جمعیت افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Jamiyatmotavasetafghanistan.png

جمعیت افغانستان با شمار مهاجرین این کشور در خارج از خاک آن در حدود ۳۲ میلیون نفر تخمین زده شده‌است.[۱] .[۲]

افغانستان یک کشور مذهبی و سنتی بوده متشکل از ۵۵ ملیت ۴۰ زبان با ۲۰۰ لهجه می‌باشد. تا ۱۰۰ سال آینده افغانستان به نسبت کوهستانی بودنش توانائی ۶۰ میلیون نفوس را خواهد داشت. دلیل که این کشور داری مردمی چند قومی و جامعه چند زبانه می‌باشداینست که شاهراه‌های اصلی تجاری و تاریخی ماننده جاده ابریشم از این کشور عبور نموده بود. دولتها و ملیتهای مختلف برای بدست آوردن این شاهراه به این کشور هجوم آورده پس از چند نسل دراین جامعه منحل گردیده‌اند. احصایه گیری و سرشماری که جزو جمیعت شناسی است بطور ابتدائی برای اخذ مالیات از قرنها پیش وجود داشته است. اولین سر شماری انسان وحیوانات اهلی در سال ۱۳۵۸ آغاز گردید که این روند به دلیل آغاز جنگ موفقانه بسر نرسید. پس از آن تمامی احصایه‌ها بشکل نمونه گیری از ۱۰۰۰–۱۰۰۰۰ جمعیت بوده است که درصدی اشتباه را از ۱۰–۳۰ درصد می‌کشاند؛ و جز این راهٔ دیگر نبوده به اساس همین نمونه گیری دولت وسازمانهای بین‌المللی برنامه‌های خودرا ترتیب می‌نمایند. طبق گزارش سازمان ملل متحد جمعیت افغانستان حدود ۳۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ شمرده شده است. ۲۹٫۳ میلیون داخل خاک و ۲٫۷ میلیون پناهنده افغان مقیم پاکستان وایران می‌باشد. از جمله ۳۲ میلیون نفوس جمعیت مردان ۱۶۶۱۳۱۰۲ (۵۱٫۷٪)جمعیت زنان۱۴۹۶۶۸۴۳ (۴۸٫۳٪) می‌باشد. ا کنون ۵۰٫۸۲ نفر در یک کیلومتر مربع زندگانی دارند. افغانها اکثراً از نژاد آریائی می‌باشد ولی در طول تاریخ پس از هجوم مغول و ترک (نژاد زرد) و عرب (سامی) اروپائی (یونانی) نیز با این نژاد مخلوط شده است. بزرگترین نفوس این کشور را پشتون‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها تشکیل داده است. گروه‌های قومی دیگر مانند ازبک‌ها، ترکمن‌ها، ایماق‌ها، بلوچ‌ها، نورستانی‌ها، قزلباش‌ها، قزاق‌ها، سیک‌ها، مغول‌ها و پشه‌ای‌ها و می‌باشد. علاوه بر اینها اقلیتهای هندو عرب وغیره نیز بود وباش دارند. زبان رسمی کشور پشتو و فارسی می‌باشد. در دستگاه دولت و بازار بازرگانی زبان فارسی مروج است. تقریباً تمامی اقوام ساکن در افغانستان به زبان فارسی صحبت نموده می‌توانند. باوجودیکه تدریس به هر زبان آزاد است ولی مردم هر ملیت کوشش می‌نمایند به زبان فارسی که دارای ادبیات قوی و سلیس است تدریس نمایند. ۹۹٫۹ فیصد کشور مسلمان ۸۰–۸۹٪ از جمعیت سنی مذهب ۷–۱۹ فیصد آن شیعه مذهبان ۵–۶ و دوازده امامی می‌باشد.

