دردویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دردویل
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضوردردویل شمارهٔ ۱ (آوریل ۱۹۶۴)
پدیدآوراستن لی (نویسنده)
بیل اورت(طراح)
اطلاعات داستانی
نام کاملمتیو مایکل «مت» مورداک
گونهانسان
وابستگی به تیمشیلد
مدافعان
انتقام‌جویان جدید
هم‌دستانبیوه سیاه، مشت آهنی، لوک کیج، جسیکا جونز، الکترا
نام‌(های) مستعارمرد بدون ترس، شیطان هلز کیچن
توانایی‌ها
  • استاد هنرهای رزمی و مبارزات تن‌به‌تن
  • استاد آکروبات بازی و پارکور و ژیمناستیک
  • بهترین شرایط فیزیکی و روحی-روانی انسان
  • دارای حس ششمی به نام حس رادار
  • حس‌های ابرانسانی (حس‌های چشایی، بویایی، لامسه، شنوایی در بالاترین شرایط ممکن است)
  • استفاده از میله‌های شخصی‌سازی شده برای مبارزه
  • وکیل مدافع-جنایی خبره و با استعداد

دردویل (به انگلیسی: Daredevil) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است.

شخصیت دردویل توسط نویسنده استن لی و طراح بیل اورت خلق شده‌است؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱ از مجلهٔ دردویل (آوریل ۱۹۶۴) معرفی شد. دردویل معمولاً با القابی همچون مرد بدون ترس و معروف‌ترین آن شیطان هلز کیچن شناخته می‌شود.

بن افلک در فیلم بی‌باک (۲۰۰۳) و چارلی کاکس در مجموعه تلویزیونی به نام دردویل مارول و همچنین فیلم مردعنکبوتی : راهی به خانه نیست به ایفای نقش این شخصیت پرداخته‌اند.

زندگینامه شخصیت[ویرایش]

نام واقعی دردویل متیو مورداک است. مادرش او را در سن کم رها کرده بود، پدر او یک فرد الکلی و یک بوکسر بود که با شرط‌بندی در حرفه اش کسب درآمد می‌کرد، متیو این را نمی‌دانست و وقتی متوجه این موضوع شد بسیار شوکه شد و از خانه فرار کرد. در راه کامیونی حاوی مواد رادیواکتیو در حال برخورد به شخصی بود که متیو بلافاصله جان آن شخص را نجات داد اما مواد رادیواکتیو روی بدنش ریخته شد و چشمانش نابینا شد. اما این مواد رادیواکتیو حس‌های دیگر او را تا حد زیادی تقویت کرد، به طوری که با شنیدن ضربان قلب افراد می‌توانست احساسات آنها را بفهمد یا می‌توانست تشخیص دهد که دروغ می‌گویند یا نه، او می‌توانست صدای پای یک شخص را از سه بلوک دور تر بشنود یا از رایحه افراد بفهمد که آنها چه کسی هستند و علی‌رقم نابینا بودن حس ششم او نیز به میزان زیادی تقویت شد. (البته در بعضی موارد اشاره شده که او در بعضی مواقع می‌تواند تصاویری به صورت دنیایی آتشین ببیند). روزی گانگسترهایی که پدر متیو با آنها کار می‌کرد پدرش را به خاطر اینکه به حرف آنها که باختن در مسابقه بود توجهی نکرده بود و آن مسابقه را از عمد برده بود به قتل رساندند. متیو در پرورشگاه بزرگ می‌شود و برای تسلط بر قدرت شنوایی و بویایی قوی ای که در حادثه تصادف پیدا کرده بود توسط یک استاد فنون رزمی آموزش می‌بیند. مت برای گذشته‌ای تلخی که داشت خواهان عدالت بود و در بزرگسالی به یک وکیل موفق تبدیل شد و دفتر وکالت نلسون و مرداک را همراه با دوستش که او هم یک وکیل بود برای کمک به مردم تأسیس کرد، اما مت این را کافی نمی‌دانست و برای گرفتن انتقام مرگ پدرش و کمک به افراد بی دفاع شب‌ها با ماسک و صلاح چوب مانندی به نام(billy club)با جنایتکاران درگیر می‌شد و بخاطر مذهبی و کاتولیک بودنش و مرز اخلاقی ای که داشت آن‌ها را نمی‌کشت و به پلیس تحویل می‌داد زیرا بر این باور بود که همه می‌توانند تغییر کنند.

دشمنان و متحدان[ویرایش]

دردویل در داستان‌هایش در یافت که سردسته خلافکارهای شهر همان کینگ‌پین است. او بارها کینگ‌پین را شکست داده، اما نتوانسته او را دستگیر کند. همچنین دیگر دشمن بزرگ دردویل بولزآی است. او توانسته تاکنون آسیب‌های بزرگی به دردویل بزند که بزرگترین آنها کشتن الکترا است.

از دوستان و همراهان وی می‌توان به فاگی نلسون، کارن پیج، لوک کیج، الکترا، مشت آهنی، پانیشر و مرد عنکبوتی اشاره کرد.

منابع[ویرایش]