مگنیتو (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مگنیتو
MagnetoYardin.png
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورمردان ایکس شمارهٔ ۱ (سپتامبر ۱۹۶۳)
پدیدآوراستن لی (نویسنده)
جک کربی (هنرمند)
اطلاعات داستانی
نام کاملمکس آیزنهارت
گونهانسان جهش یافته
وابستگی به تیمانجمن جهش یافتگان شرور
مردان ایکس
نام‌(های) مستعارمگنس، اریک لِنشِر، اریک سرخ پوش , پروردگار مگنتو ،بازمانده هولوکاست
توانایی‌ها
  • کنترل و به‌کارگیری انرژی مغناطیسی
  • ایجاد میدان های مقاوم مغناطیسی
  • پرواز از طریق میدان مغناطیسی
  • دارای کلاهی است که از او در برابر حملات دورآگاهی دفاع می‌کند
  • رهبر و استراتژیست حرفه‌ای
  • ضریب هوشی بالا
  • کنترل آهن بدن موجودات
  • ساخت سلاح های مختلف به وسیله فلزات

اریک ماگنوس لِنشِر معروف به مگنیتو (به انگلیسی: Magneto) یک شخصیت خیالی در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس، که اغلب با مجموعه مردان اکس در ارتباط است. شخصیت مگنیتو توسط نویسنده استن لی و طراح جک کربی خلق شده‌است که برای اولین بار، در شمارهٔ ۱ مجلهٔ مردان ایکس در سپتامبر ۱۹۶۳ به عنوان دشمن دیرینهٔ مردان ایکس معرفی شد.

او یکی از بزرگترین ضد قهرمان‌های مارول و بنیان‌گذار و رهبر اصلی گروه انجمن جهش‌یافتگان شرور است. کوئیک سیلور، اسکارلت ویچ و پولاریس فرزندان او هستند. مگنیتو معتقد است که تنها راه حفاظت از جهش یافته‌ها، حکومت آن‌ها بر انسان هاست. این تفکر او را در برابر دوست سابقش پروفسور ایکس (و گروهش مردان ایکس که به دنبال برابری بین جهش یافته‌ها و انسان‌ها و تضمین امنیت هر دو گروه هستند) قرار می‌دهد. نقش مگنیتو از یک شخصیت شرور بزرگ تا ضدقهرمان و ابرقهرمان در مجموعه کمیک‌ها متفاوت است که اغلب به عنوان متحد و حتی یکی از اعضای مردان ایکس ظاهر شده‌است،مگنیتو ازجمله کسانی بود که با انتقام جویان مقابله کرد.

زندگینامه خیالی شخصیت[ویرایش]

اوایل زندگی[ویرایش]

مگنیتو در آلمان نازی متولد شد و نام وی در اصل «مکس آیزنهارت» است ولی پدرش برای مخفی شدن از نازی‌ها، نام خانوادگیشان را به «لنشر» تغییر داد. با این حال او و خانواده‌اش به اسارت نازی‌ها در آمدند. تجربه بیگاری اریک جوان در اردوگاه‌های کار اجباری نازی و نجات یافتن از مرگ (بر خلاف خانواده‌اش) به دلیل قدرت‌های ویژه‌اش که نازی‌ها به آن علاقه داشتند، تأثیری بزرگ بر تفکرات وی گذاشت.

در رسانه‌ها[ویرایش]

این شخصیت در شش فیلم از هفت فیلم مردان ایکس حضور داشته‌است. ایان مک‌کلن تا به حال نقش او را در پنج فیلم ایفا کرده‌است. مایکل فاسبندر نیز در نقش مگنیتو جوان در فیلم‌های مردان ایکس: کلاس اول و مردان ایکس: آپوکالیپس حضور دارد و هر دوی آن‌ها در فیلم مردان ایکس: روزهای گذشته آینده، در دو بازهٔ زمانی مختلف (زمان حال و گذشته) به ایفای نقش پرداخته‌اند. بیل میلنر هم در فیلم مردان ایکس: کلاس اول نقش دوران نوجوانی او را بازی کرده‌است.

منابع[ویرایش]