دکتر دووم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دکتر دووم
Ff247.png
ناشرمارول کامیک
اولین حضورچهار شگفت‌انگیز شمارهٔ ۵ (ژوئیه ۱۹۶۲)
ساخته شده توسطاستن لی
جک کربی
نام کاملویکتور ون دووم
گونهانسان
جهان زادگاهزمین
وابستگی به تیمچهار شگفت انگیز
[[شرور ها (مارول کامیکس)|شرورها]] کابال(گروه‌توطعه‌گر)
هم‌دستانتسکمستر
ددپول
نام (های) مستعارفرمانروای لاتوریا
توانایی‌هاهوشی در سطح نابغه، دانشمند و جادوگری ماهر، انتقال دانش خویش به بدن انسان دیگر، زرهی قدرتمند

دکتر دووم (به انگلیسی: Doctor Doom) با نام اصلی دکتر ویکتور ون دووم، یک شخصیت خیالی شرور بزرگ است که در کتب کامیک مارول کامیکس وجود دارد؛ که توسط استن لی و جک کربی خلق شده است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۵ مجلهٔ چهار شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۲ معرفی شد. دکتر دووم به عنوان دشمن دیرینهٔ چهار شگفت‌انگیز و رهبر کشور خیالی لاتوریا به شمار می‌رود.

جوزف کالپ نقش شخصیت دکتر دووم را در فیلم اکران نشده چهار شگفت‌انگیز در سال ۱۹۹۴ بازی کرده بود، سپس جولین مک‌ماهون به ایفای نقش این شخصیت در فیلم‌های چهار شگفت‌انگیز (۲۰۰۵) و چهار شگفت‌انگیز: قیام موج‌سوار نقره‌ای (۲۰۰۷) پرداخت. توبی کبل نیز نقش او را در فیلم بازراه‌اندازی سال ۲۰۱۵ ایفا کرد.

توضیحات[ویرایش]

استن لی این نام را از کمیکی که از کمپانی قبلی مارول (اطلس کامیکس) در سال ۱۹۵۰ منتشر شده بود استفاده کرد.

دووم دانشمندی باهوش است که یک بار هم همکلاس رید ریچاردز، عضوی از چهار شگفت‌انگیز بود. با این وجود، او همیشه به ریچاردز حسادت می‌کرد چون یکبار در هنگام انجام آزمایشی صورت او زخمی شد که موجب زشت شدن او شد.

دکتر دووم علاوه بر این که بزرگترین دشمن چهار شگفت‌انگیز به حساب می‌آید، دشمن مردان ایکس، انتقام‌جویان، مرد عنکبوتی و عده بسیاری دیگر نیز به حساب می‌آید. او در کمیک‌ها از شناخته شده‌ترین افراد در مورد صنعت است.

منابع[ویرایش]