جغرافیای شهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نیویورک، یکی از بزرگ‌ترین مناطق شهری دنیا

جغرافیای شهری یکی از گرایش‌های دانش جغرافیا است که به مطالعه بخش‌هایی از سطح زمین که دارای تمرکز و و تراکم بالای ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها است می‌پردازد. به‌طور عمده شهرها و شهرک‌ها زیستگاه انسانی با تراکم جمعیت بالا هستند که بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی نوع دوم و نوع سوم در آن‌ها صورت می‌گیرد.

مهم‌ترین ویژگی تحلیل جغرافیای شهری از شهر، «نگرش فضایی» است که تمرکز آن روی توزیع فضایی و پیوندهای بین شهرها(سیستم‌های شهرها) و ساختار درونی مکان‌های شهری(شهر به عنوان یک سیستم) است. از نظر میشل پاسیون(2009) این نگرش فضایی دارای یک ارزش تبیینی واقعی و وجه تمایز اصلی جغرافیای شهری از دیگر زمینه‌های مطالعه شهری، از جمله؛ اقتصاد شهری، جامعه‌شناسی شهری و سیاست شهری است(شورچه، 1396: 13).

اولین متن‌های رسمی و کلاسیک در جغرافیای شهری توسط رابرت دیکنسون با عنوان «شهر، منطقه و منطقه گرایی»(1947)، گریفیت تایلور با عنوان «جغرافیای شهری»(1949)، آرتور اسمایلز با عنوان «جغرافیای شهرک ها»(1953)، می یر و کوهن با عنوان «خوانش‌هایی در جغرافیای شهری»(1959)، ژان گوتمن با عنوان «مگالوپولیس»(1961)و رایموند مورفی با عنوان «شهر امریکایی؛ یک جغرافیای شهری»(1965)نوشته و انتشار می یابد(همان؛ 12).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

شورچه، محمود (1396) جغرافیای شهری معاصر: مبانی و کاربرد، انتشارات پرهام نقش، تهران.