الجر هیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الجر هیس
Alger Hiss (1950).jpg
زاده ۱۱ نوامبر ۱۹۰۴(۱۹۰۴-11-۱۱)
بالتیمور
مرگ ۱۵ نوامبر ۱۹۹۶ میلادی (۹۲ سال)
نیویورک
ملیت ایالات متحده آمریکا

الجر هیس (انگلیسی: Alger Hiss؛ ۱۱ نوامبر ۱۹۰۴(1904-11-11) – ۱۵ نوامبر ۱۹۹۶(۱۹۹۶-11-۱۵)) از مسئولان دولتی ایالات متحده آمریکا بود که به خاطر جاسوسی برای اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در سال ۱۹۴۸ متهم و در ارتباط با این اتهام در سال ۱۹۵۰ به دلیل سوگند شکنی محکوم شد. او پیش از متهم شدن و محاکمه، به عنوان یکی از مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد دست اندرکار ایجاد این سازمان بود. او در ادامهٔ زندگی به عنوان مدرس و نویسنده کار کرد.

یکی از اعضای سابق حزب کمونیست ایالات متحده آمریکا به نام ویتکر چیمبرز در سال ۱۹۴۸ پس از احضار به کمیتهٔ فعالیت‌های ضد آمریکایی مجلس شهادت داد که هیس مخفیانه حین کار در دولت فدرال کمونیست بوده، گرچه جاسوس نبوده است. هیس پس از فراخوانده شدن به کمیته این اتهام را کلاً رد کرد. وقتی چیمبرز در سطح ملی بر ادعای خود پافشاری کرد، هیس علیه او به دلیل افتراء شکایت کرد.

چیمبرز در جریان فرایند بررسی حقوقی شواهد جدید مبنی بر این که او و هیس درگیر جاسوسی بوده‌اند، ارائه کرد که هر دوی آنها پیشتر پس از ادای سوگند به کمیته نفی کرده بودند. یک هیئت منصفهٔ فدرال هیس را در دو مورد سوگند شکنی محکوم کرد؛ چیمبرز به همان جرایم اعتراف کرد ولی به دلیل شاهد همکاری کننده با دولت، هرگز محکوم نشد. هیس به دلیل انقضای قانون مرور زمان هرگز به دلیل جاسوسی محاکمه نشد. در ۱۹۵۰ او به دلیل سوگند شکنی به دو دورهٔ حبس پنج ساله محکوم شد که ۳ سال و نیم از آن را گذراند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]