جان کوئینسی آدامز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جان کوئینسی آدامز
جان کوئینسی آدامز، ششمین رییس جمهوری آمریکا
۶مین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۴ مارس ۱۸۲۵ – ۴ مارس ۱۸۲۹
پس از جیمز مونرو
پیش از اندرو جکسون
۸مین وزیر امور خارجه ایالات متحده
مشغول به کار
جیمز مونرو – هنری کلی
رئیس‌جمهور جیمز مونرو
پس از ۲۲ سپتامبر ۱۸۱۷
پیش از ۴ مارس ۱۸۲۵
اطلاعات شخصی
تولد ۱۱ ژوئیهٔ ۱۷۶۷(۱۷۶۷-07-۱۱)
برینتری، ماساچوست
مرگ ۲۳ فوریه ۱۸۴۸ میلادی (۸۰ سال)
واشینگتن، دی.سی.
ملیت  ایالات متحده آمریکا
حزب سیاسی فدرالیست
دموکرات-جمهوری‌خواه
حزب جمهوری‌خواه ملی
حزب ویگ
همسر لوئیزا کاترین جانسون
فرزندان لوئیزا، جورج واشنگتن، جان، چارلز فرانسیس
پیشه ، سیاستمدار
دین یونیتارین

جان کوئینسی آدامز (به انگلیسی: John Quincy Adams) (زاده ۱۱ ژوئیه ۱۷۶۷ - درگذشت ۲۳ فوریه ۱۸۴۸) وی ششمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است که بین سال‌های ۱۸۲۵ تا ۱۸۲۹ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود. این دوران همزمان با ۱۲۰۳ تا ۱۲۰۷خورشیدی و سالهای پایانی سلطنت فتحعلی شاه قاجار است. درهمین سالها بود که عهدنامه ترکمانچای میان ایران و روسیه منعقد شد.[۱]

زندگینامه[ویرایش]

جان کوئینسی آدامز در سال ۱۸۴۳، این تصویر نخستین عکس از یک رئیس جمهور آمریکاست

جان کوینسی آدامز نخستین رییس جمهوری آمریکا است که خود فرزند یکی از روسای جمهوری پیشین آمریکا بود. وی از نقطه نظر کاری، دیدگاهها و خلق و خو با پدرش جان آدامز، دومین رییس جمهوری آمریکا، برابری می‌کرد.

جان کوئینسی آدامز در سال ۱۷۶۷ در برینتری ماساچوست متولد شد. در کودکی شاهد جنگهای انقلابی آمریکا بود، در اروپا به عنوان منشی پدرش که سفیر آمریکا بود کار می‌کرد و این تجربه از او زبانشناسی خبره و نویسنده‌ای توانا ساخت.

جان کوئیسنی آدامز دانش آموخته حقوق از کالج هاروارد بود. در سن ۲۶ سالگی به عنوان کاردار آمریکا به هلند رفت، سپس ترفیع گرفت و به سفارت برلین اعزام شد. در سال ۱۸۰۲ به عضویت سنای آمریکا انتخاب شد. شش سال بعد پرزیدنت مدیسون، جان کوئینسی آدامز را بعنوان کاردار به روسیه فرستاد.

در دوران ریاست جمهوری مونرو، جان کوئینسی آدامز بعنوان وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد و شاید بتوان گفت که او یکی از بزرگترین وزرای امور خارجه در تاریخ آمریکاست. در زمان خدمت وزارت امور خارجه با همکاری انگلستان ترتیب اشغال مشترک منطقه اورگان را فراهم آورد و در تنظیم دکترین مونرو به پرزیدنت مونرو کمک کرد. در دوره وزارت جان کوینسی آدامز، اسپانیا فلوریدا را به آمریکا واگذار کرد.

