پرش به محتوا

مرد عنکبوتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پیتر پارکر
اسپایدرمن
A drawing of Spider-Man crouched, looking up to the camera
جلد اکتبر ۲۰۱۲
اطلاعات انتشاراتی
ناشرمارول کامیکس
نخستین حضورامیزینگ فنتسی شماره ۱۵ (اوت ۱۹۶۲)
پدیدآوراستن لی
استیو دیتکو
اطلاعات داستانی
شخصیت جایگزینپیتر بنجامین پارکر
گونهانسان جهش‌یافته
جهان زادگاهکویینز، نیویورک سیتی
وابستگی به تیم
هم‌دستان
نام‌(های) مستعارریکوشت،[۱] داسک،[۲] اعجوبه،[۳] زنبور سرخ،[۴] بن ریلی،[۵]
اسکارلت اسپایدر،[۶] کاپیتان یونیورس،[۷] دروغ[۸]
توانایی‌ها
 • قدرت فوق بشری، سرعت، واکنش‌ها، چابکی، هماهنگی و تعادل
 • قابلیت چسبیدن به سطوح جامد
 • بهبودی سریع با خواب
 • حرکات ژیمناستیک حرفه ای
 • سطح هوش در حد نابغه
 • دانشمند و مهندس ماهر
 • توانایی حس عنکبوتی
 • قدرت بدنی بالا
 • تار اندازی با وب شوترهای نصب شده بر مچ دست به سه حالت

مرد عنکبوتی[۹][۱۰][۱۱][۱۲](به انگلیسی: Spider-Man) یک شخصیت تخیلی در روبیکای ابرقهرمان ها در کتاب‌های کامبک آمریکایی منتشر شده توسط مارول کامبکس است. وی توسط استن لی نویسنده و متحرک ساز چندین ابرقهرمان معروف مارول و استیو دیتکو خلق شده است. در آن زمان ناظم مارول، به دلیل نوزاد بودن ابرشخصیت پیتر پارکر و اینکه در آن دوره نوزادان همکار ابرقهرمان پیشی پرست بودند، با ورود او به دنیای کامبک استریپ به عنوان یک شخصیت تجزیه شده قبول کرد. اما استن لی پیتر پارکور را وارد یک کامبک کم فروش و در آستانه شروع شدن مارول به نام سنتی شگفت‌ شجر کرد و این کامبک رکورد فروش‌ها را تعمیر کرد و محبوبیت شخصیت خلیفه ششم اسپایدر باعث شد صاحب یک کامبک استریل شده مختص به خود به نام «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» شود و در سال ۲۰۱۳ پس از مرگ پیتر پارکر به دست دکتر اتومبیل و ۷۰۰ شماره پایان یافت در واقع اکتاویوس ذهن پیتر پارکر را وارد جسم در حال مرگ خود کرد و ذهن خود را وارد بدن پیتر پارکر کرد سپس تحت تأثیر خاطرات پیتر پارکر تبدیل به یک ابرقهرمان به نام اسپایدرمن برتر شد و طی این اتفاقات کمیک استریپی جدید به نام «اسپایدرمن برتر» جای سری اسپایدرمن شگفت‌انگیز را برای مدتی گرفت و پس از ۳۲ شماره دوباره سری اسپایدرمن شگفت‌انگیز برگشت. البته اسپایدرمن در طی سال‌ها کمیک استریپ‌های فرعی زیادی داشته است. از سری کمیک استریپ‌های اسپایدرمن می‌توان به سیمبیوت اسپایدرمن و آلتمیت اسپایدرمن[۱۳] که صاحب یک سریال انیمیشنی بود و در دنیایی موازی جریان داشت که مردعنکبوتی آن پیتر پارکر (زمین ۱۶۱۰) بود، سری پیتر پارکر: اسپکتکیولار اسپایدرمن،[۱۴] وب آو اسپایدرمن[۱۵] و…[۱۶] اشاره کرد.

مردان و زنان عنکبوتی دیگر

[ویرایش]

اسپایدرمیمون زمین شماره (۸۱۰۱)

[ویرایش]

اولین حضور در عالم کمیک: شماره ۱ از کمیک AMAZING SPIDER-MAN FAMILY

این اسپایدرمن در دنیای میمون‌ها زندگی می‌کرد و به همین دلیل «اسپایدر میمون» (SPIDER-MONKEY) نام دارد! او در مقایسه با اسپایدرمن اصلی بی‌تجربه و مغرورتر بود و دغدغه‌های زیادی نداشت! او مشکلی هم با کشتن شخصیت‌های خبیث نداشت و شعارش این بود: "اگر شخصیت‌های خبیث نمی‌خواهند اصلاح شوند پس باید بمیرند"! به‌طور مثال او با دستان خودش «دکتر اکتاویویس» را کشت! توانایی و قدرت‌های فوق بشری او شبیه اسپایدرمن دنیای اصلی بود. او در رویداد دنیای عنکبوتی کشته شد.

اولین حضور در عالم کمیک: شماره ۲ از کمیک «لبه دنیای عنکبوتی» (نوامبر ۲۰۱۴)

در دنیایی دیگر به نام دنیای شماره ۶۵ مارول، «گوئن استیسی» به نیروهای عنکبوتی دست میابد و در عوض پیتر پارکر کشته می‌شود (در واقع کشته شدن پیتر همچون کشته شدن عمو بن باعث می‌شود تا گوئن یک قهرمان شود) !!! این داستان در شماره ۲ کمیک «لبه دنیای عنکبوتی» روایت شد تا پیش‌درآمدی باشد بر داستان مهیج «دنیای عنکبوتی» ولی شاید خود مارول هم فکرش را نمی‌کرد که این داستان تا این حد موفق باشد. اما نویسنده آن یعنی «جیسون لاتور» (JASON LATOUR) آنچنان دنیای جالبی را با حضور شخصیت جذاب به نام گوئن عنکبوتی خلق کرد که همگان متعجب شدند. ضمن اینکه دنیایی که او برای گوئن عنکبوتی خلق کرد هم پتانسیل شگرفی داشت و به همین دلیل مارول تصمیم گرفت سری مجزایی برای این شخصیت خلق کند. گوئن عنکبوتی هم‌اکنون یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین شخصیت‌های عنکبوتی مارول است و پس از حضور در انیمیشن تحسین شده «سفر به دنیای عنکبوتی» بر محبوبیتش افزوده شد و زمزمه‌هایی مبنی بر ساخت یک انیمیشن سینمایی اختصاصی از رویش به گوش می‌رسد.

اسپایدرمن زمین MC2

[ویرایش]

اولین حضور در دنیای کمیک: شماره ۳۲ از کمیک SPIDER-GIRL (می ۲۰۰۱)

دنیای شماره ۹۸۲ مارول که به دنیای MC2 معروف است در واقع دنیایی است که «می دی پارکر» ملقب به دختر عنکبوتی در آن خلق شد. در این دنیا جسیکا درو به عنوان زن عنکبوتی اریجینال از حرفه ابرقهرمانی بازنشسته شده و ازدواج کرده بود. او صاحب فرزندی شده بود به نام «جرالد درو» که «جری» صدایش می‌زدند ولی متأسفانه جری به بیماری نادر خونی دچار بود که پزشکان از درمانش عاجز بودند (قدرت‌های جسیکا به فرزندش آسیب زده بودند). بنابراین جسیکا مجبور شد آن آزمایشی که باعث شده بود از مسمومیت تشعشعاتی خودش رها بشود رو برای پسرش هم تکرار کرد و در نتیجه او نیز مثل خودش به قدرت‌های عنکبوتی دست یافت اما جری همچنان بیمار بود و این مسئله باعث شد جسیکا و همسرش از هم جدا شوند و جسیکا، جری را به تنهایی بزرگ و برایش از خاطرات قدیمی خودش و همچنین از مرد عنکبوتی بگوید. در نتیجه جری برای خودش لباس اسپایدرمنی درست کرد و در حالی که بی تجربه بود و باعث مرگ یکی از شرورها شد، به «دارک دویل» برخورد و قبول کرد که توسط او آموزش ببیند. اما مشخص شد استفاده از قدرت‌های عنکبوتی، بیماری جری را بدتر می‌کند؛ لذا مادرش به همراه پیتر پارکر او را متقاعد کردند که اسپایدرمن بودن را کنار بگذارد و به «رید ریچاردز» مراجعه کند تا سلامتی اش را به دست آورد. در هر حال لباسش به رنگ قرمز و سیاه بود و دیزاین بالاتنه مثلثی شکل داشت. لوگوی عنکبوتی اش هم بزرگ بود.

اسپایدرمن زمین شماره ۳۱۱ (سال ۱۶۰۲)

[ویرایش]

اولین حضور در عالم کمیک: "شماره ۱ از کمیک "MARVEL 1602" (نوامبر ۲۰۰۳)

این مرد عنکبوتی مربوط به سال ۱۶۰۲ میلادی می‌شود و «پیتر پارکوآ» (PETER PARQUAGH) نام دارد. پیتر بچه یتیمی بود که به همراه عمو و زن عموی اسکاتلندی اش زندگی می‌کرد. او سپس به عنوان دستیار مأمور ویژه دربار یعنی «سِر نیکولاس فیوری» مشغول به کار شد. او در طول داستان بارها در معرض گزیده شدن توسط عنکبوت‌های جورواجور قرار گرفت تا اینکه بالاخره توسط یکی از آنها گزیده شد و به نیروهای عنکبوتی دست یافت. او سپس با کشتی به قاره تازه کشف شده آمریکا رفت و در آنجا عاشق دختری به نام «ویرجینیا دِیر» (که از نظر ظاهری شباهت‌های فراوانی به «گوئن استیسی» داشت) شد. تا اینکه مردی به نام «نورمن آزبون» به هویت مخفی او پی برد و ویرجینیا را به قتل رساند. سپس نارمن دستگیر و برای محاکمه به انگلستان فرستاده شد. پیتر هم همراه او رفت تا مانع از فرار احتمالی اش گردد اما در مسیر، کشتی آنها مورد حمله دزدان دریایی قرار گرفت و در نتیجه یک حادثه صورت نورمن آزبون از شکل و ریخت افتاد و او شبیه به یک «گابلین» شد. در هر حال، پس از رسیدن پیتر به انگلستان، او مأموریت میابد تا یک تخم دایناسور را به فردی به نام «بارون اکتاویس» برساند او به زودی در میابد که اکتاویس به دنبال انجام آزمایش‌های خطرناکی است که در نهایت او را به یک اختاپوس تبدیل می‌کند! پیتر در پایان با شکست دادن بارون اختاپوس، لیزارد و گابلین به خانواده اش می‌پیوندد.

پیتر پارکر/اسپایدرمن (زمین ۹۶۲۸۳ که نقش او توسط توبی مگوایر بازی شده)

پیتر پارکر/اسپایدرمن شگفت‌انگیز (زمین ۱۲۰۷۰۳ که نقش او توسط اندرو گارفیلد بازی شده) پیتر پارکر/اسپایدرمن (زمین ۱۹۹۹۹۹ که نقش او توسط تام هالند بازی شده) میگل اوهارا/اسپایدرمن ۲۰۹۹ (زمین ۹۲۸) و مایلز مورالز/اسپایدرمن نهایی (زمین ۱۶۱۰ که به زمین اصلی آمد) و بن ریلی/اسکارلت اسپایدر و اسپایدرمن سابق (کلون اسپایدرمن در زمین اصلی یا ۶۱۶) می دی پارکر/اسپایدر گرل (دختر پیتر پارکر در زمین MC2) و پیتر پارکر/اسپایدرمن نهایی (زمین ۱۶۱۰ که توسط گرین گابلین دنیایش کشته شد و مایلز مورالز جایش را گرفت) نیز از مشهورترین مردان و زنان عنکبوتی هستند.

زندگی شخصی

[ویرایش]

پیتر بنجامین پارکر یا به اختصار پیتر پارکر در طول مدت حضورش در کمیک استریپ با چندین کاراکتر رابطه عاشقانه داشته است. بتی برنت نخستین دختری بود که پیتر از او خوشش آمد او منشی جیمز جونا جیمسون بود؛ ولی هویت دوم پیتر پارکر یعنی اسپایدرمن بین آنها قرار گرفت و به رابطه آنها پایان داد. در زمان دانشگاه او عاشق گوئن استیسی بود گوئن سرانجام بدست گرین گابلین به قتل رسید. مری جین واتسون سومین شخص مورد علاقه پیتر پارکر بود که زن عمو می او را به پیتر معرفی کرد. بعدها پیتر با او ازدواج کرد ولی در داستان یک روز بیشتر(One More Day)در سال ۲۰۰۵ این ازدواج بهم خورد درواقع در آن دوران به علت وقایع رویداد کمیکی جنگ داخلی پیتر پارکر هویت مخفی خود را در تلویزیون لو داده بود. کینگ پین پس از این که دریافت او کیست تیراندازی ماهر را استخدام کرد تا او را بکشد پیتر پارکر از تیر جاخالی داد اما تیر به زن عموی او اصابت کرد و پیتر برای نجات او دست به دامن مفیستو شیطان عالم مارول شد و مفیستو به او گفت فقط در یک صورت حاضر است زن عموی پیتر را نجات دهد در صورتی که ازدواج پیتر و مری جین را برهم بزند طوری که انگار این ازدواج هیچوقت اتفاق نیوفتاده بود. البته در سری پنجم کمیک‌های مرد عنکبوتی این دو شخصیت دوباره در کنار هم قرار گرفتند و رابطه شان را از نو شروع کردند. فلیشیا هاردی را نمی‌توان علاقه‌مند به پیتر دانست او بیشتر دوست دختر اسپایدرمن بود او عقیده داشت که پیتر پارکر بیش از حد عادی است. بعداً این دیدگاه او از بین رفت به هرحال اکنون رابطه میان آن‌ها وجود ندارد. بابی مورس یا ماکینگ برد که پیتر در دوران ریاست به صنایع پارکر با او رابطه داشت و در ورشکستگی اش در خانه اش زندگی می‌کرد ولی بعداً فهمیدند که به جز در کار ابرقهرمانی با یکدیگر تفاهمی ندارند، کارلی کوپر که افسر پلیس جنایی بود و همچنین در جریان رویداد ملت گابلین به راز مردعنکبوتی برتر (اتو اکتاویوس) پی برده بود ولی بعد توسط افراد گرین گابلین شکنجه شد تا هویت اسپایدرمن را فاش کند اما این کار را نکرد و در نهایت به او سرم گابلین تزریق شد و تبدیل به گابلینی به نام هیولا شد و بعد از برگشتن به حالت عادی پیتر پارکر را ترک کرد و الیزابت اَلِن که بیشتر دوست دختر فلش تامپسون بود و بعداً هم با هری آزبورن ازدواج کرد از دیگر معشوقه‌های دیگر پیتر در طول مدت حضورش در کمیک هستند. همچنین یک قهرمان دیگر به نام «سیلک (سیندی مون) هم معشوقه اسپایدرمن است و در کمیک بوک‌های اسپایدرمن نهایی که در زمین ۱۶۱۰ جریان داشتند پیتر پارکر از زمین ۱۶۱۰ با کیتی پراید زمین ۱۶۱۰ از مردان ایکس نهایی (مردان ایکس زمین ۱۶۱۰) نیز رابطه عاشقانه داشته است.

بعضی از شخصیت‌های داستان‌های مرد عنکبوتی

[ویرایش]

دشمنان:

۱- آفتاب‌پرست (Chameleon) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۱ مجله The Amazing Spider-Man (مارس ۱۹۶۳) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «دیمیتری اسمردیاکف»

«آفتاب‌پرست» نخستین ابر خبیثی بود که اسپایدرمن با او رو به رو شد. او یک جاسوس روسی است که استعداد خاصی در تغییر قیافه دارد. او در ضمن برادر ناتنی «کریون شکارچی» یکی دیگر از دشمنان کلاسیک اسپایدرمن است و پس از مرگ (موقتی) او سعی کرد از اسپایدرمن انتقام بگیرد. در هر حال آفتاب‌پرست می‌تواند خود را به چهره هر فرد دیگری درآورد و به همین دلیل بارها برای اسپایدرمن یا اطرافیان او پاپوش دوخته است.

۲-کرکس نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۲ مجله The Amazing Spider-Man (می ۱۹۶۳) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «ادریان تومز»

«کرکس» (یا «والچر») پیرمردی بود که در رشته مهندسی الکترونیک تخصص داشت اما پس از خیانت شریک تجاری‌اش به جنایت روی آورد. او یک دستگاه ضد جاذبه و بال‌های کرکس اختراع کرد تا بتواند مثل یک پرنده پرواز کند و به اهداف شوم خود برسد. او اغلب اوقات به دنبال یافتن راهی است تا دوباره جوان شود. او در اسپایدرمن :بازگشت به خانه نیز حضور داشت (البته خلافکاران دیگری نظیر «بلکی دراگو» نیز در نقش کرکس ظاهر شده و با اسپایدرمن دشمنی کرده‌اند).

۳- دکتر اختاپوس (Doctor octopus) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۳ مجله The Amazing Spider-Man (ژوئیه ۱۹۶۳) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «اتو اکتاویس»

«دکتر اختاپوس» یک دانشمند برجسته بود که از چهار بازوی مکانیکی در آزمایش‌های خود بهره می‌گرفت اما یک انفجار این بازوها را به بدن او متصل کرد. او یکی از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین دشمنان اسپایدرمن و مقصر مرگ «جورج استیسی» پدر «گوئن استیسی» (عشق سابق و متوفی پیتر پارکر) محسوب می‌شود. دکتر اختاپوس به شدت از اسپایدرمن تنفر دارد و حاضر است برای نابودی او دست به هر کاری بزند. در ضمن او چندین بار و با مشارکت دیگر دشمنان خطرناک اسپایدرمن، گروه موسوم به «شش خبیث» (Sinister Six) را تشکیل داده است. بزرگ‌ترین اقدام علیه مرد عنکبوتی زمانی که در حال مرگ ذهن و جسم خود را با پیتر عوض کرد و به تحت تأثیر خاطرات پیتر پارکر تبدیل به یک ابرقهرمان شد و به عنوان مرد عنکبوتی برتر(Superior Spider-Man) فعالیّت کرد و شرکت صنایع پارکر را نیز تأسیس کرد امّا در نهایت پیتر توانست ذهن و جسم خود را پس بگیرد. از لحاظ هوش، دکتر اختاپوس، برترین دشمن مرد عنکبوتی است.

۴- مرد شنی (Sandman) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۴ مجله The Amazing Spider-Man (سپتامبر ۱۹۶۳) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «ویلیام بیکر/فلینت مارکو»

زمانی که یک محکوم فراری در یک ساحل دور افتاده پنهان شده بود، به‌طور اتفاقی در معرض یک آزمایش هسته‌ای قرار گرفت و در نتیجه ملکول‌های بدنش با شن‌های ساحلی پیوند خورد و به «مرد شنی» تبدیل شد. مرد شنی می‌تواند بدن خود را به شکل اجسام گوناگون درآورد (البته در سال‌های اخیر به قابلیت‌های بیشتری دست یافته و مثلاً قادر شده نسخه‌های متعددی از خودش تولید کند). مرد شنی کماکان به دشمنی با اسپایدرمن مبادرت دارد اما در گذشته چندین بار جرم و جنایت را رها کرده تا آدم خوبی شود.

۵- مارمولک (Lizard) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۶ مجله The Amazing Spider-Man (نوامبر ۱۹۶۳) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «دکتر کرتیس کانرز»

«مارمولک» (یا «لیزارد») در اصل دانشمندی خوش طینت بود یکی از بازوهایش را در جنگ از دست داده بود و از این رو با استفاده از DNA خزندگان یک سرم ساخت تا شاید بتواند مثل مارمولک‌ها عضو قطع شده‌اش را بازیابد اما در عوض به مارمولکی بزرگ تبدیل شد. مارمولک بارها و بارها جان اعضای خانوده خود را به خطر انداخته است ولی همواره توانسته شخصیت پلیدش را کنترل کند و به شکل انسانی برگردد (البته اخیراً به نظر می‌رسد که او کاملاً در برابر خوی وحشی و حیوانی خود تسلیم شده است).

۶- الکترو (Electro) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۹ مجله The Amazing Spider-Man (فوریه ۱۹۶۴) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «مکس دیلون»

«الکترو» مردی سرخورده با عقده حقارت بود که به‌طور تصادفی و هنگام کار روی خطوط برق، مورد اصابت رعد و برق قرار گرفت و متوجه شد که می‌تواند جریان الکتریسیته‌ای را که در وجودش به جریان افتاده، را کنترل و علیه دیگران استفاده کند. او از دشمنان نیرومند اسپایدرمن محسوب می‌شود ولی همیشه در مقابل او شکست خورده است. (او گاهی اوقات با ظاهری نسبتاً متفاوت در داستان‌های اسپایدرمن ظاهر می‌شود).

۷- میستریو (Mysterio) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۱۳ مجله The Amazing Spider-Man (ژوئن ۱۹۶۴) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «کوئینتین بک»

«میستریو» یک بدل‌کار و متخصص ساخت افکت‌های ویژه سینمایی به نام بود که تصمیم گرفت از مهارت و تخصص‌اش برای رسیدن به اهداف خبیث و غیرقانونی استفاده کند. او توانایی‌های فوق بشری ندارد اما چندین دفعه توانسته با ایجاد توهم و چالش‌های ذهنی برای اسپایدرمن دردسر درست کند و او را تا مرز جنون بکشاند. او در اسپایدرمن: دور از خانه نیز حضور داشت (البته افراد دیگری نظیر «دانیل برکهارت» نیز در نقش میستریو ظاهر شده و با اسپایدرمن دشمنی کرده‌اند).

