ولورین (شخصیت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ولورین
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورهالک شگفت‌انگیز شماره ۱۸۰ (اکتبر ۱۹۷۴)
پدیدآور
اطلاعات داستانی
شخصیت جایگزینجیمز هاولت
گونهانسان جهش‌یافته
وابستگی به تیم
توانایی‌ها
 • قدرت، سرعت، استقامت، پایداری، چابکی و واکنش تقویت شده
 • استاد هنرهای رزمی و مبارزات تن‌به‌تن
 • زوددرمانی و طول عمر
 • اسکلتی با پوشش مقاوم آلیاژ آدامانتیوم و پنجه‌های جمع شونده در دستان
 • حواس پنجگانه ابرانسانی و ویژگی‌هایی همچون حیوان

ولورین (به انگلیسی: Wolverine) که معمولاً با نام لوگان نیز شناخته می‌شود، یک شخصیت خیالی ابرقهرمان از داستان‌های کمیک استریپ شرکت مارول کامیکس است که اغلب با گروه مردان ایکس در ارتباط است. شخصیت ولورین توسط روی توماس، نویسنده لن وین و کارگردان هنری مارول جان رومیتا، پدر طراحی و خلق شده‌است و بدست هرب تریمپ اولین بار برای انتشار کشیده شد. وی عضو سابق انتقام‌جویان جدید و پرواز آلفا بوده و در گروه مردان ایکس، تحت رهبری چارلز اگزاویر و اما فراست فعالیت کرده‌است. لوگان با نام اصلی جیمز هَاوْلِت در طول قرن هجدهم میلادی و در کانادا به دنیا آمد. اولین بار ولورین در شمارهٔ ۱۸۱ از هالک شگفت‌انگیز حضور پیدا کرد و با محبوبیتی که به دست آورد کم‌کم دارای کمیک جداگانه و اختصاصی شد. مهم‌ترین توانایی ویژهٔ او «عامل درمان» یا قدرت زوددرمانی است، به این معنی که تمام زخم‌هایی که روی بدن او به وجود می‌آیند به سرعت محو و درمان می‌شوند. همچنین دارای اسکلتی با پوشش یک آلیاژ نشکن ساختگی با نام آدامانتیوم است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

در دهه ۱۹۵۰ ارتش آمریکا برای تجهیز خود دست به آزمایش‌های ژنتیکی-هسته‌ای بر روی افراد عادی زد. این آزمایش‌ها با نام «برنامه سلاح ایکس» شناخته می‌شدند. چند تن از معروف‌ترین جهش‌یافته‌ها در این آزمایش حضور داشتند که از میان آن‌ها می‌توان به ولورین، دندان خنجری، ددپول و مگنیتو اشاره کرد. در طی این آزمایش‌ها بود که استخوان‌های ولورین با آدامانتیوم پوشانده شدند. به دلیل وجود عامل درمان، او توانست سم شدید آدمانتیوم را تحمل کند و زنده بماند.

همچنین حواس او به دلیل جهش قوی‌تر شده‌است، به طوری که از حواس پنجگانه بینایی، بویایی و شنوایی بالایی برخوردار است. جهش ژنتیکی به او مهم‌ترین سلاحش را نیز بخشیده‌است. در هر یک از دستان او سه استخوان رشد کرده که به مانند تیغه‌ای تیز از بین انگشتانش بیرون می‌زنند. این تیغه‌ها در جریان برنامه سلاح ایکس با آدامانتیوم پوشانده شدند. این شخصیت با اینکه فناناپذیر است، ولی نقطه ضعف‌هایی هم دارد. در نهایت این شخصیت خیالی به دلیل تماس با یک ماده سمی، توانایی زوددرمانی خود را از دست داده و کشته می‌شود.

در جهان های دیگر[ویرایش]

لوگان التیمیت (1610)[ویرایش]

ولورین از فراموشی رنج می برد. در نتیجه، آنچه در مورد زندگی اولیه او شناخته شده بود، مشکوک و غیرقابل تأیید بود. اعتقاد بر این است که در یک مقطع زمانی، ولورین یک همسر یا دوست دختر داشت، اما ظاهراً او توسط سیبرتوث به قتل رسید . از آنجایی که هر دو خاطرات ولورین و سابرتوث در گذشته دستکاری شده بودند (بیشتر توسط سلاح ایکس )، این ادعا بسیار مشکوک بود. با این حال، ولورین یک حلقه ازدواج داشت که تنها پیوند او با گذشته اش بود. او همچنین صاحب سگ های سگ بود. یک طرف "لوگان" و طرف دیگر "ولورین" نوشته شده است.

کاپیتان آمریکا ولورین را به عنوان جیمز هاولت، چتربازی که در طول جنگ جهانی دوم چندین بار با او پرش کرده بود، شناخت . او را " جیم خوش شانس " می نامیدند، زیرا او همیشه زنده می ماند، مهم نیست چقدر آسیب دیده بود. دام دام دوگان نیز او را به عنوان جیم تشخیص داد، اگرچه هنوز مشخص نشده است که چگونه او را میشناخت.

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

چهرهٔ بدون ماسک

با توجه به آموزش‌های گسترده به عنوان یک سرباز، مأمور سازمان سیا، سامورایی و یکی از اعضای گروه مردان ایکس، لوگان رزمی‌کاری استثنایی به‌شمار می‌رود. او حتی در انواع هنرهای رزمی ژاپنی تخصص دارد و در کل به ۱۵ سبک از هنرهای رزمی تسلط کامل دارد. توانایی فوق‌العاده او در مبارزات تن‌به‌تن، لوگان را به یکی از برترین رزمی‌کاران بر روی کره زمین تبدیل کرده‌است. توانایی او در این زمینه با شخصیت‌هایی همچون پلنگ سیاه و مشت آهنی (که هر دو رزمی‌کاری حرفه‌ای هستند) برابری می‌کند. او در کنار سبک‌های رزمی، طریقه مبارزه با شمشیر ژاپنی را آموزش دیده‌است. او همچنین ژیمناست و آکروباتی ماهر است، اما در این زمینه قابل قیاس با شخصیت‌هایی همچون کاپیتان آمریکا و دردویل نمی‌باشد.

ولورین دارای حواس پنجگانه ابرانسانی است که قابل قیاس با حیوانات می‌باشد. او می‌تواند فواصل بسیار دور را به شکلی کاملاً واضح نسبت به یک انسان معمولی مشاهده کند. او حتی در تاریکی مطلق نیز قادر به دیدن است. او از حس شنوایی بالایی نیز برخوردار است و قادر به شنیدن صداهایی است که انسان معمولی قادر به شنیدن آن نیستند. لوگان قادر به تشخیص افراد و اشیاء بوسیلهٔ بوی آن‌ها است، حتی اگر به خوبی پنهان شده باشند. او توانایی احساس حالات عاطفی جانوران در سطح پایه از جمله ترس، خشم، شادی و درد را دارد. او حتی قادر به برقراری ارتباط با جانوران است تا آن‌ها را از قصد و اقدامات خود آگاه سازد.

ساختار استخوان‌بندی ولورین شامل شش پنجه جمع‌شونده به طول ۱۲ اینچ است که در هر دست سه تیغه در زیر پوست و عضلات ساعد او قرار دارد. ولورین قادر است در زمان دلخواه هر تعداد از این پنجه‌ها را از زیر پوست خود بیرون بیاورد. در نتیجه این عمل بافت‌های بین دست او از هم گسسته شده و با خونریزی همراه است، اما به کمک توانایی عامل زوددرمانی این خونریزی سریعاً متوقف می‌شود. در ابتدا این پنجه‌ها از جنس استخوان بودند (بر خلاف پنجه‌های پستانداران که از جنس کراتین است)، اما با گذشت زمان جنس آن‌ها به آلیاژ آسیب‌ناپذیر خیالی با نام آدامانتیوم تغییر یافت. این پنجه‌ها حتی در حالت استخوانی بسیار تیز و محکم می‌باشند و قادر به بریدن بیشتر انواع فلزات، چوب و سنگ هستند.

