سایکلاپس (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سایکلاپس
150
ناشر

مارول کامیکس
اولین حضور

شمارهٔ ۱ مردان-ایکس
ساخته شده توسط

استن لی
جک کربی
نام کامل اسکات سامرز
گونه جهش‌یافته
وابستگی به تیم مردان ایکس
ایکس-فورس
ایکس-فکتور
فینکس فایو
هم‌دستان بیست، جین گری، فرشته، مرد یخی
توانایی‌ها شلیک پرتوی لیزر از چشم‌هایش، استراتژیست، مبارز تن‌به‌تن، خلبان ماهر

سایکلاپس (به انگلیسی: Cyclops) با نام اصلی اسکات سامرز، یک شخصیت خیالی ابر قهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که به عنوان یکی از اعضاء و مؤسسین مردان ایکس به شمار می‌رود. شخصیت سایکلاپس توسط نویسنده استن لی، و هنرمند جک کربی خلق شده‌است که برای اولین بار، در شمارهٔ ۱ مجلهٔ مردان-ایکس غیرطبیعی، در سپتامبر ۱۹۶۳ معرفی شد.

سایکلاپس عضو یکی از زیرشاخه‌های بشریت با نام جهش‌یافته‌ها به شمار می‌رود که با توانایی‌های ابرانسانی به دنیا آمده است. او می‌تواند پرتوهای قدرتمندی از انرژی را از چشم‌هایش ساطع کند، اما بدون استفاده از عینکی مخصوص که همیشه باید بر چشم داشته باشد قادر به کنترل این پرتوها نیست. سایکلاپس اغلب به عنوان اولین عضو گروه مردان ایکس به شمار می‌رود، گروهی از ابرقهرمان‌ها و انسان‌های جهش‌یافته که هر کدام توانایی‌های ویژه‌ای دارند و در بیشتر مأموریت‌ها، رهبر میدانی گروه است. سایکلاپس معشوق و همسر جین گری، و همچنین برادر هاوک و ولکان است. اما در کمیک‌های بعد به جین گری با اما فراست خیانت می‌کند. اِما فراست از قدرت دورآگاهی خود برای نزدیک شدن به اسکات سوء استفاده می‌کند.

این شخصیت تا به حال در چهار فیلم مردان ایکس حضور داشته‌است. جیمز مارسدن نقش او را در سه فیلم اول ایفا کرده‌است و تیم پوکک هم در فیلم بنیاد مردان ایکس: ولورین شخصیت سایکلاپس جوانتر را به تصویر کشیده است. همچنین تای شرایدن نقش سایکلاپس جوانتر در فیلم مردان ایکس: آپوکالیپس (۲۰۱۶) را بازی کرده‌است.

منابع[ویرایش]