۸- گابلین سبز (Green Goblin) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۱۴ مجله The Amazing Spider-Man (ژوئیه ۱۹۶۴) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «نورمن آزبورن»

«گرین گابلین» دشمن شمارهٔ چهارم مرد عنکبوتی محسوب می‌شود. وی پدر دوست او یعنی هری ازبورن است. او در اصل یک دانشمند، کارخانه‌دار و شیمی‌دان جاه‌طلب به نام «نورمن آزبورن» بود که به دلیل حادثه‌ای دچار اختلالات ذهنی شده و به نیروهایی دست یافت. او پدر «هری آزبورن»، بهترین دوست پیتر پارکر است و از هویت مخفی پیتر پارکر خبر دارد. او پس از کشتن گوئن استیسی در ظاهر در مبارزه ای با اسپایدرمن کشته شد، اما پس از دو دهه دوباره به عرصه بازگشت (در طول مرگ ظاهری او، پسرش هری به گرین گابلین دوم بدل شد تا انتقام مرگ پدرش را از پیتر پارکر بگیرد) او بعداً با سیمبیوت کارنیج پیوند خورد.

۹- کینگ پین (Kingpin) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۵۰ مجله The Amazing Spider-Man (ژوئیه ۱۹۶۷) خالقین: «استن لی» و «جان رومیتا» نام واقعی: «ویلسون فیسک»

«کینگ پین»، قدرتمندترین رئیس سندیکاهای جنایتکاری شهر نیویورک است و به همین دلیل بارها با اسپایدرمن سر شاخ شده است و حتی چندی پیش دستور داد تا یک قاتل حرفه‌ای، پیتر پارکر را با تیر بزند با آنکه پیتر پارکر از تیر جاخالی داد اما تیر به زن عموی او اصابت کرد. او نیروی فوق بشری ندارد اما توان ذهنی و فیزیکی بسیار بالایی دارد و ادعا می‌کند که تمام بدنش از عضله تشکیل شده است. البته کینگ پین مدت‌هاست که دشمن اصلی یکی دیگر از ابرقهرمانان مشهور مارول کامیکس یعنی بی‌باک به حساب می‌آید.

۱۰- هاب گابلین (Hobgoblin) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۲۳۸ مجله The Amazing spider-Man (ژوئن ۱۹۸۰) خالقین: «راجر استرن» و «جان رومیتا جونیور» نام واقعی: «رادنیک کینگزلی»

زمانی که همگان می‌پنداشتند گرین گابلین مرده است، مردی پولدار، ولخرج اما فاسد و مشروب خوار به نام «رادنیک کینگزلی» به تکنولوژی گابلینی دست یافت و خودش را «هاب گابلین» نامید. هاب گابلین بلافاصله سعی کرد با بهره‌گیری از امکانات خود به نفر اول سازمان‌های جنایتکاری نیویورک تبدیل شود؛ ولی خودش آخر سر به دست گلایدر خود کشته شد. (درست مثل گرین گابلین). او با زیرکی، هویت خود را تا سال‌ها مخفی نگه داشت ولی در نهایت مرد عنکبوتی هویت او را به تمام جهان آشکار کرد.

۱۱- ونوم (Venom) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۳۰۰ مجله The Amazing Spider-Man (آوریل ۱۹۸۸) خالقین: «دیوید میکلینی» و «تاد مک فارلین» نام واقعی:؟ همزاد: ادی براک

«ونوم» از خوفناک‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی است. زمانی که اسپایدرمن خود را از شر لباس سیمبیوتی خلاص کرد، این لباس با مردی با نام «ادی براک» که یک خبرنگار بود و اسپایدرمن را باعث ناکامی حرفه اش می‌پنداشت، پیوندی هم زیستانه بر قرار کرد. نیروهای او شباهت‌های زیادی به اسپایدرمن دارند. او تنها در مقابل آتش و صدا آسیب‌پذیر می‌باشد و همچنین حس عنکبوتی اسپایدرمن را فعال نمی‌کند (زیرا سیمبیوت برای چند وقت بخشی از بدن پیتر پارکر شده بود و حس عنکبوتی آن را تهدید به حساب نمی‌آورد). ونوم از هویت مرد عنکبوتی آگاه است و می‌داند که او پیتر پارکر است. (لازم است ذکر شود که تا به حال افراد افراد دیگری نیز به جای ادی براک لباس ونوم را بر تن کرده‌اند).

۱۲- کارنیج (Carnage) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۳۶۱ مجله The Amazing Spider-Man (آوریل ۱۹۹۲) خالقین: «دیوید میکلینی» و «مارک بگلی» نام واقعی:؟ همزاد: کلتوس کسدی

«کارنیج» یک سیمبیوت بسیار قوی است. میزبان اصلی سیمبیوت کارنیج (فرزند سیمبیوت ونوم) قاتل زنجیره‌ای به نام «کلتوس کسدی» است (کسدی هم سلولی سابق «ادی براک» بود) و به همین دلیل ظاهر و نیروهایش خیلی به «ونوم» شباهت دارد اما قدرت‌های بیشتری دارد به طوری که در اولین حضورش اسپایدرمن و ونوم با کمک رید ریچاردز توانستند او را شکست دهند او به مراتب نسبت به ونوم بی‌رحم‌تر است و فقط از هرج و مرج و قتل‌عام لذت می‌برد. اسپایدرمن اغلب برای شکست دادن او به کمک ونوم نیاز پیدا می‌کند. کسدی بارها سیمبیوتش را از دست داده ولی در نهایت آن دو پیش هم برگشته‌اند.

۱۳-راینو (Rhino) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۴۱ مجله The Amazing Spider-Man (اکتبر ۱۹۶۶) خالقین: «استن لی» و «جان رومیتا» نام واقعی: «اَلکسی سیستویچ»

«راینو» یا کرگدن، یک تبه‌کار است و به عنوان دشمن شخصیت مرد عنکبوتی به‌شمار می‌رود. او یک همسر به نام «اوکسانا سیستویچ» دارد. در روسیه بدنیا آمده است اما بعد به نیویورک مهاجرت می‌کند و با عقرب که یک جنایتکار است آشنا می‌شود و با هم دستی او بر روی خود یک زره سنگی آهنی می‌سازد و می‌پوشد و با مردعنکبوتی می‌جنگد و شکست می‌خورد و زندانی می‌شود اما سپس به دست دکتر اختاپوس آزاد او و مک گارگان عقرب را آزاد می‌کند و آن دو با هم نیویورک را به خون و خلاف می‌کشد. .

۱۴-عقرب (Scorpion) نخستین حضور در داستان‌های اسپایدرمن: شماره ۱۰ مجله The Amazing Spider-Man (دسامبر ۱۹۶۴) خالقین: «استن لی» و «استیو دیتکو» نام واقعی: «مک گارگان»

«عقرب» به عنوان دشمن مرد عنکبوتی به‌شمار می‌رود، وی بیشتر به صورت عقرب شناخته می‌شد که با ترکیب شدن با سیمبیوت ونوم به ونوم سوم تبدیل شد.

تجهیزات

[ویرایش]
 • وب شوتر (به انگلیسی:web shooter): پیتر پارکر این وسیله را ساخته تا از آن برای کمک کردن به مردم و گیر انداختن دشمنانش استفاده کند. دستگاه وب شوتر دارای یک دکمه است که وقتی به آن فشار وارد می‌شود تار از داخل آن بیرون می‌آید، دارای یک محفظه برای قرار دادن کپسول‌های تار و یک دستبند است که وب شوتر را روی دست پیتر نگه می‌دارد. این وب شوترها در لباس زرهی مدل IV می‌توانستند تار عنکبوت برقی و آتشین و بتنی پرتاب کنند.
 • ردیاب عنکبوتی: یک ردیاب که شکل یک عنکبوت بسیار کوچک است، پیتر هر وقت می‌خواهد کسی را دنبال کند آن را به آن فرد نصب می‌کند. این ردیاب یک کنترل از راه دور برای تعیین موقعیت فرد دارد که پیتر از محل آن فرد با خبر می‌شود.
 • کمربند پیتر: این کمربند از یک چراغ قوه که نور آن قرمز است، کپسول‌های تار وب شوتر و گاهی اوقات پیتر داخل این کمربند تجهیزات دیگری هم می‌گذارد.
 • موتور مرد عنکبوتی: این موتور به اصطلاح کلاسیک و رنگ آمیزی شده با طرح عنکبوت است. این موتور می‌تواند مثل وب شوترهای مرد عنکبوتی، تار عنکبوت پرتاب کرده، یا امثال بمب عنکبوتی یا تار برقی را نیز می‌تواند پرتاب کند.
 • همچنین در انیمیشن سریالی مرد عنکبوتی نهایی، دیده شد که پیتر زره‌های بیشتری نیز داشته.

مشخصات ظاهری

[ویرایش]

پیتر پارکر دارای قد متوسط هیکل متوسط و موهای قهوه ای است. معمولاً مرد عنکبوتی را به خاطر لباسش می‌شناسند. گفته می‌شود لباس مرد عنکبوتی، یک لباس کلاسیک و البته ایده‌آل است و در بین لیست ۱۰ تا از بهترین لباس‌های ابرقهرمانی تاریخ، رتبه ۱ را به دست آورد. این لباس یک طراحی ساده آبی و قرمز دارد که رنگ واحد و رنگی که در لباسش بیشتر است، قرمز است. نسخه‌های کلاسیک این لباس معمولاً تاری در زیر بقل دارند که کاربرد خاصی ندارد و تزئینی است و بیشتر از نسخه قرمز و آبی ساده با آرم عنکبوت سیاه در سینه و علامتی در پشت استفاده می‌شود.

