دی‌سی کامیکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شرکت دی‌سی کامیکس
DC Comics logo.svg
نشانواره کنونی دی‌سی کامیکس که از سال ۲۰۱۶ انتخاب شده‌است
شرکت مادردی‌سی اینترتینمنت
(برادران وارنر دیسکاوری)
وضعیتفعال
بنیان‌گذاری۱۹۳۴؛ ۸۸ سال پیش (۱۹۳۴)[۱]
(با نام انتشارات کامیک های ملی)

۱۹۶۱؛ ۶۱ سال پیش (۱۹۶۱)
(با نام نشریه ادواری ملی)

۱۹۷۷؛ ۴۵ سال پیش (۱۹۷۷)
(با نام دی‌سی کامیکس)
بنیان‌گذارمالکوم ویلر-نیکلسون
کشور اصالتایالات متحده
دفتر مرکزیخیابان ۲۹۰۰ وست آلامادا، بربنک، کالیفرنیا
پخش
افراد کلیدی
 • جیم لی (مدیر ارشد خلاقیت، ناشر)
 • ماریه جاوینز (سردبیر)
انواع نشرList of publications
ژانرهای داستانی
مشخصات ناشرینفهرست زیرمجموعه ها
شمار کارکنان~۲۳۰[۳]
وبگاه
شرکت دی‌سی کامیکس

شرکت دی‌سی کامیکس (به انگلیسی: DC Comics, Inc.) (در سال ۱۹۳۴ تحت نام National Allied Publications تشکیل شد[۴]) ناشر کتاب‌های کمیک و یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید داستان مصور در آمریکا است. این شرکت بخش انتشاراتی دی‌سی انترتیمنت (دی‌سی سرگرمی)[۵] به‌شمار می‌رود که خود از زیربخش‌های برادران وارنر است. از مشهورترین شخصیت‌هایی که دی‌سی کامیکس آن را خلق کرده است، می‌توان به سوپرمن، بتمن، واندروومن، فلش، گرین لنترن، نایت وینگ، آکوامن ، گرین ارو ،زاتانا، جان کنستانتین، شزم، سایبورگ، استارگرل، سوپرگرل، پلاستیک‌من، اتم، بلک کنری، مارشن من‌هانتر، سوپربوی و رد تورنادو،بتگرل،جونا هکس،وی،دریم،رورشاک،دکتر منهتن،کمدین،رد هود،بامبلبی،بلو بیتل(منتقل شده)،کاپیتان اتم،بوستر گلد دکتر فیت، اشاره کرد.[۶] بیشتر رویدادهای کتاب‌های کامیک دی‌سی کامیکس در دنیای خیالی دی‌سی روی می‌دهند که گروه‌های مختلفی در آن حضور دارند مثل لیگ عدالت، جوخه انتحار، تایتان‌های نوجوان. از افراد ابرشرور این داستان‌ها می‌توان به جوکر، لکس لوتر، دارک‌ساید، کتومن، سینسترو، برینیاک، بلک ادم، راس الغول (یا ریش الغول) دث‌استروک، ریدلر، توفیس، مدهتر، پویزن آیوی، سالامون گراندی، کاپیتان کلد، ریورس فلش، پنگوئن، چیتا،‌ددشات، گوریلا گراد اشاره کرد. شرکت دی‌سی کامیکس هم‌چنین کتاب‌های کمیکی را منتشر کرده‌است که داستان‌شان در جهانی غیر از دنیای دی‌سی روی می‌دهد مثل واچمن، وی مثل وندتا و کمیک‌های بسیار دیگری که تحت عنوان ورتیگو (نماد دیگر دی‌سی کامیکس) منتشر کرده‌است. نام دی‌سی مخفف کمیک‌های کارآگاهی (به انگلیسی: Detective Comics)، که خود از سری‌های مشهور دی‌سی کامیکس است گرفته شده است که شخصیت بتمن در آن‌جا متولد شد.[۷] راندوم هاوس کار توزیع کتاب‌های کمیک دی‌سی را در بازار بر عهده دارد[۸] و شرکت پخش دیاموند (Diamond Comic Distributors) تقاضای بازار ویژه دی‌سی کمیکس (Direct Market) را تأمین می‌کند.[۹]

شکل گیری مولتیورس دنیای خیالی دی سی کامیکس[ویرایش]

