صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

صندوق سرمایه گذاری مشترک (به انگلیسی: mutual fund) یکی از ابزارهای نوین مالی است که سرمایه جمع‌آوری شده از افراد مختلف را در دارایی‌های مختلف نظیر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌‌کند.

صندوق سرمایه گذاری نهادی است که مبالغ خرد و کوچک را از افراد حقیقی و حقوقی جمع‌آوری کرده و در سبدی متشکل از اوراق مشارکت، سهام، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند.

در نتیجه شما به جای سرمایه‌گذاری روی سهمی خاص در سبدی متشکل از اوراق بهادار و سهامی مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید، به بیان دیگر علاوه بر بهره‌گیری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود، پول خود را در سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنید و با این عمل ریسک سرمایه‌گذاری خود را تا حد زیادی کاهش داده و سرمایه‌گذاری آسوده‌ای را تجربه خواهید کرد.

صندوق های سرمایه گذاری دو ویژگی اصلی دارند که آن‌ها را از دیگر روش‌های سرمایه‌گذاری متمایز می‌کند.

ویژگی اول مدیریت حرفه‌ای سرمایه‌ است. همان‌گونه که ذکر شد شما با سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری از دانش تیمی متخصص برای مدیریت سرمایه خود بهره می‌برید که این امر ریسک شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

ویژگی دوم تنوع در سرمایه‌گذاری است. در یک صندوق سرمایه گذاری ده‌ها یا حتی صدها سهم از شرکت‌های مختلف وجود دارد و زمانی که شما پولتان را در صندوق های سرمایه گذاری می‌گذارید، در اصل قسمت‌هایی از این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اید.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک[ویرایش]

متنوع بودن سبد سرمایه‌گذاری[ویرایش]

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به‌طور کلی با سرمایه‌گذاری در اوراق بهادر، سپرده‌های بانک، سهام و اوراق مشارکت سبد متنوعی برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌نماید، در واقع تمام تخم مرغ‌های تان را در یک سبد قرار نمی‌دهند. این تنوع سازی کمک می‌کند که ریسک سرمایه‌گذاری به شدت کاهش یابد. شاید تصور کنید ایجاد سبد برای یک سرمایه‌گذار خرد کار اشتباهی باشد اما فراموش نکنید صندوق‌های سرمایه‌گذاری تجمیع سرمایه‌های خرد سرمایه‌گذاران بوده و موجودی آن به بیش از صدها میلیارد خواهد رسید؛ بنابراین سرمایه‌گذاری در یک دارایی کار بسیار اشتباهی خواهد بود.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی[ویرایش]

سازمان بورس و اوراق بهادر، متولی صندوق و حسابرس به‌طور مستمر در بازه‌های زمانی مشخص بر عملکرد هر یک از صندوق‌های مالی نظارت دارند. هرگونه فعالیت این صندوق‌ها شفاف سازی شده و در اختیار عموم قرار می‌گیرند.

نقد شوندگی بالا[ویرایش]

جذاب‌ترین مزیت این صندوق‌ها قدرت نقد شوندگی بالای آن‌ها است. این امکان را به شما می‌دهد در هر لحظه برای فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود به هیچ مشکلی مواجه نشوید و به سرعت پول خود را نقد نمایید. وظیفه نقد کردن دارایی‌ها توسط ضامن نقد شوندگی صندوق‌ها انجام می‌شود و هر زمان که شما تصیمیم به نقد دارایی‌های خود نمودید، ضامن نقد شوندگی این کار را انجام خواهد داد.

صرفه جویی در زمان و هزینه[ویرایش]

با توجه به این که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حجم بالایی معاملات سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، هزینه‌های سرمایه‌گذار به مقدار قابل توجهی صرفه جویی می‌شود و از طرفی این صندوق‌ها برای افرادی که اطلاعات کافی در مورد سرمایه‌گذاری ندارند موجب صرفه جویی در زمان خواهد بود.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری[ویرایش]

به‌طور کلی مهم‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: این صندوق‌ها بیشتر در اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و سایر اوراق بهادر با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند و ما بقی در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود

۲. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام: حدود ۷۰ درصد وزن سبد مربوط به این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری در سهام است. ۳۰ در صد باقی مانده شامل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادر، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی است.

  1. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط: این نوع صندوق متوسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری در سهام است.
  2. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس(ETF): این نوع صندوق‌ها مانند سهام در بورس داد و ستد می‌شوند.صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله یا ETF ها، از نظر ساختاری مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند اما نقدشوندگی بالاتری نسبت به آن ها دارند. ازش خالص دارایی ها و قیمت صندوق های سرمایه گذاری مشترک در پایان روز محاسیه می شود. بعد از این محاسبات، قابل خرید و فروش هستند. اما ETF ها این محدودیت را ندارند و مانند سایر سهم ها در طول روز قابل معامله هستند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

لیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران