آپولو ۱۱

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آپولو ۱۱
نشان ماموریت
Apollo 11 insignia.png
ویژگی‌های ماموریت[۱]
نام ماموریت: آپولو ۱۱
دستاورد:نخستین انسان‌ها روی ماه
نام فضاپیما:فضاپیمای آپولو
گردونهٔ فرمان:CM-۱۰۷ (کلمبیا) ۵۵۶۰ کیلوگرم
گردونهٔ سرویس:SM-۱۰۷ (۲۳،۲۴۳ کیلوگرم)
گردونهٔ ماه‌نشینLM-۵ (عقاب) (۱۵،۰۹۵ کیلوگرم)
پرتابه:ساترن ۵
تعداد سرنشین:۳
پرتاب از:پایگاه فضایی کندی، فلوریدا
تاریخ پرتاب: ۲۵ تیر ۱۳۴۸ (۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹)
فرود بر ماه:۲۹ تیر ۱۳۴۸ (۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹) در دریای آسایش
مدت راهپیمایی بر ماه:۲ ساعت و ۳۱ دقیقه و ۴۰ ثانیه
مدت توقف روی ماه:۲۱ ساعت و ۳۶ دقیقه و ۲۰ ثانیه
فرود: ۲ مرداد ۱۳۴۸
تاریخ فرود: {{{تاریخ_فرود}}}
طول ماموریت: ۸ روز و ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه و ۳۵ ثانیه
تعداد گردش در مدار ماه:۳۰
طول پرواز در مدار ماه:۵۹ ساعت و ۳۰ دقیقه و ۲۵٫۷۹ ثانیه
جِرم:گردونه‌های فرمان و سرویس: ۳۰٬۳۲۰ کیلوگرم
گردونه ماه‌نورد: ۱۶٬۴۴۸ کیلوگرم
عکس رسمی
از راست به چپ: باز آلدرین، مایکل کولینز و نیل آرمسترانگ
از راست به چپ: باز آلدرین، مایکل کولینز و نیل آرمسترانگ
ماموریت‌های وابسته
ماموریت قبلی ماموریت بعدی
Apollo-10-LOGO.png آپولو ۱۰آپولو ۱۲

آپولو ۱۱ (به انگلیسی: Apollo 11) مأموریتی از مأموریت‌های پروژهٔ آپولو است که منجر به فرود نخستین انسان بر روی کره ماه شد. در طی این مأموریت که توسط هوانوردی و فضانوردی ملی ایالات متحده آمریکا (ناسا) سازماندهی شده بود، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹، ساعت ۲۰:۱۸ جهانی بر کره ماه فرود آمدند. حدود ۶ ساعت بعد، آرمسترانگ در ۲۱ ژوئیه ساعت ۲:۵۶ جهانی بر ماه گام نهاد. فضانورد سوم این مأموریت مایکل کالینز، به تنهایی در مدار ماه باقی‌ماند تا ۱۵ ساعت دیگر دو فضانورد دیگر به او ملحق شدند. پس از ۸ روز زندگی در فضا، هر سه فضانورد به زمین بازگشتند.

این فضاپیما از مرکز فضایی کندی واقع در جزیره مریت، فلوریدا در ۱۶ ژوئیه به سمت کره ماه پرتاب شد. این مأموریت پنجمین مأموریت حامل انسان آپولو بود. آپولو ۱۱ از سه بخش تشکیل می‌شد: بخش اول گردونهٔ فرماندهی کلمبیا که با سه فضانورد بر زمین فرود آمد. گردونهٔ سرویس که شامل نیروی محرک، برق، اکسیژن، و آب می‌شد. گردونهٔ ماه نشین عقاب که همراه آرمسترانگ و آلدرین بر ماه فرود آمد. آپولو ۱۱ جلوی موشک ساترن ۵ نصب شده بود و پس از فرار از جاذبه زمین به همراه فضانوردان از موشک جدا شد و سه روز برای ورود به مدار ماه در راه بود. پس از ورود به مدار ماه، آرمسترانگ و آلدرین به ماه‌نشین نقل مکان کردند و در دریای آسایش فرود آمدند. آن‌ها در مجموع حدود ۲ ساعت در ماه پیاده‌روی کردند. آن‌ها پس از بلندشدن از کره ماه به گردونه فرماندهی که کالینز در آن قرار داشت ملحق شدند و ماه‌نشین را در فضا رها کردند. سرانجام آپولو ۱۱ در ۲۴ ژوئیه به زمین بازگشتند و در اقیانوس آرام فرود آمدند.فیلمی هم دربارهٔ مأموریت در روی ماه منتشر شده که در آن فیلم موجودات فضایی به تصویر کشیده شده‌است که معتبر بودن آن اثبات نشده‌است.

