میتل‌اشمرتز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میتل‌اشمرتز
آی‌سی‌دی-۱۰ N94
آی‌سی‌دی-۹ 625.2
دادگان بیماری‌ها ۸۳۱۰

میتل‌اشمِرتز (به آلمانی: Mittelschmerz) اصطلاحی پزشکی برای توصیف علایم و دردهای حوالی تخمک‌گذاری در زنان است. حدود ۲۰ درصد زنان میتل‌اشمرتز را در همهٔ سیکل‌ها یا در بعضی از سیکل‌های خود تجربه می‌کنند. علت این دردها را با تخمک‌گذاری مرتبط دانسته‌اند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

میتل‌اشمرتز اصطلاحی آلمانی است که از دو واژهٔ Mittel (میان) و Schmerz (درد) جمعاً به معنای «میان‌درد» تشکیل شده است. این اصطلاح به میان‌دوره بودنِ دردها اشاره دارد.

سبب‌شناسی[ویرایش]

دردهای میتل‌اشمرتز را با حوادث پیرامون تخمک‌گذاری در ارتباط دانسته‌اند. ممکن است رشد فولیکول‌های تخمدان‌ها و کشیدگی تخمدان علت درد باشد. آزادشدن خون یا مایع به داخل شکم در حین آزادشدن تخمک از تخمدان و تحریک صفاق هم به‌عنوان علت درد مطرح می‌شود.

علایم و نشانه‌ها[ویرایش]

مشخصهٔ دردهای میتل‌اشمرتز دردهای ناحیهٔ پایینی شکم و لگن است که معمولاً در یک طرف احساس می‌شود و به طور مشخص در میانه‌های سیکل ماهیانهٔ زنانه رخ می‌دهد. دردها می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود و در طول چند ساعت بهبود یابد. گاهی هم ممکن است ۲ تا ۳ روز طول بکشد.[۱] گاهی دردها می‌تواند تا شروع سیکل بعدی طول بکشد. گاهی نیز دردها به‌قدری متمرکز است که در این موارد زن قادر است تشخیص دهد که هر بار کدام تخمدان تخمک‌گذاری کرده است.

این دردها ممکن است با دردهای ناشی از آپاندیسیت اشتباه شود.

درمان[ویرایش]

دردها معمولاً خطری به دنبال ندارند و به درمان ویژه‌ای نیاز نیست. در موارد دردهای شدید معمولاً مسکن تجویز می‌شود. چنانچه در هر سیکل، دردها بسیار آزاردهنده باشد و تکرار شود، استفاده از قرص‌های ضدبارداری به شرطی که عوامل خطر برای ترومبوز وجود نداشته باشد، می‌تواند با سازوکار جلوگیری از تخمک‌گذاری مانع از شروع نشانگان میتل‌اشمرز شود.

کاربرد[ویرایش]

دردهای میتل‌اشمرتز علامتی برای تخمک‌گذاری به شمار می‌رود و می‌توان از آن برای تنظیم آمیزش جنسی استفاده کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. Kippley, John; Sheila Kippley (1996). The Art of Natural Family Planning (4th ed.). Cincinnati, OH: The Couple to Couple League. pp. 83–84. ISBN 0-926412-13-2.