اوراق بهادار اسلامی می‌نماید.

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه[ویرایش]

نهاد مالی است که به موجب دستورالعمل فعالیت نهادهای واسط مصوب ۱۱/۵/۱۳۸۹ شورای عالی بورس و اوراق بهادار تأسیس شده‌است و به‌عنوان یکی از ارکان انتشار اوراق بهادار اسلامی (صُکوک)، وظیفه تأسیس و راهبری نهادهای واسط را در بازار سرمایهٔ ایران عهده‌دار می‌باشد. در واقع این شرکت نقش امین را دارد که جهت حفظ منافع دارندگان اوراق بهادار اسلامی و حصول اطمینان از صحت عملیات ناشر، نسبت به مصرف وجوه، نحوهٔ نگهداری حساب‌ها و صورت‌های مالی و عملکرد اجرایی به صورت مستمر، رسیدگی و اظهار نظر می‌نماید. از دیگر وظایف این شرکت انجام کلیهٔ امور اداری، مالی، مدیریتی، حقوقی و قانونی نهاد واسط و هم‌چنین نگهداری حساب‌ها و دفاتر مالی نهاد واسط و رد آن پس از اتمام مدت قرارداد است.

واسط[ویرایش]

نهاد واسط در قالب حقوقی شرکت با مسئولیت محدود، توسط شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه تشکیل می‌گردد و به عنوان عامل انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی یا همان صُکوک، تنها نهادی است که می‌تواند اوراق بهادار منتشر نماید. هر نهاد واسط در هر زمان نمی‌تواند برای تأمین مالی بیش از یک طرح، اوراق بهادار منتشر نماید.

فروشنده[ویرایش]

شخص حقوقی است که اقدام به فروش دارایی به نهاد واسط می‌نماید.

ضامن[ویرایش]

شخص حقوقی است که پرداخت جریان درآمدی و حسب مورد بهای خرید دارایی مبنای اوراق بهادار اسلامی توسط بانی به نهاد واسط را تضمین می‌نماید.

عامل فروش[ویرایش]

شخص حقوقی‌است که نسبت به عرضهٔ اوراق بهادار اسلامی از طرف ناشر برای فروش اقدام می‌نماید.

عامل پرداخت[ویرایش]

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که نسبت به پرداختهای مرتبط با اوراق بهادار اسلامی در سررسیدهای معین به سرمایه‌گذاران اقدام می‌نماید.

بازارگردان[ویرایش]

بازارگردان، کارگزار معامله‌گر یا شرکت تأمین سرمایه‌ای است که با اخذ مجوز لازم با تعهد به افزایش نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق و تحدید دامنهٔ نوسان قیمت آن، به داد و ستد آن اوراق می‌پردازد. بازارگردان نهادی است که در روان نمودن بازار ثانویه اوراق بهادار نقش دارد و زمانی که بازار اوراق بهادار با کسادی روبه‌رو گردد این نهاد با خرید و فروش اوراق به روانی بازار کمک می‌کند. بازارگردان موظف است تا در مواقعی که دارندهٔ اوراق به نقدینگی نیاز دارد و خواهان فروش اوراق خویش در بازار ثانویه است اما به دلیل رکود بازار خریدار مناسبی برای اوراق نمی‌یابد اوراق را از دارنده، خریداری نماید. بازارگردان به تبادل اوراق اشتغال دارد. از یک سو اوراق را خریداری و از سوی دیگر به فروش آن‌ها مبادرت می‌ورزد. از این رو به لحاظ حقوقی بازارگردان مانند هر خریدار دیگر اوراق عمل می‌نماید، و تفاوت این نهاد با خریدار عادی اوراق در این است که بازارگردان موظف به خرید اوراق در وضع کسادی بازار اوراق بهادار است.

پذیره‌نویسی[ویرایش]

فرایند خرید اوراق بهادار از ناشر یا نمایندهٔ قانونی آن و تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد است.(بند ۲۸ ماده یک قانون بازار اوراق بهادار)

متعهد پذیره نویس[ویرایش]

شخص (حقوقی) ثالثی است که متعهد به خرید اوراق بهاداری است که ظرف مهلت «پذیره‌نویسی» به فروش نرسد. بر اساس این تعریف می‌توان گفت نهاد متعهد پذیره‌نویسی شخصی جدا از خریداران اوراق است و در صورتی‌که اوراق مطابق پیش‌بینی‌های انجام شده به فروش نرسد، نهاد واسط موظف خواهد بود تا با انعقاد قرارداد با متعهد پذیره‌نویس مابقی اوراق را به او بفروشد و با استفاده از این روش منابع لازم جهت خرید دارایی مورد نظر را فراهم آورد.

منابع[ویرایش]

 1. موسویان، سید عباس (۱۳۹۱). ابزارهای مالی اسلامی (صکوک). سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۹۸۲-۱۳-۴.
 2. شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه. «صکوک منتشره در ایران».
 3. موسویان، سید عباس (۱۳۹۱). بازار سرمایه اسلامی (1)). سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۰۸-۱۹۳-۴.
 4. شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه. «صکوک».

پیوند به بیرون[ویرایش]

Sukuk (Arabic: صكوكṣukūk, plural of صك ṣakk, "legal instrument, deed, cheque") is the Arabic name for financial certificates, also commonly referred to as "sharia compliant" bonds. Sukuk are defined by the AAOIFI (Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions) as "securities of equal denomination representing individual ownership interests in a portfolio of eligible existing or future assets."[Note 1] The Fiqh academy of the OIC legitimized the use of sukuk in February 1988.[2][1]

Sukuk were developed as an alternative to conventional bonds which are not considered permissible by many Muslims as they pay interest and may finance businesses involved in non-Sharia-compliant activities (gambling, alcohol, pork, etc.). Sukuk securities are structured to comply with Sharia by paying profit, not interest—generally by involving a tangible asset in the investment. For example, Sukuk securities may have partial ownership of a property built by the investment company (and held in a Special Purpose Vehicle), so that sukuk holders can collect the property's profit as rent, (which is allowed under Islamic law). Because they represent ownership of real assets and (at least in theory) do not guarantee repayment of initial investment, sukuk resemble equity instruments,[3] but like a bond (and unlike equity) regular payments cease upon their expiration. However, most sukuk are "asset-based" rather than "asset-backed"—their assets are not truly owned by their Special Purpose Vehicle, and their holders have recourse to the originator if there is a shortfall in payments.[4]

Different types of sukuk are based on different structures of Islamic contracts (Murabaha, Ijara, Istisna, Musharaka, Istithmar, etc.) depending on the project the sukuk is financing.[5]

According to the State of the Global Islamic Economy Report 2016/17, of the $2.004 trillion of assets being managed in a sharia compliant manner in 2014, $342 billion were sukuk, being made up of 2,354 sukuk issues.[6]

In common usage outside of Arabic-speaking countries, the word "sukuk" is often used both as singular as well as plural. (In the Arabic language, "sukuk" is plural, "sakk" is singular.)

