پلنگ سیاه (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پنتر توانگر
Black Panther OS Vol 1 2.png
ناشرمارول کامیکس
اولین حضورچهار شگفت‌انگیز #۵۲
ساخته شده توسطاستن لی
جک کربی
نام کاملتی چالا
گونهانسان
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیمانتقام‌جویان
مدافعان
هم‌دستاناستورم (همسر)
توانایی‌هاحواس مافوق انسانی، قدرت بالا، سرعت، استقامت و چابکی که از گیاه قلبی شکلی که در واکاندا یافت میشو منشأ می‌گیرد، سطح عقلی بالا، شکارچی ماهر، ردیاب، استراتژیست، مخترع، مبارز تن‌به‌تن ژیمناست، برخوردار از لباس، چکمه و تجهیزات وایبرنیومی (نوعی فلز سخت در دنیای کمیک که قابلیت جذب انرژی را دارد و با هر ضربه سخت‌تر می‌شود)

پلنگ سیاه (به انگلیسی: Black Panther) یکی از شخصیت‌های ابرقهرمان کمپانی مارول است و اولین بار در چهار شگفت‌انگیز شماره #۵۲ ظاهر شد. این شخصیت توسط استن لی و جک کربی خلق شده‌است. نام واقعی پلنگ سیاه قدیم تیچاکا و پلنگ سیاه حال تیچالا است که نگهبان و پادشاه کشور آفریقایی به نام واکاندا می‌باشد اما بعدها به قهرمانی جهانی تبدیل می‌شود

پلنگ سیاه اولین قهرمان سیاه‌پوست آمریکا می‌باشد. چادویک بوزمن نقش این شخصیت را در فیلم‌های زیر ایفا کرده‌است:

زندگی‌نامه خیالی شخصیت[ویرایش]

تی چالا پسر شاه تی چاکا بود که در امپراتوری خیالی واکاندا زندگی می‌کردند. در این کشور آهن‌هایی از جنس ویبرانیوم وجود داشت که هیچ وقت خراب نمی‌شدند و جنس سپر کاپیتان آمریکا از این آهن بوده‌است. او پس از مرگ پدرش تی چاکا پادشاه واکاندا شد و با استفاده از گیاه قلبی شکل قدرت‌های ما فوق بشری مانند قدرت بالا - سرعت بالا -چابکی -زود درمانی -پیداکرن حواس مافوق بشری-پرش بلند -حرکات اکرباتیک وبالا رفتن توانایی‌هایی درمبارزه تن به تن وقدرت‌های زیر شاخه این توانایی‌ها. بغیر از این با کمک فناوریهای اختراع خواهرش مانند لباس ضد گلوله مختل کننده اتصال ولباسی با قدرت جذب انرژی که فرد می‌تواند انرا علیه دشمن استفاده کند و… او عضوی از گروه انتقام جویان است.

منابع[ویرایش]

رده:تمیزکاری جعبه‌های ناوبری کمیک