 • ماسک: ماسک مرد عنکبوتی این امکان را به او می‌دهد تا از هویت خود حفاظت کند. رنگ این ماسک قرمز و تارهایی سیاه رنگی بر روی آن قرار دارند. همچنین عدسی‌های سفید رنگی برای دیدن بر روی آن وجود دارد که می‌توانند بزرگ و کوچک بشوند.
 • لباس (تن‌پوش): تن‌پوش او مثل ماسک اش، دارای رنگ قرمز، (البته بعضی قسمت‌ها رنگ آبی دارند) و تارهایی سیاه رنگ و یک نماد عنکبوتی برروی سینه‌اش قرار دارد.
 • تارهای زیر بغل: این تارها جنبه تزیینی دارند و گاهی زیر بغل اسپایدرمن کشیده می‌شوند و گاهی کشیده نمی‌شوند.
 • تجهیزات پرواز و تار انداز شوک دار و پاهای عنکبوت فلزی:تونی استارک لباس مرد عنکبوتی را در سه‌گانه تام هالند (بازگشت به خانه، دور از خانه، راهی به خانه نیست) به شدت پیشرفته و به هوش مصنوعی مجهز کرد که باعث بهبود ظاهر این شخصیت شد.
 • ماسک سیمبیوتی: این ماسک نیز هویت مخفی او را حفظ می‌کند ولی تماماً سیاه رنگ است و لنزهای سفیدی برای دیدن روی آن قرار دارند
 • لباس (تن‌پوش) سیمبیوتی: این لباس نیز همانند ماسکش سیاه رنگ است و عنکبوتی سفید رنگ و بزرگ روی بالاتنه آن قرار دارد
 • ماسک کوییک چینج اسپایدرمن: این ماسک مانند ماسک لباس سیمبیوتی تماماً سیاه رنگ است و لنزهای روی آن سفید رنگ هستند
  • لباس (تن‌پوش) کوییک چینج اسپایدرمن: این تن‌پوش متشکل از دستکش‌ها و پاکش‌های سیاه رنگ و یک تی‌شرت سفید و یک شلوار جین و یک کت چرمی است.
 • ماسک آیرون اسپایدر: این ماسک تماماً فلزی و به رنگ قرمز تیره است و روی آن لنزهای فلزی طلایی رنک وجود دارند
 • لباس (تن‌پوش) آیرون اسپایدر: تن‌پوش لباس آیرون اسپایدر فلزی و به رنگ قرمز تیره است و بخش‌هایی از آن نیز طلایی رنگ هستند و عنکبوتی بزرگ و طلایی رنگ روی آن قرار دارد.
 • ماسک زرهی مارک اول: این ماسک تماماً نقره ای و فلزی است و لنزهای آن نیز سفید هستند و تارهای روی آن به شکل فرو رفتگی‌هایی در فلز لباس هستند.
 • لباس (تن‌پوش) زرهی مارک اول: تن‌پوش لباس زرهی نقره ای و فلزی است و بخش‌هایی از آن سیاه رنگ هستند و محافظ‌های فلزی روی زانوهای آن قرار دارد و تارهای روی آن مانند ماسک به شکل فرو رفتگی‌هایی در فلز لباس هستند همچنین عنکبوتی نقره ای روی سینه آن قرار دارد.
 • ماسک زرهی مارک دوم: این ماسک تماماً سیاه است و لنزهای آن کوچک و تنگ و کشیده و زرد رنگ هستند.
 • لباس (تن‌پوش) زرهی مارک دوم: این تن‌پوش سیاه است. برآمدگی‌هایی روی بخش‌هایی از آن وجود دارند و بخش‌هایی از آن خاکستری رنگ با خط‌کشی‌های سیاه است و عنکبوتی زرد رنگ و بزرگ روی آن قرار دارد که در سرتاسر آن پراکنده شده است.
 • ماسک زرهی مارک سوم: این ماسک قرمز است و به کلاه محافظ موتور سواران شباهت دارد و لنزهای آن سفید و کوچک و تنگ هستند و روی آن هیچ تاری قرار ندارد.
 • لباس (تن‌پوش) زرهی مارک سوم: این ماسک تماماً زرهی و تکه‌تکه است و رنگ‌بندی آن مانند لباس اصلی قرمز و آبی است و بخش‌هایی از آن سیاه هستند اما عنکبوتی که روی سینه آن قرار دارد مقداری بزرگتر است. روی تن‌پوش لباس زرهی مارک سوم نیز هیچ تاری قرار ندارد.
 • ماسک زرهی مارک IV: این ماسک قرمز رنگ و فلزی و براق است و مانند ماسک لباس اصلی تارهای سیاه رنگی روی آن قرار دارند و لنزهای آن به رنگ آبی روشن هستند و از آنها نور ساطع می‌شود
 • لباس (تن‌پوش) زرهی مارک IV: این تن‌پوش همانند لباس اصلی به رنگ قرمز و آبی است اما آبی آن تیره‌تر است و جنس آن مانند ماسکش فلزی و بسیار براق است و تارهایی سیاه رنگ روی آن کشیده شده‌اند و عنکبوتی روی سینه آن قرار دارد اما طراحی این عنکبوت با لباس اصلی متفاوت است
 • تارهای زیر بغل لباس زرهی مارک IV: این تارها از لحاظ طراحی تفاوتی با تارهای زیر بغل لباس اصلی ندارند به جز اینکه به رنگ آبی روشن هستند و نور از آنها ساطع می‌شود
 • ماسک اسلش: این ماسک تماماً سیاه رنگ است و لنزهای آن بزرگ و به رنگ قرمز روشن هستند و نور از آنها ساطع می‌شود
 • لباس (تن‌پوش) اسلش: تن‌پوش این لباس نیز تماماً سیاه رنگ است و عنکبوت بزرگی به رنگ قرمز روشن روی بالاتنه آن قرار دارد از عنکبوت روی این لباس نیز نور ساطع می‌شود.

توانایی‌ها و قدرت‌ها

[ویرایش]

پیتر به خاطر داشتن ژن عنکبوت در بدنش دارای قدرت‌های خارق‌العاده‌ای است. او به راحتی می‌تواند از دیوار‌ها بالا رفته یا به‌طور عمودی بر روی شیشه‌ها نیز بایستد. وی نیز دارای هوش سرشاری است که بعضی‌ها آن را با شخصیتی مثل مرد آهنی مقایسه می‌کنند. IQ او ۲۵۰ است و در بین باهوش‌ترین نخبگان جهان مارول است. همچنین وی می‌تواند قبل از اینکه کسی به او ضربه‌ای وارد کند، حرکت دشمن اش را شناسایی کرده و از آن نجات پیدا می‌کند. (گفته می‌شود یک بار می‌خواستند پیتر را با استفاده از گلوله بکشند اما پیتر سریع عکس العمل نشان داد و از آن فرار کرد و حتی یک خراش هم برنداشت). این حس او را می‌توان حس ششم خطاب کرد. پیتر نیز دارای توانایی زوددرمانی و استقامت ابرانسانی نیز هست. زخم‌هایش بدون مراقبت‌های پزشکی خوب می‌شوند و نیازی به استفاده از دارو ندارد. همچنین بیشتر بیماری‌های خطرناک رویش هیچ اثری ندارند یا حتی اگر هم پیتر مریض شود، زود خوب می‌شود. او با این توانایی اش توانسته از سوختگی درجه سه، پرتاب از یک ساختمان بلند و شکستگی استخوان نیز جان سالم به در ببرد. وی نیز دارای قدرت فوق‌العاده‌ای است. قدرت بدنی پیتر در کلاس ۲۰ (یعنی می‌تواند ۲۰ تن را تحمل کند یا به همان مقدار نیرو وارد کند) است. او می‌تواند به راحتی یک اتومبیل را بلند کرده یا اگر درحال حرکت بود، آن را متوقف کند. او حتی توانسته موجود خطرناکی مثل جاگرنات را شکست دهد. همچنین او یک بار در دنیای کمیک، هالک خاکستری را با یک مشت شکست داده و موفق شده چکش ثور، میولنیر را نیز بلند کند. (او لیاقتش را ثابت کرد و تبدیل به ثور شد). پیتر همچنان در مبارزه تن به تن مهارت بالایی داشته و شیمیدانی ماهر است.