لوگان با طول عمری طولانی و در نتیجه سفرهایی که در طی دوران زندگی‌اش در سراسر جهان انجام داده‌است، دارای درک بالایی از جهان پیرامون و آداب و رسوم و فرهنگ‌های مختلف بشری است. لوگان توانایی چندزبانگی دارد و مسلط به زبان‌های بسیاری شامل: انگلیسی، ژاپنی، عربی، روسی، چینی، شاینی، لاکوتایی، و اسپانیایی است؛ و همچنین مقداری به زبان‌های فرانسه، آلمانی، تایلندی، ویتنامی، پرتغالی و فارسی آشناست. او توسط اوگن، به اندیشه‌نگاشت ژاپنی نیز تسلط دارد.[۲]

در دیگر رسانه‌ها[ویرایش]

او در بیشتر رسانه‌های مرتبط با مردان اکس حضور داشته‌است که شامل مجموعه‌های تلویزیونی انیمیشنی، بازی‌های ویدئویی و مجموعه فیلم‌های مردان ایکس است که نقش شخصیت ولورین را در تمامی فیلم‌ها بازیگر استرالیایی هیو جکمن ایفا کرده‌است. قد جکمن ۱٬۹۰ متر است[۳][۴] که بلندتر از قد شخصیت ولورین محسوب می‌شود از این رو، فیلمبرداری فیلم‌ها به گونه‌ای انجام می‌شود که قد وی کوتاه‌تر به نظر رسد. پس از ایفای این نقش در ۹ فیلم طی ۱۷ سال، جکمن رکورد جهانی گینس 'طولانی‌ترین حضور در نقش یک ابرقهرمان سینمایی' را دریافت کرد.[۵]

بازخورد[ویرایش]

تندیس مومی هیو جکمن در نقش ولورین در موزه مادام توسو

ولورین یک شخصیت کامیک موفق است و تحسین منتقدان و موفقیت تجاری را به‌دست‌آورده و به عنوان یکی از برترین و آیکانیکترین شخصیت‌ها و ابرقهرمانان تمام دوران شناخته می‌شود. ولورین توسط مجله ویزارد به عنوان بهترین شخصیت کتاب کامیک در تاریخ گزینش شد.[۶][۷][۸] ولورین در رتبه اول لیست بهترین شخصیت‌های مارول[۹] و دومین ابرقهرمان برتر مارول توسط گیم‌اسپات قرار گرفت.[۱۰] آی‌جی‌ان ولورین را چهارمین ابرقهرمان برتر کتب کامیک معرفی کرد.[۱۱] مجله امپایر ولورین را چهارمین شخصیت برتر کتب کامیک نامید.[۱۲] انترتینمنت ویکلی ولورین را به عنوان پنجمین ابرقهرمان قدرتمند تاریخ انتخاب کرد.[۱۳] کامیکس‌الاینس ولورین را یکی از سکسی‌ترین شخصیت‌های مرد در کامیک، نامید.[۱۴]

منابع[ویرایش]

 1. "Wolverine" (به انگلیسی). Marveldirectory. Retrieved July 11, 2015.
 2. "Wolverine (Logan) Powers" (به انگلیسی). Superhero DB. Retrieved October 30, 2016.
 3. http://www.nzherald.co.nz/lifestyle/news/article.cfm?c_id=6&objectid=1190637
 4. http://www.watoday.com.au/entertainment/movies/why-hugh-jackman-got-much-more-than-he-expected-as-pans-nastiest-pirate-20150915-gjn5a9
 5. "Hugh Jackman surprised with record title to mark 17-year Wolverine career". Guinness World Records. February 19, 2019.
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷.
 7. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷.
 8. http://comicvine.gamespot.com/profile/johnnie619/lists/wizards-top-200-comic-book-characters/16937/
 9. http://comicvine.gamespot.com/profile/theoptimist/lists/top-100-marvel-characters/32199/
 10. http://comicvine.gamespot.com/profile/noahmaximillion/lists/top-100-marvel-superheroes/48749/
 11. http://www.ign.com/lists/comic-book-heroes/4
 12. http://www.empireonline.com/movies/features/50greatestcomiccharacters/
 13. http://ew.com/article/2016/10/12/50-most-powerful-superheroes-ew/
 14. http://comicsalliance.com/comics-sexiest-male-characters/