احصایه نفوس افغانستان طی سالهای جنگ[ویرایش]

در سال ۲۰۱۳، جمله جمعیت افغانستان در حدود ۳۱۵۶۴۳۴۲ تخمین گردیده است از جمله ۲٫۷ میلیون نفر از شهروندان افغانستان در پاکستان و ایران زندگی می‌نمایند.. بررسی‌های که در سال ۲۰۰۹، در سراسر کشور توسط اداره احصایه مرکزی افغانستان (CSO) انجام شد تخمین زده شد که تعداد کل افغان‌های ساکن در داخل خاک افغانستان ۲۴٫۵ میلیون نفر رسیده بود. در سال ۲۰۱۱ تعداد جمعیت این کشود به ۲۶ میلیون رسیده بود. از جمله ۵٫۷ میلیون نفر (حدود ۲۲٪) در مناطق شهری زندگی داشته بقیه در حومه شهرها زندگی دارند. در سال ۱۹۷۹ تعداد نفوس افغانستان ۱۵ میلیون بود. تا سال ۱۹۸۳ حدود ۳–۴ میلیون افغان وطن را ترک نموده بود. دولت افغانستان ادعا نمود که نفوس خاک ۱۵ میلیون است. در حدود ۶۰۰٬۰۰۰ تا ۲ میلیون افغان در طول جنگهای سالهای ۱۹۷۹–۲۰۰۱ کشته شده است؛ که طی این سالها ۶ میلیون افغان از کشور دور شدند. پس از سال ۲۰۰۱ یکدم همه مردم به شهرها هجوم آوردند که آب مواد خوراکی و مسکن این شهرها توانائی برداشت چنین نفوس را نداشت؛ ولی با آنهم به اثر پشرفت و پیشرفت اقتصاد نفوس مردم بیشتر شد. آمار مرگ کودکان در حین زایمان از ۶۰ کودک به ۱۱ کودک رسید. شهر کابل با مشکلات کمبود هوای پاکیزه، آب آشامیدنی، فاضلاب دست و پنجه نرم می‌کند. این که چگونه نفوس افغانستان با وجود جنگها به ۳۲ میلون رسیده است. جای تعجب و شکر است. در روستاهایی که دولت حکم فرما است. همه امکانات برای ساکنین مهیا شده می‌تواند بر خلاف در روستاهایی که طالبان حکم فرما است. نه اقتصاد نه درآمد وجود دارد. درین مناطق مردم زیر فشار بوده و کاهش نفوس به بار می‌آید.

علل عدم احصایه گیری در افغانستان[ویرایش]

افغانستان کشور عقب مانده کوهی با داشتن راه‌های دشوار گذر نتوانسته است دانش و فناوری را در سراسر خاک خود پخش نماید. بزرکترین مانع نفوس شناسی ذهنیت و عدم دانستن اهمیت نفوس شناسی در بین مردم می‌باشد. مردم افغانستان ۹۹ درصد مسلمان بوده بدبختانه روحانیون اکثراً تحصیلات اندک مذهبی داشته از جهان علم وفناوری معاصر خبری نداشته و هم مانع در پیشرفت این فناوری‌ها در کشور می‌باشد. اینها خیلی علاقه دارند که نظام اسلامی را مانند قرنها قبل نگهداشته موجودیت خودرا در آن آزادانه احساس می‌نمایند. از ساختن جاده، موجودیت تلویزون، دوربین عکس برداری، رو لچی، گوشی موبایل، پزشکی مدرن، بازی فوتبال، بازی شطرنج چاپ کتابهای علمی، کار زنان در اجتماع وصدها موارد دیگر خوش نبوده تلاش دارند تا مانع شوند. از طرف دیگر دولتهای حاکم که در چند قرن اخیر مردم را در تحت فشار قرارداده رابطه بین دولت ومردم را خیلی ضعیف ساخته است. مردم ولسوالی‌ها وروستاها به دولت و احصایه هیچ علاقمندی ندارند. پس از سال ۲۰۰۱ که زمینه مساعد بود طالبان و جنگ مانع گردید. رشد جمعیت افغانستان در سال ۲۰۱۳ حدود ۳٫۲۷٪ تخمین زده شده است، و آن را به یکی از سریعترین کشورهای در حال رشد در جهان بشمار می‌آید؛ که ۴۲ دومین کشور سریع الرشد نفوس بشمار می‌آید.

