ونوم (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ونوم
Venom A5.png
ناشرمارول کامیکس
اولین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۲۵۲ (مه ۱۹۸۴)
ساخته شده توسطدیوید میشلینی
تاد مکفارلین
مایک زک
نام کاملونوم
میزبانان:
پیتر پارکر
ادی براک
ان ویینگ
مک گارگان
فلش تامپسون
گونهسیمبیوت مرد
جهان زادگاهکلینتار
وابستگی به تیمشش خبیث
انتقام‌جویان تاریک
نگهبانان کهکشان
شیلد
هم‌دستانکارنیج
نام (های) مستعارمرد عنکبوتی، لباس بیگانه
توانایی‌ها
 • تغییر شکل به هر چیز و هر کس
 • تغییر میزبان
 • توانایی نامرئی شدن از طریق استتار
 • غیرقابل تشخیص در برابر حواس مرد عنکبوتی
 • پیمودن سقف و دیوار
 • زود درمانی
 • عکس العمل بالا
 • حرکات ژیمناستیک حرفه ای

ونوم (به انگلیسی: Venom) یک شخصیت خیالی در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که عموماً با شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی در ارتباط است. او برای اولین بار، در شمارهٔ ۲۵۲ مجلهٔ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در مه ۱۹۸۴ معرفی شد. ونوم متعلق به نژادی آمورف (بدون ساختار فیزیکی) زیست فرازمینی و انگل تحت عنوان سیمبیوت است که برای بقا به یک میزبان، معمولاً انسان نیاز دارد. او به دلیل قادر بودن به ارتباط و هم‌زیستی با فضایی‌ها از قدرت‌های ابرانسانی و حتی تنیدن تار برخوردار بوده و اصلی‌ترین رقیب اسپایدرمن محسوب می‌شود.[۱][۲][۳][۴]

نخستین میزبان ونوم، مرد عنکبوتی بود که در نهایت وقتی از ماهیت واقعی آن آگاه شد، خود را از این موجود جدا نمود. این موجود سپس به دنبال میزبان‌های دیگری، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ادی براک، دومین و بدنام‌ترین میزبان اشاره کرد که تبدیل به شخصیت ونوم و در ابتدا به عنوان دشمن دیرینه مرد عنکبوتی تبدیل شد. بر طبق سازمان شیلد او در کنار شخصیت‌هایی همچون مگنیتو، دکتر دووم و کله‌سرخ به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات بشریت محسوب می‌شود. ادی بروک، با قرارگیری در لیست ۵۰ تبهکار اصلی در دنیای کمیک‌ها، یکی از محبوبترین ابرشرورهای دنیای مارول است که در کنار و مقابل قهرمانان زیادی چون اسپایدرمن، هالک و ثور ظاهر شده اما عمدهٔ حضور او در کمیک استریپ‌های اسپایدرمن بوده‌است.

فیلمی سینمایی به همین نام و به کارگردانی روبن فلیشر بر اساس این شخصیت در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۸ اکران شد.

خاستگاه شخصیت[ویرایش]

در جریان جنگ‌های پنهان در فضا، لباس مرد عنکبوتی آسیب دید در نتیجه او با کمک یک ماشین، لباسی جدیدی برای خود طراحی کرد. پیتر با پوشیدن لباس سیاه (که بعداً به لباس سیموبیتی شهرت پیدا کرد) تبدیل به مرد عنکبوتی سیاه شد. پیتر در ابتدا با این لباس مشکلی نداشت اما بعد کم کم متوجه شد که لباس سیمبیوتی بر روی ذهن و روح و روان پیتر اثری مخرب گذاشته و باعث شده که وی به فردی دیوانه تبدیل گردد. او با کمک دکتر استرنج و چهار شگفت‌انگیز موفق شد که آن لباس را از تن خود جدا کند. بعداً لباس، برای پیدا کردن میزبانی جدید و همین‌طور گرفتن انتقام از پیتر پارکر (به علت پس زدن او)، به بدن خبرنگاری به نام ادوارد براک، که از مرد عنکبوتی به علت شکست کاری، کینه شخصی به دل داشت چسبید و اینگونه یکی از دشمنان نمادین مرد عنکبوتی به نام ونوم خلق شد.

در رسانه‌ها[ویرایش]

ونوم تقریباً در تمامی بازی‌های ویدئویی و انیمیشن‌های مرد عنکبوتی حضور داشته‌است، در فیلم سینمایی مرد عنکبوتی ۳ که در سال ۲۰۰۷ اکران شد توفر گریس نقش ادی براک/ونوم را ایفا کرد. همچنین در اکتبر ۲۰۱۸، بازیگر بریتانیایی تام هاردی، نقش این شخصیت را در فیلم اختصاصی خود به همین نام ایفا کرد.

منابع[ویرایش]

 1. «معرفی تمام سیمبیوت (Symbiote)ها در کمیک‌های مارول - spidey.ir».
 2. «هر آنچه که باید در مورد شخصیت ونوم بدانیم - زومجی».
 3. "Venom (Klyntar) (Earth-616) - Marvel Database".
 4. «بررسی سیمبیوت‌های مختلف دنیای Venom - آریافیلم».