آکوامن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آکوامن
ناشر

دی‌سی کامیکس
اولین حضور

کمیک‌های جالب شمارهٔ ۷۳ (نوامبر ۱۹۴۱)
ساخته شده توسط

مورت وای‌سینگر
پال نوریس
نام کامل آرتور کِری
گونه دورگه انسان-آتلانتی
جهان زادگاه آتلانتیس
وابستگی به تیم لیگ عدالت
هم‌دستان مرا
نیودیس ولکو
آکوالد
آکوآ گرل
نام(های) مستعار اورین، پادشاه هفت دریا
توانایی‌ها
  • قدرت، سرعت، استقامت و واکنش‌های ابرانسانی
  • شناگری ماهر و قادر به تنفس در زیر آب
  • ارتباط ذهنی با موجودات دریایی
  • قادر به صحبت کردن و درک تمام زبان‌ها
  • مجهز به عصای پادشاهی آتلانتیس

آکوامن (به انگلیسی: Aquaman) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که لباسی شبیه به اسطوره‌های دریا و پادشاه دریاها و نیزه‌ای شبیه به نیزه فرمانروای دریا پوزئیدون دارد؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۷۳ مجلهٔ کمیک‌های جالب (More Fun Comics) در نوامبر ۱۹۴۱ معرفی شد. وی همچنین پادشاه آتلانتیس و عضو گروه لیگ عدالت هست و با نیزهٔ سه شاخه آب را کنترل می‌کند.

آکوامن فرمانروای دورآگاه آتلانتیس و اقیانوس‌های واقع در کرهٔ زمین است، و به عنوان یک آتلانتین دارای قدرت و سرعت باورنکردنی و همچنین توانایی فرمان به تمامی موجودات دریایی است. فیزیولوژی منحصر به فردش به او اجازه بقا بر روی خشکی و همچنین فشار و دمای بالای اعماق اقیانوس‌ها را می‌دهد. او توسط وارثین سلطنتی‌اش با نام اورین، و بوسیلهٔ انسان‌های آموزش دهنده‌اش با نام آرتور کِری شناخته می‌شود. آکوامن با استفاده از توانایی‌های گسترده و نفوذ سیاسی خود برای محافظت از هر دو جهان به مبارزه می‌پردازد. او همچنین یکی از مؤسسین تیم لیگ عدالت آمریکا محسوب می‌شود.[۱]

آلن ریچسون به ایفای نقش شخصیت آکوامن در مجموعه تلویزیونی اسمالویل پرداخته‌است و همچنین جیسون موموآ در فیلم‌های بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت (۲۰۱۶) و لیگ عدالت (۲۰۱۷) وظیفه بازی در این نقش را بر عهده داشت و قرار است در فیلم آکوامن (۲۰۱۸) تکرار کند.

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

آتلانتی‌ها گونه‌ای از بشریت به‌شمار می‌روند که از نظر زیست‌شناسی خود را با محیط و اعماق اقیانوس‌ها وفق دادند. این بدین معنی است که او قادر به تنفس در زیر آب، تحمل فشار و بقا در اعماق اقیانوس‌ها، شناگری ماهر و تنها قادر به صرف زمانی بسیار محدود خارج از محیط آب است. او همچنین دارای قدرت، سرعت، استقامت و دوام ابرانسانی است که همین مسئله به او اجازه بقا در اعماق اقیانوس‌ها را می‌دهد.

آکوامن قادر به تنفس در زیر آب و بر روی خشکی است و توانایی زنده ماندن در زمانی طولانی‌تر از یک آتلانتین معمولی را در خشکی دارد. او دارای حواس ابرانسانی از قبیل بینایی فوق‌العاده قوی (چشمان او قادر به دیدن ۶۰۰۰ فاتوم در عمق آب دریا هستند)، شنوایی و بویایی چندین برابر بیشتر از یک انسان معمولی است. آکوامن توانایی ارتباط مستقیم ذهنی با موجودات دریایی است و اخیراً محدودهٔ این ارتباط به قدری گسترده شده‌است که در واقع می‌تواند موجودات دریایی را بر خلاف اراده به اطاعت از خود وادارد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. “Aquaman History”. Superhero DB. Retrieved November 14, 2016. 
  2. “Aquaman Powers”. Superhero DB. Retrieved November 14, 2016.