دکتر اختاپوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دکتر اختاپوس
Doctor octopus comics.jpg
ناشر

مارول کامیکس
اولین حضور

The Amazing Spider-Man #3
ساخته شده توسط

استن لی
نام کامل دکتر اتو اکتاویوس
گونه انسان
جهان زادگاه زمین
وابستگی به تیم شش فاسد
هم‌دستان اسپایدرمن
بلک کت
نام(های) مستعار استاد برنامه‌نویس
توانایی‌ها نابغه، زائده مکانیکی فوق‌العاده قوی و با دوام

دکتر اختاپوس (به انگلیسی: Doctor Octopus)یک شخصیت خیالی ابرشرور است که در کتب کامیک مارول کامیکس وجود دارد؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۳ مجلهٔ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (The Amazing Spider-Man) در فوریه ۱۹۶۳ معرفی شد.

زندگی‌نامه ساختگی شخصیت[ویرایش]

اتو اکتاویوس در ابتدا تنها یک دانشمند به شدت برجسته در رشته فیزیک اتمی بود با توجه به این که در کار وی استفاده از تشعشعات خطرناک به شدت زیاد بود ناچار بود با استفاده از چهار بازوی مکانیکی فعالیت‌های علمی خود را پیش ببرد به همین خاطر همکارانش به او لقب دکتر اختاپوس را داده بودند تا قبل از سانحه ای که باعث شد بازوهای مکانیکی به بدن او متصل و غیرقابل جدا شدن بشود اتو شخصیتی آرام و قابل ترحم داشت اما بعد از سانحه او به نوعی دچار اختلال شخصیت شد و تصمیم گرفت که شروع به اعمال شرورانه ای در شهر نیویورک بکند اما در این بین یک ابرقهرمان به نام مرد عنکبوتی را سد راه خود دید و تمام تلاش خود را برای ازمیان برداشتن او انجام داد وی اولین دشمنی بود که موفق شد مردعنکبوتی را شکست دهد او گروهی موسوم به شش خبیث را تشکیل داد که شامل شخصیت‌هایی همچون میستریو، کراون شکارچی، کرکس، مرد شنی و الکترو می‌شد.

«هشتپای برتر»

میراث مردعنکبوتی برتر[ویرایش]

دکتر اختاپوس اولین دشمن مرد عنکبوتی بود که موفق شد مرد عنکبوتی را در اقدامی جنجالی به قتل برساند در شماره ۷۰۰ از کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز وی با کشتن اسپایدرمن ذهن خود را با ذهن وی عوض کرد و در نتیجه موجودی تحت عنوان مردعنکبوتی برتر ساخته شد که با جسم پیتر پارکر و ذهن اتو اکتاویوس پایه‌گذاری شده بود شخصیتی که بشدت به زندگی ابرقهرمانی مرد عنکبوتی لطمه زد وی معشوقه مردعنکبوتی گربه سیاه را از او جدا کرد و نیمه تاریک اسپایدرمن را شکل داد.

دکتر اختاپوس در شکل مرد عنکبوتی برتر

مرد عنکبوتی برتر جدید[ویرایش]

مرد عنکبوتی جدیدی ساخته می‌شود که دکتر اختاپوس جسم آن مرد عنکبوتی را تسخیر می‌کند. در آن موقع دکتر اختاپوس جسم خود را رها می‌کند و دوباره مرد عنکبوتی برتر را تشکیل می‌دهد. همان نیمه تاریک اسپایدرمن. او دوباره دست به جنگ با مرد عنکبوتی‌ها و زن عنکبوتی‌ها می‌زند. او به دزدی هم علاقه دارد، این مرد عنکبوتی برتر سال ۲۰۱۸ ساخته شد و طرفداران بیشتری به خود جذب کرده‌است.

مرد عنکبوتی برتر در مبارزه با مرد عنکبوتی ۲۰۹۹

در رسانه‌ها[ویرایش]

شخصیت دکتر اختاپوس در یکی از بهترین فیلم‌های کمیک بوکی تحت عنوان مرد عنکبوتی ۲ به بهترین شکل ممکن با بازی استادانه آلفرد مولینا اقتباس شد همچنین این شخصیت به عنوان ویلن اصلی در بازی ماندگار مردعنکبوتی که در سال ۲۰۰۰ ساخته شد نقش اصلی داشت در اکثر انیمیشن‌های ساخته شده از روی اسپایدرمن به عنوان یک ویلن تأثیرگذار حضور داشته است.

منابع[ویرایش]