سوپرمن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوپرمن
Superman Through the Ages (2358125172).jpg
ناشر دی سی کمیکز
اولین حضور Action Comics #1
ساخته شده توسط جری سیگل
گونه کریپتونی
جهان زادگاه کریپتون
وابستگی به تیم لیگ عدالت
نام(های) مستعار

کل-ال (در سیاره محل تولد)

کلارک کنت (در زمین)
توانایی‌ها قدرت بسیار زیاد، سرعت بسیار زیاد، آسیب ناپذیری، پرواز، دید X-Ray، اشعه حرارتی، تنفس منجمد کننده، دید میکروسکوپیک و تلسکوپیک ، حس بویایی قوی، حافظه تصویری قوی، سرعت بسیار زیاد در فکرکردن

سوپرمن (به انگلیسی: Superman) یک شخصیت کامیک ابرقهرمان در کتاب‌های داستانی مصور است و یک نماد فرهنگی آمریکایی به شمار می‌رود. این کتاب‌ها توسط انتشارات دی‌سی کمیکز به چاپ می‌رسد. این شخصیت توسط جری سیگل و جو شاستر در سال ۱۹۳۲ به وجود آمد.

در داستان خاستگاه سوپرمن گفته شده است که سوپرمن با نام کال-ال در سیاره کریپتون به دنیا آمد. در زمان نوزادی، لحظاتی قبل از نابودی کریپتون توسط پدرش به نام جو-ال که یک دانشمند بوده، با یک سفینه به زمین پرتاب شده است.

سوپرمن عملاً قوی‌ترین شخصیت کامیک در سری کامیک‌های انتشارات DC بوده که از جمله توانایی‌های او می‌توان به: قدرت بسیار زیادماورای آسانی، سرعت بسیار زیاد[حتی سریعتر از یک گلوله شلیک شده و در حالت پرواز چیزی نزدیک به سرعت نور]، آسیب ناپذیری، پرواز، دید X-Ray، اشعه حرارتی، تنفس منجمد کننده، دید میکروسکوپیک و تلسکوپیک بسیار قوی، حس بویایی، حافظه تصویری قوی، ذهنی بسیار سریع حتی سریع تر از بسیاری کامپیوتر هااشاره کرد. سوپرمن توانایی‌های خود را در اوایل دوران کامیک مدیون خورشید زرد رنگ منظومه شمسی بود ولی بعدها آشکار شد که خورشید فقط توانایی‌های او را قدرت می‌بخشد و در ارتباط مستقیم با وجود توانایی‌های او نیست. بدن سوپرمن تقریباً به هر چیزی در کره زمین مقاوم است، مگر شهاب سنگ‌های کریپتونی (کریپتونیت) که بخش‌هایی از سیاره نابود شده کریپتون زادگاه اصلی سورپرمن اند و البته نیروهای جادویی که سوپرمن در برابر آنها بی دفاع است. چیز دیگری که توانایی‌های سوپرمن را محو می‌کند تابش خورشید قرمز است.

پیدایش[ویرایش]

اولین بار سوپرمن در کامیک‌های حادثه‌ای شمارهٔ ۱ در تاریخ ۱۸ آوریل ۱۹۳۸ ظاهر شد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Superman»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱).