کاپیتان آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کاپیتان آمریکا
کاپیتان-آمریکا.jpg
کاپیتان آمریکا شماره ۱۰۹ام (ژانویه ۱۹۶۹). طراحی جلد توسط جک کربی و سید شورز
ناشر مارول کامیکس
اولین حضور کامیک‌های کاپیتان آمریکا شماره اول (مارس ۱۹۴۱)[۱]
ساخته شده توسط جو سایمون
جک کربی
نام کامل استیون "استیو" راجرز
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم انتقام جویان"انتقام جویان سری"(جنگ داخلی)
شیلد
وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا
نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا
توانایی‌ها

کاپیتان آمریکا (به انگلیسی: Captain America) یک شخصیت تخیلی قهرمان است که در کتب کامیک مارول کامیکس وجود دارد. اولین بار در «کامیک‌های کاپیتان آمریکا #۱» در مارس ۱۹۴۱ منتشر شد.[۱] این شخصیت توسط جو سایمون و جک کربیخلق شده‌است. تا سال ۲۰۰۷، ۲۱۰ میلیون کپی از «کاپیتان آمریکا» در بیش از ۷۵ کشور به فروش رفته‌است.[۲] این شخصیت فردی است به نام استیو راجر که علاقه دارد در جنگ شرکت کند اما به علت ضعف جسمانی نمی‌تواند و دولت آمریکا برای کمک به کشورش بروی وی آزمایش‌هایی انجام می‌دهد تا قدرت وی را افزایش داده و در جنگ‌ها از وی استفاده کند. وی لباسی شبیه به پرچم ایالات متحده آمریکا بر تن دارد و به عنوان سلاح سپری در دست دارد که ضد گلوله است از آن استفاده می‌کند.[۳] از روی این شخصیت دو فیلم ساخته شده‌است. اولین فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو که در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱ منتشر شد و بعد آن در انتقام‌جویان که در ۴ مه ۲۰۱۲ منتشر شد نقش آفرینی داشت و همچنین در سال ۲۰۱۴ شاهد فیلم دوم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان بودیم که در ۴ آوریل ۲۰۱۴ منتشر شد. در هر سه فیلم کریس ایوانز در نقش کاپیتان آمریکا حضور داشته است و در فیلم انتقام‌جویان: عصر اولتران نیز همین نقش را دارد.او در فیلم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی حضور داشت.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ The 1995 Marvel Milestone Edition: Captain America archival reprint has no cover date or number, and its postal indicia says "Originally published... as Captain America #000." Timely's first comic, Marvel Comics #1, likewise had no number on its cover, and was released with two different cover dates.
  2. "Death to 'America': Comic-book hero killed off". MSNBC. March 7, 2007. Archived from the original on February 2, 2012. 
  3. "Bullpen Bulletins: Stan's Soapbox" in Marvel Comics cover-dated December 1999