گرین گابلین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرین گابلین
گرین گابلین دشمن شماره 3 مرد عنکبوتی.jpg
ناشر

مارول کامیکس
اولین حضور

مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز شمارهٔ ۱۴ (ژوئیه ۱۹۶۴)
ساخته شده توسط

استن لی
استیو دیتکو
نام کامل نورمن آزبورن
هری آزبورن
بارت همیلتون
گونه انسان جهش‌یافته
وابستگی به تیم شش خبیث
نام(های) مستعار شاه گابلین، شوالیه گابلین
توانایی‌ها
  • قدرت، استقامت، چابکی و واکنش ابرانسانی بواسطه مواد زیستی با فرمول گابلین
  • زوددرمانی
  • ضریب هوشی بالا
  • مهارت در هنرهای رزمی
  • شلیک اشعه از انگشتان

گرین گابلین (به انگلیسی: Green Goblin) یا گابلین سبز عنوان چندین شخصیت خیالی ضدقهرمان کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامیکس است. نخستین و نامدارترین تجسم از این شخصیت نورمن آزبورن است؛ که توسط استن لی و استیو دیتکو به عنوان دشمن شخصیت ابرقهرمان مرد عنکبوتی خلق شده‌است و برای اولین بار، در شمارهٔ ۱۴ از مجموعه کمیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز در ژوئیه ۱۹۶۴ معرفی شد.

ویلم دفو نقش نورمن آزبورن را در فیلم‌های مرد عنکبوتی (۲۰۰۲) و مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) ایفا کرده‌است و دین دی‌هان نیز در نقش هری آزبورن در فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴) ظاهر شد.

تجهیزات[ویرایش]

از مهم‌ترین تجهیزاتی که او استفاده می‌کند می‌توان به گلایدر، بمب‌های سمی و اسلحه‌های مرگبار اشاره کرد.

معرفی[ویرایش]

نورمن در کودکی به شدت توسط پدر خود شکنجه می‌شد. پدرش بارها وی را در زیرزمینی در امارت آزبورن زندانی می‌کرد به همین خاطر فکر و ذهن وی برای قدرت پرورش یافته شد نورمن بعداً به یک دانشمند و تاجر موفق تبدیل شد و فوراً دست به ساخت ماده‌ای برای تقویت جسمانی بدن انسان‌ها کرد. با توجه به نبود داوطلب نورمن از این فورمول روی خود استفاده کرد، فورمول موفق بود و بدن وی را به شدت قدرتمند کرد. اما عوارض جانبی آن تأثیر منفی بر روی ذهن داشت و او را دچار جنون کرد و اینگونه یک دشمن کلاسیک اسپایدرمن خلق شد.

مرگ گابلین[ویرایش]

نبردی سهمگین مابین مرد عنکبوتی و گرین گابلین رقم خورد پایان این نبرد با پیروزی اسپایدی خاتمه یافت گرین گابلین برای اینکه آخرین امید خود برای نجات را از دست ندهد با فعال کردن رانشگر گلایدر آن را مستقیم به سمت پیتر نشانه گرفت با جاخالی او این گلایدر به شکم آزبورن برخود و باعث مرگ او شد. بعداً از این واقعه به عنوان مرگ گابلین یاد شد.

جانشینان[ویرایش]

هری آزبورن

پس از مرگ نورمن آزبورن پسر او هری با این تصور که مرد عنکبوتی قاتل پدر او بوده برای انتقام لباس گرین گابلین را به تن و نام گابلین جدید(new goblin) را برای خود انتخاب کرد هری از اینکه مردعنکبوتی همان دوست صمیمی اش پیتر پارکر است بی‌خبر بود به همین خاطر بعد از این که متوجه شد پشت نقاب اسپایدرمن پیتر هست از بی گناهی او آگاه و خود را برای نجات جان او فدا کرد.

رادنینک کینگزلی

پس از مرگ هری لباس و تجهیزات گابلین به دست مردی فاسد و بی رحم به نام رادنینک کینگزلی رسید او با استفاده از لباس گابلین تبدیل به یکی از دشمنان خطرناک مردعنکبوتی به نام هاب گابلین شد و همه کار کرد که پیتر اصلاً در زندگی خود جای نورمن آزبورن را خالی نبیند.

منابع[ویرایش]