درگاه:تاجیکستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
به درگاه تاجیکستان خوش آمدید
Ба портали Тоҷикистон хуш омадед
پرچم تاجیکستان
پرچم تاجیکستان
نشان تاجیکستان
نشان تاجیکستان
موقعیت

تاجیکِستان با نام رسمی جمهوری تاجیکستان (به تاجیکی: Ҷумҳурии Тоҷикистон), Çumhurii Toçikiston) کشوری کوهستانی و دربرگرفته شده در خشکی است که با دست کم هشت میلیون تن آمار در سال ۲۰۱۳ میلادی و کرانه‌ای نزدیک به ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع (۵۵٬۳۰۰ مایل مربع) در آسیای میانه جای دارد. تاجیکستان کوچکترین کشور آسیای میانه است و با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب، قرقیزستان از شمال، و جمهوری خلق چین از شرق، هم مرز است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، دوشنبه است.

زبان رسمی این کشور، زبان تاجیکی براساس الفبای سیریلیک است. شیوه کشورداری تاجیکستان ریاستی است که چهار استان دارد. بیشتر هشت میلیون تن آمار تاجیکستان، تاجیک‌ها هستند که به زبان پارسی سخن می‌گویند. بسیاری از تاجیکستانی‌ها به زبان روسی نیز در جایگاه زبان دوم توانمند هستند. نزدیک به ۹۳٪ تاجیکستان را رشته‌کوه‌های بلند شاخه ای از تیان‌شان، پامیر و آلای دربر گرفته‌است. این کشور دارای یک اقتصاد گذار است که به سختی به کمک‌های پولی و تولیدات آلومینیم و پنبه وابسته است.

نوشتار برگزیده

پرچم تاجیکستان پرچمی سه رنگ است که در بالا سرخ، در وسط سفید، و در پایین سبز است. در وسط نوار سفید نشانی قرار دارد که متشکل از تاج و هفت ستارهٔ پنج پر می‌باشد. این پرچم در ۳ آذر ۱۳۷۱ (۲۴ نوامبر ۱۹۹۲) به تصویب رسیده است. در این پرچم سرخ نشان‌دهنده خون ریخته شده برای استقلال و آزادی خلق تاجیکستان، سفید نشان‌دهنده بخت امید و آرزوی مردمان و سبز نشان‌دهنده سرسبزی، شکوفایی، سربلندی و خرمی کشور است. نماد میانی پرچم نیز متشکل از هفت ستاره و یک تاج است؛ که در آن تاج نشان از تاریخ تاجیکستان و دولتداری است و هفت ستاره نماینده‌ی هفت ناحیه‌ی تاریخی تشکیل‌دهنده‌ی کشور، یعنی سغد، زرافشان، حصار، رشت، وخش، بدخشان و ختلان است.

آیا می‌دانید؟

... تاجیکستان کوچک‌ترین کشور آسیای میانه و یک کشور محصور در خشکی است؟

رشته‌کوه پامیر بیشتر این کشور را دربر گرفته‌است و بیش از نیمی از کشور در ارتفاع بیش از ۳٬۰۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

رده‌ها

نگاره برگزیده

آنچه می‌توانید انجام دهید

  • الگوی {{درگاه|تاجیکستان}} را به نوشتارهای وابسته به تاجیکستان اضافه کنید.
  • الگوی {{تاجیکستان-خرد}} را به نوشتارهای خرد تاجیکستان اضافه کنید.
  • در پروژه‌های تاجیکستان همکاری کنید.
  • نوشتارهای خرد تاجیکستان را گسترش دهید.

ویکی‌پروژه‌ها

موضوعات

سراسرنما

سراسرنمایی از دوشنبه

همسایه‌ها