History

In the classical period of Islam, Sakk (sukuk) meant any document representing a contract or conveyance of rights, obligations or monies done in conformity with the Shariah.[citation needed] The term was used to refer to forms of papers representing financial obligations originating from trade and other commercial activities in the Islamic pre-modern period.[7][8][9]

According to Camille Paldi, the first sukuk transaction took place in Damascus in its Great Mosque in the 7th century AD.[10] Muslim traders are known to have used the cheque or ṣakk system since the time of Harun al-Rashid (9th century) of the Abbasid Caliphate.[11][12]

The modern Western word "cheque" appears to have been derived from "sakk" (singular of sukuk),[13][14][15] [Note 2] which during the Middle Ages referred to a written agreement "to pay for goods when they were delivered" and was used to "avoid money having to be transported across dangerous terrain".[17]

Modern

Answering a need to provide short and medium term instruments so that balance sheets of Islamic financial institutions could be more liquid, the Fiqh academy of the OIC (Organization of Islamic Countries) legitimized the use of sukuk in February 1988.[2][1]

In 1990 one of the first contemporary sukuk—worth RM125 million—were issued by Malaysia Shell MDS Sdn Bhd, on the basis of bai' bithaman ajil.[18][19] There were no other sukuk issued until 2000 when the market began to take off.[20] In 2000, the government of Sudan issued domestic sovereign short-term sukuk worth 77 million Sudanese pounds on the basis of musharaka. In 2001, the sukuk market went international with the issuance of the first US-dollar-denominated ijara sukuk, worth $100 million by the Central Bank of Bahrain. Since then many sovereign and corporate sukuk issues have been offered in various jurisdictions.[21]

To standardize the growing market, the AAOIF[22] issued "Shari’ah Standard No.17" on 'Investment Sukuk' in May 2003. It became effective starting 1 January 2004.[20]

Industry

International Sukuk Issuance
2007 $13.8 billion[23]
2008 $2.14 billion[23]
2009 $7.47 billion[23]
2010 $5.35 billion[23]
2011 ~$80 billion[24]
2012 <$150 billion[25]
2013 >$120 billion[25][24]
2014 ~$130 billion[24]
2015 >$100 billion
2016 $72.9 billion[26]
SOURCES: 2012 International Islamic
Financial Market report p. 12,[23]
Forbes,[25]

As of early 2017, there were US$328 billion worth of sukuk outstanding worldwide.[27] As of the end of 2016, there were about 146 US Dollar-denominated, Islamic fixed income securities issued in the global markets, that were investment-grade, and had a duration of at least one year. These securities—which make up the Citi Sukuk Index—had an average maturity of 4.54 years, and most were issued by governments.[28] The top four issuers by market weight—making up over 40% of the market—were: ISLAMIC DEVELOPMENT BANK, PERUSAHAAN PENERBIT SBSN INDOIII, SAUDI ELECTRICITY CO, SOQ SUKUK A QSC.[28] About 3/4 of the sukuk market is domestic, not international.[24] Most sukuk are not investment grade however,[29] and as of 2015, there were 2,354 sukuk issues in total, including local currency denominated, non-global market sukuk, according to Thomson Reuters & Dinar Standard.[6] According to the Malaysian International Islamic Financial Centre, as of 2013 the biggest issuers of sukuk were governments (65.6%), and the second largest were power and utility companies (13.6%).[29]

Secondary market

Sukuk securities tend to be bought and held. As a result, few securities enter the secondary market to be traded. Furthermore, only public Sukuk are able to enter this market, as they are listed on stock exchanges.

The secondary market—whilst developing—remains a niche segment with virtually all of the trading done at the institution level. The size of the secondary market remains unknown, though LMC Bahrain states they traded $55.5 million of Sukuk in 2007.[30] As of July 2014 sukuk.com listed fifteen sukuk on the secondary market for Gulf Sukuk.[31]

Principles

Ali Arsalan Tariq states that Islamic finance—including sukuk—is based on a set of several prohibitions:[32]

 1. Transactions in unethical goods and services;[32]
 2. Earning returns from a loan contract (Riba/Interest);[32]
 3. Compensation-based restructuring of debts;[32]
 4. Excessive uncertainty in contracts (Gharar);[32]
 5. Gambling and chance-based games (Qimar);[32]
 6. Trading in debt contracts at discount, and;[32]
 7. Forward foreign exchange transactions.[32]

As Shari’ah considers money to be a measuring tool for value and not an asset in itself, it requires that one should not receive income from money (or anything that has the genus of money) alone, as this (simplistically, interest) is "riba", and forbidden. From a Sharia perspective, certificates of debt are not tradable except at their par value (although a different view is held by many in Malaysia).[citation needed]

While a bond is a contractual debt obligation of the issuer to pay to bondholders, on certain specified dates, interest and principal; a Sukuk is a certificate giving Sukuk holders an undivided beneficial ownership in the underlying assets. Consequently, Sukuk holders are entitled to share in the revenues generated by the Sukuk assets as well as being entitled to share in the proceeds of the realization of the Sukuk assets.[33]

Similarities with bonds

 • Sukuk and bonds are sold to investors who receive a stream of payments[Note 3] until the date of the maturity of the sukuk or bond, at which time they get their original investment (in the case of sukuk a full payment is not guaranteed) back.[35]
 • Sukuk and bonds are intended to provide investment with less risk than equities (such as shares of stock) and so are often used to "balance a portfolio" of investment instruments.[36]
 • Both Sukuk and bonds must issue a disclosure document known as a prospectus to describe the security they are selling.
 • To give investors an idea of how much risk is involved in particular sukuk/bonds, rating agencies rate the credit worthiness of the issuers of the sukuk/bond.[37]
 • Both sukuk and bonds are initially sold by their issuers. After that they (or some sukuk and bonds) may be bought and sold by brokers and agents, mostly on the over-the-counter (OTC) market, but are also available on some stock exchanges around the world.[38]

