توماس وودرو ویلسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
وودرو ویلسون
پرتره پرزیدنت وودرو ویلسون ۱۹۱۲
۲۸مین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا
مشغول به کار
۱۹۱۳ – ۱۹۲۱
پس از ویلیام هووارد تافت
پیش از وارن جی. هاردینگ
اطلاعات شخصی
تولد توماس وودرو ویلسون
۲۸ دسامبر ۱۸۵۶(۱۸۵۶-12-۲۸)
استانتون، ویرجینیا
مرگ ۳ فوریه ۱۹۲۴ میلادی (۶۷ سال)
واشینگتن دی. سی.
ملیت  ایالات متحده آمریکا
حزب سیاسی حزب دمکرات
همسر الن اکسون ویلسون
ادیت بولینگ گالت ویلسون
فرزندان مارگارت , جسی , الئنور آر.
پیشه ، سیاستمدار
دین پرسبی‌ترین

توماس وودرو ویلسون (به انگلیسی: Woodrow Wilson) (زاده: ۲۸ دسامبر ۱۸۵۶، در گذشته: ۳ فوریه ۱۹۲۴) بیست و هشتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب دموکرات بود که از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۱ در این مقام باقی‌ماند.

ویلسون در اولین دورهٔ ریاست جمهوری کنگرهٔ دمکرات را متقاعد کرد برنامه‌ای را تصویب کند که اندک رئیس جمهورانی توانسته‌اند همتای آن را اجرا کنند، و تا زمان تصویب نیودیل در ۱۹۳۳ بی همتا بود. این برنامه شامل لایحه فدرال رزرو، لایحه کمیسیون تجارت فدرال، لایحه ضد تراست کلیتون، لایحه فدرال وام کشاورزی و مالیات بر درآمد بود. کار کودکان در ۱۹۱۶ حذف شد ولی دادگاه عالی آمریکا آن را در ۱۹۱۸ خلاف قانون اساسی دانست. ویلسون کاری کرد کنگره لایحه ادمسون را تصویب کند که بارکاری ۸ ساعته را بر راه آهن تحمیل می‌کرد. ویلسون که ابتدائاً با حق رای زنان همدل نبود، پس از این که فشار عمومی قانعش کرد که مخالفت با آن عقلانی نیست از حامیان عمدهٔ آن شد. گرچه به آفریقایی آمریکاییان قول داد «با آنها برای پیشبرد منافع نژادشان در آمریکا منصفانه رفتار می‌شود... ،» دولت ویلسون سیاست جداسازی نژادی کارمندان فدرال را پیاده‌سازی کرد. گرچه بعنوان رئیس جمهور یک غول رؤیایی لیبرال مدرن پنداشته می‌شود، در زمینه پیاده‌سازی روابط بین نژادی، ویلسون «در اندیشه و سیاست‌هایش عمیقاً نژادپرست بود، و علی الظاهر با این وضع راحت بود.»

ویلسون در سال ۱۹۱۹ دچار یک نوع بیماری که موجب فلج شدن وی گردید شد و فعالیت‌هایش محدود شدند. مهم‌ترین ابتکار وی ایجاد جامعه ملل پس از پایان جنگ جهانی اول بود، که دارای ۱۴ ماده بود. اگرچه این پیمان چندان نتیجه بخش نبود و حتی خود آمریکا نیز به آن نپیوست، ولی زیربنای ایجاد سازمان ملل متحد پس از پایان جنگ دوم جهانی شد.

یادبودها[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پیشین:
جایزه اعطاء نشد
برنده جایزه صلح نوبل
۱۹۱۹
پسین:
لئون بورژوا