آداد-نراری دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آداد نراری دوم)
پرش به: ناوبری، جستجو

آداد-نراری دوم (Adad-nerari II)، آداد-نیراری (Adad-nirari) و اداد-ناراری (Adad-narari) هم گفته می شود، از پادشاهان آشور در پایان قرن دهم پیش از میلاد (۹۱۱/۹۱۲ - ۸۹۱/۸۹۰/۸۸۹ ق.م.) است و اولین پادشاه امپراتوری آشور نو[۱] محسوب می شود. معنای نامش یعنی: "اداد (یکی از خدایان آشوری)، یاور و کمک من است."

نبردها در غرب و جنوب[ویرایش]

او پس از درگذشت پدرش آشور-دان دوم به سلطنت رسید. این پادشاه آشوری، مناطقی را که قبلاً فقط به طور ظاهری و صوری تحت استیلا و تابعیت آشور بودند، به طور کامل و به معنای واقعی کلمه به تصرف خود درآورد و آرامی ها، نوهیتی ها و هوری های دردسرساز را به مناطق و نقاط دیگری تبعید کرد. سپس دو دفعه به نیروهای شمش-مودمیق حاکم بابل هجوم برد و او را شکست داد و منطقۀ بزرگی در شمال رود دیاله و برخی مناطق دیگر از جمله شهر هیت[۲] را در بین النهرین میانی به خاک آشور ضمیمه کرد. وی با فرمانروای دیگر بابل نبو-شوم-اوکین اول نیز مصاف داد و او را نیز در نبرد مغلوب کرد، قسمت ها و سرزمین های دیگری در این جنگ نصیب پادشاه آشور شد. وی همچنین به سوی غرب لشکرکشی کرد و شهر آرامی نصیبین[۳] را به زیر سلطۀ خود درآورد و همین طور همراه با مقادیر زیادی ثروت که به دست آورده بود، ناحیۀ رود خابور[۴] را استحکام بخشید.

حمله به مناطق شرقی[ویرایش]

آداد-ناراری دوم ناحیهٔ آن سوی زاب سفلی [۵]، مرز کشور لولوبیان، از هابهی و زاموآ تا گردنه‌های کشور نامار را در نوردید و قبل از آن نیز به سوی سرچشمهٔ زاب علیا [۶] رفت و به کشور مهری که در نزدیکی کرانه‌های غربی دریاچهٔ اورمیه واقع بود، رسید. در عهد شاهان بعدی، توکولتی-نینورت ی دوم که در سال ۸۸۵ پ.م. و آشور-ناصیر-پال دوم که در سال های ۸۸۳، ۸۸۱، و ۸۸۰ پ.م. لشکرکشی کردند، تجاوز و لشکر کشی به سرزمین های شرقی ادامه یافت.

پس از او، پسرش توکولتی-نینورت ی دوم به پادشاهی آشور رسید.

پانویس[ویرایش]

  1. Neo-Assyrian Empire
  2. Hīt، از شهرهای عراق در استان انبار و در کنار رود فرات
  3. Nisibin, Nusaybin, در اکدی Nasibina می گفتند، شهری مرزی و کرد نشین در استان ماردین ترکیه، جمعیت شهر مزبور در سال ۲۰۰۹ م. حدود ۸۳۰۰۰ نفر بوده است.
  4. Khabur river, Kabur river, در عربی "الخابور" می گویند، در ترکی استانبولی Habur گفته می شود. این رود از ترکیه سرچشمه می گیرد و در شمال شرقی و شرق سوریه جریان پیدا می کند تا اینکه به فرات می ریزد.
  5. زاب کوچک
  6. زاب بزرگ

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]