واندر وومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زن شگفت انگیز
Wonder Woman(original).jpg
زن شگفت انگیز در کتاب کمیک «عدالت» شماره پنجم سال ۲۰۰۶ میلادی. تصویرگران: الکس راس و دوگ بریت‌وایت
ناشردی‌سی کامیکس
اولین حضورآل استار کامیکس شمارهٔ ۸
(دسامبر ۱۹۴۱)
ساخته شده توسط
اطلاعات داستانی
نام کاملپرنسس دایانا از تمیسکیرا
جهان زادگاهتمیسکیرا
وابستگی به تیم
هم‌دستان
نام (های) مستعارپرنس دایانا
پرنسس آمازون
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت،دوام، واکنش، پایداری و طول عمر ابرانسانی
 • پرواز
 • زود درمانی
 • کنترل انرژی و رهاکردنش
 • استاد مبارزات تن‌به‌تن و شمشیرزنی
 • مجهز به مچبند، کمندحقیقت، شمشیر و سپر فناناپذیر
 • کنترل آذرخش وبرق به وسیله مچبند ها

زنِ شگفت‌انگیز (به انگلیسی: Wonder Woman) یک شخصیت ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط DC است. این کاراکتر توسط نویسنده و روان‌شناس ویلیام مولتن مارستون با همکاری همسرش الیزابت مارستون و طراحی هری جورج پیتر خلق شده‌است،[۱] که برای اولین بار در شمارهٔ ۸ از مجموعه آل استار کامیکس (دسامبر ۱۹۴۱) معرفی شد.[۲][۳]

نام اصلی او در سرزمین اجدادیش پرنسس دایانا است که اصلیت او در اسطوره‌های یونانی است و از نژاد زنان جنگجویی مشهور به آمازون‌ها می‌باشد که دایانا از بین جنگجوترین زنان این قبیله انتخاب می‌شود. زن شگفت‌انگیز به عنوان یک تصویر جنسیتی مترقی برای دختران، مورد تقدیر فمینیست‌ها قرار گرفت. او همچنین یکی از مؤسسین گروه لیگ عدالت و نیمه‌ایزد بانوان به‌شمار می‌رود.[۴]

داستان منشأ زندگی او بیان‌کننده این است که او توسط مادرش، ملکه هیپولیتا و از خاک رس پیکرتراشی شده‌است، و ایزدان یونانی به عنوان هدیه به او زندگی و قدرت‌های ابرانسانی بخشیدند. با این حال در سال‌های اخیر، زن شگفت انگیز به عنوان دختر زئوس در نظر گرفته می‌شود، که توسط مادرش هیپولیتا و خاله‌هایش آنتیوپ و ملانیپ بزرگ شده‌است.

گَل گَدوت نقش شخصیت زن شگفت انگیز را در فیلم بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (۲۰۱۶) ایفا کرده‌است، و در اولین فیلم اختصاصی خود با نام زن شگفت انگیز بار دیگر به ایفای نقش این شخصیت پرداخت؛ که در ۲ ژوئن ۲۰۱۷ اکران شد. همچنین گل گدوت قرار است یک بار دیگر این نقش را در فیلم رو به اکران زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ (۲۰۲۰) ایفا کند.

سفیر افتخاری سازمان ملل[ویرایش]

ابرقهرمان واندر وومن در سال ۲۰۱۶ به عنوان سفیر افتخاری سازمان ملل انتخاب شد تا انتقال‌دهنده پیامهای این سازمان دربارهٔ توانمندسازی زنان و خشونت جنسیتی باشد.

انتخاب این شخصیت، اعتراضات و انتقاداتی را برانگیخت. ظاهر «سکسی» این شخصیت یکی از عناصری بود که به باور منتقدان، او را به انتخابی نامناسب تبدیل کرده بود. شکواییه‌ای که علیه این انتخاب شکل گرفت، موفق به جمع‌آوری ۴۵هزار امضاء شد.

در دسامبر ۲۰۱۶ کمتر از دو ماه پس از انتصابواندر وومن به عنوان سفیر افتخاری این سازمان، سخنگوی سازمان ملل گفت که کمپین خود با این ابرقهرمان کتابهای مصور را متوقف می‌کند. سازمان ملل توضیح نداد که به چه دلیلی پروژه‌اش با واندر وومن را خاتمه می‌دهد؛ اما به گزارش رویترز، جفری برز، سخنگوی این سازمان گفت کمپین‌هایی از این دست که از شخصیت‌های تخیلی استفاده می‌کنند، اغلب بیش از چند ماه ادامه نمی‌یابند.

دی‌سی انترتینمنت، ناشر کتابهای مصور دی‌سی کامیکس، گفت از اینکه واندر وومن نقشی در برجسته کردن پیام سازمان ملل داشته، خشنود است. دو کمپانی برادران وارنر و دی‌سی انترتینمنت، از کمپین یک ساله سازمان ملل و یونیسف برای ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، پشتیبانی می‌کنند.[۵]

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

بلافاصله پس از اینکه از خاک رس پیکرتراشی شد، چندین ایزد المپ‌نشین ویژگی‌هایی را به دایانا اعطا کردند. قدرت ابرانسانی توسط دمتر، الههٔ حاصلخیزی، با الهام از روح زمین گایا به او بخشیده شد. او به معنای واقعی کلمه به دلیل پیوندش با زمین (به واسطه دمتر) یکی از قدرتمندترین ابرقهرمان‌ها در دنیای دی‌سی محسوب می‌شود. گفته شده او حتی از هرکول نیز قدرتمندتر است. دایانا حتی به قدرتمندی سوپرمن است، و از لحاظ فیزیکی قادر به غلبه بر بیشتر مخلوقات از جمله سوپرگرل است. واندر وومن قادر به زدن ۱۵٬۰۰۰ پوند پرس سینه، حتی قبل از بدست آوردن دست‌بندش بود، و بعدها در طی آزمون آمازون‌ها توانست تخته سنگی به وزن ۵۰٬۰۰۰ پوند را بالای سر خود ببرد. بر اساس قانون آفرودیت قدرت او از بین خواهد رفت، اگر او اجازه دهد دست‌بندش به دست مردی بسته شود.