Differences from bonds

 • Ownership: Sukuk should indicate partial ownership of an asset. Bonds indicate a debt obligation.[39][40]
 • Compliance: The assets that back sukuk should be compliant with Shariah. Bonds need only comply with laws of country/locality they are issued in.[39][40]
 • Pricing: The face value of a sukuk is priced according to the value of the assets backing them. Bond pricing is based on credit rating, i.e. the issuer's credit worthiness.[39][40]
 • Rewards and risks: Sukuk can increase in value when the assets increase in value. Returns from bonds correspond to fixed interest.[39][40] (Because most bonds' interest rates are fixed, most increase in value when the market interest rates fall.)
 • Sales: When you sell sukuk, you are selling ownership in the assets backing them. (In instances where the certificate represents a debt to the holder, the certificate will not be tradable on the secondary market and instead should be held until maturity.)[41] The sale of bonds is the sale of debt.[39][40]
 • Principal: Sukuk investors (in theory) share the risk of the underlying asset and may not get all their initial investment (the face value of the sukuk) back. (The value payable to the Sukuk-holder on maturity should be the current market value of the assets or enterprise and not the principal originally invested, according to Taqi Usamani.)[42] Bond investors are guaranteed the return of their initial investment/principal.[4] In practice some sukuk are issued with repurchase guarantees.[4]
 • Conventional bonds are issued with underwriters. Sukuk may underwriters do not usually conduct the issuance and may not be required. Sukuk use Special Purpose Vehicles to be the trustee/issuer of the sukuk.[43]

Definitions, structure and characteristics

Definitions

The AAOIFI (Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions, the body which issues standards on accounting, auditing, governance, ethical, and Shari'a standards) defines Sukuk as "securities of equal denomination representing individual ownership interests in a portfolio of eligible existing or future assets,"[Note 4] or "'certificates of equal value representing undivided shares in the ownership of tangible assets, usufructs and services or (in the ownership of) the assets of particular projects or special investment activity'."[44]

The Islamic Financial Services Board defines sukuk as

"certificates with each sakk representing a proportional undivided ownership right in tangible assets, or a pool of predominantly tangible assets, or a business venture. These assets may be in a specific project or investment activity in accordance with Sharia rules and principles.[45]

The Securities Commission of Malaysia defined sukuk as a document or certificate, which represents the value of an asset.[41]

Need

Sharia forbids both the trading of short-term debt instruments except at face value, and the drawing upon the established interbank money markets (both being seen as transactions involve interest and excessive uncertainty (Gharar)). As a consequence, prior to the development of the sukuk market, the balance sheets of Islamic financial institutions tended to be highly illiquid and lacking in short and medium term investment opportunities for their current assets.[22]

Structure and characteristics

Sukuk are structured in several different ways. (The AAOIFI has laid down 14 different types of sukuk.)[46] While a conventional bond is a promise to repay a loan, sukuk constitute partial ownership in a debt, asset, project, business or investment.

 • debt (Sukuk Murabaha). These sukuk are not common because their payments to investors represent debt and are therefore not tradable or negotiable according to sharia. (If diluted with other non-murahaha sukuk in a mixed portfolio they may be traded).[47]
 • asset (Sukuk Al Ijara). These are "essentially" rental or lease contracts, or conventional lease-revenue bonds. With these sukuk, the borrower's tangible asset is 'sold' to the financier and then 'leased' back to the borrowers. The borrowers then make regular payments back to the financiers from the income stream generated by the asset.[48] They are the most common type of sukuk (as of 2015),[48] and have been described (by Faleel Jamaldeen) as well known because of there simplicity, tradability and ability to provide a fixed flow of income.[47]
 • asset at a future date. (Sukuk al-Salam). In this sukuk the SPV does not buy an asset but agrees to buy one at a future date in exchange for advance payments. The asset is then sold in the future for its cost plus a profit by an agent. On (or before) the date agreed to in the contract, the seller delivers the asset to the agent who sells the asset who passes the proceeds (minus expenses/fees) on to the SPV, which distributes the proceeds to the sukuk holders.[49] Sukuk al-Salam are (at least usually) used to support a company's short term liquidity requirements.[47] Holders receive payment not with a regular flow of income, but at maturity—similar to a zero-coupon bond.[49] An example of this kind of sukuk are 91-day CBB Sukuk Al-Salam issued by Central Bank of Bahrain.[50]
 • project (Sukuk Al Istisna). These sukuk are complex and cannot be traded in the secondary market or sold to a third party for less than its face value.[51]
 • business (Sukuk Al Musharaka). These sukuk holders are also the owners of the originator issuing the sukuk and participate in the decision-making. These sukuk can be traded in the secondary market.[52]
 • or investment (Sukuk Al Istithmar).[53][54]

The most commonly used sukuk structures replicate the cash flows of conventional bonds. Such structures are listed on exchanges, commonly the Luxembourg Stock Exchange and London Stock Exchange in Europe, and made tradable through conventional organisations like Euroclear or Clearstream. A key technique to achieve capital protection without amounting to a loan is a binding promise to repurchase certain assets; e.g. in the case of Sukuk Al Ijara, by the issuer. In the meantime a rent is being paid, which is often benchmarked to an interest rate (LIBOR is the most common though its use is criticized by some Sharia Scholars).[55]

The most accepted structure, which is tradable, is thereafter the Sukuk Al Ijara. Debt certificates can only be bought before the finance occurs and then held to maturity, from an Islamic perspective. This is critical for debt trading at market value without incurring the prohibited riba (interest on money).[citation needed]

Issuing and payment process

Step-by-step process of issuing a sukuk based on an asset:

 1. The originator—a business firm requiring capital—creates a special purpose vehicle (SPV), an independent entity and structures. The SPV protects the sukuk assets from creditors if the originator has financial troubles.[56] It specifies what asset or activity the sukuk will support, how large the issuance of sukuk will be, their face amounts, interest rates, maturity date. SPV are often located in "tax-efficient jurisdictions" such as Bahrain, Luxembourg or the Cayman Islands.[57]
 2. The SPV issues the sukuk offering it for sale to investors with an agreement spelling out the relationship between obligator and sukuk holders (depending on the type of sukuk this can be lessor and lessee, partner, etc.).
 3. With the money from the sale of sukuk certificates, the SPV passes offering to the originator who makes the sharia compliant asset purchase, lease, joint venture, etc. (again depending on the type of sukuk).
 4. The SPV purchases assets (such as land, building, machinery) from the originator.
 5. The sale proceeds are paid to the originator/debtor as the price of the assets.
 6. The SPV, acting as a trustee on behalf of the sukuk-holders, arranges to lease the assets back to the originator who pays the sukuk-holders the lease income.
 7. The originator buys back the asset from the SPV at a nominal price on termination of the lease.[58]

In this type of sukuk, fixed interest of a conventional bond is replaced by fixed lease income. Islamic economist Muhammad Akram Khan complains that sukuk are "different from conventional finance in form and formalities rather than substance", and "may even be more expensive" for the income provided than a conventional bond.[59]

Example

Structure of a $100 million sukuk issued by the Tabreed Financing Corporation in March 2004[60]

An example of a sukuk was a $100 million security used to finance the construction and delivery of cooling plants in Abu Dhabi.[61] This sukuk had an istisna'a and ijara structure and was issued by the Tabreed Financing Corporation (or National Central Cooling Company PJSC) in March 2004.

