انجیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
انجیر خوراکی – انجیر
58571 Ficus carica L.jpg
Foliage and fruit drawn in 1771[۱]
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: موراسه
تبار: انجیر (سرده)
سرده: انجیر (سرده)
زیرسرده: Ficus
گونه: F. carica
نام علمی
Ficus carica
کارل لینه
مترادف‌ها[۲]

انجیر خوراکی، انجیر، شال انجیر (نام علمی: Ficus carica) سرده انجیر دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کاتوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می‌باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.

انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فیکوس کاریکا، فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ولی فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا بیشتر برای تلقیح انواع انجیر خوراکی کاشته می‌شوند.

مناطقی که انجیر در آن کشت می‌شود[ویرایش]

استان مازندران شهرستان گلوگاه (شهر انجیر)

اکثر مناطق استان مازندران

استان فارس شهرستان استهبان

استان فارس شهرستان نی ریز
استان فارس شهرستان میمند

استان فارس روستای نوایگان
استان گیلان - شهرستان تالش

استان فارس روستای کرفت
استان لرستان شهر خرم‌آباد

استان فارس روستای ایجاد آبسرد (فارس) )

استان فارس روستای آرجویه

استان فارس روستای شاغون (جهرم)

استان لرستان شهرستان پلدختر (روستای امامزاده بابازید)

استان لرستان بخش زیودار

استان خراسان جنوبی شهرستان طبس روستای چیروک

استان کردستان منطقه اورامانات

استان کرمانشاه شهرستانهای پاوه، ریجاب و جوانرود استان بوشهر شهرستان جم

اصل و قدمت گیاه[ویرایش]

تصویری از یک درخت انجیر
انجیر رنگارنگ
برگ‌ها و میوه‌های نارس درخت انجیر

وطن اصلی درخت انجیر در دنیای قدیم یعنی اروپا- آسیا در نواحی مدیترانه و در ایران روستای سمنگان یا سمغان می‌باشد و به همین جهت آن را جزء میوه‌های مناطق نیمه گرم طبقه‌بندی می‌کنند. درخت انجیر بویژه نوع خود رو یا کوهستانی آن که به انجیر کوهی نامور است بسیار قدیمی است. یکی از رویشگاه‌های انجیر خودرو یا کوهی قهستان و جنوب خراسان و منطقه زیبد است. آثار این درخت در آخر عهد دوم (کرتاسه) دیده شده و در عهد چهارم در اطراف دریای مدیترانه مورد کشت قرار گرفته‌است. در مصر از ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کاشت درخت انجیر مرسوم بوده‌است. در حال حاضر بزرگترین انجیرستان دیم جهان در استان فارس و در شهرستان استهبان قرار دارد.

یهودیان قدیم نیز درخت انجیر را می‌شناخته‌اند و از یک نوع انجیر که فیکوس سیکوروس می‌باشد در تورات یاد شده‌است. یونانیان قدیم نوع اصلاح شده این درخت را تحت نام انجیر آتیک (Attic) می‌شناخته‌اند و رومیها این درخت را با معتقدات مذهبی خود مخلوط کرده آن را نشانه سعادت و پیشرفت و ترقی روزافزون می‌دانسته‌اند. در قرآن نیز، به این میوه سوگند یاد شده و سوره‌ای به نام این میوه نام‌گذاری شده‌است.

مشخصات گیاه‌شناسی[ویرایش]

میوه انجیر جمع‌آوری‌شده، کرمان، ایران

برگ درخت انجیر پنجه‌ای و دارای ۳ تا ۵ لوب می‌باشد. قسمتی که به اسم میوه انجیر معروف است و مورد تغذیه انسان قرار می‌گیرد در حقیقت میوه نیست بلکه زائده مجوفی است که گلهای انجیر به تعدادی زیاد در داخل آن قرار گرفته‌اند و مواد قندی در این زایده یا رسپتاکل جمع می‌شود. گلهای نر و گلهای ماده درخت انجیر از یکدیگر جدا ولی روی یک پایه یعنی در داخل رسپتاکل واقع شده‌اند و به عبارت دیگر درخت انجیر گیاهی است یک پایه.

اگر میوه انجیر را باز کنیم و به شکل یک سطح درآوریم گلهای نر که حامل دانه گرده هستند و در کنار و به طرف خارج صفحه واقع شده و گلهای ماده که حامل تخمدان و در صورت تلقیح شدن حامل بذر خواهند بود در وسط صفحه قرار دارند. تلقیح گلهای ماده انجیر بوسیله حشرات مختلف که مهمترین آنها حشره‌ای بسیار کوچک از خانواده کالسیدیده می‌باشد انجام می‌گیرد.

آب و هوای مطلوب برای درخت انجیر[ویرایش]

به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصاً در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌باشد. اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت است. انجیرهایی که برای کنسرو یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می‌دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتاً گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.

باران در موقع تلقیح بسیار مضر است و مقدار محصول را به مقدار قابل توجهی کم می‌کند. در نواحی مرطوب میوه درشت می‌شود و دم آن طویل می‌گردد ولی مقدار شیرینی میوه کم می‌شود در هوای خشک و گرم دم میوه کوتاه شده گاهی به کلی از بین می‌رود اما اندازه میوه کوچک و مقدار شیرینی آن زیاد است.

هرس درخت انجیر[ویرایش]

مانند سایر گیاهان هرس این درختان برای سلامتی آن‌ها لازم است. این سبب بزرگ‌تر شدن میوه می‌شود. درخت انجیر را در فصل پاییز بعد از اولین سرمازدگی هرس کنید. گیاهان را به منظور رشد بیش‌تر و کنترل اندازه هرس کنید.[۳]

خاک مطلوب درخت انجیر[ویرایش]

درخت انجیر را در انواع مختلف خاک از شنی سبک تا رسی سخت می‌توان کاشت. در اراضی شنی سبک خطر حمله کرم‌های لوله‌ای بسیار زیاد است. بهترین خاک برای کاشت این درخت اراضی لیمونی است. در این نوع اراضی میوه دادن درخت به علت رشد زیاد شاخ و برگ دو یا سه سال به تأخیر می‌افتد.

ازدیاد درخت انجیر[ویرایش]

درخت انجیر را با انواع مختلف و روش تکثیر نباتات چه جنسی و چه غیر جنسی می‌توان زیاد کرد. در ازدیاد بوسیله بذر هیچ‌گاه درخت جدید شبیه به پایه مادری نخواهد بود و به همین جهت نیز جز برای تحقیقات علمی و پیدا کردن انواع جدید از این طرز ازدیاد استفاده نمی‌کنند. برای ازدیاد درخت انجیر از نظر ایجاد باغ به منظور بهره‌برداری فقط از طرق مختلف غیر جنسی استفاده می‌شود.

طرق مختلف غیر جنسی که بیشتر در تکثیر درخت انجیر بکار می‌روند عبارتند از: قلمه، پاجوش، خواباندن شاخه و پیوند. بین این طرق، ازدیاد بوسیله قلمه بیش از سایر روشها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ازدیاد درخت انجیر بوسیله قلمه باید از درخت سالم و قوی و شاخه رسیده انتخاب و تهیه شود.

آفات و بیماریهای درخت انجیر[ویرایش]

از انواع آفات درخت انجیر: سیمتیس نمورانا، هسپروفانس گریزئوس، سفیدک انجیر، موزائیک انجیر، شکاف خوردن میوه انجیر و بیماری ترشیدگی میوه انجیر.

خواص دارویی انجیر[ویرایش]

بر اساس تحقیقات انجام شده، برگهای درخت انجیر به دلیل داشتن خصوصیات مدر بودن، تسکین دهندگی و دافع کرم روده مورد استفاده قرار گرفته و دم کرده برگ درخت انجیر مسکن بوده و برای معالجه سرفه تجویز شده‌است. میوه انجیر برای نرم کردن سینه و روده و دارای خاصیت ویژه‌ای می‌باشد. انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است که در جلوگیری از ابتلا به سرطان کاربرد دارند. جوشانده انجیر در التهاب دستگاه تنفسی و غرغره کردن آن برای گلو درد و سرماخوردگی مفید بوده و عفونت‌های لثه را نیز درمان می‌کند. خوردن انجیر تازه و خشک سبب لینت مزاج شده و یبوست مزمن را درمان می‌کند و در طب جدید شربتی از آن برای رفع بیماریهای یبوست کودکان تهیه شده‌است.

فواید شیره انجیر[ویرایش]

 1. شیره انجیر داروی خوبی برای افسردگی می‌باشد.
 2. شیره انجیر، از بین برنده زگیل می‌باشد.

ارزش غذایی[ویرایش]

Figs, dried, uncooked
مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۱٬۰۴۱ کیلوژول (۲۴۹ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۶۳٫۸۷ g
قندها ۴۷٫۹۲ g
فیبر ۹٫۸ g
چربی ۰٫۹۳ g
پروتئین ۳٫۳ g
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۰۸۵ میلی‌گرم (۷٪)
ویتامین ب۲ (ریبوفلاوین) ۰٫۰۸۲ میلی‌گرم (۵٪)
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۰٫۶۱۹ میلی‌گرم (۴٪)
پانتوتنیک اسید (ویتامین ب۵) ۰٫۴۳۴ میلی‌گرم (۹٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۱۰۶ میلی‌گرم (۸٪)
اسید فولیک (ویتامین ب۹) ۹ میکروگرم (۲٪)
ویتامین C ۱٫۲ میلی‌گرم (۲٪)
ویتامین K ۱۵٫۶ میکروگرم (۱۵٪)
کلسیم ۱۶۲ میلی‌گرم (۱۶٪)
آهن ۲٫۰۳ میلی‌گرم (۱۶٪)
منیزیم ۶۸ میلی‌گرم (۱۸٪)
منگنز ۰٫۵۱ میلی‌گرم (۲۶٪)
فسفر ۶۷ میلی‌گرم (۱۰٪)
پتاسیم ۶۸۰ میلی‌گرم (۱۴٪)
سدیم ۱۰ میلی‌گرم (۰٪)
روی ۰٫۵۵ میلی‌گرم (۶٪)
Link to USDA Database entry
درصدها نسبی‌اند
منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا

مصرف[ویرایش]

از انجیر می‌توان در تهیه مربا، بستنی، یا به شکل تازه استفاده کرد.

میوه آن به شکل خشک، تازه، کمپوت، مربا، آرد و مارمالاد به مصرف می‌رسد.

از آنجایی که نگهداری و انتقال میوه تازه انجیر بسیار دشوار می‌باشد بیشترین استفاده آن به صورت فرآوری شده می‌باشد.

سرکه انجیر نیز دارای طعم شیرین و دلچسبی می‌باشد که برای انواع ترشی و سالاد استفاده می‌گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. 1771 illustration from Trew, C.J. , Plantae selectae quarum imagines ad exemplaria naturalia Londini, in hortis curiosorum nutrit, vol. 8: t. 73 (1771), drawing by G.D. Ehret
 2. "The Plant List". 
 3. [۱]، سایت پارسه گرد

× http://www.pezeshkan.org/?p=25595

http://zimabazar.com/wiki/انجیر/

Ficus carica – Common fig
58571 Ficus carica L.jpg
Foliage and fruit drawn in 1771[1]
Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Rosids
Order: Rosales
Family: Moraceae
Tribe: Ficeae
Genus: Ficus
Subgenus: Ficus
Species: F. carica
Binomial name
Ficus carica
L.
Synonyms[2]

Ficus carica is an Asian species of flowering plant in the mulberry family, known as the common fig (or just the fig). It is the source of the fruit also called the fig and as such is an important crop in those areas where it is grown commercially. Native to the Middle East and western Asia, it has been sought out and cultivated since ancient times and is now widely grown throughout the world, both for its fruit and as an ornamental plant.[3][4] The species has become naturalized in scattered locations in Asia and North America.[5][6]

Etymology

The term fig has its origins from the Latin word, ficus as well as the older Hebrew name, feg.[7] The name of the caprifig (Ficus caprificus Risso) is derived from Latin, with capro referring to billygoat and ficus referring to fig.[8]

Biology

Description

Ficus carica is a gynodioecious (functionally dioecious),[9] deciduous tree or large shrub, growing to a height of 7–10 metres (23–33 ft), with smooth white bark. Its fragrant leaves are 12–25 centimetres (4.7–9.8 in) long and 10–18 centimetres (3.9–7.1 in) across, and deeply lobed with three or five lobes. The complex inflorescence consists of a hollow fleshy structure called the syconium, which is lined with numerous unisexual flowers. The flowers themselves are not visible from outside the syconium, as they bloom inside the infructescence. Although commonly referred to as a fruit, the fig is actually the infructescence or scion of the tree, known as a false fruit or multiple fruit, in which the flowers and seeds are borne. It is a hollow-ended stem containing many flowers. The small orifice (ostiole) visible on the middle of the fruit is a narrow passage, which allows the specialized fig wasp Blastophaga psenes to enter the fruit and pollinate the flower, whereafter the fruit grows seeds. See Ficus: Fig fruit and reproduction system.

