دکتر استرنج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دکتر استرنج
Doctor Strange.JPG
ناشرمارول کامیکس
اولین حضورقصه‌های عجیب شمارهٔ ۱۱۰ (ژوئیه ۱۹۶۳)
ساخته شده توسطاستن لی (نویسنده)
استیو دیتکو (طراح)
نام کاملاستیون وینسنت استرنج
گونهانسان
وابستگی به تیمانتقام‌جویان
انتقام‌جویان جدید
مدافعان
هم‌دستانوانگ
انشنت وان
کلیا
نام (های) مستعارجادوگر عالی‌رتبه، استیون سندرز، وینسنت استیون
توانایی‌ها
  • تسلط بر سحر و جادو
  • جراح مغز اعصاب
  • پرواز با استفاده از جادو
  • انحراف زمان
  • سفر در زمان
  • دورنوردی
  • دورآگاهی
  • دورجنبی
  • دارنده چشم آگاموتو که در آن سنگ زمان (یکی از شش سنگ ابدیت) وجود دارد
  • دارنده شنلی زنده و وفادار

دکتر استیون وینسنت استرنج (به انگلیسی: Doctor Strange) یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است؛ که توسط نویسندهٔ استن لی و طراح استیو دیتکو خلق شده‌است؛ و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱۱۰ از مجلهٔ قصه‌های عجیب در ژوئیه ۱۹۶۳ معرفی شد. دکتر استرنج به عنوان جادوگری عالی‌رتبه و محافظ اصلی سیاره زمین در برابر تهدیدهای جادویی و عرفانی به‌شمار می‌رود. وی همچنین محافظ و صاحب سنگ زمان است.

دکتر استرنج با گرفتن عنوان جادوگر عالی‌رتبه، جادوگر عالی جهان است و به همین دلیل در بیشتر هنرهای عرفانی بالاترین سطح را به دست آورده‌است. موظف است واقعیت را از قدرت و شر ماورایی محافظت کند.

افراد اصلی مسئول گروه سه موجود جادویی بسیار قدرتمندِ استرنج، به نام ویشانتی هستند. نام سه‌گانه‌ای که این ویشانتی را تشکیل می‌دهند آگاموتو، هاگوگت و اشتور هستند. اشتور عضو خدایان باستانی است که در طول وجود جهان وجود داشته‌است. آگاموتو پسر خدای سابق اشتور بود و اولین جادوگر بزرگ شناخته شده بود که این جهان را در برابر شیاطین بسیار قدرتمند عرفانی و کیهانی، به ویژه درمامو، مفیستو، کابوس، سیتوراک، چتون، ساتنیش و شوما گورات محافظت می‌کند.

بندیکت کامبربچ نقش شخصیت استیون استرنج را در فیلم دکتر استرنج (۲۰۱۶)، ثور: رگنراک (۲۰۱۷)، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸) و انتقام جویان :پایان بازی (۲۰۱۹) ایفا کرده‌است. همچنین فیلم دکتر استرنج در دنیای چندگانگی جنون در تاریخ ۲۰۲۱ اکران خواهد شد.

گذشته[ویرایش]

دکتر استرنج در اصل جراحی بود که به لطف مهارت‌های ویژه پزشکی‌اش، ثروت زیادی کسب کرده بود. اما متأسفانه به مرور زمان غرور و طمع وجود استیون را فرا می‌گیرد. تا این که در یک حادثه رانندگی، رشته‌های عصب در دستانش از بین می‌روند و در نتیجه دچار تنگدستی و ناتوانی انجام عمل جراحی می‌گردد. استیون سپس به امید یافتن جادوگری به نام انشنت وان، که در افسانه‌ها از او به عنوان شفا دهنده تمامی امراض نام برده شده، به قاره آسیا می‌رود. اما پس از تحمل رنج و مشقت فراوان، درمی‌یابد که پیر خردمند تنها می‌تواند او را ترغیب سازد تا با مطالعه اسرار باستانی، خودش راه علاجی برای دستانش بیابد.

استیون، ابتدا مقاومت می‌کند اما در نهایت با یاری گرفتن از رهنمودهای جادوگر اعظم، انواع و اقسام وردها و شگردهای جادوگری را می‌آموزد، تا این که دستانش را معالجه می‌کند و به آمریکا برمی‌گردد تا حافظ جان ستمدیدگان باشد. به عقیدهٔ بسیاری از علاقه‌مندان مجلات مصور، دکتر استرنج نقطه مقابل اکثر قهرمانان کلاسیک مارول در دهه ۶۰ میلادی است.

منابع[ویرایش]

رده:تمیزکاری جعبه‌های ناوبری کمیک