قابلیت پرواز و سرعت ابرانسانی توسط هرمس، ایزد پیام‌رسان به او بخشیده شد. او بدین سبب قادر به تفکر، واکنش، و حرکت در کسری از ثانیه و سرعت ابرانسانی است. بر طبق گفتهٔ فلش، در حالت سرعت عادی (نه سرعت بالا)، واندر وومن به راحتی پا به پای او قادر به دویدن است. او همچنین از واکنش بسیار بالایی برخوردار است و قادر به عکس‌العمل در مقابل مجموعه‌ای از گلوله‌ها از چندین دشمن متفاوت در آن واحد است. بتمن در این زمینه اشاره کرد: واکنش‌های او نسبت به سوپرمن برتری دارد.

دایانا از مقاومت بالایی در برابر آسیب و حملات جادویی برخوردار است. اما این مقاومت در برابر آسیب به اندازهٔ شخصیت‌های ابرقدرتند دیگری که در بالا ذکر شد نیست. با این حال، به دلیل آموزش‌های گسترده برای تحمل درد و توانایی آمازون او در زمینه التیام یافتن سریع به شکلی ابرانسانی، دایانا را در سطحی دیگر قرار می‌دهد. توانایی زوددرمانی به او اجازهٔ التیام صدمات خفیف تا زخم‌های معمولی به شکلی حیرت‌آور می‌دهد. او دارای مصونیت باورنکردنی در مقابل سموم، زهرابه و همچنین بیماری‌ها است.

حواس ابرانسانی توسط آرتمیس، ایزدبانوی شکار به او بخشیده شد. او دارای بینایی، شنوایی، بویایی و حس لامسه ابرانسانی است. او همچنین دارای قابلیتی به نام «چشم شکارچیان» است که به او اجازه می‌دهد همیشه تیز خود را به هدف بزند. او قادر به دیدن فواصل بسیار دور نسبت به یک انسان معمولی است. پس از یک دورهٔ کوتاه نابینایی، آتنا بینایی‌اش را به قهرمان خود اعطا کرد، و نه تنها دایانا بینایی خود را بدست آورد، بلکه قدرت بینایی او از قبل نیز بهتر شد. او همچنین به واسطه آتنا، ایزدبانوی خرد، دارای توانایی همدلی و قادر به درک و احساسات دیگران است. او حتی توانایی برقراری ارتباط با اشکال مختلف حیوانات (شامل دایناسورها) را نیز دارد. او در زمان‌های نیاز، مستقیماً قادر به فرمان به حیوانات وحشی است.

دایانا بهترین جنگجویی به‌شمار می‌رود که در میان آمازون‌ها زاده شده‌است. او استاد هنرهای رزمی مسلح و غیر مسلح است، شامل هنرهای رزمی انحصاری آمازون‌ها، مهارت بالا تقریباً با تمام سلاح‌های سردی که تا کنون ساخته شده‌است (به ویژه کمان و زوبین). به گفتهٔ بتمن: واندر وومن بهترین مبارز تن‌به‌تن در جهان است. او از همان ابتدا مهارت بسیار بالایی در استفاده از دستبند آمازون‌ها برای جلوگیری از اصابت گلوله، و همچنین کمند طلایی خود داشت.

دایانا توانایی چندزبانگی دارد و به غیر از زبان مادری، مسلط به زبان‌های بسیاری شامل یونانی مدرن و باستان، انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، چینی ماندارین، روسی و هندی است؛ به علاوه از طریق کنترل بسیار دقیق عضلات، می‌تواند صدای افراد دیگر را (پشت تلفن) در مکالمات کوتاه تقلید کند. برای او تقلید صدای مردها دشوارتر از صدای زنان است.[۶]

منابع[ویرایش]

 1. Kaplan, ‎Arie (2006), Masters of the comic book universe revealed!, Chicago Review Press, p. 90, ISBN 978-1-55652-633-6
 2. The polygraph and lie detection, Committee to Review the Scientific Evidence on the Polygraph (National Research Council (U.S.)), National Academies Press, 2003, p. 295, ISBN 978-0-309-08436-9
 3. (انگلیسی) "Elizabeth H. Marston, Inspiration for Wonder Woman, 100" Check |پیوند= value (help), The New York Times, Saturday, April 3, 1993 Check date values in: |تاریخ= (help) Retrieved on 2009-11-12.
 4. Krensky, ‎Stephen (2007), Comic Book Century: The History of American Comic Books People's history, Twenty-First Century Books, p. 31, ISBN 978-0-8225-6654-0
 5. «واندر وومن دیگر قهرمان برابری جنسیتی سازمان ملل نیست». بی‌بی‌سی فارسی. ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶.
 6. "Wonder Woman (Diana Prince) Powers". Superhero DB. Retrieved November 19, 2016.

پیوند به بیرون[ویرایش]

راهنمای ابرقهرمان‌ها روی پرده سینماها روزنامه اعتماد