گرین گابلین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گابلین سبز
گرین گابلین دشمن شماره 3 مرد عنکبوتی.jpg
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورمرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۱۴ (ژوئیه ۱۹۶۴)
ساخته شده توسطاستن لی
استیو دیتکو
نام کاملنورمن آزبورن
هری آزبورن
بارت همیلتون
گونهانسان جهش‌یافته
نام (های) مستعارگابلین کینگ
شوالیه گابلین
رد گابلین
توانایی‌ها
  • قدرت، استقامت، چابکی و واکنش ابرانسانی بواسطه مواد زیستی با فرمول گابلین
  • زوددرمانی
  • ضریب هوشی بالا
  • مهارت در هنرهای رزمی
  • شلیک اشعه از انگشتان

گابلین سبز (به انگلیسی: Green Goblin) عنوان چندین شخصیت خیالی ابرشرور در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. نخستین و نامدارترین تجسم از این شخصیت نورمن آزبورن است؛ که توسط استن لی و استیو دیتکو به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی خلق شده‌است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱۴ از مجموعه کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۴ معرفی شد.

ویلم دفو نقش نورمن آزبورن را در فیلم‌ مرد عنکبوتی ساخته سم ریمی ایفا کرده‌است، جیمز فرانکو هم نقش پسر وی را بازی کرد و در مرد عنکبوتی ۳ نیز به گابلین دوم تبدیل شد. دین دی‌هان نیز در نقش هری آزبورن در فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴) بازی کرد.

تجهیزات[ویرایش]

از مهم‌ترین تجهیزاتی که او استفاده می‌کند می‌توان به گابلین گلایدر، بمب‌های سمی و اسلحه‌های مرگبار اشاره کرد.

معرفی[ویرایش]

نورمن در کودکی به شدت توسط پدر خود شکنجه می‌شد. پدرش بارها وی را در زیرزمینی در امارت آزبورن زندانی می‌کرد. با توجه به نبود داوطلب نورمن از این فرمول روی خود استفاده کرد، فرمول موفق بود و بدن وی را به شدت قدرتمند کرد. اما عوارض جانبی آن تأثیر منفی بر روی ذهن داشت و او را دچار جنون کرد و دشمن اسپایدرمن شد.

مرگ گابلین[ویرایش]

بعد از اینکه گوئن استیسی به دست نورمن کشته شد نبردی سهمگین مابین مرد عنکبوتی و گابلین سبز رقم خورد. پایان این نبرد با پیروزی مرد عنکبوتی خاتمه یافت گابلین سبز برای این که آخرین امید خود برای نجات را از دست ندهد با فعال کردن تله ای در پشت سر مرد عنکبوتی و با جاخالی دادن آن ان تله به شکم ازبورن (گرین گابلین)خورد و باعث مرگ‌ او شد و به او گفت:به هری نگو

پس از مرگ هری لباس و تجهیزات گابلین به دست مردی فاسد و بی رحم به نام رادنینک کینگزلی رسید. او با استفاده از لباس گابلین تبدیل به یکی از دشمنان خطرناک مردعنکبوتی به نام هاب گابلین شد.

منابع[ویرایش]