هنگامی که آرمسترانگ از فضاپیما پایین آمد و بر ماه گام نهاد، فیلمش به صورت زنده در تلویزیون‌های سراسر جهان پخش شد. آرمسترانگ پس از گام نهادن در ماه جمله‌ای بسیار معروف به زبان می‌آورد:«این گامی کوچک برای یک[۲] انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.» آپولو ۱۱ آرمان ملی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۱، جان اف. کندی را برآورده کرد.[۳]

توضیحات[ویرایش]

فضانوردان[ویرایش]

درجه فضانورد
فرمانده نیل آرمسترانگ
خلبان گردونهٔ ماه‌نشین باز آلدرین
خلبان گردونهٔ فرماندهی مایکل کولینز

پیش از پرتاب آپولو ۱۱، قرار بر این شد که دو فضانورد در این فضاپیما باشند.[۴] کالینز در اصل قرار بود که خلبان گردونهٔ فرماندهی آپولو ۸ باشد اما تحت عمل جراحی قرار گرفت و جیم لاول جایگزین او شد. لاول شانس خود را کالینز داد و کالینز خلبان گردونهٔ فرماندهی آپولو ۱۱ شد.

پشتیبان‌گیری[ویرایش]

درجه فضانورد
فرمانده جیم لاول
خلبان گردونهٔ ماه‌نشین ویلیام آندرس
خلبان گردونهٔ فرماندهی فرد هایز

اوایل سال ۱۹۶۹، بیل آندرس در اوت ۱۹۶۹ به ناسا راه یافت. پس از پشتیبان‌گیری مایکل کالینز در آپولو ۱۱، به همراه لاول برای مأموریت آپولو ۱۳ انتخاب شدند.[۵]

پشتیبانان دیگر[ویرایش]

دوک، لاول، و هایز در کپکام آپولو ۱۱

مدیران پرواز[ویرایش]

نام‌ها[ویرایش]

بخش‌های مختلف فضاپیمای آپولو ۱۱. SM: گردونه سرویس (بدون نام). CM: گردونه فرماندهی کلمبیا. LM: گردونه ماه نشین عقاب

پس از لقب گرفتن آپولو ۱۰ به نام فضاپیمای چارلی براون و اسنوپی، معاون مدیر روابط عمومی جولیان اسچیر به مرکز فضایی جانسون نوشت:«آپولو ۱۱ بر اساس نام فضانوردانش لقب نخواهد گرفت.» در برنامه ریزی‌های اوایل مأموریت، این فضاپیما به اسنوکن و هایستک لقب گرفت و در اخبار منتشر شد، اما خدمه بعداً تصمیم گرفتند که این نام را عوض کنند.

گردونهٔ فرماندهی کلمبیا نام یک توپ جنگی غول پیکر است که از رمان از زمین به ماه در سال ۱۸۶۵ به قلم ژول ورن، نویسندهٔ فرانسوی برگفته شده‌است. ماه‌نشین عقاب از پرندهٔ ملی ایالات متحده آمریکا (عقاب گر) که نقش برجسته‌ای در نشان مأموریت آپولو ۱۱ دارد برگرفته شده‌است.

نشان[ویرایش]

نشان مأموریت آپولو ۱۱ توسط مایکل کالینز طراحی شد. عقاب در این نشان به معنای "فرود صلح آمیز ایالات متحده آمریکا بر ماه" است. در این نشان عقاب با پاهای خود یک شاخهٔ زیتون را گرفته‌است و در حال فرود بر ماه‌است. در پشت این عقاب کرهٔ زمین دیده می‌شود. مقامات ناسا گفتند:«عقاب به معنای جنگاوری است.» پس از مدتی بحث و گفتگو قرار بر این شد که شاخهٔ زیتون درون منقار عقاب به پاهای او منتقل شود. ناسا سعی کرد که عدد ۱۱ را با استفاده از عددنویسی رومی به شکل XI بنویسد اما سرانجام قرار شد که ۱۱ بر اساس عددنویسی لاتین نوشته شود که درک و فهم آن برای مردم تمام کشورها آسان است.

تمام رنگهای این نشان طبیعی هستند و مرزهای آبی و طلایی دارند. ماه‌نشین عقاب برای مطابقت با نشان نامگذاری شد. هنگامی که سکه دلاری آیزنهاور منتشر شد، پشت آن عکس عقاب طراحی شد.

مأموریت آپولو ۱۱[ویرایش]

نیل آرمسترانگ و باز آلدرین توانستند در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ به عنوان اولین انسان‌ها بر روی کرهٔ ماه فرود بیایند و در آن قدم بزنند. با این مأموریت، راه برای فتح کرهٔ ماه توسط سایر سفینه‌ها باز شد. آپولو ۱۱ در ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ شانزدهم ژوئیه ۱۹۶۹ از پایگاه فضایی کندی واقع در فلوریدا توسط موشک ساترن ۵ به فضا پرتاب شد. چهار روز بعد در ساعت ۲۰:۱۷:۴۰ سفینه بر روی ماه نشست. اما به محض آن‌که آپولو ۱۱ روی سطح ماه فرود آمد، قبل از همه چیز، فضانوردها سفینه را آمادهٔ ترک ماه کردند زیرا برای آن‌ها مشخص نبود که چه اتفاقی ممکن بود در آن‌جا رخ بدهد.

