کاپیتان مارول (دی‌سی کامیکس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شزم
150
ناشر

فاست کامیکس (۱۹۳۹-۱۹۵۳)
دی‌سی کامیکس (۱۹۷۲ - تاکنون)
اولین حضور

کمیک تند و تیز شمارهٔ ۲ (فوریه ۱۹۴۰)
ساخته شده توسط

بیل پارکر
سی.سی بک
نام کامل ویلیام ژوزف «بیلی» بَتسون
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم خانواده مارول
لیگ عدالت
انجمن عدالت آمریکا
هم‌دستان کلارک کنت
مارول
کاپیتان مارول جی‌آر.
نام(های) مستعار کاپیتان تندر
کاپیتان مارول در فاست کامیکس
شزم در دی‌سی کامیکس
توانایی‌ها

با گفتن کلمه جادویی شزم به قابلیت‌های جادویی، قدرت، سرعت، استقامت و شجاعت، پرواز، دانش وسیع دست پیدا می‌کند.

کاپیتان مارول (به انگلیسی: Captain Marvel) که با عنوان شزم شناخته می‌شود، یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است. این شخصیت توسط طراح سی.سی بک و نویسنده بیل پارکر در سال ۱۹۳۹ خلق شده‌است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۲ مجلهٔ کمیک تند و تیز (Whiz Comics) انتشارات فاست کامیکس در فوریه ۱۹۴۰ معرفی شد. توانایی و قدرت شزم جادویی هزارساله است که توسط جادوگری به نام ماماراگان به یک نفر در طی هزار سال بخشیده می‌شود و از قضا این قرعه به نام جوانی کم تجربه بنام بیلی بَتسون افتاده است. بیلی بتسون با کمک لیگ عدالت قدم در راه کمک به بشر گذاشته است و از این قدرت در راه بشر دوستانه استفاده کرده‌است. در سال ۱۹۸۱ دی‌سی کامیکس به خلق دوباره این شخصیت پرداخت ،اما چون مارول از فرد دیگری به نام کاپیتان مارول استفاده کرده بود دی‌سی کامیکس مجبور شد از شزم استفاده کند و با طراحی سی.سی بک در مجله‌ای به نام قدرت شزم ماجراهای این شخص محبوب را روایت می‌کند وی یکی از قدرتمندترین اعضای لیگ عدالت میباشد که در انمیشین‌ها وکمیک‌های بسیاری حضور داشته.

در ابتدا نام مستعار بیلی بتسون کاپیتان تندر بود، اما طراح این شخصیت سی سی بک متوجه شد که شخصیت دیگری با این نام وجود دارد و در نتیجه نام او را به کاپیتان مارول تغییر داد (به شرکت مارول کامیکس ربطی ندارد) این شخصیت در شرکت فاست کامیکس خلق شد و به زودی به موفقیتی باورنکردنی دست یافت. دی‌سی کامیکس که تحمل موفقیت کاپیتان مارول را نداشت از فاست کامیکس در دادگاه شکایت کرد و معتقد بود که فاست کامیکس کاپیتان مارول را از روی سوپرمن تقلید کرده‌است. با توجه به شواهدی که وجود داشت دادگاه شباهت‌های غیرقابل انکاری بین کاپیتان مارول و سوپرمن پیدا کرد که در نتیجه این شخصیت در فاست کامیکس در سال ۱۹۵۱ ممنوع شد و فاست کامیکس موظف به پرداخت جریمه به دی‌سی کامیکس شد.

در سال ۲۰۱۹ ، فیلم شزم! بر پایه این شخصیت ساخته شد که در آن زکری لی‌وای، نقش بیلی بَتسون/شزم را ایفا کرد.

توانایی و قدرت‌ها[ویرایش]

در سال ۱۹۴۰ شماره دوم مجله whiz comic شخصیتی به نام بیلی بتسون را به خوانندگان معرفی کرد که مشکلات زیادی برای دیگر قهرمانان دی‌سی بوجود آورد. این شخصیت می‌توانست با گفتن کلمه جادویی شزم به نیروهای مافوق انسانی دست یابد. او در راه با جادوگری آشنا شد و جادوگر به او قدرت جادویی شزم را اعطا کرد. شزم در اصل از حروف لاتین «S.H.A.Z.A.M» به وجود آمده است که به ترتیب از نام‌های سلیمان حکیم، هرکول در اساطیر یونان، اطلس کسی که به جنگ با خدایان پرداخت و محکوم به حمل کره زمین شد، زئوس پادشاه ایزدان در اساطیر یونان باستان، آشیل جنگجوی شکست ناپذیر و مرکوری که به عقیده رومیان دو پای پرنده دارد، گرفته شده‌است و بیلی بتسون با گفتن کلمه شزم به کمک جادوگری به نیروی زیاد شزم دست پیدا می‌کند.

منابع[ویرایش]