تاریخچه نفوس افغانستان[ویرایش]

 1. . در سال ۱۹۵۰نفوس ۷٫۴۵۰٫۷۳۸
 2. . در سال ۱۹۶۰با لغ بر ۸٫۷۷۴٫۴۴۰
 3. . در سال ۱۹۷۰بالغ بر ۱۱٫۰۱۵٫۶۱۲
 4. . درسال ۱۹۸۰ بالغ بر ۱۳٬۱۸۰٬۴۳۱
 5. . درسال ۱۹۹۰ بالغ بر ۱۱٬۷۳۱٬۱۹۳
 6. . درسال ۲۰۰۰ بالغ بر ۲۰٬۵۹۵٬۳۶۰
 7. . درسال ۲۰۱۰ بالغ بر ۲۸٬۳۹۷٬۸۱۲
 8. . در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۳۱۱۰۸۰۷۷
 9. . در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۳۲۵۶۴۳۴۲

پیش بینی جمعیت افغانستان[ویرایش]

 1. . ۲۰۲۰ در سال بالغ بر ۳۵٬۶۶۶٬۹۰۴
 2. . درسال ۲۰۳۰ بالغ بر۳۵٬۶۶۶٬۹۰۴
 3. . درسال ۲۰۳۰ بالغ بر ۴۳٬۴۹۹٬۶۳۲
 4. . درسال ۲۰۴۰ بالغ بر ۵۰٬۸۳۳٬۶۰۹
 5. . درسال ۲۰۵۰ بالغ بر ۵۶٬۵۵۱٬۲۴۲
 6. . درسال ۲۰۶۰ بالغ بر ۶۰٬۶۳۳٬۹۲۳
 7. . درسال ۲۰۷۰ بالغ بر ۶۲٬۸۹۵٬۲۳۷
 8. . درسال ۲۰۸۰ بالغ بر ۶۳٬۰۲۸٬۲۲۸
 9. . درسال ۲۰۹۰ بالغ بر ۶۱٬۵۲۵٬۴۶۳
 10. . درسال ۲۱۰۰بالغ بر ۵۹٬۲۴۸٬۸۶۶

احصایه گیری جمعیت افغانی[ویرایش]

بر اساس برآوردهای اخیر، جمعیت در حال حاضر به عنوان ذیل پیش بینی شده است: نام ملت: افغان

تقسیم‌بندی درصدی ملیت[ویرایش]

۴۲٪ پشتون، ۲۷٪ تاجیک، ۱۸٪ هزاره، ازبک ۳٪ درصد، ترکمن ۳٪، بلوچ ۲٪، ۵٪ دیگر

تعداد نفوس از روی ساختمان سن۲۰۱۴[ویرایش]

 • ۰–۱۴ سال: ۴۲٪ (مرد ۶۷۹۳۸۳۲ / زن ۶٬۵۷۹٬۳۸۸)
 • ۱۵–۲۴ سال: ۲۲٫۲٪ (مرد ۳۶۰۰۲۶۴ / زنان ۳۴۶۴۷۸۱)
 • ۲۵–۵۴ سال: ۲۹٫۴٪ (مرد ۴۷۷۱۳۲۳ / زنان ۴۵۸۶۹۶۳)
 • ۵۵–۶۴ سال: ۳٫۹٪ (مرد ۶۰۳۱۹۷ / زنان ۶۲۲۵۳۹)
 • ۶۵ سال و بیش ازآن ۲٫۵٪ (مرد ۳۷۱۷۵۳ / زنان ۴۲۸۸۰۸) (2014 EST.)

