گرین گابلین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرین گابلین
گرین گابلین دشمن شماره 3 مرد عنکبوتی.jpg
ناشرمارول کامیکس
اولین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۱۴ (ژوئیه ۱۹۶۴)
ساخته شده توسطاستن لی
استیو دیتکو
نام کاملنورمن آزبورن
هری آزبورن
بارت همیلتون
گونهانسان جهش‌یافته
نام (های) مستعارگابلین کینگ
شوالیه گابلین
رد گابلین
توانایی‌ها
  • قدرت، استقامت، چابکی و واکنش ابرانسانی بواسطه مواد زیستی با فرمول گابلین
  • زوددرمانی
  • ضریب هوشی بالا
  • مهارت در هنرهای رزمی
  • شلیک اشعه از انگشتان

گرین گابلین یا گابلین سبز (به انگلیسی: Green Goblin) عنوان چندین شخصیت خیالی ابرشرور در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. نخستین و نامدارترین تجسم از این شخصیت نورمن آزبورن است؛ که توسط استن لی و استیو دیتکو به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی خلق شده‌است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱۴ از مجموعه کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۴ معرفی شد.

ویلم دفو نقش نورمن آزبورن را در فیلم‌های مرد عنکبوتی (۲۰۰۲) و مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) ایفا کرده‌است، جیمز فرانکو هم نقش پسر وی را بازی کرد و در مرد عنکبوتی ۳ نیز به گابلین دوم تبدیل شد. دین دی‌هان نیز در نقش هری آزبورن در فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴) ظاهر شد.

تجهیزات[ویرایش]

از مهم‌ترین تجهیزاتی که او استفاده می‌کند می‌توان به گابلین گلایدر، بمب‌های سمی و اسلحه‌های مرگبار اشاره کرد.

معرفی[ویرایش]

نورمن در کودکی به شدت توسط پدر خود شکنجه می‌شد. پدرش بارها وی را در زیرزمینی در امارت آزبورن زندانی می‌کرد. با توجه به نبود داوطلب نورمن از این فرمول روی خود استفاده کرد، فرمول موفق بود و بدن وی را به شدت قدرتمند کرد. اما عوارض جانبی آن تأثیر منفی بر روی ذهن داشت و او را دچار جنون کرد و دشمن اسپایدرمن شد.

مرگ گابلین[ویرایش]

بعد از اینکه گوئن به دست نورمن کشته شد نبردی سهمگین مابین مرد عنکبوتی و گرین گابلین رقم خورد. پایان این نبرد با پیروزی اسپایدرمن خاتمه یافت گرین گابلین برای اینکه آخرین امید خود برای نجات را از دست ندهد با فعال کردن گابلین گلایدر آن را مستقیم به سمت پیتر نشانه گرفت با جاخالی او این گلایدر به شکم آزبورن برخود و باعث مرگ او شد. بعداً از این واقعه به عنوان مرگ گابلین یاد شد.

جانشینان[ویرایش]

هری آزبورن

پس از مرگ نورمن آزبورن پسر او هری با این تصور که مرد عنکبوتی قاتل پدر او بوده برای انتقام لباس گرین گابلین را به تن و نام «گابلین جدید» را برای خود انتخاب کرد. هری از اینکه مردعنکبوتی همان دوست صمیمی‌اش پیتر پارکر است بی‌خبر بود به همین خاطر بعد از این که متوجه شد پشت نقاب اسپایدرمن پیتر هست از بی گناهی او آگاه و خود را برای نجات جان او فدا کرد.

رادنینک کینگزلی[ویرایش]

پس از مرگ هری لباس و تجهیزات گابلین به دست مردی فاسد و بی رحم به نام رادنینک کینگزلی رسید. او با استفاده از لباس گابلین تبدیل به یکی از دشمنان خطرناک مردعنکبوتی به نام هاب گابلین شد.

منابع[ویرایش]