مولتیورس فرضیه چند جهانی دنیای خیالی دی سی کامیکس است. داستان شکل گیری دنیای خیالی دی سی کامیکس:

پیش از به‌وجود آمدن دی‌سی، در خلأ و فضایی عاری از هرگونه حیات که تنها پرایمال مانیتور و یَهُوَه بودند. یَهُوَه به وسیله قدرت‌های نامحدود دو برادر خلق کرد؛ یکی از آن‌ها میکائیل دمیورگوس، و دیگری سمائیل، یَهُوَه خدای متعال  به هر یک از آن‌ها هدیه‌ای اعطا کرد: به سمائیل موهبت آتش و اراده و به میکائیل هدیهٔ خلقت و قدرت عقل فعال، توانایی برای فعال‌سازی فیزیکی خلقت کیهان (لحظه مه‌بانگ). پس از شکل‌گیری این دو تن، یَهُوَهآن‌ها را هدایت نمود و به آن‌ها چگونگی استفاده از قدرت‌هایشان را آموخت، در نتیجه آن‌ها شکلی از خلقت را ایجاد کردند که هم‌اکنون به عنوان فرضیه چندجهانی دی‌سی شناخته می‌شود. نام یَهُوَهتوسط قدرت میکائیل و اراده سمائیل بر تک تک اتم های خلقت نوشته شده است.

تاریخچه[ویرایش]

دوران طلایی[ویرایش]

کارآفرین ارشد مالکوم ویلر-نیکلسون انتشارات ملی متحدین را در پاییز ۱۹۳۴ تاسیس کرد و قصد داشت که شرکتش کتاب های طنز آمریکایی را چاپ و نشر دهد. اولین چاپ این شرکت با عنوان سرگرمی جدید: مجله بزرگ کامیک نسخه اول انتشار یافت که اندازه برگه های آن ۲۸ در ۴۳ بود (اولین مجموعه طنز که بعداً با عنوان کامیک های طنزوارتر نامیده شد) و دارای جلدی مورخ بود که فوریه 1935 را نشان می داد.[۱۰]

دوران نقره ای[ویرایش]

در اواسط دهه ۱۹۵۰، مدیر تحریر اروین دوننفلد و ناشر لیبوویتز، سردبیر جولیس شوارتز (که در بازار کتاب های علمی-تخیلی ریشه داشت) را برای تولید یک داستان تکباره فلش (شخصیت کمیک) در عنوان آزمایشی ویترین راهنمایی کردند. شوارتز به جای احیای شخصیت قدیمی، نویسندگانی همچون رابرت کنیگر و جان بروم ، مدادکار کارمین اینفانتینو و جوهرافشان جو کوبرت را برای خلق یک شخصیت فوق العاده سریع گرد هم آورد. این شخصیت جدید فلش، هویتی غیر نظامی با لباس و منشأ او در یک داستان علمی تخیلی به روز و مدرن بود که به تصویر کشیده شد.

شرکت ملی کینی / شرکت تابعه ارتباطات وارنر (۱۹۶۷–۱۹۹۰)[ویرایش]

در سال ۱۹۶۷، انتشارات ملی متحد توسط شرکت ملی کینی خریداری شد که در سال ۱۹۶۹ هنرهای هفتم وارنر بروس آن را خریداری کرد. شرکت ملی کینی در سال ۱۹۷۲ سرمایه های غیر سرگرمی خود را از دست داد (به عنوان شرکت ملی کینی) و نام خود را به شرکت ارتباطات وارنر تغییر داد.

دوران برنزی[ویرایش]

به دنبال نوآوری های علمی-تخیلی دوران نقره ای، کامیک های دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به عنوان عصر مفرغ شناخته شدند، زیرا خیال جای خود را به مضامین واقع گرایانه و گاه تاریک تر داد. مصرف غیرقانونی مواد مخدر که توسط کمیسیون کد کامیک ممنوع شده بود، برای اولین بار در داستان کامیک مارول "تولد دوباره گرین گابلین!" صریحاً در کامیک ها ظاهر شد. در مرد عنکبوتی شگفت انگیز شماره ۲۶ (می ۱۹۷۱)، و پس از به روزرسانی کد در پاسخ دی سی، خط داستانی با استفاده از مواد مخدر را در نویسنده دنیس اونیل و هنرمند نیل آدامز "فانوس سبز" ارائه داد شد، شروع این خط با داستان "مرغ های برفی پرواز نمی‌کنند" در تیتر فانوس سبز/ پیکان سبز شماره ۸۵ (سپتامبر ۱۹۷۱) صورت گرفت که اسپیدی، نوجوان کماندار ابرقهرمان ارو را به تصویر کشیده است که به یک معتاد هروئینی تبدیل شده است.[۱۱]

