پایگاه چهارم شکاری دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پایگاه هوایی
پایگاه هوایی وحدتی
Dezful-vahdati.jpg
میدان ورودی پایگاه چهارم شکاری دزفول (وحدتی)
یاتا: نداردایکائو: ندارد
خلاصه
نوع فرودگاه نظامی
گرداننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
مکان شهرستان دزفول
مختصات ۳۲°۲۵′۵۷″ شمالی ۴۸°۲۴′۰۷″ شرقی

پایگاه چهارم شکاری دزفول یا پایگاه هوایی وحدتی یکی از پایگاه‌های شکاری نیروی هوایی ارتش است که در استان خوزستان و در شهرستان دزفول قرار دارد.[نیازمند منبع] در این پایگاه هواپیماهای اف-۵نگهداری می‌شود. این پایگاه به عنوان یک پایگاه ضربتی و واکنش سریع عمل می‌کند و وجود اف-۵های ضربتی دلیل بر این است که این پایگاه عمدتاً به عنوان اولین واکنش دهنده به تهاجمات هوایی دشمن محسوب می‌شود.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

پایگاه چهارم شکاری دزفول که با عنوان وحدتی هم شناخته می‌شود؛ نامش را از ۲ برادر خلبان بنام‌های "احمد و مهدی وحدتی" به عاریت گرفته است. سرگرد احمدوحدتی برادر بزرگ‌تر و استاد پرواز و خلبان هواپیمای ترابری سی-۴۷ داکوتا بود که سال ۱۳۳۸ در سانحه هوایی در تهران جان خود را از دست داد. سروان مهدی‌وحدتی برادر کوچک‌تر و خلبان اف-۸۴ تاندرجت بود. وی در سال ۱۳۳۹ در سانحه هوایی در دزفول جان خود را از دست داد. جهت قدردانی از این ۲ برادر به پیشنهاد نیروی هوایی و تصویب دولت، پایگاه هوایی دزفول از ۲۱ اسفند ماه ۱۳۳۹ بنام پایگاه هوایی وحدتی نامگذاری شد و تا به امروز نام وحدتی بر سردر این پایگاه خودنمایی می‌کند.


این پایگاه نوروز هر سال میزبان هزاران نفر از مردم کشورمان است که برای آشنایی با دستاوردها و تلاش های رزمندگان نیروی هوایی ارتش از این پایگاه دیدن می کنند.

در جنگ ایران و عراق[ویرایش]

در طول سال‌های دفاع مقدس این پایگاه ،نقش مهمی در دفاع از کشور داشت و یکی از عملیات‌های مهمی که این پایگاه در آن نقش داشت، عملیات کمان 99 (البرز) معروف به ۱۴۰ فروندی بود. این پایگاه در این عملیات و در طول دیگر سال‌های دفاع مقدس به دلیل برد محدود هواپیماهای اف ۵، حمله به اهداف دشمن در فواصل نزدیک و همچنین پشتیبانی نزدیک از یگان های عمل کننده در مرز را بر عهده داشت.

پانویس[ویرایش]