ونوم (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ونوم
Venom A5.png
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۲۵۲ (مه ۱۹۸۴)
ساخته شده توسطدیوید میشلینی
تاد مکفارلین
مایک زک
نام کاملناشناخته (سیمبیوت نام میزبان خود را می‌گیرد)
میزبانان:
پیتر پارکر
ادی براک
ان ویینگ
مک گارگان
فلش تامپسون
و …
گونهسیمبیوت
جهان زادگاهکلینتار
وابستگی به تیمشش خبیث
انتقام‌جویان تاریک
نگهبانان کهکشان
شیلد
هم‌دستانکارنیج
نام (های) مستعارونوم، مأمور ونوم، محافظ مرگبار، مرد عنکبوتی، لباس بیگانه, پدرت
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت، دوام، حواس و چالاکی ابرانسانی
 • دگرپيكری جزئی
 • تغییر میزبان
 • استتار
 • غیرقابل تشخیص در برابر حواس عنکبوتی
 • پیمودن سقف و دیوار
 • زود درمانی
 • قدرت غیر قابل توقف
 • سرعت
 • دندان و پنچه های تیز
 • مبارز حرفه ای
 • وحشی
 • زود درمانی سریع

پیچم های قدرتمند سیمبیوت

 • مصونیت در برابر امراض زمينی و سموم
 • حرکات ژیمناستیک حرفه ای

ونوم (به انگلیسی: Venom) یک شخصیت خیالی ضدقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که عموماً با شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی در ارتباط است. او برای اولین بار، در شمارهٔ ۲۵۲ مجلهٔ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در مهٔ ۱۹۸۴ معرفی شد. ونوم متعلق به نژادی آمورف (بدون ساختار فیزیکی) زیست فرازمینی و نوعی انگل و در بعضی مواقع ویروس[۱] تحت عنوان سیمبیوت است که برای بقا به یک میزبان، معمولاً انسان نیاز دارد. او به دلیل قادر بودن به ارتباط و هم‌زیستی با فضایی‌ها از قدرت‌های ابرانسانی و حتی تنیدن تار برخوردار بوده و اصلی‌ترین رقیب اسپایدرمن محسوب می‌شود.[۲][۳][۴][۵]

نخستین میزبان ونوم، مرد عنکبوتی بود که در نهایت وقتی از ماهیت واقعی آن آگاه شد، خود را از این موجود جدا نمود. این موجود سپس به دنبال میزبان‌های دیگری، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ادی براک، دومین و بدنام‌ترین میزبان اشاره کرد که تبدیل به شخصیت ونوم و در ابتدا به عنوان دشمن دیرینه مرد عنکبوتی تبدیل شد. بر طبق سازمان شیلد او در کنار شخصیت‌هایی همچون مگنیتو، دکتر دووم و کله‌سرخ به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات بشریت محسوب می‌شود. ادی بروک، با قرارگیری در لیست ۵۰ تبهکار اصلی در دنیای کمیک‌ها، یکی از محبوبترین ابرشرورهای دنیای مارول است که در مقابل قهرمانان زیادی چون اسپایدرمن، هالک و ثور ظاهر شده و حتی ثور و هالک رو تسخیر کرد و آنها را شکست داده، اما عمدهٔ حضور او در کمیک استریپ‌های اسپایدرمن بوده‌است، ونوم توانسته به تنهایی انتقام جویان رو شکست بده.[۶]

خاستگاه شخصیت

در جریان جنگ‌های پنهان در فضا، لباس مرد عنکبوتی آسیب دید در نتیجه او با کمک یک ماشین، لباسی جدیدی برای خود طراحی کرد. پیتر با پوشیدن لباس سیاه (که بعداً به لباس سیموبیتی شهرت پیدا کرد) تبدیل به مرد عنکبوتی سیاه شد. پیتر در ابتدا با این لباس مشکلی نداشت اما بعد کم‌کم متوجه شد که لباس سیمبیوتی بر روی ذهن و روح و روان پیتر اثری مخرب گذاشته و باعث شده که وی به فردی دیوانه تبدیل گردد. او با کمک دکتر استرنج و چهار شگفت‌انگیز موفق شد که آن لباس را از تن خود جدا کند. بعداً لباس، برای پیدا کردن میزبانی جدید و همین‌طور گرفتن انتقام از پیتر پارکر (به علت پس زدن او)، به بدن خبرنگاری به نام ادی براک، که از مرد عنکبوتی به علت شکست کاری، کینه شخصی به دل داشت چسبید و اینگونه یکی از دشمنان نمادین مرد عنکبوتی به نام ونوم خلق شد.

در رسانه‌ها

ونوم تقریباً در تمامی بازی‌های ویدئویی و انیمیشن‌های مرد عنکبوتی حضور داشته‌است، در فیلم سینمایی مرد عنکبوتی ۳ به کارگردانی سم ریمی که در سال ۲۰۰۷ اکران شد توفر گریس نقش ادی براک/ونوم را ایفا کرد. همچنین در اکتبر ۲۰۱۸، بازیگر بریتانیایی تام هاردی، نقش این شخصیت را در فیلم اختصاصی خود به همین نام به کارگردانی روبن فلیشر ایفا کرد. همچنین فیلم کوتاهی بر اساس این شخصیت به نام ونوم: محافظ مرگبار ساخته شده است.[۷] قسمت دوم از فیلم ونوم به نام ونوم: بگذارید کارنیج بیاید به کارگردانی اندی سرکیس قرار است با نقش آفرینی مجدد تام هاردی در سال ۲۰۲۱ اکران شود.

منابع

 1. «Venom Virus - Marvel Database».
 2. «معرفی تمام سیمبیوت (Symbiote)ها در کمیک‌های مارول - spidey.ir».
 3. «هر آنچه که باید در مورد شخصیت ونوم بدانیم - زومجی».
 4. "Venom (Klyntar) (Earth-616) - Marvel Database".
 5. «بررسی سیمبیوت‌های مختلف دنیای Venom - آریافیلم». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱.
 6. Superior spiderman & what if...?.
 7. «فیلم ونوم: محافظ مرگبار». آپارات - سرویس اشتراک ویدئو. ۱۶ فروردین ۱۴۰۰.