آلفرد راسل والاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الفرد راسل والاس)
پرش به: ناوبری، جستجو
الفرد راسل والاس
زادروز ۸ ژانویه ۱۸۲۳
درگذشت ۷ نوامبر ۱۹۱۳ (در سن ۹۰ سالگی)
ملیت بریتانیای کبیر بریتانیایی
جایزه‌ها مدال کاپلی (۱۹۰۸)


آلفرد راسل والاس (به انگلیسی: Alfred Russel Wallace) (زاده ۸ ژانویه ۱۸۲۳- مرگ ۷ نوامبر ۱۹۱۳)، زیست‌شناس، کاوشگر، جغرافی‌دان و مردم‌شناس بریتانیایی بود که بیش از هر چیز به علت کشف فرایند انتخاب طبیعی مستقل از چارلز داروین، مشهور است. داروین پیش از والاس این فرایند را کشف کرده بود اما جز نزد چند تن از دوستان مورد اعتماد آن را اعلام نکرده بود. نامه والاس به داروین موجب گردید آن دو مشترکاً دست به انتشار نظریه خود بزنند.

والاس کارهای میدانی بسیار گسترده‌ای، نخست در بستر رودخانه آمازون و سپس در مجمع‌الجزایر مالایی انجام داد، جایی که او «خط والاس» را که اندونزی را به دو پاره جدا از هم بخش می‌نماید، که در یکی جانوران نزدیک به گونه‌های استرالیایی فراوان هستند و در دیگری گونه‌های با خاستگاه آسیایی وسیعا حضور دارند، شناسایی نمود.

او به عنوان دانشمند پیشرو در قرن نوزدهم در زمینه پراکندگی جغرافیایی گونه‌های جانوری و گاه به نام «پدر دانش زیست جغرافی» خوانده می‌شود. والاس یکی از اندیشمندان تکاملی پیشرو در قرن نوزدهم بود که علاوه بر نقش هم پدید آورندگی در «انتخاب طبیعی»، یاریهای دیگری نیز به رشد نظریه فرگشت رسانید. این موارد عبارتند از: «مفهوم رنگ‌آمیزی هشدار دهنده در جانوران» و «اثر والاس» (پیش فرضیه‌ای است دربارهٔ اینکه چگونه گزینش طبیعی می‌تواند با کمک به رشد موانع علیه «دو رگه‌زایی» به «گونه‌زایی» یاری رساند).

کتاب‌ها[ویرایش]

My life

Darwinism

?Is Mars Habitable

Writing on Evolution

The Malay Archipelago

Travel on The Amazon

Borneo,Celebes,Aru

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی