حس ششم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حس ششم (به انگلیسی: sixth sense) یا درک ماورای طبیعه (به انگلیسی: Extrasensory perception) که فرد به کمک حسی که وابسته به هیچ‌یک از حواس پنجگانه فیزیکی نیست و از طریق ذهن دریافت اطلاعات داشته باشد.

به ادراک فرا حسی Extrasensory perception (ادراکاتی که خارج از حواس پنجگانه ما هستند) عموما حس ششم و یا در مواردی نادر که کمتر در زبان پارسی مورد استفاده قرار می‌گیرد (بصیرت، نهان‌بینی) نیز می‌گویند.

حس ششم به مانند گیرنده‌ای می‌باشد که اطلاعات را بدون استفاده از حس‌های مادی دیگر (حواس پنجگانه) و با استفاده از نیروی ذهن دریافت می‌کند

این اصطلاح در دانشگاه دوک Duke و توسط روان‌شناسی به نام J. B. Rhine برای مشخص کردن توانمندی‌های ذهنی از جمله Intuition (درک ناگهانی - شم)، تله‌پاتی، روان سنجی و ... مورد استفاده قرار گرفت.

فرا روان‌شناسی Parapsychology به دور محور شناخت پدیده‌های ماوراءالطبیعه می‌چرخد.

در فرا روان‌شناسی، با توجه به روند تحقیقات که بیش از یک قرن به طول انجامیده و هم چنان شواهد قانع‌کننده‌ای برای اثبات داده‌های به دست آمده وجود ندارد، این رشته همواره مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Extrasensory perception," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Extrasensory_perception&oldid=207930355