عصر مدرن[ویرایش]

این احیای موفقیت آمیز دوران نقره ای نوجوانان تایتان، سردبیران دی سی را بر آن داشت تا همان مورد را برای گسترش دنیای دی سی دنبال کنند. در نتیجه، مجموعه محدود ۱۲ نشری بحران در زمین های بی نهایت ولفمن/ پرز، به این شرکت فرصتی داد تا برخی از شر اختلاف نظرهای پیچیده پس زمینه و متداوم خلاص شده و شخصیت ها را دوباره بیاراید.

دهه ۲۰۰۰[ویرایش]

در مارس ۲۰۰۳، دی سی حق چاپ و فروش مجموعه فانتزی طولانی مدت الفکوئست را که قبلاً توسط وندی و ریچارد پینی توسط بنرهای انتشار گرافیکی WaRP منتشر شده بود، به دست آورد. این مجموعه سپس عنوان دیگری غیر دی سی به نام کامیک های برج، سری ط.و.ف.ا.ن را دنبال کرد که نمایندگان در حال جمع آوری آن برای نسخه های بایگانی دی سی هستند. در سال در آوریل 2000 یک دزدی از منابع مالی دی سی اتفاق افتاد که مشکلات زیادی به همراه داشت

دهه ۲۰۱۰[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱ ، دی سی به دنبال خط داستانی Flashpoint تمام عناوین در حال اجرا خود را مجدداً راه اندازی کرد. راه اندازی مجدد به نام The New 52 بسیاری از شخصیت های دی سی را منشای جدید و طراحی های جدید لباس بخشید.

دهه ۲۰۲۰[ویرایش]

در تاریخ ۲۱ فوریه سال ۲۰۲۰، دن دیدیو، ناشر مشترک کامیک های دی سی، پس از ده سال حضور در این سمت، از سمت خود کناره گیری کرد. این شرکت دلیلی برای این اقدام وی بیان نکرد و همچنین مشخص نکرد که این تصمیم وی بوده است یا این شرکت، اگرچه این آخرین رویداد در یک تغییر ساختار بود که ماه قبل آغاز شد، زیرا در پی آن چندین مدیر ارشد از این شرکت اخراج شدند.[۱۲][۱۳]

پانویس[ویرایش]

 1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Fifty وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام diamondcut وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 3. McMillan, Graeme (January 23, 2019). "DC Publishing Laying Off 3 Percent of Its Workforce". The Hollywood Reporter. Retrieved August 13, 2020.
 4. "DC Entertainment Chronology". Retrieved 2008-10-18.
 5. Melrose, Kevin (2009-10-10). "DC Entertainment - what we know so far". Comic Book Resources. Archived from the original on 1 June 2016. Retrieved 2009-09-11.
 6. Benton, Mike. The Comic Book in America: An Illustrated History (Taylor Publishing: Dallas, Texas, 1989), pp. 178-181 بایگانی‌شده در ۲۹ آوریل ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine, reprinted at website Religious Affiliation of Comics Book Characters: "The Significant Seven: History's Most Influential Super-heroes" [sic]
 7. "Official Site". Dccomics.com. 2010-04-21. Retrieved 2010-06-17.
 8. [۱]
 9. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲ اوت ۲۰۱۷.
 10. New Comics بایگانی‌شده در دسامبر ۳۱, ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine at the Grand Comics Database
 11. Jones, Gerard (2004). Men of Tomorrow: Geeks, Gangsters, and the Birth of the Comic Book. New York: Basic Books. ISBN 9780465036561.
 12. Wallace, Daniel (2013). Superman: The Ultimate Guide to the Man of Steel. London, United Kingdom: Dorling Kindersley. p. 126. ISBN 978-1465408754.
 13. Wallace, Daniel (2013). Superman: The Ultimate Guide to the Man of Steel. London, United Kingdom: Dorling Kindersley. p. 126. ISBN 978-1465408754.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]