 • Tabreed created an SPV (incorporated in the Cayman Islands), which sold certificates of sukuk bonds.
 • With the proceeds of this sale it bought some partially completed central cooling plants ("assets" held in trust for the sukuk).[61] (1)
 • The SPV leased the trust assets to the Tabreed (2)
 • which made rental payments to the SPV (3)
 • which passed the payments on to sukuk holders (4).
 • When the sukuk matured the trust assets are bought back from the SPV and the sukuk holders got their principal back.

If some "dissolution event" (e.g. destruction of the leased property) had interrupted the payment of rent this would have prompted "the continuation of payments in the form of repurchase price". This reduced the risk structure of the sukuk to that (or near that) of conventional bonds, which permits the sukuk to earn the same or close to the same credit ratings that conventional bonds earn. Consequently, they are able to be sold at an interest rater lower than they might otherwise, although their transactions costs are higher than conventional bonds because of the creation of SPVs, as well as payment of various jurist and legal fees for structuring the bond issuance.[60]

Challenges, criticism and controversy

Challenges

According to a 2015 IMF report, the supply of Sukuk, "falls short of demand" and, with some exceptions "issuance takes place without a comprehensive strategy to develop the domestic market".

Sukuk are seen as well-suited for infrastructure financing because of their risk-sharing property could also help fill financing gaps. National authorities should, therefore, focus on developing the necessary infrastructure, including promoting true securitization and enhanced clarity over investors' rights, and on stepping up regular sovereign issuance to provide a benchmark for the private sector. Increased sovereign issuance should be underpinned by sound public financial management.[62]

"Key challenges" to the Islamic finance industry as a whole—including sukuk—as of 2016 include (according to the State of the Global Islamic Economy Report, 2015/16 and the IMF) are

 • "Low levels" of awareness and understanding of Islamic finance products and services among the public, leading them to not buy;[63][64]
 • A "scarcity of Shariah-compliant monetary policy instruments" and a lack of understanding of "the monetary transmission mechanism"[62]
 • "Complex financial products and corporate structures" in some countries/jurisdictions because "regulatory and supervisory frameworks" do not "address the unique risks of the industry". Consequently, what is needed is "increased regulatory clarity and harmonization, better cooperation between Islamic and conventional financial standard-setters, and further improvement of supervisory tools".[62]
 • "Underdeveloped" safety nets and resolution frameworks. In many places these include complete Islamic deposit insurance systems where premiums are invested in Shariah-compliant assets, or Shariah-compliant "lenders-of-last-resort".[62][64]
 • Regulators who "do not always have the capacity (or willingness) to ensure Shariah compliance."[64][64]
Defaults

In three years during and following the Financial crisis of 2007–2008 – 2008, 2009, 2010 – there were at least 21 substantial sukuk defaults,[65] and several large near defaults such as that of Dubai World saved by a $10 billion loan from Abu Dhabi[66][67] As of 2009, there were a number of cases where the sukuk had defaulted or were in serious trouble.[68] In May 2009, Investment Dar of Kuwait defaulted on $100 million sukuk. Saad Group set up a committee to restructure $650 million Golden Belt 1 sukuk. Standard & Poor's cut the rating of that sukuk "owing to the non-availability of vital information".[68] Another source (Mushtak Parker) claims there "have been a mere three or four" sukuk defaults – East Cameron sukuk in Louisiana (a dispute relating to the profit-sharing arrangement of the instrument); the Investment Dar sukuk (to do with "cash flow problems of the company and its subsidiaries, albeit it had a side dispute with an investor, Blom Bank relating to the syariah aspects of the contracts"); and the "notorious" Saad/Al Gosaibi sukuk default ("more a market failure and an internecine dispute between the two Saudi partners").[69]

Protection from originator's default

At least one of the three major bond rating agencies for the US has indicated doubts about the "validity" of transfer of assets from the originator in sukuk in the "event of an insolvency of the originator" and attempts by creditors to seize the assets. "Fitch has not reviewed any transaction to date that would satisfy these requirements."[29]

Underscoring Fitch's concern was the bankruptcy of East Cameron Partners ECP which issued a multiple-award-winning sukuk in 2006 but filed for bankruptcy in October 2008, prompting a legal dispute about the creditors' right to $167.67 million in sukuk assets.[68] (The final decision of the case "did not clearly resolve this issue".)[29] Another major rating agency, S&P, downgraded the sukuk of Dubai Islamic bank and Sharjah Islamic Bank.[70]

According to Ibrahim Warde as of 2010,

What is till unclear is what happens to sukuk when they fail – an issue that has not been tested in court. In Malaysia, some sukuk issues have junk status, and two other sukuk are already in default: the Easter Cameron Gas company in the United States and Investment Dar of Kuwait. One of the unresolved questions is whether sukuk holders should stand in the line of creditors or in the line of the owners of underlying assets."[71]

In reviewing cases of sukuk defaults and bankruptcies, Muddassir Siddiqui complained that

"Through reading many cases that have so far been litigated in courts around the world, I have found that in almost all cases, the courts have struggled to reconcile the substance and form of the contract. Was it a sale, lease, construction or partnership contract or a financing arrangement between the parties?"[72]

According to Rodney Wilson, when sukuk payments are delayed or fail, "the means of redress are potentially more complex than for conventional notes and bonds". In particular "under Shari’ah leniency towards debtors is favoured", which inevitably raises moral hazard problems.[73]

Discrediting Sharia compliance

There have been at least two cases of companies seeking to restructure their debt (i.e. pay creditors less), claiming that debt they had issued was not in compliance with sharia.[74] In a 2009 court filing Investment Dar, a Kuwaiti company claimed a transaction "was taking deposits at interest".[74]

In June 2017, an independent gas company (Dana Gas PJSC) declared two of its sukuk – with a total worth of $700 million – no longer sharia compliant,[74][69] and offered to exchange the sukuk with a new one which would pay "less than half of the current profit rates and without a conversion feature".[69][74] The Sukuk were issued in 2013 and due to mature on 30 October 2017. Dana refused to make payments on them, alleging that "changes in Islamic finance over recent years have made the bonds unlawful in the UAE".[75] A month earlier, Dana had announced plans to restructure the debt, stating it needed to "focus on short to medium-term cash preservation."[74] Sukuk holders, represented by fund manager BlackRock and Deutsche Bank, have been arguing against Dana in a London High Court. In October 2017, a court in the emirate of Sharjah in the UAE—where Dana had filed for protection—postponed a ruling on the sukuk.[75] The issue has been called "one of the greatest challenges that the Islamic finance industry has faced in recent times",[76] but the idea that the case is "a blow to Islamic finance" has also been dismissed as "poppycock".[69]

Criticism and controversy

Sukuk have been criticized as evading the restrictions on riba,[21][77][78] and imitating conventional bonds.[79][80][81]

In February 2008, the AAOIFI's board of scholars, led by[82] Sheik Muhammad Taqi Usmani, stated that as many as 85 percent of sukuk sold to date may not comply with all the precepts of Shariah.[83] In a paper entitled "Sukuk and their Contemporary Applications" released in November 2007,[84] Usmani identified the following three key structuring elements that differentiate Sukuk from conventional bonds:[42]

 • Sukuk must represent ownership shares in assets or commercial or industrial enterprises that bring profits or revenues
 • Payments to Sukuk-holders should be the share of profits (after costs) of the assets or enterprise
 • The value payable to the Sukuk-holder on maturity should be the current market value of the assets or enterprise and not the principal originally invested.