زبان[ویرایش]

زبان رسمی افغانستان فارسی وپشتو است؛ ولی آموزش تا صنفوف (کلاس‌های) ۶ – ۹ و ۱۲ به زبان همان منطقه، روستا یا شهر و ولایت می‌باشد. زبان دفاتر رسمی زبان فارسی (رسمی) ۵۰٪، پشتو (رسمی) ۳۵٪، زبان ترکی (عمدتا ازبک و ترکمن) ۱۱٪، حدود سی زبان کوچک (عمدتا بلوچی و پشه یی) ۴٪ می‌باشد. زبان فارسی دری به عنوان زبان بین‌المللی مورد توجه ویژه قرار داشته است. تقریباً ۷۶ درصد از مردم می‌توانند فارسی صحبت کنند. زبان‌های ترکی ازبک‌ها و ترکمن‌ها، و همچنین بلوچی، پشه یی، نورستانی، پامیری و زبان‌های سوم رسمی در مناطقی که اکثریت آنها صحبت می‌کنند می‌باشد. پس از ورود نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در اواخر سال ۲۰۰۱، زبان انگلیسی نیز یکی از زبانهای مهم در کشور گردید. کنون تعداد زیادی از افغان‌ها در حال فرگیری زبان انگلیسی در مکاتب می‌باشند. علاوه بر این زبان خارجی زبان‌های اردو و عربی نیز از زبانهای مهم هستند تعداد گویندگان انگلیسی (تا ۵٪)، اردو (۳٪)، عربی (۱٪) و بلوچی (۲٪)می‌باشد.

ادیان[ویرایش]

دین رسمی افغانستان اسلام مذهب حنفی است. مسلمان سنی ۸۹٪، مسلمان شیعه ۱۱٪، سایر ۱٪ تقریباً تمام مردم افغانستان مسلمان است، با کمتر از ۱٪ که غیر مسلمان است. با وجود تلاش برای عرفی ساختن جامعه افغانستان، شیوه‌های اسلامی نظرها در تمام جنبه‌های زندگی اثر گذار گردیده است.. به همین ترتیب، سنت دینی اسلامی همراه با شیوه‌های سنتی، ارائه ابزار اصلی کنترل رفتار شخصی و حل و فصل اختلافات حقوقی جامعه افغان گردیده است. اسلام به عنوان مبنای اصلی برای ابراز، مخالفت با نوسازی افغانستان مورد استفاده قرار گرفته برای رسیدن به صلح افغانستان یک مانع بزرگ گردیده است. حکومت شاه امان‌الله در ۱۹۲۰ نیز توسط تفنگداران جاهل از بین رفت سپس مجاهد سپس طالب اکنون داعش با ابزار بنام اسلام مورد استفاده سیاسی خارجیان قرار گرفته است.

 1. اسلام: ۹۹٫۷٪ از کل جمعیت
 2. مسلمان سنی: ۸۰–۸۹٪
 3. شیعه مسلمان: ۱۱–۱۹٪
 4. دیگر: کمتر از ۱٪
 5. سیک: در هزار یکنفر
 6. هندوئیسم: در هزار یکنفر
 7. زرتشتی: ناشناخته / گزارش نشده
 8. مسیحیت: احتمالاً در هزاران
 9. یهودیت (یک فرد شناخته شده: Zablon Simintov)

سرعت رشد نفوس پس از سال ۲۰۰۱
طورکل رشد جمعیت۲٫۳۲ بوده و تراکم جمعیت حدود ۵۰٫۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد

ساختار جامعه از روی سن سال ۲۰۱۳[ویرایش]

