درگاه:ترکیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Türkiye portalına hoş geldiniz    •  •  •   به درگاه ترکیه خوش آمدید.

درگاه ترکیه


نشان
پرچم کشور ترکیه
موقعیت کشور ترکیه

ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوانارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌است. پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

ترکیه حدود ۷۶ میلیون تن (برآورد ۲۰۱۳) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند. عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪-۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪-۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند.

نوشتار برگزیده

پرچم ترکیه

ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوانارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. . ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت میکنند.

مشاهیر

مصطفی کمال پاشا (به ترکی استانبولی: Mustafa Kemal Atatürk) معروف به آتاترک؛ نظامی و دولت‌مرد و بنیان‌گذار جمهوری ترکیه بود. وی استعداد شگرفی در امور نظامی داشت چنان که درنبرد چناق قلعه (۱۹۱۴) با شعار «نمی‌توانید از چناق قلعه بگذرید» با سپاهی کوچک در برابر تهاجم نیروی دریایی بریتانیای کبیر و فرانسه ایستاد و مانع تصرف استانبول شد. در اواخر سال‌های جنگ اول جهانی ترکیه مورد هجوم فرانسه و ایتالیا از جنوب و یونان از شرق بود. آتاترک رهبری جنگ استقلال ترکیه را بر عهده داشت. در پایان جنگ جهانی اول مردم ترکیه از بی کفایتی خلیفه محمد ششم و نظام عثمانی به تنگ آمده بودند و آتاترک رهبری خیزش علیه خلافت و امپراتوری عثمانی را به عهده گرفت. درسال ۱۹۲۳ ترکیه مدرن با نظام جمهوری توسط ملی گرایان و گروه‌های مبارزه علیه اشغال بر پا شد. آتاترک از آن تاریخ تا زمان مرگش در سال ۱۹۳۸ رئیس جمهور ترکیه بود. از دیگر اقدمات وی می‌توان به مبارزه علیه روحانیون مبارز، کشف حجاب، اجباری کردن لباس اروپایی، ترویج ملی‌گرایی ترک، جداکردن دین از سیاست، قانونی کردن حق رای زنان و تغییر خط عربی به خط لاتین نام برد.

فرهنگ و هنر

Ottoman miniature painters.jpg

نگارگری عثمانی گونه‌ای از هنر در امپراتوری عثمانی بوده که به نگارگری ایرانی شباهت نزدیکی دارد و همچنین تاثیراتی از هنر چینی دارد. این هنر همراه با تذهیب، خوشنویسی، مرمرکاری کاغذ و صحافی کتاب است. از تصاویر برای توصیف بهتر جملات و مضامین استفاده می‌شد. نقاشان در کارگاهی برای نقاشی جمع می‌شدند. ریشه یابی (عمیق نگری) در نگارگری عثمانی بسیار متفاوت است و می‌توان گفت هدف نگارگران همین عمیق نگری بود نه به تصویر کشیدن انسان یا چیزهای دیگر، زیرا آنان دنیا را با جهان بینی ای متفاوت می‌نگریستند. آنها بر اساس جهان بینی عرفانی به دنیا می‌نگریستند و دنیا را خالی از ارزش و نابود شدنی اما مفید برای بیان دیدگاهشان می‌دانستند.

اقتصاد

توفاش، (به ترکی استانبولی: Tofaş) (مختصر شده: تُرک اتومبیل فابریکاسی انونیم شرکتی) شرکت خودروسازی ترکیه‌ای است، که کارخانه تولید و مونتاژ اتومبیل و دفتر مرکزی آن، در شهر بورسا، ترکیه قرار دارد.

شرکت توفاش مدل‌های مختلف اتومبیل‌های شرکت فیات را، تحت لیسانس تولید می‌کند. این شرکت بطور مشترک، متعلق به شرکت ایتالیایی فیات و شرکت سرمایه‌گذاری کوچ هولدینگ (۳۷.۸٪ سهام متعلق به فیات؛ ۳۷.۸٪ متعلق به شرکت کوچ) است.

نخستین مدل مونتاژ شده توفاش، مدل فیات ۱۲۴ بود که در ترکیه با نام مُراد ۱۲۴ شناخته می‌شد! از سایر مدل‌های تولید شده در کارخانه توفاش، می‌توان به: فیات آلبیا، فیات سینا، فیات اونو، فیات تمپرا، فیات ۱۳۱، فیات فیوریونو و فیات لینیا اشاره نمود.