جان کوینسی آدامز بعنوان وزیر امور خارجه، بر اساس عرف سیاسی اوایل قرن نوزدهم، وارث سیاسی رییس جمهوری در نظر گرفته می‌شد، اما شیوه سنتی انتخاب رییس جمهوری در حال عوض شدن بود.[۲]

ریاست جمهوری ۱۸۲۵-۱۸۲۹[ویرایش]

در داخل تنها حزب امریکا در آن زمان انشعاباتی در حال شکل گیری بود و هر گروه نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری داشت. جان کوئینسی آدامز، نامزد شمالی‌ها از ژنرال اندرو جکسون در هردو رای گیری الکتورال و عمومی عقب تر بود، اما از ویلیام کرافورد و هنری کلی رای بیشتری بدست آورد. از آنجا که هیچ یک از نامزدها اکثریت آرای الکتورال را کسب نکرده بودند، مجلس نمایندگان آمریکا می‌بایست از میان سه نامزدی که بیشترین رای را آورده بودند، رییس جمهوری آمریکا را برگزیند و به این ترتیب جان کوینسی آدامز ششمین رییس جمهوری آمریکا شد. در آن زمان ایالات متحده ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزارو ۲۰ نفر جمعیت داشت.

جان کوینسی آدامز، کلی را به سمت وزارت خارجه منصوب کرد.

اندرو جکسون شکست خورده در انتخابات و طرفدارانش، اتهام زد و بند و تطمیع سیاسی را مطرح و بلافاصله تبلیغات را برای انتخابات دور آتی ریاست جمهوری آغاز کردند.

آدامز با وجود آنکه می‌دانست در کنگره با دشمنی‌ها ومخالفتهایی مواجه خواهد شد، در نخستین پیام سالانه اش از برنامه‌های ویژه ملی که در نظر داشت خبر داد.

او طرح پیوند دادن بخش‌های مختلف دولت فدرال را از طریق شبکه‌ای از کانال و اتوبانها پیشنهاد کرد. وی همچنین از آمریکا خواست تا از طریق تاسیس دانشگاهی ملی، حمایت مالی از پروژه‌های علمی و احداث یک رصد خانه در زمینه توسعه هنر و علوم پیشتاز باشد.

منتقدان آدامز چنین تدابیری را فراتر از محدوده قانون اساسی می‌دانستند.[۳]

انتخابات ۱۸۲۸[ویرایش]

دوره چهار ساله ریاست جمهوری جان آدامز در سال ۱۸۲۸رو به پایان بود. درمبارزات انتخاباتی طرفداران جکسون، او را به فساد، اختلاس و سو استفاده از اموال عمومی متهم کردند. جان کوینسی آدامز فردی نبود که اینگونه اتهامات را به راحتی تحمل کند. او پس از شکست خوردن در انتخابات به ماساچوست بازگشت تا باقی عمرش را با مطالعه و پژوهش در مزرعه اش سپری کند.

سال ۱۸۳۰، دو سال بعد از پایان دوره ریاست جمهوری، آدامز به طور غیر منتظره‌ای، بعنوان نماینده منطقه پلیموت در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد و به این ترتیب دو دهه پایانی عمرش را در مقام رهبری قدرتمند سپری کرد. او همچنین در راه آزادی‌های مدنی بسیار تلاش کرد.

نمایندگان ایالات جنوبی در سال ۱۸۳۶ در کنگره قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن هر درخواستی علیه برده داری به طور اتوماتیک مسکوت گذاشته می‌شد. جان کوئینسی آدامزبه مدت هشت سال بی وقفه با این قانون مبارزه کرد تا بالاخره توانست آن را لغو کند.

آدامزدر سال ۱۸۴۸ در صحن مجلس نمایندگان سکته کرد و بر زمین افتاد. او را به اتاق ریاست مجلس بردند. آدامز دو روز بعد همانجا درگذشت. جان کوئینسی آدامز را در کوئینسی ماساچوست در کنار پدر، مادر و همسرش دفن کردند. جان کوئینسی آدامزمردی بود که تا لحظه آخر برای آنچه که درست می‌پنداشت، جنگید.[۴]

منابع[ویرایش]

زیر نویس[ویرایش]

  1. «جان کوئینسی آدامز»(فارسی)‎. voanews.com. 
  2. «جان کوئینسی آدامز»(فارسی)‎. voanews.com. 
  3. «جان کوئینسی آدامز»(فارسی)‎. voanews.com. 
  4. «جان کوئینسی آدامز»(فارسی)‎. voanews.com.