 • (۰–۱۴) سال: ۴۲٫۶٪ (مرد ۶٬۷۳۳٬۰۹۷ / زن ۶٬۵۲۰٬۱۱۶
 • (۱۵–۲۴) سال: ۲۱٫۹٪ (مرد ۳٬۴۷۹٬۶۹۶ / زن ۳٬۳۴۶٬۱۵۴
 • (۲۵–۵۴) سال: ۲۹٫۱٪ (مرد ۴٬۶۲۳٬۲۰۳ / زن ۴٬۴۴۰٬۶۳۵
 • (۵۵–۶۴) سال: ۳٫۸٪ (مرد ۵۸۵۶۲۹ / زنان ۶۰۵۰۱۸
 • (۶۵) سال و: ۲٫۵٪ (بالاتر از آن مرد ۳۶۰۳۹۵ / زنان ۴۱۴۱۳۴

تولدات

 • ۳۸٫۵۷ تولد در ۱٬۰۰۰ نفر درسال می‌باشد که به مقایسه کشور ۱۲ مین جهان کشور محسوب می‌گردد

میزان مرگ ومیر

 • ۱۴٫۳۵ نفر / ۱٬۰۰۰ نفر. به مقایسه کشورها ۷مین کشور محسوب می‌گردد.

اوسط سن جوانی یا نیرو

 • مردان ۱۸٫۱ زنان ۱۸٫۲ می‌باشد.

تعداد هجرت از وطن

 • ۱٫۵۱ نفر در ۱۰۰۰

سواد آموزی[ویرایش]


مشخصات: در سن ۱۵ سال قادر به خواندن و نوشتن
با سواد در تمام نفوس: ۳۸٪ از جمله مرد: ۵۲٪ (۲۰۰۵) زن: ۲۴٪ (۲۰۰۵)
سن شمولیت در مکاتب (ابتدایی به آموزش عالی): اوسط مجموعی: ۸ سالگی
از جمله مردان:در ۱۱ سالگی زن: در ۷ سالگی (۲۰۰۴)

کار شاقه بالای اطفال از سن۵–۱۴
تعدادکل کودکانی که کار سخت می‌نمایند ۲٬۰۸۲٬۷۲۲ نفر است.

صحت و سلامتی[ویرایش]

مقامات صحی در افغانستان در سال ۲۰۰۸، بالغ بر ۵۰۴ مورد از افرادی که با اچ آی وی زندگی می‌کنند راپور داده اما تا پایان سال ۲۰۱۲ تعداد ۱٬۳۲۷ رسید. وزارت صحت کشور اظهار داشت که بسیاری از بیماران مبتلا به اچ آی وی در میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر داخل وریدی و ۷۰٪ از آنها مرد، ۲۵٪ زن، و باقی‌مانده ۵ درصد کودکان بودند. آنها به کابل، کندهار و هرات، ولایتهای که در آن مردم از سفر کشورهای خارجی، همسایه و یا سایر داخل افغانستان می‌شود. با توجه به قندهار، ۲۲ مورد در سال ۲۰۱۲ گزارش شده است. در مورد "پیشگیری از ایدز سر طبیب همایون رحمان گفت ۱٬۳۲۰ نمونه خون مورد بررسی قرار گرفت که ۲۱ مثبت بود. در میان ۲۱ نفر، ۱۸ مرد و سه زن بودند که ویروس کشنده از شوهران خود گرفته بودند. او گفت: چهار نفر به یک مرحله بحرانی رسیده بود که سه آن جان خود را از دست دادند. منبع اصلی این بیماری، استفاده از پیچکاری‌های استفاده شده توسط معتادین به مواد مخدر بود. در حدود ۲۳۰۰۰ نفر معتاد به مواد مخدر در کشور وجود دارد که مواد مخدر را از طریق پیچکاری به بدن خود تزریق می‌کنند. تخمین زده می‌شود که شاید بین ۲٬۰۰۰ تا ۳٬۰۰۰ نفر با ویروس مرگبار در افغانستان زندگی نمایند. بیماری کشنده این کشور توبرکلوز ملاریا لشمانیا اسهال سینه وبغل پولیو سیاه سرفه معرقه می‌باشد. تعداد بستر شفاخانه‌ها ۱٫۵ بر ۱۰۰۰ می‌باشد. هزینه مصرف برای صحت ۸ فیصد می‌باشد. در مجموع ۵۵٫۳ فیصد مردم دسترسی به آب آشامیدنی صحی دارند از جمله شهرها ۷۸٫۲ فیصد دهات ۴۷ فیصد دسترسی دارند. اوسط سن مادر شدن ۲۰ می‌باشد.