بامداد فردای آن روز، یعنی ۲۱ ژوئیه، در ساعت ۰۲:۵۶:۱۵، آرمسترانگ به‌عنوان فرماندهٔ تیم، اولین کسی بود که از سفینه پیاده شد و بلافاصله به ضبط تصاویر پیاده شدن خود - در واقع جای پایش - در ماه مشغول شد. او هنگام قدم گذاشتن بر سطح ماه گفت: «این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت است.»

پس از آن آلدرین قدم به ماه گذاشت و آن دو مقداری از خاک و سنگ‌های موجود در سطح ماه (حدود ۲۲ کیلوگرم) را به عنوان نمونه، برای آوردن به زمین برداشتند.

جداشدن «عقاب» برای فرود روی سطح ماه[ویرایش]

فضاپیمای آپولو ۱۱ از دو بخش تشکیل شده بود:

 • گردونه فرماندهی «کلمبیا» که قرار بود در مداری دور ماه گردش کند. مایکل کولینز مسئولیت هدایت این بخش را به عهده داشت و در طول مأموریت در مدار ماه باقی‌ماند.
 • گردونه ماه‌نشین «عقاب» که شامل کپسول ماه‌نشین و سخت‌افزار مخصوص فرود روی ماه بود. نیل آرمسترانگ و باز آلدرین با این بخش روی ماه فرود آمدند.

دو فضانورد به علت عدم شناخت و محدودیت‌هایی که داشتند، همان روز ساعت ۱۷:۵۴:۰۱ سطح ماه را ترک کرده، پس از اتصال مجدد به بخش فرمان «کلمبیا» به سمت زمین برگشتند. فضانوردها در مجموع حدود ۲ ساعت و نیم روی سطح ماه راهپیمایی کردند. آزمایش‌هایی که بعداً روی نمونهٔ سنگ‌های آورده شده انجام شد، نشان داد که این سنگ‌ها عمری بیش از ۷٫۳ میلیارد سال زمینی دارند.

فضانوردان علاوه بر جمع‌آوری خاک و سنگ از سطح کرهٔ ماه، آزمایش‌هایی را نیز انجام دادند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزمایش‌های مقاومت مصالح، برای شناخت بیشتر خصوصیات فیزیکی مواد سطح کرهٔ ماه
 • جمع‌آوری مقداری از بادهایی که در سطح ماه می‌وزد، برای آزمایش در زمین
 • آزمایش‌های زلزله نگاری برای بررسی اعماق سطح کره ماه
 • تعیین فاصلهٔ میان ماه و زمین با کمک لیزر
 • آزمایش‌هایی روی گرد و غبار سطح ماه

رویدادهای چهلمین سالگرد[ویرایش]

در ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۹، مجله لایف نگارخانه عکس‌های منتشر نشده عکاس رالف مورس از آپولو ۱۱ را منتشر کرد.

از ۲۴-۱۶ ژوئیه ۲۰۰۹، ناسا به مناسبت چهلمین سالگرد پرواز تاریخی آپولو ۱۱، صداهای این مأموریت را بر روی وبگاه خود منتشر کرد. علاوه بر این، فیلم‌ها و نمایش‌های کلیدی این مأموریت را بازسازی کرد.[نیازمند منبع]

نگارخانه[ویرایش]

نیل آرمسترانگ پیش از گذاشتن پای بر روی ماه، سطح آن را توصیف می‌کند.
باز آلدرین گام‌هایش را بر روی ماه می‌گذارد

منابع[ویرایش]

 1. Richard W. Orloff, "Apollo by the Numbers: A Statistical Reference (SP-4029)", NASA
 2. http://web.archive.org/web/20120828203743/http://hosted.ap.org/dynamic/stories/U/US_OBIT_NEIL_ARMSTRONG_ABOUT_THAT_QUOTE?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2012-08-26-04-01-54
 3. Stenger, Richard (May 25, 2001). "Man on the Moon: Kennedy speech ignited the dream". CNN. Archived from the original on June 6, 2010.
 4. "Chariots for Apollo: Setting the Stage". NASA. Retrieved 2010-07-20.
 5. Donald K. Slayton, "Deke!" (New York: Forge, 1994), 237.
 6. Apollo 11: Buzz Aldrin and the U.S. flag on the Moon, National Air and Space Museum

پیوند به بیرون[ویرایش]