پرش به محتوا

پیتر پارکر (دنیای سینمایی مارول)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پیتر پارکر
پیتر پارکر / مرد عنکبوتی، بانقش آفرینی تام هالند در مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (۲۰۱۷)
نخستین حضور
آخرین حضور
پدیدآور
ایفاگر
صداپیشههادسون تیمز در سریال چه می شود اگر...؟
اطلاعاتِ درون‌داستانی
لقبمرد عنکبوتی ، آیرون اسپایدر
پیشه
  • دانش آموز دبیرستان
  • کارورز شرکت صنایع استارک
خانوادهمی پارکر (زن‌عمو)
ملیتآمریکایی

پیتر بنجامین پارکر از زمین ۱۹۹۹۹۹ (به انگلیسی: Peter Benjamin Parker) شخصیتی داستانی است که توسط تام هالند در مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی مارول نظیر کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت، انتقام‌جویان: پایان بازی ، مرد عنکبوتی: دور از خانه و مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست نقش آفرینی شده‌است و بر اساس شخصیتی در مارول کامیکس به همین نام ساخته شده و معمولاً با هویت خود دیگرش، مرد عنکبوتی شناخته می‌شود. در فیلم‌ها، پارکر دانش آموز دبیرستانی در دانشکده علوم و فناوری میدتاون است. که پس از گزش توسط یک عنکبوت رادیو اکتیو، توانایی‌هایی مانند عنکبوت را به دست می‌آورد. او بعدها توسط تونی استارک جذب و به گروه انتقام‌جویان ملحق می‌شود.

تا تاریخ ۲۰۱۹ این شخصیت یکی از چهره‌های اصلی دنیای سینمایی مارول بود که از معرفی وی در شش فیلم یعنی از فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی تا مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست به‌طور برجسته ظاهر شد. در مرد آهنی ۲، کارگردان جان فاورو پسرش مکس را به عنوان یک کودک با پوشیدن یک ماسک مرد آهنی به یک هواپیمای بدون سرنشین کلک می‌زند تا به مرد آهنی کمک کند. این گذشته‌نگر، معرفی یک پیتر پارکر جوان به دنیای سینمایی مارول بود، همان‌طور که در ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط هالند، تهیه‌کننده کوین فایگی و کارگردان بازگشت به خانه، جان واتس تأیید شد.[۱][۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

پیتر پارکر متولد ۱۰ اوت ۲۰۰۱ است، او به همراه زن عموی خود، می، در کوئینز، نیویورک زندگی می‌کند. درمورد عمو بن در این جهان اطلاعات کمی موجود است غیر از اینکه او مرده‌است. پارکر در سنین جوانی در نمایشگاه استارک شرکت می‌کند و توسط هواپیماهای بدون سرنشین فرستاده ایوان وانکو، مورد حمله قرار می‌گیرد اما توسط تونی استارک نجات می‌یابد. او بعدها توسط تونی استارک جذب و به گروه انتقام‌جویان ملحق می‌شود. او در فیلم مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست توسط طلسم دکتر استرنج از ذهن مردم جهان پاک شد .

در دیگر رسانه‌ها[ویرایش]

فیلم[ویرایش]

در انیمیشن مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی که در سال ۲۰۱۸ اکران شد، سکانسی که در آن هر سه مرد عنکبوتی تاریخ سینما یعنی توبی مگوایر، اندرو گارفیلد و تام هالند نمایش داده شده‌بود، حذف شد.[نیازمند منبع]

بازی‌ها[ویرایش]

تمام لباس‌های مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول در بازی مرد عنکبوتی (بازی ویدئویی ۲۰۱۸) موجود است.

جوایز[ویرایش]

تام هالند برای ایفای نقش پیتر پارکر، نامزدی و جوایز قابل توجهی کسب کرده‌است.

سال فیلم جایزه دسته‌بندی نتیجه
۲۰۱۶ کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی گلدن اشموز بهترین عملکرد سال پیروز
جوایز برگزیده نوجوانان سکانس سرقت برگزیده نامزدشده
۲۰۱۷ جوایز امپراطوری بهترین بازیگر جدید نامزدشده
جایزه ساترن بهترین بازیگر جوان پیروز
مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه حلقه منتقدان فیلم لندن بهترین بازیگر جوان بریتانیایی سال نامزدشده
جوایز برگزیده نوجوانان موفقیت بازیگر نامزدشده
بهترین بازیگر فیلم‌های تابستانی پیروز
۲۰۱۸ جایزه ساترن بهترین بازیگر جوان پیروز
انتقام‌جویان: جنگ ابدیت جوایز برگزیده مردم بازیگر فیلم‌های اکشن نامزدشده
۲۰۱۹ مرد عنکبوتی: دور از خانه جوایز برگزیده نوجوانان بازیگر فیلم‌های تابستانی پیروز
جایزه ساترن بهترین بازیگر جوان پیروز
جوایز برگزیده مردم بازیگر فیلم‌های ۲۰۱۹ نامزدشده
ستاره فیلم‌های اکشن پیروز

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Bradley, Bill (June 26, 2017). "Tom Holland Confirms Popular Fan Theory: Spider-Man Was In 'Iron Man 2'". HuffPost. from the original on June 26, 2017. Retrieved June 26, 2017.
  2. Ryan, Mark (June 27, 2017). "'Spider-Man: Homecoming' Director Jon Watts Explains Real Story Behind Peter Parker's 'Iron Man 2' Cameo". Uproxx. from the original on June 27, 2017. Retrieved June 27, 2017.