جمعیت افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جمعیت افغانستان با شمار مهاجرین این کشور در خارج از خاک آن در حدود ۳۱ میلیون نفر تخمین زده شده‌است.[۱] .[۲]این کشور داری مردمی چند قومیتی و جامعه چند زبانه می‌باشد. دلیل اصلی آن نیز عبور شاهراه‌های اصلی تجاری تاریخی ماننده جاده ابریشم از این کشور بوده‌است. افغانستان در سال ۱۹۹۷ م ۲۰/۸۳۸/۰۰۰ نفر جمعیت داشته است، و از این نظر چهل و هفتمین کشور جهان محسوب می‌گردد. پیش بینی می‌گردد با بازگشت مهاجران افغان از آسیا (به خصوص پاکستان، ایران و امارات) و اروپا (به ویژه آلمان، فرانسه) و آمریکا و استرالیا، جمعیت کشور در سال ۲۰۰۴ به حدود ۲۸ میلیون نفر بالغ گردد.رشد جمعیت %۲/۳ بوده و تراکم جمعیت حدود ۳۱/۹ نفر در هر کیلومتر مربع است.

پرجمعیت‌ترین شهرهای آن عبارت‌اند از:

  • کابل (پایتخت) ۲/۰۳۴/۰۰۰ نفر
  • قندهار ۲۲۵/۵۰۰ نفر
  • هرات ۱۷۷/۳۰۰ نفر
  • مزار شریف ۱۳۰/۶۰۰ نفر
  • جلال آباد ۵۸/۸۰۰
  • نفر قندوز ۵۷/۱۰۰ نفر،
  • بغلان ۴۱/۲۰۰ نفر

بقیه شهرها جمعیت اندکی داشته و با چهره سازی روستایی مانند و حتی ظاهر یک شهر را نیز ندارند.%۱۶/۵ در شهر و %۷۳/۷ در حدود ۲۰/۰۰۰ روستا ساکن هستند و %۸/۶ بقیه نیز زندگی عشایری (چادر نشین) دارند؛ و به دلیل اینکه حدود ۱۷ میلیون افغان در خارج از شهرها زندگی می‌کنند، اساس جامعه در این کشور «ده» می‌باشد.متوسط طول عمر ۴۱/۵ سال، و امید به زندگی ۴۱ سال و نرخ مرگ و میر کودکان بین ۱۸۲ تا ۲۰۰ در هر ۱۰۰۰ نفر کودک است.

Jamiyatmotavasetafghanistan.png

به علت نظام قومی و قبیله ای، شرایط خاص اجتماعی و اقتصادی نبوده جاده‌های مناسب برای رفت‌وآمد (به حدی که اکثر جاده‌های روستایی و یک چهارم راههای بین شهری در زمستان مسدود می‌گردد)، نبود وسایل حمل و نقل کافی و مشکل بودن زندگی در شهرها، به علت فقدان کار و درآمد، و عدم پذیرش افراد قبایل دیگر در میان قبیله جدید، مهاجرت و رفت‌وآمد در کشور محدود است و بیش %۸۰ جمعیت معمولاً در همان جایی به سر می‌برند که متولد گردیده و حداکثر از محدوده جغرافیایی قبیله، چند کیلومتر این طرف و آن طرف می‌روند. بر اثر وقوع جنگ داخلی در کشور پس از سال ۱۹۸۰ م حدود ۵ یا ۶ میلیون نفر از اهالی کشور، به دو کشور پاکستان و ابران حتی اروپا و آمریکا و استرالیا مهاجرت کرده اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  1. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2119.html?countryName=Afghanistan&countryCode=af&regionCode=sas&#af جمعیت افغانستان از سایت سازمان سیاه ایالات متحده آمریکا]، سایت انگلیسی.
  2. جمعیت افغانستان از سایت پژواک.
  3. "Table 2-2: Settled Population by Province-2010-2011" (PDF). Central Statistics Office. 2010-2011. Retrieved April 4, 2012.  Check date values in: |date= (help)