جنگل (رشتخوار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنگل (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگل
کشور  ایران
استان خراسان رضوی
شهرستان رشتخوار
بخش جنگل
مردم
جمعیت ۶٬۶۵۰ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت ۲٪+ (۵سال)
شناسهٔ ملی خودرو  ایران
کد آماری ۲۶۰۶

شهر جنگل که وجه تسمیه آن به دلیل وجود طاقزارها و درختان فراوان بنه ،گز و زیتون وحشی در گذشته است که در حاشیه کال پرآب سالار قرار داشتند. قدمت شهر جنگل به دوره حكومت حاكمان بني عباس مي رسد و ناصرالدين شاه قاجار بنابه قدرداني از سردار معزز خراساني در دفع فتنه ي سيستان و با توجه به آب فراوان و زمين هاي بسيار حاصلخيز و خرم آن را به وي هبه نمود که بعدها درسال ۱۳۱۲نوادگان سردار معزز و فرزندان عبدالحسین تیمورتاش (منوچهر، هوشنگ، مهرپور وایراندخت) و همسزش سرورالسلطنه بدستور رضاشاه پهلوی به آنجا تبعید شدند و در سال 1356 طی معامله ای به ارزش 450 میلیون تومان به محمودخیامی وشاپورغلامرضا پهلوی واگذار گردید.

شهر جنگل قطب تولید پنبه در استان می باشد و به همین دلیل به شهر طلای سفید معروف شده است. چند سال است مردم این شهر به کاشت پسته روی آورده اند. گندم، جو، چغندر، ذرت و... نیز در این شهر رونق دارند.

آب انبار حوض سفید که قدمت آن به اوایل دوران صفویه می‌رسد، تپهٔ کوده که بقایای شهری باستانی است، بازديد از باغات پسته وگندم زارهاي سبز در شمال و شرق شهر و كوير زيبا و بكر، از دیدنی های این شهر است. وجود ریگزارها و تپه‌های شنی توام با طاقزارهای زیبا و بکر زمینهٔ گردشگری و اتومبیل رانی را فراهم نموده است.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۶٬۶۵۰ نفر (در ۱٬۷۳۷ خانوار) بوده است.[۱]

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۸۵ ۶٬۲۳۲
۱۳۹۰ ۶٬۴۹۰ ۴٫۱ ٪
۱۳۹۵ ۶٬۶۵۰ ۲٫۵ ٪

منابع[ویرایش]