تاریخ

OttomanEmpireIn1683.png

امپراطوری عثمانی یک قدرت سیاسی امپراتوری بود که از ۱۲۹۹ تا ۱۹۲۲ میلادی در منطقهٔ مدیترانه حکومت می‌کرد. این امپراتوری در اوج قدرت خود (قرن ۱۶ میلادی) مناطق آسیای کوچک، اکثر خاورمیانه، قسمت‌هایی از شمال آفریقا، قسمت جنوب شرقی اروپا تا قفقاز را شامل می‌شد. قلمرو رسمی حکومت عثمانی در اوج قدرت به ۵/۶ میلیون کیلومتر مربع می‌رسید.

ادامه...

رده‌ها

نوشتارهای برگزیده

نگاره برگزیده

Blue Mosque Courtyard Dusk Wikimedia Commons.jpg

مسجد سلطان احمد (به ترکی استانبولی: Sultanahmet Camii) مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده‌است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سال‌های ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت دارد.

ادامه...

گفتار برگزیده

~ مصطفی کمال آتاتورک

طبیعت ترکیه

Odd-eyed Turkish Angora cat - 20080830.jpg

گربه آنقره (ترکی استانبولی: Ankara kedisi‎) یکی از نژادهای گربه اهلی است، این نژاد از قدیمی ترین گربه‌هایی است که به وجود امدن آنها به صورت طبیعی اتفاق افتاده است و زادگاه آنها در ترکیه مرکزی، در ناحیه آنکارا است که سابق به آن آنقره می‌گفتند.

میراث جهانی یونسکو در ترکیه

Safranbolu traditional houses.jpg

سافران‌بولو (ترکی استانبولی: Safranbolu‎) یکی از شهرهای ترکیه می‌باشد که در استان قره‌بوک با جمعیت حدودا ۴۰ هزار نفری در شمال این کشور واقع شده است. این شهر به سبب معماری و نوع خاص بناهایش در زمره میراث جهانی یونسکو در ترکیه ثبت شده است.

آیا می‌دانید...

آیا می‌دانید...

  • ساختمان مسجد رز در استانبول در روز سقوط قسطنطنیه، با گل رز آراسته شد؟
  • استانبول در ترکیه دومین شهر پرجمعیت در جهان می‌باشد؟
  • امپراطوری عثمانی بیش از ۶ قرن بر ترکیه کنونی و بخش‌های عظیمی از خاورمیانه و بالکان حکمرانی کرد؟
  • ولیهم وون پرسل، طراح اولین خطوط راه آهن در ترکیه بود؟
  • بزرگترین میدان نفتی ترکیه در شهر باتمان در نزدیکی رود باتمان نهفته است؟

نوشتارهای برگزیده در ویکیپدیای انگلیسی

Symbol star gold.svg

نوشتارهای برگزیده:

سلیمان یکماستانبولآلانیاامپراتوری روم شرقیشطرنج‌باز ترکفهرست سلاطین امپراتوری عثمانیجنگ ایتالیا ۲۶ – ۱۵۲۱جنگ ایتالیا ۴۶ – ۱۵۲۴فهرست جنگ‌های امپراتوری عثمانیفهرست جنگ‌های امپراتوری عثمانیRhodes blood libelSMS Goeben
Symbol star2.svg

نوشتارهای خوب:

جمهوری رومنبرد ملازگردسومین جنگ ایران و ترکاندیوار قسطنطنیهنخستین جنگ صلیبینبرد قهرمان مرعشترک‌های آناتولیSiege of SzigetvárThe Night AttackHood eventBridge near LimyraGreat ZabChurch of St. PolyeuctusBattle of Vaslui2008 Turkish Grand Prix2004 Istanbul summit

کارهایی که می‌توانید انجام دهید

Nuvola apps korganizer.svg
  • الگوی {{درگاه|ترکیه}} را به نوشتارهای وابسته به ترکیه اضافه کنید.
  • الگوی {{ترکیه-خرد}} را به نوشتارهای خرد ترکیهی اضافه کنید.
  • در پروژه‌های ترکیه همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد ترکیه را گسترش دهید.

ویکی‌پروژه‌ها

سراسرنما

Istanbul night.jpg

استانبول پایتخت فرهنگی و اقتصادی ترکیه

همسایگان

درگاه‌های وابسته

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا

حافظهٔ نهان سرور را پاکسازی کنید