دارک‌ساید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دارک‌ساید
DarkseidCrain.jpg
ناشردی‌سی کامیکس
اولین حضورتک‌جلوه: پال جیمی اولسن سوپرمن شمارهٔ ۱۳۴ (نوامبر ۱۹۷۰) کامل: فوراًور پیپل شمارهٔ ۱ (فوریه ۱۹۷۱)
ساخته شده توسطجک کربی (نویسنده/طراح)
نام کاملUxas
گونهنیو گادز
جهان زادگاهآپوکالیپس
وابستگی به تیمنخبگان دارک‌ساید
زنان فیوری
اینترگنگ
انجمن سری شروران بزرگ
نام (های) مستعارلوسیفر، هادس، ایزد تاریکی، ایزد شیطانی
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت، دوام و واکنش ابرانسانی
 • ایجاد و بکارگیری انرژی و جرم
 • جاودانگی
 • طول عمر
 • دورجنبی
 • دورنوردی
 • تغییر اندازهٔ فیزیکی
 • مقاومت در برابر انواع بیشماری از حملات و انرژی‌های فیزیکی
 • مصونیت در برابر سموم و بیماری‌های سیارات دیگر
 • زوددرمانی
 • قدرت‌های امگا شامل پرتوهای امگا
 • پرواز
 • آسیب ناپذیری
 • خستگی ناپذیری

دارک‌ساید (به انگلیسی: Darkseid) یک شخصیت خیالی ابرشرور در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. شخصیت دارک‌ساید توسط جک کربی خلق شده‌است؛ که برای اولین بار حضوری تک‌جلوه در شمارهٔ ۱۳۴ از مجموعه کمیک پال جیمی اولسنِ سوپرمن (نوامبر ۱۹۷۰) داشت، و سپس به‌طور کامل در شمارهٔ ۱ فوراور پیپل (فوریه ۱۹۷۱) حضور پیدا کرد.

دارک‌ساید که به عنوان ایزدی شیطانی پرستش می‌شد، پسر شاه یوگا خان و ملکه هگرا، دومین فرد در ردیف تاج و تخت سیارهٔ آپوکالیپس است. او یکی از قدرتمندترین مخلوقات زنده در دنیای دی‌سی، و فرمانروای مطلق و عالی رتبه سیارهٔ شیطانی آپوکالیپس محسوب می‌شود. دارک‌ساید پدر شخصیت‌هایی همچون اوریون، کالیباک و گریون به‌شمار می‌رود. او همچنین یکی از اصلی‌ترین دشمنان شخصیت ابرقهرمان سوپرمن، بتمن، تیم لیگ عدالت و سیارهٔ خیالی نیو جنسیس، و یکی از بزرگترین تهدیدها برای فرضیه چندجهانی دی‌سی به‌شمار می‌رود. هدف اصلی او به زانو درآوردن همه چیز و همه کس بر طبق خواسته‌هایش و بازسازی تمام عالم هستی با تصویر ذهنی خود است.[۱]

زندگینامه ساختگی شخصیت[ویرایش]

هنگامی که ایزدان کهن در راگناروک سقوط کردند، ایزدان جدید جایگزین آن‌ها شدند. اما این تنها یک چرخه بود، و قدرت، روش‌شناسی و سرنوشت نهایی ایزدان کهن در ایزدان جدید باقی ماند. به‌طور دقیق مشخص نیست که «Uxas» چگونه تبدیل به چنین تجسم اهریمنی فعلی شده‌است. اما مشخص است که دو رویداد کلیدی او را در این مسیر قرار داده است. Uxas برای بدست گرفتن قدرت در سیارهٔ آپوکالیپس، مادر خود هگرا را به قتل رساند، پس از اینکه پدرش یوگا خان در تلاش برای گشودن رمز سرچشمه عاجز ماند و در «دیوار سرچشمه» بدام افتاد. سپس دیساد، یکی از پیروان Uxas، به دِرَکس، برادر او، برای دست‌یابی به قدرت امگا خیانت کرد. Uxas سپس برادر خود را نیز به قتل رساند و خود را وارث حقیقی اثر امگا دانست و در نتیجه تبدیل به مخلوقی سنگی شکل با نام جدید دارک‌ساید شد.

