پایگاه چهارم شکاری دزفول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پایگاه هوایی دزفول
پایگاه هوایی وحدتی دزفول
Dezful-vahdati.jpg
میدان ورودی پایگاه چهارم شکاری دزفول (وحدتی)
یاتا: نداردایکائو: ندارد
خلاصه
نوع فرودگاه نظامی
گرداننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
مکان شهرستان دزفول
مختصات ۳۲°۲۵′۵۷″ شمالی ۴۸°۲۴′۰۷″ شرقی

پایگاه چهارم شکاری دزفول یا پایگاه هوایی وحدتی یکی از پایگاه‌های شکاری نیروی هوایی ارتش است که در استان خوزستان و در شهرستان دزفول قرار دارد.[۱] در این پایگاه هواپیماهای اف-۵نگهداری می‌شود. این پایگاه به عنوان یک پایگاه ضربتی و واکنش سریع عمل می‌کند و وجود اف-۵های ضربتی دلیل بر این است که این پایگاه عمدتاً به عنوان اولین واکنش دهنده به تهاجمات هوایی دشمن محسوب می‌شود.[نیازمند منبع]

تاریخچه[ویرایش]

سابقه احداث پایگاه به سال 1320 ه.ش در زمان جنگ جهانی دوم بر می‌گردد که نیروهای متفین جهت حمل وسایل و تجهیزات از خلیج فارس به روسیه در مکانی به نام تپه چرمی (موقعیت کنونی پایگاه) توقف می‌کرده اند و بعدها در سال 1322 مطالعات جهت احداث پایگاه آغاز و در سال 1335 طرح احداث آن ریخته شده و در سال 1337 قسمت‌هایی از پایگاه آماده و با نام پایگاه دوم شورع به کار کرد.

در سال 1338 نخستین دسته از هواپیماهای اف-84 در این پایگاه فرود آمدند و در سوم خرداد سال 1340 پایگاه تحویل نیروی هوایی ( شاهنشاهی) گردید.پس از ورود هواپماهای اف- 86 هواپیماهای اف-84 از خدمت خارج شدند.

در سال 1342 هواپیماهای اف-5 A و B تحویل پایگاه گردید و به نام پایگاه چهارم شکاری تغییر نام داد.از سال 1354 تاکنون هواپیماهای جت اف 5 E و F هواپیماهای سازمانی این پایگاه می‌باشند.

نامگذاری پایگاه[ویرایش]

پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول که با عنوان وحدتی هم شناخته می‌شود؛ نامش را از ۲ برادر خلبان بنام‌های "احمد و مهدی وحدتی" به عاریت گرفته‌است. سرگرد احمدوحدتی برادر بزرگ‌تر و استاد پرواز و خلبان هواپیمای ترابری سی-۴۷ داکوتا بود که سال ۱۳۳۸ در سانحه هوایی در تهران جان خود را از دست داد. سروان مهدی‌وحدتی برادر کوچک‌تر و خلبان اف-۸۴ تاندرجت بود. وی در سال ۱۳۳۹ در سانحه هوایی در دزفول جان خود را از دست داد. جهت قدردانی از این ۲ برادر به پیشنهاد نیروی هوایی و تصویب دولت، پایگاه هوایی دزفول از ۲۱ اسفند ماه ۱۳۳۹ بنام پایگاه هوایی وحدتی دزفول نامگذاری شد و تا به امروز نام وحدتی بر سردر این پایگاه خودنمایی می‌کند.

نمایشگاه نوروزی راهیان نور[ویرایش]

این پایگاه نوروز هر سال میزبان هزاران نفر از مردم است که در نمایشگاه راهیان نور این پایگاه برای آشنایی با تجهیزات دوران دفاع مقدس و جنگنده‌ها و دستاوردهای نیروی هوایی ارتش از این پایگاه دیدن می‌کنند. همچنین در خلال نمایشگاه با خلبانان پیشکسوت نیروی هوایی مصاحبه می‌شود و چند سورتی پروازی نمایشی با جنگنده‌های F-5 انجام می‌شود. معمولاً جنگنده‌هایی از دیگر پایگاه‌های ایران مانند تامکت F-14، فانتوم F-4، هرکولس C130، میگ 29، سوخو 24 و بالگردهای کبرا و شینوک و بل و هواپیماهای ترابری و ... به نمایش عموم گزارده می‌شوند.

در جنگ ایران و عراق[ویرایش]

در طول سال‌های دفاع مقدس این پایگاه ،نقش مهمی در دفاع از کشور داشت و یکی از عملیات‌های مهمی که این پایگاه در آن نقش داشت، عملیات کمان 99 (البرز) معروف به ۱۴۰ فروندی بود. این پایگاه در این عملیات و در طول دیگر سال‌های دفاع مقدس به دلیل برد محدود هواپیماهای اف ۵، حمله به اهداف دشمن در فواصل نزدیک و همچنین پشتیبانی نزدیک از یگان‌های عمل‌کننده در مرز را بر عهده داشت.

پانویس[ویرایش]