دکتر اختاپوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دکتر اختاپوس
Doctor octopus comics.jpg
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضور(به عنوان دکتر اختاپوس):
مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۳ (ژوئیه ۱۹۶۳) (به عنوان مرد عنکبوتی برتر:)
مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شماره ۶۹۸ (نوامبر ۲۰۱۲)
پدیدآوراستن لی
استیو دیتکو
اطلاعات داستانی
نام کاملاوتو گونتر اکتاویوس
گونهانسان
وابستگی به تیمشش فاسد
استادان شیطان
صاعقه‌ها
نام‌(های) مستعاراستاد برنامه‌نویس
توانایی‌ها
  • بهره هوشی بالا
  • مهندس و مخترع برجسته
  • دارای مفصل‌های مکانیکی فوق‌العاده قوی و با دوام
  • کنترل تله‌پاتی بر روی بازوهای مکانیکی خود

دکتر اختاپوس (به انگلیسی: Doctor Octopus) با نام اصلی اوتو گونتر اکتاویوس یک شخصیت خیالی ابر شرور در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. این شخصیت توسط نویسنده استن لی و طراح استیو دیتکو خلق شده‌است؛ و برای نخستین بار در شمارهٔ ۳ از مجلهٔ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۳ حضور پیدا کرد. دکتر اختاپوس یک دانشمند دیوانه بسیار با هوش است، که اغلب به عنوان مردی کوتاه‌قد و چهارشانه، و نزدیک‌بین تصویر می‌شود که از چهار مفصل مکانیکی فوق‌العاده قوی استفاده می‌کند و به عنوان یکی از برجسته‌ترین دشمنان شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی، به ترتیب تحت عنوان‌های دکتر اختاپوس و مرد عنکبوتی برتر شناخته می‌شود.

آلفرد مولینا این شخصیت را در فیلم های مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴) و مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست (۲۰۲۱) به تصویر کشیده است.

زندگی‌نامه ساختگی شخصیت[ویرایش]

اوتو اکتاویوس در ابتدا تنها یک دانشمند به شدت برجسته در رشته فیزیک اتمی بود با توجه به این که در کار وی استفاده از تشعشعات خطرناک به شدت زیاد بود ناچار بود با استفاده از چهار بازوی مکانیکی فعالیت‌های علمی خود را پیش ببرد به همین خاطر همکارانش به او لقب دکتر اختاپوس را داده بودند تا قبل از سانحه‌ای که باعث شد بازوهای مکانیکی به بدن او متصل و غیرقابل جدا شدن بشود اتو شخصیتی آرام و قابل ترحم داشت، اما بعد از سانحه او به نوعی دچار اختلال شخصیت شد و تصمیم گرفت که دست به اعمال شرورانه در شهر نیویورک بزند، اما در این بین یک ابرقهرمان به نام مرد عنکبوتی را سد راه خود دید و تمام تلاش خود را برای ازمیان برداشتن او انجام داد. وی اولین دشمنی بود که موفق شد مردعنکبوتی را شکست دهد. او گروهی موسوم به شش فاسد را تشکیل داد که شامل شخصیت‌هایی همچون میستریو، کراون شکارچی، کرکس، مرد شنی و الکترو می‌شد.

میراث مردعنکبوتی برتر[ویرایش]

دکتر اختاپوس اولین دشمن مرد عنکبوتی بود که موفق شد مرد عنکبوتی را در اقدامی جنجالی به قتل برساند. در شماره ۷۰۰ از کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز وی با کشتن اسپایدرمن ذهن خود را با ذهن وی عوض کرد و در نتیجه موجودی تحت عنوان مردعنکبوتی برتر ساخته شد که با جسم پیتر پارکر و ذهن اتو اکتاویوس پایه‌گذاری شده بود شخصیتی که بشدت به زندگی ابرقهرمانی مرد عنکبوتی لطمه زد وی معشوقه مردعنکبوتی گربه سیاه را از او جدا کرد و نیمه تاریک اسپایدرمن را شکل داد.

دکتر اختاپوس در شکل مرد عنکبوتی برتر

مرد عنکبوتی برتر جدید[ویرایش]

مرد عنکبوتی جدیدی ساخته می‌شود که دکتر اختاپوس جسم آن را تسخیر می‌کند. در آن موقع دکتر اختاپوس جسم خود را رها می‌کند و دوباره مرد عنکبوتی برتر را تشکیل می‌دهد. همان نیمه تاریک اسپایدرمن. او دوباره دست به جنگ با مرد عنکبوتی‌ها و زن عنکبوتی‌ها می‌زند.

مرد عنکبوتی برتر در مبارزه با مرد عنکبوتی ۲۰۹۹

در رسانه‌ها[ویرایش]

شخصیت دکتر اختاپوس در فیلم مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴) به کارگردانی سم ریمی، و با درخشش آلفرد مولینا اقتباس شد. این شخصیت در اکثر انیمیشن‌های ساخته شده بر اساس اسپایدرمن به عنوان یکی از شخصیت‌های منفی اصلی و تأثیرگذار حضور داشته است.

منابع[ویرایش]