Usmani stated that by complex mechanisms Sukuk had taken on the same characteristics as conventional interest-bearing bonds, as they do not return to investors more than a fixed percentage of the principal, based on interest rates, while guaranteeing the return of investors' principal at maturity.[79] Usmani's estimate that 85% of all Sukuk in issuance were not Shariah-compliant was based on the existence of guaranteed returns and/or repurchase obligations from the issuer—a violation of shariah.

Following Usmani's criticisms the global sukuk market shrunk from US$50 billion in 2007 to approximately $14.9 billion in 2008,[85] although how much of this was due to his criticisms[86] or the Global Financial Crisis is a matter of debate.[87]

The Financial Times has described this as an "ongoing" debate over "form versus substance" in Islamic finance, identifying two kinds of sukuk – "asset-backed" sukuk and the more numerous, less strict, allegedly non-compliant "asset based" sukuk. In "asset-backed" sukuk there is "a true sale between the originator and the special purpose vehicle (SPV) that issues the sukuk and sukuk holders do not have recourse to the originator". Asset prices may vary over time. In contrast "asset-based" sukuk ''do'' give their holders recourse to the originator, and so more closely resemble conventional bonds.[3]

Other critics include non-orthodox economist Mahmoud El-Gamal, who has complained that while providers of sukuk (and other Islamic finance instruments) will often describe their "distinguishing feature" as the "prohibition of interest", they will then

proceed to report the interest rate that Islamic instruments pay. For instance, Reuters' 13 August 2002, coverage of Bahrain’s $800 million sukuk ... followed their characterization of Islamic financial products as "interest-free" with a report that those sukuk will pay "4 percent annual profit".[88]

He also complains that despite claims that sukuk—unlike conventional bonds—share the risk of their underlying asset and may increase or decrease in value, in sukuk such as the Tabreed sukuk mentioned above, steady payment of "rent" is written into the sukuk contract giving them a risk structure "essentially" the same as conventional bonds.[80]

Another observer, Salman Ali, found that many of the sukuk structures "do not conform to the Shariah".[78][21] According to Ali, while most of the sukuk make an effort to remain "within Shariah bounds", they "replicate conventional debt instruments". They often combine more than one contract, "which individually may be Shariah-compliant" but when combined "may defeat the objective of the shariah". Furthermore, the sukuk rate of return is often "tied" to the Libor (London interbank offered rate) or Euribor (euro interbank offered rate) interest rate "rather than to the underlying business" that the sukuk is financing. This makes the sukuk "so similar to conventional debt instruments that it is difficult to tell one from the other". Ali believes this may be why rating agencies such as Standard & Poors and Moody's apply the same methodology for rating sukuk as for conventional debt instruments.[81]

In 2011, Safari[89] conducted various statistical and econometrics tests to check the argument that sukuk securities are merely the same as conventional bond. However, his results on the comparison of yield to maturity of sukuk and that of conventional bonds show that sukuk securities are different from conventional bonds. In response to this argument, it was pointed out that yield to maturity reflects the interplay of supply and demand which may be affected by a financial product's packaging and target market rather than just the substance of the product alone.[90] In 2011 Goldman Sacks abandoned a $2 billion sukuk programme in had registered with the Irish Stock Exchange, after some analysts stated that its sukuk "might violate Islamic bans on interest payments and monetary speculation" (in 2014 it successfully drew about $1.5 billion in orders for the five-year sukuk).[91]

Countries using Sukuk

Bahrain

Bahrain is a major issuer of sukuk.

Brunei

Starting in 2006 the Brunei Government issued short-term Sukuk Al-Ijarah securities. As of 2017 they have issued over B$9.605 billion worth.[92]

Egypt

On 8 May 2013, Egyptian President Muhammad Morsi approved a law allowing the government to issue sukuk, however as of May 2013 the relevant regulations have not been specified and this low has been replaced by amending some new articles in the capital market low and its executive regulations. As of 2016 the Egyptian government stated it would use "innovative financial tools for the implementation of government projects", such as Sukuk.[93]

Gambia

In 2007, Gambia replaced Sudan as one of the ten countries issuing sukuk. It has one of the lowest amount of sukuk issuance, with $12.6 mil as of 2008.

Indonesia

According to islamicfinance.com, at end-2013 outstanding stock in Indonesia's sukuk market was US$12.3 billion, with growth coming driven from the government sector.[94]

Iran

Although the first use of Islamic financial instruments in Iran goes back to 1994 with the issuance of Musharakah sukuk by Tehran Municipality to finance Navab project, the enactment of Iran securities market law, and new instruments and financial institutions development law was done respectively in 2005 and 2010 to pave the way for the appliance of such instruments to develop financial system of the country. The first Ijarah sukuk was issued in Iranian Capital Market in January 2011 for financing Mahan Air company with the value of 291,500 million Rials.[95][96]

Malaysia

More than half of sukuk issued worldwide are in Malaysian ringgit, with the United States dollar coming second.[24] Malaysia is one of the few countries that makes it mandatory for sukuk and other debt papers to be rated.[97] RAM Rating Services Bhd CEO Foo Su Yin says the total issuance of sukuk corporate bonds in 2012 was RM 71.7 billion while conventional bonds totalled RM48.3 billion.[97] As at 2011, Malaysia was the highest global sukuk issuer by issuing 69 percent of world's total issuances.[98]

Kazakhstan

In June 2012, Kazakhstan finalized its debut sukuk which will be issued by the Development Bank of Kazakhstan (DBK) in the Malaysian market. The DBK, which is 100% owned by the government of Kazakhstan, is working with HSBC and Royal Bank of Scotland (RBS) to manage the ringgit-denominated issuance which is effectively a quasi-sovereign offering. The issuance will be listed on the Kazakhstan Stock Exchange, which has developed the infrastructure to list Islamic financial products such as Ijara and Musharaka Sukuk and investment funds.[99]

Kuwait

Pakistan

Pakistan issued a sukuk of $1 billion to fund a trade deficit with a yield of 5%.[100]

Qatar

Qatar authorities and government related companies are looking into funding for its infrastructure projects by issuing Sukuk. In 2011 Qatar issued 11 percent of global Sukuk.[98]

Saudi Arabia

Saudi Aramco, A Saudi Arabian national petroleum and natural gas company, issued its first ever Sukuk on 6 April 2017. Raising approximately 11.25bn Riyals ($3bn), the move was prompted as a response to the low oil prices.

