پرش به محتوا

کینگ‌پین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کینگ‌پین
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۵۰ (ژوئیه ۱۹۶۷)
پدیدآوراستن لی
جان رومیتا، پدر
اطلاعات داستانی
نام کاملویلسون گرانت فیسک
گونهانسان
وابستگی به تیمهایدرا
هند
نام‌(های) مستعارکینگ پین، شستشو دهندهٔ مغزها
توانایی‌ها
 • استاد مبارزات مسلح و غیر مسلح و تاکتیک نظامی
 • استعداد بالا در علوم سیاسی
 • قدرت و پایداری بسیار بالا
 • ضریب هوشی بالا
 • زرهٔ کولار به تن می‌کند
 • هوش
 • نفوذ بالا در نیویورک
 • دارای دانشمندان بزرگ جهان
 • حجم زیادی پول و تکنولوژی و سرباز های مسلح
 • دارای دستگاه های جنگی
 • شلیک لیزر از چوب دستی خود و تجهیزات دیگر

کینگ‌ پین (به انگلیسی: Kingpin) با نام اصلی ویلسون فیسک یک شخصیت خیالی ابر شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. او یک‌تنه سابقهٔ درافتادن با شخصیت‌های ابرقهرمانی چون مرد عنکبوتی، هاکای(شاهین چشم)، بی‌باک و پانیشر را دارد. این شخصیت به عنوان یکی از ترسناکترین و قدرتمندترین ارباب‌های جنایتکار در دنیای مارول به تصویر کشیده می‌شود که اغلب ریاست جرم و جنایت در شهر نیویورک را بر عهده دارد. کینگ پین بیشتر با هیکلی درشت، سری طاس و کت و شلواری سفید یا سیاه تصویر شده است و همواره نقشی اساسی در خلق موقعیت‌های بحرانی و خطرناک دارد.

مایکل کلارک دانکن نقش کینگ‌پین را در فیلم بی‌باک (۲۰۰۳) ایفا کرده است. همچنین وینسنت دن آفریو به ایفای نقش این شخصیت در مجموعه تلویزیونی دردویل و هاکای و دنیای سینمایی مارول و در انیمیشن سفر به دنیای عنکبوتی آقای لیو شرایبر به ایفای نقش پرداخته است.

حضور در بازی ویدیویی[ویرایش]

وی در سال ۲۰۱۸ در مرد عنکبوتی (بازی ویدئویی ۲۰۱۸) حضور داشته و این تا کنون آخرین حضور وی بوده در این بازی ویدیویی کینگ پین(با نام اصلی ویلسون فیسک) رییس کل لشکر تبهکارانه درونی های شیطان است که مرد عنکبوتی با آنها مبارزه می کند و در آخر ویلسون فیسک و دار و دسته اش شکست می خورند و ویلسون فیسک دستگیر می شود.

خاستگاه شخصیت[ویرایش]

زمانی کودکی کم سن سال در شهر نیویورک بود و مدام هدف زورگویی در مدرسه ، محله و حتی پدر خود می شد. او مدام بخاطر چاق بودن توسط همکلاسی های خود مسخره می شد. از همان دوران کوکی تقدیر او برای اینکه تبدیل به کینگ پین جرم و جنایت در شهر نیویورک شود رقم خورده بود. تمامی این فشارها باعث شد که ویلسون در آغاز نوجوانی خود با 12 سال سن تبدیل به یک قاتل شود و این نخستین گام او برای تبدیل به ترسناکترین ارباب جنایت در دنیای مارول شد. پس از آن فیسک با تمرین های بدنسازی پر فشار جسم خود و خواندن انواع کتاب های آموزشی سیاسی ذهن خود را تقویت کرد. او با رهبری سازمان های جنایت در شهر نیویورک دست به جنایت های بزرگی زد و اینگونه امپراتوری او آغاز شد.

دشمنان[ویرایش]

مرد عنکبوتی

به عنوان ارباب جرم و جنایت ویلسون یک مانع بزرگ سد راه خود میدید مرد عنکبوتی اولین دشمن ویلسون فیسک در عالم کمیک بود زمانی که پیتر پارکر هویت مرد عنکبوتی را کنار گذاشت فیسک شهر نیویورک را به کنترل خود در آورد در واقع او دلیلی شد برای برگشت اسپایدرمن به دنیای ابرقهرمانی، مبارزات کینگ پین و مرد عنکبوتی بیشتر با پیروزی پیتر پارکر رقم میخورد.

کاپتان آمریکا

در برهه ای ویلسون فیسک به سازمان تروریستی مخفی هایدرا ملحق شد و عنوان سوپریم هایدرا رو بدست آورد و همین امر باعث شد او با کاپتان آمریکا وارد نبرد شود

بی باک

پس از اینکه ویلسون فیسک با خانواده خود دچار اختلاف شد با دشمن جدیدی روبرو شد مت مورداک برای پایان دادن به دوران او در شهر نیویورک پا به عرصه گذاشت مدت زمانی نسبتاً طولانی دشمنی این دو شخصیت در عالم کمیک به شدت محبوب و ویلسون فیسک بزرگترین دشمن دردویل نام گرفت

پانیشر

پس از گذشت مدتی یک ضد قهرمان آرمان گرا تحت عنوان پانیشر در مقابل ویلسون فیسک قرارگرفت فرانک کسل معتقد بود کینگ پین سر مار تمام گانگستر ها ، جنایت کار ها و خلافکاران است و با کشتن او میتواند بر تمام جنایت ها در شهر خاتمه دهد و اینگونه دشمنی او با پانیشر آغاز شد

در رسانه‌ها[ویرایش]

وینسنت دن آفریو بازیگر نقش کینگ پین در دنیای سینمایی مارول(MCU)

منابع[ویرایش]