براهویی (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
براهویی
Baluchistan01.jpg
جوانان براهویی
زبان‌ها
براهویی
بلوچی
دین
اسلام سنی (حنفی)
گروه‌های قومی مرتبط
بلوچ

براهویی نام قومی است که در جهان بالغ بر ۲٫۲ میلیون نفر جمعیت دارند، که عمدتاً در بلوچستان پاکستان زندگی می‌کنند.[۱] زبان براهویی متعلق به خانوادهٔ زبان‌های دراویدی است. این حقیقت که اقوام دیگری که زبان‌های دراویدی تکلم می‌کنند اکثراً در جنوب هند ساکن‌اند باعث تردید در مورد خاستگاه قوم براهویی شده‌است. سه نظریه در مورد خاستگاه قوم براهویی در دنیای آکادمیک وجود دارد. یک نظریه این است که براهویی‌ها یک قوم متعلق به اقوام دراویدی هستند که در توسط اقوام هندوایرانی زبان محاصره شده‌است در زمانی که دیگر اقوام دراویدی پراکنده شده بودند. نظریه دیگر این است که آنان در قرون ۱۳و ۱۴از داخل هند به بلوچستان مهاجرت کرده‌اند نظریه سوم این است که براهویی ۱۰۰۰ سال پ. م از داخل هند به بلوچستان مهاجرت کردند عدم وجود هرگونه نفوذ فرهنگ ایرانی (اوستایی) در زبان براهویی این فرضیه را تقویت می‌کند. زبان براهویی را به‌طور عمده از کلمات بلوچی (زبان متعلق به ایران غربی) سندی و پشتو تشکیل شده‌است،[۲] با این حال براهویی‌ها همبستگی ژنتیکی بالایی با اقوام دراویدی در نسبت به همسایگان هند ایرانی خود ندارند. پگنی و همکارانش نتیجه می‌گیرند که این نشان می‌دهد که براهویی‌ها اگرچه به زبان دراویدی سخن می‌گویند اما ژنتیک آنها کاملاً توسط اقوام هندوایرانی زبان جایگزین شده‌است.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Venkatesh, Karthik (2017-02-18). "A slice of south India in Balochistan". livemint.com/. Retrieved 2017-12-27. 
  2. Elfenbein, J. H. (1987). "A periplous of the 'Brahui problem'". Studia Iranica. 16: 215–233. doi:10.2143/si.16.2.2014604. 
  3. Pagani (2017) states in its "Conclusion" that there is "No historical or linguistic data support" the possibility that "the Brahui ancestors were Indo-European speakers, who later adopted a Dravidian language."