در برهه‌ای از زمان، دارک‌ساید شیفتهٔ دانشمند و جادوگری در آپوکالیپس به نام سولی گردید، که از او صاحب پسری به نام کالیباک شد. اگرچه سولی توسط دیساد و به دستور هگرا مسموم شد، زیرا او معتقد بود سولی پسرش را به فساد خواهد کشید. به دنبال مرگ سولی، قلب دارک‌ساید حتی سردتر از گذشته شد و به دیساد دستور داد تا هگرا را به قتل برساند و به محض اینکه دیساد مأموریت خود را انجام داد، دارک‌ساید تبدیل به پادشاه عالی رتبه و حاکم مطلق آپوکالیپس شد. دارک‌ساید که بر خلاف میل باطنی خود و قبل از این ماجرا توسط مادرش مجبور شده بود با زنی به نام تایگرا ازدواج کند، از او نیز صاحب پسری به نام اوریون شد. دارک‌ساید به تایگرا دستور داد تا پسرشان اوریون را از بین ببرد که در معاملهٔ پیمان صلح میان نیو جنسیس و آپوکالیپس به هایفادر، رهبر نیو جنسیس در ازای پسرش اسکات فری واگذار شده بود. نبرد میان دو سیاره تنها با تبادل دیپلماتیک پسرهای هایفادر و دارک‌ساید محقق گردید. در این بین پسر دوم دارک‌ساید به هایفادر واگذار شد، در حالی که او نیز اسکات فری را دریافت کرد.

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

دارک‌ساید در زمره قدرتمندترین تبهکارها و شخصیت‌های بدذات دنیای دی‌سی قرار دارد. او مخلوقی بسیار قدرتمند از سیارهٔ آپوکالیپس است که قدرت و آسیب‌ناپذیری‌اش با شخصیت سوپرمن مقایسه می‌شود. قدرت او به راحتی بیش از ۱۰۰ تن است که او را در لیست یکی از قوی‌ترین شخصیت‌های دنیای دی‌سی قرار می‌دهد. او همچنین قادر به تفکر و واکنش در میکروثانیه، و حرکت با سرعتی بسیار زیاد است، اگرچه او در زمینهٔ سرعت به شخصیت‌هایی نظیر فلش و سوپرمن نمی‌رسد، اما سرعت او به اندازه‌ای زیاد است که در برخی مواقع در حین مبارزه آن‌ها را غافلگیر و متعجب می‌سازد. او دارای توانایی زوددرمانی و قادر به التیام هر نوع زخمی است. قدرت اصلی دارک‌ساید، با نام پرتوهای امگا شناخته می‌شود، شکلی از انرژی که از چشمان یا دست‌هایش شلیک می‌شوند و قدرت آسیب‌رسانی و تخریب بالایی دارد و قادر به از بین بردن هر جاندار یا شیء است. اما برخی مخلوقات ابرقدرت همچون سوپرمن، دومزدی و زن شگفت‌انگیز به واسطهٔ دست‌بندش، در برابر این پرتوی انرژی مقاومت نشان داده‌اند (اگرچه در مورد سوپرمن با درد زیادی همراه بود). اما گفته شده هیچ چیز قادر به زنده ماندن در مقابل اثر کامل پرتو امگا نیست.

بافت‌های بدن دارک‌ساید تولید سموم خستگی نمی‌کنند و در نتیجه استقامتی پایان‌ناپذیر را برایش فراهم می‌سازند. او می‌تواند بدون توقف تا زمانی که حریفش از پا درآید به مبارزه بپردازد. او مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع بیشماری از حملات فیزیکی و ذهنی دارد. از دیگر توانایی‌های او می‌توان به دورجنبی، دورآگاهی، کنترل ذهن، پرواز کردن، افزایش اندازهٔ فیزیکی، دورنوردی خود و افراد دیگر به هر مکانی در جهان هستی اشاره کرد. همانند تمامی نژاد ایزدان جدید، دارک‌ساید نامیرا و دارای طول عمر دراز است که به او اجازهٔ بقا در بازهٔه‌ای زمانی نامحدود را می‌دهد، و همچنین در برابر سموم و بیماری‌های سیارات دیگر مصونیت دارد.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Darkseid". comicvine.gamespot. Retrieved November 15, 2016.
 2. "Darkseid (Uxas) Powers". Superhero DB. Retrieved November 15, 2016.