میتل‌اشمرتز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از میتل‌اشمرز)
پرش به: ناوبری، جستجو
میتل‌اشمرتز
آی‌سی‌دی-۱۰ N94
آی‌سی‌دی-۹ 625.2
دادگان بیماری‌ها 8310

میتل‌اشمرتز (به انگلیسی: Mittelschmerz) اصطلاحی پزشکی برای توصیف علایم و دردهای حوالی تخمک‌گذاری در زنان است. حدود ۲۰ درصد زنان میتل اشمرز را در همه سیکل‌ها یا در بعضی از سیکل‌های خود تجربه می‌کنند. علت این دردها را با تخمک‌گذاری در ارتباط دانسته‌اند.

واژه‌شناسی[ویرایش]

میتل‌اشمرتز اصطلاحی آلمانی است که از دو کلمه Mittle و Schmerz تشکیل شده است به معنای «میان‌درد» به میان‌دوره بودن دردها اشاره دارد.

سبب‌شناسی[ویرایش]

دردهای میتل‌اشمرتز را با حوادث پیرامون تخمک‌گذاری در ارتباط دانسته‌اند. رشد فولیکول‌ها و کشیدگی تخمدان می‌تواند علت درد باشد. آزادشدن خون یا مایع به داخل شکم در حین آزاد شدن تخمک از تخمدان و تحریک صفاق هم به عنوان علت درد مطرح می‌شود.

علایم و نشانه‌ها[ویرایش]

مشخصه‌ی دردهای میتل‌اشمرتز دردهای ناحیه پایینی شکم و لگن که معمولا در یک طرف است که به طور مشخص در میانه‌های سیکل ماهیانه زنانه رخ می‌دهد. دردها می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود و در طول چند ساعت بهبود یابد البته گاهی ممکن است ۲ تا ۳ روز طول بکشد. [۱] گاهی دردها می‌تواند تا شروع سیکل بعدی طول بکشد. گاهی دردها به قدری متمرکز هستند که در این موارد زن قادر است که تشخیص دهد که هر بار کدام تخمدان تخمک‌گذاری کرده است. این دردها می توانند با دردهای ناشی از آپاندیسیت اشتباه شوند.

درمان[ویرایش]

دردها معمولا خطری را به دنبال ندارند و درمان ویژه‌ای لازم نیست. در موارد دردهای شدید می‌تواند مسکن تجویز شود. در صورتی که دردها بسیار آزاردهنده در هر سیکل تکرار می‌شود استفاده از قرص‌های ضدبارداری به شرطی که عوامل خطر برای ترومبوز وجود نداشته باشد می‌تواند با ساز و کار جلوگیری از تخمک‌گذاری مانع از شروع نشانگان میتل‌اشمرز شود.

کاربرد[ویرایش]

دردهای میتل‌اشمرتز می‌تواند به عنوان علامتی برای تخمک‌گذاری استفاده شود و از آن برای تنظیم روابط آمیزشی استفاده کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. Kippley, John; Sheila Kippley (1996). The Art of Natural Family Planning (4th ed.). Cincinnati, OH: The Couple to Couple League. pp. 83–84. ISBN 0-926412-13-2.