 • اوسط عمر: ۶۰ سال
 • میزان مرد ۵۹ سال و زن ۶۱ سال
 • میزان تولدات :۳۸٫۵۷ در ۱۰۰۰ نفر
 • میزان مرگ ومیر: ۱۳٫۸۹
 • تعداد مرگ ومیر اطفال: ۱۱۵بر ۱۰۰۰ نفر طبق گزارش وزار صحت عامه ۴۰۰ طفل بر ۱۰۰۰۰۰ نفر اطفال زیر سن یکسال سالانه می‌میرند.

آمار مرگ و میر اطفال  افغانستان[ویرایش]

تخمین سازمان ملل[۳][ویرایش]

سالها تولدات زنده درسال مرگ در سال سوشکل درسال تولدات ناقص 1 تولدات مرده 1 سوشکل1 میزان باروری کل1 میزان مرگ و میر کودک 1
۱۹۵۰–۱۹۵۵ ۴۵۰ ۰۰۰ ۳۱۳ ۰۰۰ ۱۳۶ ۰۰۰ ۵۲٫۹ ۳۶٫۹ ۱۶٫۰ ۷٫۷۰ ۲۷۵٫۰
۱۹۵۵–۱۹۶۰ ۴۸۹ ۰۰۰ ۳۲۲ ۰۰۰ ۱۶۸ ۰۰۰ ۵۲٫۹ ۳۴٫۸ ۱۸٫۱ ۷٫۷۰ ۲۶۰٫۶
۱۹۶۰–۱۹۶۵ ۵۳۸ ۰۰۰ ۳۳۳ ۰۰۰ ۲۰۵ ۰۰۰ ۵۲٫۸ ۳۲٫۷ ۲۰٫۲ ۷٫۷۰ ۲۴۵٫۴
۱۹۶۵–۱۹۷۰

۵۹۶ ۰۰۰[ویرایش]