Later in the same month, the Saudi government raised US$9 billion in sukuk. Half were five-year sukuk with 100 basis point swap spread and the other half had a ten-year tenor with 140 basis point spread.[101] On September 2017, the government sold further domestic sukuk worth 7 billion riyals (US$1.9 billion)[102] and another 4.77 billion riyals (US$1.27 billion) were sold in December.[103] These combined five-year sukuks priced at 2.75%, seven-year ones at 3.25%, and a ten-year tranche at 3.45%.[102]

Singapore

Singapore was the first non-Muslim majority country to issue a Sovereign Sukuk in 2009. Called the MAS Sukuk domestically, it is issued via a wholly owned subsidiary of the Monetary Authority of Singapore – Singapore Sukuk Pte Ltd. The Singapore MAS Sukuk is treated similarly to the conventional Singapore Government Securities ("SGS")in aspects such as compliance with liquidity requirements.

Since then there have been several Sukuk issuances in Singapore by local and foreign issuers. Singapore City Development Limited issued the first Ijara Sukuk in 2009, and Khazanah Shd Bhd issued a SGD1.5 billion Sukuk in 2010 to finance its acquisition of parkway holdings. In 2013, there were 2 new Sukuk Programmes arranged for Singapore listed companies – Swiber Holdings & Vallianz Holdings, with the former issuing a SGD150 million 5-year sukuk in Aug 2013.

Somalia

The Somalia Stock Exchange (SSE) is the national bourse of Somalia.[104] In August 2012, the SSE signed a Memorandum of Understanding to assist it in technical development. The agreement includes identifying appropriate expertise and support.[104][105] Sharia compliant sukuk bonds and halal equities are also envisioned as part of the deal as the nascent stock market develops.[104]

Turkey

Turkey issued its debut sukuk in October 2012. The October 2012 issuance was a double issuance, with one being in US Dollars (issued on 10 October 2012 for $1.5B), and one being in Turkish Lira (issued on 2 October 2012 for 1.62LRY). According to data from Sukuk.com, the US Dollars issuance was oversubscribed and was initially planned to be for $1 billion, but because of strong demand from the Middle East it was increased to $1.5 billion.[106]

Turkey returned to the Sukuk market in October 2013 with a $1.25B issuance.

United Arab Emirates

As of January 2015, NASDAQ Dubai has listed 18 sukuk valued at a total $24 billion. The latest of these is Fly Dubai.[107] The UAE has also attracted Western investment in the form of GE, which sold a 5-year, $500 million sukuk in 2009,[108] and investment banker Goldman Sachs, which became first conventional U.S. bank to issue sukuk in 2014.[109][110]

United Kingdom

On 25 June 2014, HM Treasury became the first country outside of the Islamic world to issue a sukuk. This £200 million issue was 11.5 times oversubscribed and was priced at the same level as the equivalent UK Gilts (UK government bonds) at 2.036% pa.[111] The Sukuk was linked to the rental income of UK government property.

Hong Kong

Hong Kong has issued two sovereign Sukuk as of middle of 2015. It issued its first issuance consisting of a 5-year $1 billion Ijara Sukuk in September 2014 offering a profit rate of 2.005%.[112] It issued its second sovereign Sukuk in June 2015 also for $1 billion with a 5-year maturity which used an innovative Wakala structure offering a profit rate of 1.894%.[113]

See also

References

Notes

 1. ^ AAOIFI Standard 17, quoted in[1]
 2. ^ The UK based educational project and exhibition exploring the Muslim contributions to building the foundations of Modern Civilisation, called "1001 Inventions: Discover the Muslim Heritage in Our World", also confirmed that the word "cheque" comes from "sakk".[16]
 3. ^ an exception is the "zero coupon" bond or sukuk where there is no payout or coupon but the value of the bond/sukuk increases until maturity.[34]
 4. ^ AAOIFI Standard 17, quoted in[1]