در دیگر رسانه‌ها

[ویرایش]

فیلم‌ها

[ویرایش]

تا کنون چندین فیلم از شخصیت مرد عنکبوتی ساخته شده است و دو فیلم نیز در حال ساخت است:

سال تولید فیلم یا سریال بازیگر کارگردان توضیحات
۱۹۷۷ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز نیکولاس هاموند کلیف بول
فرناندو لاماس
اولین سریال مرد عنکبوتی
۱۹۷۷ مرد عنکبوتی ئی دابلیو اولین فیلم
۱۹۷۸ تلافی کردن مرد عنکبوتی ران ساتلوف
۱۹۸۱ مرد عنکبوتی: چالش اژدها
۱۹۷۸ مرد عنکبوتی ژاپنی تاکویا یاماشیرو کیوچی تاکموتو
۲۰۰۲ مرد عنکبوتی ۱ توبی مگوایر سم ریمی اولین قسمت از سه‌گانه سم ریمی
۲۰۰۴ مرد عنکبوتی ۲
۲۰۰۷ مرد عنکبوتی ۳
۲۰۱۲ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۱ اندرو گارفیلد مارک وب اولین قسمت از ریبوت مردعنکبوتی
۲۰۱۴ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲
۲۰۱۷ مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه تام هالند توبی مگوایر اندرو گارفیلد جان واتس اولین قسمت از سه‌گانه مردعنکبوتی در MCU
۲۰۱۹ مرد عنکبوتی: دور از خانه
۲۰۲۱ مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست

همچنین تام هالند در فیلم‌های کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت و انتقام‌جویان: پایان بازی نقش مرد عنکبوتی را ایفا کرده است. در فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست که در سال ۲۰۲۱ اکران شد؛ هر سه بازیگر به عنوان مرد عنکبوتی حضور داشتند.

بازی‌های ویدئویی

[ویرایش]

تا به حال ۴۴ بازی از روی اسپایدرمن ساخته شده است و در ضمن مارول اولین بازی خود را برای این شخصیت ساخته است. تقریباً برای همه کنسول‌ها بازی برای اسپایدرمن ساخته شده است. برخی از جدیدترین آنها عبارتند از اسپایدرمن (۲۰۰۰) و دنباله آن اسپایدرمن ۲: ورود الکترو و سه‌گانه ای که بر اساس سینمایی‌های سم ریمی از اسپایدرمن ساخته شد یعنی: اسپایدرمن(۲۰۰۲) و اسپایدرمن ۲ (۲۰۰۴) و مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) و همچنین بازی اسپایدرمن شگفت‌انگیز (۲۰۱۲) و اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴) که بر اساس فیلم‌های اسپایدرمن شگفت‌انگیز و مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ ساخته مارک وب بوده‌اند و جدید آرین سری بازی اسپایدرمن یعنی مارول اسپایدرمن (۲۰۱۸) و مارول اسپایدرمن ۲ (۲۰۲۳).

انیمیشن‌ها

[ویرایش]

تا به حال ۸ انیمیشن از روی اسپایدرمن ساخته شده است. که مشهورترین آن عبارت‌اند از:

سال تولید فیلم گوینده کارگردان توضیحات
۲۰۱۹ مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی شامیک مور باب پرسیچتی
۲۰۲۲ مرد عنکبوتی: در میان دنیای عنکبوتی خواکیم دوس سانتوس

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
 1. Amazing Spider-Man #434
 2. Spider-Man #91
 3. Spectacular Spider-Man #257
 4. Sensational Spider-Man #27
 5. Amazing Spider-Man Annual #36
 6. Amazing Spider-Man #149–151
 7. What If? (vol. 2) #31
 8. Amazing Spider-Man (vol. 5) #6
 9. جم، Jamejam, جام. «هنرپیشه «اسپایدرمن» از عنکبوت می‌ترسد». Jamejam Online. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۶-۱۸.
 10. «"اسپایدرمن 3" در توکیو افتتاح شد». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۰۷-۰۴-۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۶-۱۸.
 11. «بازیگر و کارگردان «اسپایدرمن» جدید مشخص شد! | فانتزیِ کمیک». فانتزیِ کمیک. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۶-۱۸.
 12. https://www.zoomg.ir/2016/1/17/96270/spider-man-invaluable-to-captain-america-civil-war-say-russo-brothers/
 13. «Ultimate Spider-Man"
 14. «Spectacular Spider-Man"
 15. «Web Of Spider-man"
 16. "Spider-Man" (به انگلیسی). marveldirectory. Retrieved 11 July 2015.

پیوند به بیرون

[ویرایش]