۳۴۳ ۰۰۰ ۲۵۳ ۰۰۰ ۵۲٫۶ ۳۰٫۳ ۲۲٫۴ ۷٫۷۰ ۲۲۸٫۱
۱۹۷۰–۱۹۷۵ ۶۶۴ ۰۰۰ ۳۵۶ ۰۰۰ ۳۰۸ ۰۰۰ ۵۲٫۱ ۲۷٫۹ ۲۴٫۲ ۷٫۷۰ ۲۱۱٫۴
۱۹۷۵–۱۹۸۰ ۷۱۳ ۰۰۰ ۳۵۴ ۰۰۰ ۳۶۰ ۰۰۰ ۵۱٫۵ ۲۵٫۶ ۲۶٫۰ ۷٫۷۰ ۱۹۴٫۵
۱۹۸۰–۱۹۸۵ ۶۹۴ ۰۰۰ ۳۲۳ ۰۰۰ ۳۷۲ ۰۰۰ ۵۱٫۸ ۲۴٫۱ ۲۷٫۷ ۷٫۸۰ ۱۸۲٫۸
۱۹۸۵–۱۹۹۰ ۶۶۹ ۰۰۰ ۲۹۱ ۰۰۰ ۳۷۸ ۰۰۰ ۵۲٫۲ ۲۲٫۷ ۲۹٫۵ ۷٫۹۰ ۱۷۱٫۹
۱۹۹۰–۱۹۹۵ ۸۶۳ ۰۰۰ ۳۵۲ ۰۰۰ ۵۱۲ ۰۰۰ ۵۲٫۶ ۲۱٫۴ ۳۱٫۲ ۸٫۰۰ ۱۶۱٫۸
۱۹۹۵–۲۰۰۰ ۱ ۱۱۸ ۰۰۰ ۴۲۹ ۰۰۰ ۶۸۸ ۰۰۰ ۵۲٫۴ ۲۰٫۱ ۳۲٫۳ ۸٫۰۰ ۱۵۲٫۳
۲۰۰۰–۲۰۰۵ ۱ ۲۲۱ ۰۰۰ ۴۶۳ ۰۰۰ ۷۵۹ ۰۰۰ ۴۸٫۴ ۱۸٫۳ ۳۰٫۱ ۷٫۳۵ ۱۴۳٫۷
۲۰۰۵–۲۰۱۰ ۱ ۳۳۲ ۰۰۰ ۴۹۶ ۰۰۰ ۸۳۶ ۰۰۰ ۴۵٫۱ ۱۶٫۸ ۲۸٫۳ ۶٫۶۲ ۱۳۶٫۰
1 CBR = crude birth rate (per 1000); CDR = crude death rate (per 1000); NC = natural change (per 1000); TFR = total fertility rate (number of children per woman); IMR = infant mortality rate per 1000 births
قومیت‌های افغانستان
گروه قومیتی تصویر سیا ورلد فکت‌بوک / بخش مطالعات کشورهای کتابخانه کنگره (۲۰۰۴ تاکنون)[۴][۵] سیا ورلد فکت‌بوک / بخش مطالعات کشورهای کتابخانه کنگره (پیش از ۲۰۰۴)[۶][۷][۸][۹]
پشتون‌ها Pashtun children in Khost ۴۲٪ ۳۸–۵۰٪
تاجیک‌ها Tajik children in Khowahan district of Badakhshan ۲۷٪ ۲۶٪ (کمتر از ۱٪ قزلباش)
هزاره‌ها Hazaras in Daykundi Province ۹٪ ۱۰–۱۹٪
ازبک‌ها Uzbek looking boy in northern Afghanistan ۹٪ ۶–۸٪
بلوچ‌ها Camera focusing on Baloch ۱۰٪ ۲٫۵ میلیون
آیماق‌ها ۴٪ ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار
ترکمن‌ها ۳٪ ۲٫۵٪
بقیه (پشه‌ای‌ها، نورستانی‌ها، سادات، براهویی‌ها، اقوام پامیری و دیگران) Young Pashai man ۴٪ ۶٫۹٪

ساختار تعلیم وتربیه[ویرایش]

به اساس سروی جدید که در سال۱۳۹۲ توسط وزارت معارف صورت گرفته تعداد مجموعی مکاتب در سطح کشور۱۴۶۹۲باب بوده است. مجموعاً شاگردان مکاتب به تعداد ۸۷۶۴۶۲۷ نفر می‌رسد که از جمله ۳۴۳۶۷۶۵ شاگرد آن از طبقه اناث می‌باشد. این ارقام در بر گیرنده مکاتب ابتدایه متوسط لیسه مسلکی شپی لیسه‌ها تربیه علم انستیتوت‌های تخنیکی و مسلکی تعلیمات دینی می‌باشد. ارقام اناث سال ۱۳۹۲به مقایسه شاگردان اناث سال ۱۳۹۱، ۱۰٪ افزایش یافته است. مجموع معلمین در سال ۱۳۹۲ به تعداد ۲۱۲۳۸۶ نفر معلم می‌باشد که از آن جمله ۶۴۳۶۴ آنرا اناث تشکیل می‌دهد. در سال ۱۳۹۲ تعداد کورسهای سواد آموزی ۲۳۹۵۲ باب و تعداد مجموعی شاگردان آن به ۵۶۷۹۱۳ نفر می‌رسد و تعداد فارغان ۳۰۸۱۵۰ نفر می‌باشد.

