آیس‌من (مارول کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آیس‌من
Iceman (Bobby Drake).png
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کمیکس
نخستین حضورمردان-ایکس غیرطبیعی شمارهٔ ۱ (سپتامبر ۱۹۶۳)
پدیدآوراستن لی (نویسنده)
جک کربی (طراح)
اطلاعات داستانی
نام کاملرابرت لوئیس «بابی» دریک
گونهانسان جهش‌یافته
وابستگی به تیممردان ایکس
ایکس-فکتور
مدافعان
نام‌(های) مستعاردریک رابرتز، فراستی، بابی
توانایی‌ها
  • ایجاد، کنترل و جذب سرما و یخ
  • تغییر شکل فیزیکی پیشرفته به یخ خالص که به او مقاومت فیزیکی تا حدی نامحدود در برابر گرما و نیروهای دیگر (از جمله ضربه‌های هالک و پرتوهای لیزر سایکلاپس) می‌دهد
  • اسکی بر روی یخ با سرعت بالا
  • توانایی خلق اجسام زنده با یخ
  • استفاده از سلاح‌های یخی

آیس‌من (به انگلیسی: Iceman) با نام اصلی رابرت لوئیس «بابی» دریک یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است، که به عنوان یکی از مؤسسین گروه مردان ایکس به‌شمار می‌رود. شخصیت آیس‌من توسط نویسنده استن لی و طراح جک کربی خلق شده‌است که برای اولین بار، در شماره یک از مجموعه کمیک‌های مردان-ایکس غیرطبیعی (سپتامبر ۱۹۶۳) معرفی شد.

آیس‌من عضو یکی از زیرشاخه‌های بشریت با نام جهش‌یافته‌ها به‌شمار می‌رود که با توانایی‌های ابرانسانی به دنیا آمده‌است. او توانایی کنترل سرما و یخ بوسیلهٔ انجماد بخار آب در اطرافش را دارد. این قابلیت به او اجازه بی‌حرکت نمودن اجسام و همچنین تبدیل بدن خود به یخ را می‌دهد.

مرد یخی به دلیل اقتباس مکرر در رسانه‌های مربوط به مردان ایکس و مرد عنکبوتی ، از جمله بازی‌های ویدیویی، سریال‌های انیمیشن و فیلم‌ها، در میان شخصیت‌های مردان ایکس از جایگاه نسبتا بالایی برخوردار است. این شخصیت بعداً زمانی که یک خط داستانی فاش کرد که این شخصیت یک مرد همجنس‌گرا در « مردان ایکس» شماره ۴۰ (آوریل ۲۰۱۵) بود، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت که منجر به بیرون آمدن او شد .

مرد یخی به عنوان یکی از برجسته ترین و قدرتمندترین شخصیت های همجنس گرا در کتاب های کمیک توصیف شده است .

از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴، شاون اشمور نقش مرد یخی را در فیلم های مردان ایکس قرن بیستم فاکس به تصویر کشید و صداپیشگی این شخصیت را در نمایش تیم سوپر قهرمان انجام داد

آیس‌من تا به حال در چهار فیلم مردان ایکس حضور داشته‌است. شان اشمور نقش او را ایفا کرده‌است. وی همچنین حضوری فعال در کمیک‌ها، بازی‌های ویدئویی و انیمیشن‌ها داشته‌است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Iceman». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۱ آوریل ۲۰۱۳.

رده:تمیزکاری جعبه‌های ناوبری کمیک