طول عمر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درازعمری)
پرش به: ناوبری، جستجو

عمر طولانی یا دیرزیستی به زندگی طولانی اشاره دارد، به‌ویژه زمانی که شخص یا چیزی بیش از انتظار دوام آورده‌باشد. در مورد عمر دراز غیرحیوانی مثلاً یک درخت کهن بیشتر واژه دیرپایی استفاده می‌شود.

امروزه گرایش به عمر طولانی باعث پژوهش در زمینه یافتن روش‌های تمدید حیات شده‌است. دیرزیستی نه فقط موضوعی برای جامعهٔ علمی، بلکه برای داستان‌های علمی‌تخیلی و رمان‌های تخیّلی نیز بوده‌است.

با توجه به آمار تولد نادرست یا ناقص، دشواری‌های زیادی در تصدیق درازترین طول عمر بشر با استانداردهای تأییدی امروزی وجود دارد. داستان‌ها، افسانه‌ها و فرهنگ عامه پیشنهاد یا ادعای طول عمرهایی را در گذشته یا آینده کرده‌اند که بسیار طولانی‌تر از آن‌هایی که با استانداردهای امروزی تائید شده هستند.

پژوهش‌ها[ویرایش]

 • در سال ۲۰۱۴، نتایج سه تحقیق جداگانه در آمریکا نشان داد که تزریق خون جوان می‌تواند برخی آثار پیری را از مغز، قلب و ماهیچه‌های موش‌ پاک کند.در یکی از این تحقیقات که کار مشترک دانشگاه‌های کالیفرنیا و استنفورد بود، تزریق خون موش‌های جوان به موش‌های پیر، توانایی موش‌های پیر را در یاد‌آوری و یادگیری افزایش داد و قدرت و استقامت عضلانی موش‌های پیر را بیشتر کرد.ه گفته محققان، اکنون شواهد به قدر کافی محکم هستند که آزمایش و به کارگیری آن را در انسان موجه کند: "چیزی در خون جوان وجود دارد که می تواند نقایص مغز پیر را برطرف کند"[۳]

مناطق معروف جهان[ویرایش]

مناطقی که عمر طولانی ساکنانشان معروف است.[۴]

 • جزیره ایکاریا، یونان
 • جزیره اوکیناوا، ژاپن
 • لوما لیندا، کالیفرنیا، ایالات متحده
 • منطقه نورو، ساردینیا
 • شبه‌جزیره نیکویا، کاستاریکا

منابع[ویرایش]

 • Longevity، مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، برداشت شده در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۱.
 1. "Gene Variant Linked to Active Personality Traits Also Linked to Human Longevity". Science Daily. 3 January 2013. Retrieved 5 February 2013. 
 2. "DRD4 Genotype Predicts Longevity in Mouse and Human". Journal of Neuroscience. 2 January 2013. Retrieved 5 February 2013. 
 3. «خون جوان برای درمان پیری». بی بی سی فارسی، ۰۹ دی ۱۳۹۲. 
 4. http://www.bbc.co.uk/persian/world/2013/03/130331_mgh_magazine_greek_island_old.shtml