دردویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دردویل
Daredevil 65.jpg
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضوردردویل شمارهٔ ۱ (آوریل ۱۹۶۴)
ساخته شده توسطاستن لی (نویسنده)
بیل اورت (طراح)
نام کاملمتیو مایکل «مت» مورداک
گونهانسان
وابستگی به تیمشیلد
مدافعان
انتقام‌جویان جدید
هم‌دستانعنکبوت سیاه، مشت آهنی، لوک کیج، جسیکا جونز، الکترا
نام (های) مستعارمرد بدون ترس، شیطان هلز کیچن
توانایی‌ها
  • استاد هنرهای رزمی و مبارزات تن‌به‌تن
  • استاد آکروبات بازی و پارکور و ژیمناستیک
  • بهترین شرایط فیزیکی و روحی-روانی انسان
  • دارای حس ششمی به نام حس رادار
  • حس‌های ابرانسانی (حس‌های چشایی، بویایی، لامسه، شنوایی در بالاترین شرایط ممکن است)
  • استفاده از میله‌های شخصی‌سازی شده برای مبارزه
  • وکیل مدافع-جنایی خبره و با استعداد

دردویل به فارسی بی‌باک (به انگلیسی: Daredevil) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است.

شخصیت دردویل توسط نویسنده استن لی و طراح بیل اورت خلق شده‌است؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱ از مجلهٔ دردویل (آوریل ۱۹۶۴) معرفی شد. دردویل معمولاً با القابی همچون مرد بدون ترس و معروف ترین آن شیطان هلز کیچن شناخته می‌شود.

بن افلک نقش شخصیت دردویل را در فیلم بی‌باک (۲۰۰۳) کرده‌ است که چندان موفق نبود. همچنین چارلی کاکس به ایفای نقش این شخصیت در مجموعه تلویزیونی نتفلیکس(Netflix) از سال(2015تا2018)دردویل پرداخته‌ و تاکنون سه فصل سیزده قسمتی آن منتشر شده است که با لغو این سریال زیبا موجب ایجاد کمپ های طرفداری زیادی شده.

زندگینامه ساختگی شخصیت[ویرایش]

نام واقعی دردویل متیو مورداک است.مادرش او را در سن کم رها کرده بود او با پدرش که یک الکلی و بوکسر شرط‌بندی بود زندگی می کرد مت این را نمی‌دانست و وقتی این را فهمید خیلی شوکه شد و از خانه فرار کرد. در راه کامیونی حاوی مواد رادیواکتیو داشت پیرمردی را زیر می‌گرفت که مت بلافاصله جان پیرمرد را نجات داد اما مواد رادیواکتیو روی خودش ریخت و چشمانش کور شد. اما به جایش حس‌های دیگر او فوق‌العاده قوی شد به حدی که می‌توانست با صدای قلب افراد بفهمد آنان دروغ می‌گویند یا نه یا می‌توانست صدای پای امدن یک شخص را از سه خیابان دور تر بشنود یا از رایحه افراد بفهمد آنان کیستند و حس ششم بالایی پیدا کرد.(البته در جاهایی اشاره شده که او در بعضی مواقع می تواند تصاویری به صورت دنیای آتشین ببیند) یک روز گانگسترها پدرش را به خاطر اینکه به حرف ان‌ها گوش نکرده بود و ان مسابقه را برد و باعث شد که ان‌ها شرطی که روی باخت او بسته بودند ببازند به قتل رساندند.متیو در پرورشگاه بزرگ می شه و برای کنترل قدرت شنوایی و بویایی قوی ای که پیدا کرده توسط یک استاد فنون رزمی آموزش می بیند. مت برای گذشته ای که داشته در بزگسالی به یک وکیل موفق تبدیل شد و دفتر وکالت نلسون و مرداک را همراه با دوستش که او هم یک وکیل و همکلاسیش بود برای کمک به مردم راه اندازی کرد مت این را کافی نمی دانست و برای گرفتن انتقام مرگ پدرش و کمک به افراده در خطر شب ها با ماسک و صلاح چوب مانندی به نام(billy club)با خلاف کار ها درگیر می شد و بخاطر کاتولیگ بودن و مرز اخلاقی ای که داشت ان ها رو نمی کشت و تحویل پلیس می داد زیرا بر این باور بود که همه می توانند تغییر کنند.

دشمنان و یاران[ویرایش]

دردویل در داستان‌هایش یافت که سردسته خلافکارهای شهر همان کینگ‌پین است. او بارها کینگ‌پین را شکست داده، اما نتوانسته او را دستگیر کند. همچنین دیگر دشمن بزرگ دردویل بولزآی است. او توانسته تاکنون آسیب‌های بزرگی به دردویل بزند که بزرگترین آنها کشتن الکترا است.

از هم‌دستان وی می‌توان به فاگی نلسون،کارن پیج،لوک کیج، الکترا، مشت آهنی، پانیشر و مرد عنکبوتی اشاره کرد.

منابع[ویرایش]