نایت وینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نایت وینگ
NightwingCover.jpg
ناشر

دی سی کمیکس
اولین حضور

کمیک سوپرمن ۱۵۸# ژانویه ۱۹۶۳

داستان‌های تیتان نوجوان ۴۴# ۱۹۸۴
نام کامل ریچارد جان دیک گریسون

نایت وینگ (به انگلیسی: Nightwing)دیک اولین دستیار بتمن در کمیک‌های بتمن است. او در کودکی همراه با پدرش ریچارد و مادرش ماری در سیرک هالی کار می‌کرده‌است. دیک، والدینش و خانوادهٔ عموی او که به آن‌ها "flying graysons" می‌گفتند، در سیرک هالی آکروبات بازهای معروف بودند. در یکی از اجراها، دیک در هشت سالگی خود شاهد به قتل رسیدن والدینش بود؛ امّا خوش بختانه بروس وین (بتمن) که در بین تماشاچی‌ها بود، سر پرستی دیک را به عهده می‌گیرد. بروس که خود تجربهٔ از دست دادن پدر و مادرش را داشت، دیک را طوری بزرگ کرد که مثل خودش شخصیتی عصبی و تاریک نباشد.

تمرینات دیک از زمانی که بروس راز خود را به او گفت (۸ سالگی) تا سیزده سالگی او بود، از آن پس او در لباس رابین به بتمن کمک می‌کرد. امّا به دلیل بزرگ شدن و خسته شدن از رفتارهای بتمن (بروس وین) و اینکه می‌تواندبه تنهایی و بدون کمک او با جرم و جنایت مبارزه کند از او جدا شد. از آن پس، دیک به بتمن (برای مدتّی نچندان زیاد) پیوست؛ او برای مدتّی با لباس رابین به بتمن کمک کرد، اما بعد لباس بال شب را طرّاحی کردند. این اسم از روی یک شخص کریپتونی که سرگذشتی مثل دیک داشته و بعد به قهرمان تبدیل شد، الگو برداری شده. دیک تنها رابینی بود که توانست چندین بار بتمن را در مبارزه شکست دهد.

از آن پس (در سن هجده سالگی)، کمیک‌ها سریال‌ها و کارتون‌های دیک، در لباس بال شب و معمولاً به صورت تکنفره بودند. وقتی که کمر بتمن توسّط بین می‌شکند. در این مدت بروس فردی به نام «عزرائیل» را جانشین خود قرار می‌دهد امّا متوجه می‌شود که او یک دیوانه است، پس در این مدت دیک را جانشین خود (تا زمانی که خوب شود) قرار می‌دهد. او به بتمن بودن تا سال ۲۰۱۱ (یعنی زمان شروع new 52) ادامه می‌دهد. (البته در مدتی هم دیک و بروس هر دو بتمن بودند).

به دلیل اینکه دی‌سی کامیکس تصمیم می‌گیرد نویسندهٔ کمیک‌های Nightwing new52 را تغییر دهند آقای کایل هگینز که نویسنده سری کمیک‌های قبلی نایت‌وینگ نیز بود، مجبور می‌شوند که دیک را در کمیک nightwing new52 30# به قتل برسانند. مقدمهٔ قتل نایت‌وینگ از چند قسمت قبل از قسمت آخر شروع شد و در قسمت ۳۰ (آخرین قسمت) شخصیت واقعی نایت‌وینگ در تلویزیون معلوم می‌شود و بنابراین، دیک خود را به مرگ می‌زند. البته بعد از آن، آقای تیم سیلی شروع به نوشتن کمیک‌های جدید دیک کرد.

دیک در این سری کمیک‌ها مانند شخصیت جیمز باند است و یک کارآگاه محسوب می‌شود. (نام رمزی او مأمور ۳۷ است) داستان کمیک‌های agent of spyral بدین صورت است که دیک برای مردی کار می‌کند که می‌تواند تغییر شکل دهد و این مرد دیک را نیز تغییر می‌دهد تا به یک کارآگاه (البته بدون شخصیت پنهان) تبدیل شود. این راز را تنها بروس وین می‌داند و افراد دیگر او را مرده می‌دانند. همکار او نیز در این سری کمیک‌ها هلنا برتینلی (دختر گنگستری که پدر و مادر دیک را کشتند و می‌خواهد از افرادی مثل پدر و مادرش انتقام بگیرد) هست.

در تمام این مدت دیک با لباس‌های رابین و نایت وینگ، سرپرستی گروه تایتان‌های نوجوان و اوت سایدرز (در تمام سری‌ها) و همچنین سرپرستی گروه عدالت جویان جوان را بر عهده دارد.

دیک مدتی زیاد با یکی از هم تیمی‌هایش در گروه تایتان‌های نوجوان، استارفایر شاهزادهٔ زیبا روی فضایی رابطه داشت. بعد آن‌ها با هم ازدواج کردند و صاحب دختری به نام ماری گریسون شدند (نام قهرمانی او Night star است). دیک قبلاً با باربارا گوردن (بت‌گرل) رابطه داشت، بعد آن‌ها از هم جدا شده و الان دوستان صمیمی هستند. الان او در شهر Jump city است. دیک خوشتیب‌ترین مرد دی سی و بهترین ژیمناستیک کار و بهترین قهرمان جوان در مارول و دی سی است. او بهترین رابین بود.

منابع[ویرایش]