Citations

 1. ^ a b c d Khan, What Is Wrong with Islamic Economics?, 2013: p.251
 2. ^ a b Visser, Hans. 2009. Islamic finance: Principles and practice. Cheltenham, UK and Northampton MA, Edward Elgar. p.63
 3. ^ a b Hayat, Usman (11 April 2010). "Islamic finance's sukuk explained". www.ft.com. Retrieved 29 March 2017.
 4. ^ a b c Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:210
 5. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:214
 6. ^ a b State of the Global Islamic Economy Report 2015/16 (PDF). Thomson Reuters & Dinar Standard. pp. 54–55. Retrieved 19 March 2017.
 7. ^ N. J. Adam and A. Thomas, "Islamic fixed-income securities: sukuk" in S. Jaffar (ed), Islamic Asset Management: Forming the Future for Shari’a-Compliant Investment Strategies (London: Euromoney Books, 2004), p.73, cited in Saeed, A.; Salah, O. (2014) [2013]. "Development of Sukuk: Pragmatic and Idealist Approaches to Sukuk Structures" (PDF). Journal of International Banking Law and Regulation: 45–6.
 8. ^ A. Thomas, "What are Sukuk?" [2003] AJIF.org LLC, cited in Saeed, A.; Salah, O. (2014) [2013]. "Development of Sukuk: Pragmatic and Idealist Approaches to Sukuk Structures" (PDF). Journal of International Banking Law and Regulation: 45–6.
 9. ^ M. A. Khan, Islamic Economics and Finance: A Glossary (Routledge: London, 2003), p.163, cited in Saeed, A.; Salah, O. (2014) [2013]. "Development of Sukuk: Pragmatic and Idealist Approaches to Sukuk Structures" (PDF). Journal of International Banking Law and Regulation: 45–6.
 10. ^ Paldi, Camille (19 October 2014). "History of Sukuk". FAAIF. p. 2.
 11. ^ Glubb, John Bagot (1988), A Short History of the Arab Peoples, Dorset Press, p. 105, ISBN 978-0-88029-226-9, OCLC 603697876
 12. ^ Subhi Y. Labib (1969), "Capitalism in Medieval Islam", The Journal of Economic History 29 (1), pp. 79–96 [92–3].
 13. ^ G. W. Heck, Charlemagne, Muhammad, and the Arab roots of capitalism (Berlin: Walter de Gruyter, 2006), p.217–218
 14. ^ A. L. Udovitch, "Bankers without Banks: Commerce, Banking, and Society in the Islamic World of the Middle Ages" in Centre for Medieval and Renaissance Studies, UCLA (ed), The Dawn of Modern Banking (New Haven & London: Yale University Press, 1979), p.268–274
 15. ^ A. L. Udovitch, "Trade" in J. R. Strayer (ed), The Dictionary of the Middle Ages, Volume 12 (New York: Charles Scribner’s Sons, 1989), p.105–108.
 16. ^ See 1001 Inventions at http://www.1001inventions.com [Accessed 27 October 2013]; P. Vallely, "How Islamic inventors changed the world" The Independent, 11 March 2006.cited in Saeed, A.; Salah, O. (2014) [2013]. "Development of Sukuk: Pragmatic and Idealist Approaches to Sukuk Structures" (PDF). Journal of International Banking Law and Regulation: 45–6.
 17. ^ P. Vallely, "How Islamic inventors changed the world" The Independent, 11 March 2006 at https://www.independent.co.uk/news/science/how-islamic-inventors-changed-the-world-469452.html [Accessed 27 October 2013], cited in Saeed, A.; Salah, O. (2014) [2013]. "Development of Sukuk: Pragmatic and Idealist Approaches to Sukuk Structures" (PDF). Journal of International Banking Law and Regulation: 45–6.
 18. ^ International Islamic Financial Market, 2012. Sukuk report: A comprehensive study of the global sukuk market, http://iifm.net/media/pdf/iifm_suku_report_2.pdf
 19. ^ Paldi, Camille (19 October 2014). "History of Sukuk". FAAIF. p. 17.
 20. ^ a b Saeed, Salah, "Development of Sukuk", 2013:
 21. ^ a b c Khan, What Is Wrong with Islamic Economics?, 2013: p.306-7
 22. ^ a b Paldi, Camille (19 October 2014). "History of Sukuk". FAAIF. p. 6.
 23. ^ a b c d e Khan, What Is Wrong with Islamic Economics?, 2013: p.307
 24. ^ a b c d e "Islamic Finance: Opportunities, Challenges, and Policy Options", IMF, April 2015, p.14
 25. ^ a b c Sukuk Market Struggles To Find Sources Of Growth| Forbes| 21 September 2016
 26. ^ Global sukuk issuance expected to be lower this year, Ganeshwaran Kana Jakarta Post, 7 March 2017
 27. ^ "Fed clouds 2017 global sukuk sales outlook for top arranger". www.thestar.com.my. The Star Online. 6 January 2017. Retrieved 13 March 2017.
 28. ^ a b "Sukuk Index" (PDF). yieldbook.com. 31 December 2016. Retrieved 16 March 2017.
 29. ^ a b c d Khan, Islamic Banking in Pakistan, 2015: p.108
 30. ^ Trades executed in the secondary market, Liquidity Management Centre
 31. ^ "Sukuk Market Summary and Secondary Market Prices – Sukuk.com is the Home of the Sukuk Industry". Sukuk.com is the Home of the Sukuk Industry. Retrieved 15 March 2017.
 32. ^ a b c d e f g h Tariq, Ali Arsalan (September 2004). MANAGING FINANCIAL RISKS OF SUKUK STRUCTURES (PDF). Loughborough University, UK. p. 9.
 33. ^ "Sukuk. An Introduction to the Underlying Principles and Structure" (PDF). June 2006. p. 7.
 34. ^ "Zero-Coupon Nontradable Sukuk". Retrieved 14 March 2017.
 35. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:207-13
 36. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:208
 37. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:212-3
 38. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:211-2
 39. ^ a b c d e Mohammed, Naveed (26 July 2014). "Five Important Differences Between Sukuk and Traditional Bonds". Retrieved 14 March 2017.
 40. ^ a b c d e Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:211
 41. ^ a b Paldi, Camille (19 October 2014). "History of Sukuk". FAAIF. p. 4.
 42. ^ a b Usmani, Sukuk and their Contemporary Applications, 2007:3–4
 43. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:214-5
 44. ^ Definition in paragraph 2 of page 307 of Shariah Standards for Financial Institutions 2008, published by Accounting and Auditing Organisation for Islamic Financial Institutions, cited in "AAOIFI Statement on Sukuk and its implications". Norton Rose Fulbright | Global law firm. September 2008. Retrieved 13 March 2017.
 45. ^ al-Amine, Muhammad al-Bashir Muhammad (2009). Global Sukūk and Islamic Securitization Market: Financial Engineering and Product Innovation. BRILL. pp. 57–8. ISBN 9789004207448.
 46. ^ "Sukuk. An Introduction to the Underlying Principles and Structure" (PDF). June 2006. p. 5. Retrieved 16 March 2017.
 47. ^ a b c Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:220
 48. ^ a b Khan, Islamic Banking in Pakistan, 2015: p.106
 49. ^ a b Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:221-2
 50. ^ "Central Bank of Bahrain – CBB Sukuk Al-Salam Securities Subscribed". www.cbb.gov.bh. 20 June 2016. Retrieved 16 March 2017.
 51. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:225
 52. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:224
 53. ^ Abdul Mazid, Muhammad (2 April 2015). "Sukuk in the South Asian stock market". Retrieved 16 March 2017.
 54. ^ "Definition of sukuk (Islamic bonds)". ft.com/lexicon. Retrieved 11 March 2017.
 55. ^ Ercanbrack, Jonathan (2015). The Transformation of Islamic Law in Global Financial Markets. Cambridge: Cambridge University Press. p. 138. ISBN 9781107061507.
