پرش به محتوا

ژنتیک و خاستگاه گونه‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژنتیک و خاستگاه گونه‌ها
پرونده:Genetics and the Origin of Species by Dobzhansky, first edition.jpeg
جلد چاپ نخست (۱۹۳۷)
نویسنده(ها)تئودوسیوس دوبژانسکی
مجموعهمجموعه بیولوژیکی دانشگاه کلمبیا (جلد ۱۱)
موضوع(ها)زیست‌شناسی فرگشتی
انتشارانتشارات دانشگاه کلمبیا
شمار صفحات۳۶۴
شماره اوسی‌ال‌سی۷۶۶۴۰۵
کتابخانه کنگرهQH366 .D6

ژنتیک و خاستگاه گونه‌ها (انگلیسی: Genetics and the Origin of Species) کتابی از زیست‌شناس تکاملی اوکراینی-آمریکایی تئودوسیوس دوبژانسکی است که در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسید. این کتاب یکی از مهم‌ترین و اولین کارهای سنتز مدرن در نظر گرفته می‌شود. این کتاب کار ژنتیک جمعیت را به دیگر زیست‌شناس‌ها شناساند و رواج داد و روی درک آنها از اساس ژنتیکی تکامل تأثیر گذاشت.[۱] دوبژانسکی در کتابش کار نظری سووال رایت (۱۸۸۹–۱۹۸۸) را در بررسی جمعیت‌های طبیعی به کار گرفت و به او اجازه داد که به مسائل تکاملی به شیوه‌ای نوین در زمان خود بپردازد. دوبژانسکی نظریه‌های جهش، انتخاب طبیعی و گونه‌زایی را در تمام کتابش پیاده می‌کند تا عادت‌های جمعیت‌ها و اثرات ناشی از آن روی رفتار ژنتیکیشان را توضیح دهد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Futuyma, Douglas J. (2005). Evolution (3rd print ed.). Sunderland, Massachusetts: Sinauer Associates. p. [۱]. ISBN 978-0878931873.
  2. Ackert, Jr., Lloyd T. (2000). "Theodosius Grigor'evich Dobzhansky". In Schlager, Neil; Lauer, Josh (eds.). Science and Its Times : Understanding the Social Significance of Scientific Discovery. Vol. 6: 1900–1949. Gale. pp. 160–161. ISBN 978-0787639327.