تحصیلات عالی[ویرایش]

در سال ۱۳۹۲ تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی در کشور به ۱۱۰ باب و دانشکده‌ها به ۴۳۱ باب می‌رسد. تعداد انستیتوت‌های علوم صحی ۹ باب می‌باشد که در آن به تعداد ۲۰۶۹۹۹ دانشجو مصروف تحصیل اند و از جمله ۳۹۴۰۹ دانشجوی آن را دختران تشکیل می‌دهد. ارقام دختران سال ۱۳۹۲ به مقایسه جدید الشمولان دختر سال ۱۳۹۱، ۳۵٪ افزایش یافته است. در سال ۱۳۹۲ تعداد استادان تحصیلات عالی ۹۳۳۲ نفر استاد بوده که از جمله ۱۱۴۶ نفر آنرا استادان زن تشکیل می‌دهد. اطلاعات و فرهنگ به اساس ارقام سال ۱۳۹۲ تعداد روزنامه‌ها و مجلات ۱۱۷۲ نشر عنوان وکتاب ۳۰۰۰۰۰ جلد و همچنان نشریات رادیوها به ۷۰۲۲۶۰ و تلویزونها به ۴۹۱۶۵۵ ساعت در سال می‌رسد. با مقایسه سال گذشته ۱۱–۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شهری شدن[ویرایش]

 • درصدی تعداد شهری شدن ۲۴ درصد
 • مقیاس شهری شدن ۵٫۴ درصد

پرجمعیت‌ترین شهرهای افغانستان[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. جمعیت افغانستان از سایت سازمان سیاه ایالات متحده آمریکا، سایت انگلیسی.
 2. جمعیت افغانستان از سایت پژواک.
 3. World Population Prospects: The 2010 Revision
 4. "Country Profile: Afghanistan". Library of Congress Country Studies on Afghanistan. August 2008. Retrieved October 10, 2010. 
 5. "Ethnic groups". The World Factbook. CIA. Retrieved 18 September 2010. 
 6. "Afghanistan". The World Factbook/Central Intelligence Agency. University of Missouri. 15 October 1991. Archived from the original on 27 April 2011. Retrieved 20 March 2011. 
 7. "Ethnic divisions". The World Factbook/CIA. University of Missouri. 22 January 1993. Retrieved 16 October 2010. 
 8. "Ethnic Groups". Library of Congress Country Studies. 1997. Retrieved 8 October 2010. 
 9. "Ethnic groups:". The World Factbook/CIA. University of Missouri. 2003. Retrieved 18 September 2010. 
 10. "Table 2-2: Settled Population by Province-2010-2011" (PDF). Central Statistics Office. 2010-2011. Retrieved April 4, 2012.  Check date values in: |date= (help)

منابع[ویرایش]

 • بخش تعلیم و تربیت احصائیه‌های اجتماعی و دیموگرافی، آدرس اینترنتی: http://cso.gov.af
 • احصائیه‌های اجتماعی و دیموگرافی اداره مرکزی احصائیه افغانستان، آدرس اینترنتی: http://cso.gov.af/fa/page/1500/4722/2013-2014
 • احصا ئیه ۱۰ ساله تعلیمات عمومی، مسلکی ودینی بخش تعلیم وتربیه از سال ۱۳۸۱ – ۱۳۹۰
 • نفوس افغانستان The population of Afghanistanویکی پیدیا انگلیسی

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Afghanistan

 • Population Pyramids of the World from 1950 to 2100 - Afghanistan

http://populationpyramid.net/afghanistan/2015/

 • Population of Afghanistan در ویبسایت World Population Statistics" Countries" Population of Afghanistan 2015

http://www.worldpopulationstatistics.com/afghanistan-population/

 • CIA-The World Factbook - Population of Afghanistan

https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/geos/af.html

 • Afghanistan Population clock در ویبسایت

http://countrymeters.info/en/Afghanistan