 56. ^ Abdul RAHMAN, Z.A. (12 January 2011), "SUKUK, SPV AND BORROWING WITH COLLATERAL??", ISLAMIC LAW OF FINANCE, url link does not work, blacklisted by wikipedia Missing or empty |url= (help)
 57. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:217
 58. ^ Balala, Mahah-Hanaan. 2011. Islamic finance and law. London and New York: I.B. Tauris. p.145
 59. ^ Khan, What Is Wrong with Islamic Economics?, 2013: p.51-2
 60. ^ a b El-Gamal, Islamic Finance, 2006: p.6-7
 61. ^ a b Paldi, Camille (18 June 2015). "Tabreed Sukuk". Retrieved 14 March 2017.
 62. ^ a b c d "Islamic Finance: Opportunities, Challenges, and Policy Options", IMF, April 2015, p.6-7
 63. ^ "What customers want; Customer insights to inform growth strategies of Islamic banks in the Middle East", PwC, October 2014
 64. ^ a b c d State of the Global Islamic Economy Report, 2015/16:70
 65. ^ "Shocking: 21 defaulted sukuk cases in the last 20 months!". Business Islamica Magazine: 24–6. 2011. SSRN 1712056.
 66. ^ Khan, Islamic Banking in Pakistan, 2015: p.109
 67. ^ Warde, I. (2011). "'Ibrahim Warde presentation' Panel on Islamic Finance: Bankruptcy, Financial Distress and Debt Restructuring, Islamic Finance workshop". Harvard Law School. Retrieved 14 June 2017.
 68. ^ a b c MacFarlane, Isla. 2009. Sukuk slide. Islamic Business and Finance, 43 (June), p.24 http://cpifinancial.net
 69. ^ a b c d Parker, Mushtak (20 June 2017). "Lessons from Dana Gas 'Sukuk' debacle". New Strait Times. Retrieved 9 November 2017.
 70. ^ Bond issuances set to continue in Sharjah this year| Oxford Business Group |29 March 2017
 71. ^ Warde, Ibrahim. 2000, 2010. Islamic finance in the global economy, Edinburgh: Edinburgh University Press. p.152
 72. ^ Siddiqui, Muddassir (26 September 2011). "Panel on Islamic Finance: Bankruptcy, Financial Distress and Debt Restructuring, Harvard Law School, Muddassir Siddiqui comments". Retrieved 14 June 2017.
 73. ^ Wilson, Rodney (February 2013). "Sukuk Defaults: Islamic Debt Investors Need Better Data". World Economics. Retrieved 6 August 2015.
 74. ^ a b c d e Sharif, Arif (15 June 2017). "Why Everyone's Talking About Dana Gas's Sukuk". Bloomberg Markets. Retrieved 9 November 2017.
 75. ^ a b "UAE court postpones judgment at Dana Gas sukuk hearing – source". Reuters. 4 October 2017. Retrieved 9 November 2017.
 76. ^ Dewar, John; Hussain, Munib (18 September 2017). "ISLAMIC FINANCE: CHALLENGES AND OPPORTUNITIES". Expert Guides. Retrieved 9 November 2017.
 77. ^ Warde, Ibrahim. 2000, 2010. Islamic finance in the global economy, Edinburgh: Edinburgh University Press. p.151
 78. ^ a b Ali, Salman S. 2008. Islamic capital market: Current State and developmental challenges. Introduction of Islamic capital markets: Products, regulation and development, ed. Salman Syed Ali, p.9, Jeddah, Islamic Research and Training Institute, Islamic Development Bank.
 79. ^ a b Usmani, Sukuk and their Contemporary Applications, 2007:4
 80. ^ a b El-Gamal, Islamic Finance, 2006: p.6
 81. ^ a b Ali, Salman S. 2008. Islamic capital market: Current State and developmental challenges. Introduction of Islamic capital markets: Products, regulation and development, ed. Salman Syed Ali, pp.10, Jeddah, Islamic Research and Training Institute, Islamic Development Bank.
 82. ^ Foster, John (11 December 2009). "BBC News – How Sharia-compliant is Islamic banking?". news.bbc.co.uk. Retrieved 15 March 2017.
 83. ^ Chilton, John B. (22 March 2008). "80% of Islamic bonds declared unIslamic". The Emirates Economist. Retrieved 15 March 2017.
 84. ^ Usmani, Sukuk and their Contemporary Applications, 2007:
 85. ^ Frederik Richter (28 January 2009). "Gulf sukuk market revival seen unlikely in 2009". Reuters.
 86. ^ Jason Benham (29 October 2008). "Islamic bond market "wrecked" by critical remarks". Arabian Business.
 87. ^ Daliah Merzaban (15 April 2009). "Scholar critique spurs ijara Islamic bond". Reuters.
 88. ^ El-Gamal, Islamic Finance, 2006: p.2
 89. ^ Safari, Meysam (2011), "Are Sukuk Securities the Same as Conventional Bonds?", Proceedings of Foundation of Islamic Finance Series, Second Conference, Kuala Lumpur, Malaysia, 8–10 March 2011, Accessible at http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1783551
 90. ^ Kayali, Rakaan (2015), "Sukuk on Trial", Practical Islamic Finance, 19 May 2015, Accessible at https://foundationsforislamiceconomics.wordpress.com/2015/05/19/sukuk-on-trial/
 91. ^ "UPDATE 1-Goldman Sachs gets strong demand for landmark sukuk issue". Reuters. 16 September 2017. Retrieved 24 March 2017.
 92. ^ "Brunei Darussalam April 2017". Sukuk.com. Retrieved 19 March 2017.
 93. ^ El-Din, Mohamed Alaa (24 February 2016). "Government adopts new financial instruments to implement national projects, including Sukuk". Daily News Egypt. Retrieved 19 March 2017.
 94. ^ "The Sukuk Market in Indonesia". islamicfinance.com. 13 January 2015. Retrieved 19 March 2017.
 95. ^ sukuk-differences/ijarahsukuk
 96. ^ Kalhor, Navid (3 March 2017). "Iran's private sector having hard time financing expansion". Al Monitor. Retrieved 10 April 2017.
 97. ^ a b "Malaysia to maintain stronghold in global sukuk market, says RAM", The Saun Daily, Malaysia, 12 February 2013
 98. ^ a b "Asian demand to drive Qatar sukuk". Investvine.com. 9 January 2013. Retrieved 10 January 2013.
 99. ^ "Kazakhstan Finalizing its DBK Sukuk Introduction". The Gazette of Central Asia. Satrapia. 11 June 2012. Retrieved 20 July 2012.
 100. ^ Pakistan issues $1b five-year sukuk bonds to fill trade gap | M. Aftab| Khaleej Times |8 October 2016
 101. ^ "Saudi Arabia Raises $9 Billion with Inaugural Islamic Bond". Bloomberg. 12 April 2017.
 102. ^ a b "Saudi Arabia Raises $1.9 Billion From Islamic Bond". Bloomberg. 18 September 2017.
 103. ^ "Saudi Arabia re-taps 10bn riyal October domestic sukuk issue". Abu Dhabi: The National. 24 December 2017.
 104. ^ a b c "Diplomat to start Somalia's first stock market". Reuters. 8 August 2012. Retrieved 5 December 2013.
 105. ^ Minney, Tom (14 May 2014). "Nairobi Securities Exchange plans to offer 38% of shares in June IPO". AfricanCapitalMarketsNews.com. Retrieved 19 May 2014.
 106. ^ Delay in UK Sukuk may make it more attractive for GCC and South East Asian Investors| Naveed Mohammed |sukuk.com |18 April 2014
 107. ^ Flydubai’s $500m sukuk listed on Nasdaq Dubai |Khaleej Times |16 January 2015
 108. ^ Uppal, Rachna; Carvalho, Stanley (19 November 2009). "UPDATE 1-US' GE Capital raises $500 mln in debut Islamic bond". Reuters. Retrieved 13 March 2017.
 109. ^ Narayanan, Archana (16 September 2014). "UPDATE 1-Goldman Sachs gets strong demand for landmark sukuk issue". Reuters. Retrieved 13 March 2017.
 110. ^ Jamaldeen, Islamic Finance For Dummies, 2012:207
 111. ^ Government issues first Islamic bond Britain becomes the first country outside the Islamic world to issue sovereign Sukuk.| gov.uk HM Treasury |25 June 2014
 112. ^ Mohammed, Naveed (11 September 2014). "Hong Kong Sukuk Issuance of 2014". Sukuk.
 113. ^ Mohammed, Naveed (3 June 2015). "Hong Kong Sukuk Issuance of 2015". Sukuk.

Books, documents, journal articles