The edible fruit consists of the mature syconium containing numerous one-seeded fruits (druplets).[9] The fruit is 3–5 centimetres (1.2–2.0 in) long, with a green skin, sometimes ripening towards purple or brown. Ficus carica has milky sap (laticifer). The sap of the fig's green parts is an irritant to human skin.[10]

Habitat

Mountain fig tree in Zibad

The common fig tree has been cultivated since ancient times and grows wild in dry and sunny areas, with deep and fresh soil; also in rocky areas, from sea level to 1,700 meters. It prefers relatively light free-draining soils, and can grow in nutritionally poor soil. Unlike other fig species, Ficus carica does not always require pollination by a wasp or from another tree,[11][12] but can be pollinated by the fig wasp, Blastophaga psenes to produce seeds. Fig wasps are not present to pollinate in colder countries like the United Kingdom.[13]

Leaves and immature fruit
Figs in various stages of ripening

The plant can tolerate seasonal drought, and the Middle Eastern and Mediterranean climate is especially suitable for the plant. Situated in a favorable habitat, old specimens when mature can reach a considerable size and form a large dense shade tree. Its aggressive root system precludes its use in many urban areas of cities, but in nature helps the plant to take root in the most inhospitable areas. The common fig tree is mostly a phreatophyte that lives in areas with standing or running water. It grows well in the valleys of the rivers and ravines saving no water, having strong need of water that is extracted from the ground. The deep-rooted plant searches groundwater, in aquifers, ravines, or cracks in the rocks. The fig tree, with the water, cools the environment in hot places, creating a fresh and pleasant habitat for many animals that take shelter in its shade in the times of intense heat.

The mountain or rock fig ("Anjeer Kohi", انجیر کوهی, in Persian) is a wild variety, tolerant of cold dry climates, of the semi-arid rocky mountainous regions of Iran, especially in the Kohestan Mountains of Khorasan.[10]

Overwintering

There is a practice among the Italian diaspora living in cold-winter climates of burying fig trees to overwinter them and protect the fruit-producing hard wood from cold.[14] This is a common practice introduced by Italian immigrants in the 19th century in cities such as New York, Philadelphia, Boston and Toronto, where winters are normally too cold to leave the tree exposed.[15] A trench is dug appropriate to the size of the tree (in some cases more than 10 feet tall), part of the root ball is severed, and the tree is bent into the hole. It is often wrapped in waterproof material to discourage mould and fungus from developing, then covered with a heavy layer of soil and fallen leaves. Sometimes plywood or corrugated metal is placed on top to secure the tree in place.[16] In borderline climates like New York City burying the trees is no longer a requirement as winter lows have become milder. Often they are simply wrapped in plastic and other insulating material, or not protected at all if planted in a sheltered spot against a sun-reflecting wall.[17]

Ecology

Ficus carica is dispersed by birds and mammals that scatter their seeds in droppings. Fig fruit is an important food source for much of the fauna in some areas, and the tree owes its expansion to those that feed on its fruit. The common fig tree also sprouts from the root and stolon issues.

The infructescence is pollinated by a symbiosis with a kind of fig wasp (Blastophaga psenes). The fertilized female wasp enters the fig through the scion, which has a tiny hole in the crown (the ostiole). She crawls on the inflorescence inside the fig and pollinates some of the female flowers. She lays her eggs inside some of the flowers and dies. After weeks of development in their galls, the male wasps emerge before females through holes they produce by chewing the galls. The male wasps then fertilize the females by depositing semen in the hole in the gall. The males later return to the females and enlarge the holes to enable the females to emerge. Then some males enlarge holes in the scion, which enables females to disperse after collecting pollen from the developed male flowers. Females have a short time (<48 hours) to find another fig tree with receptive scions to spread the pollen, assist the tree in reproduction, and lay their own eggs to start a new cycle.[13]

Cultivation

From ancient times

"Schiocca": calabrian dried figs

The edible fig is one of the first plants that was cultivated by humans. Nine subfossil figs of a parthenocarpic (and therefore sterile) type dating to about 9400–9200 BC were found in the early Neolithic village Gilgal I (in the Jordan Valley, 13 km north of Jericho). The find predates the domestication of wheat, barley, and legumes, and may thus be the first known instance of agriculture. It is proposed that this sterile but desirable type was planted and cultivated intentionally, one thousand years before the next crops were domesticated (wheat and rye).[18]

Figs were widespread in ancient Greece, and their cultivation was described by both Aristotle and Theophrastus. Aristotle noted that as in animal sexes, figs have individuals of two kinds, one (the cultivated fig) that bears fruit, and one (the wild caprifig) that assists the other to bear fruit. Further, Aristotle recorded that the fruits of the wild fig contain psenes (fig wasps); these begin life as larvae, and the adult psen splits its "skin" (pupa) and flies out of the fig to find and enter a cultivated fig, saving it from dropping. Theophrastus observed that just as date palms have male and female flowers, and that farmers (from the East) help by scattering "dust" from the male on to the female, and as a male fish releases his milt over the female's eggs, so Greek farmers tie wild figs to cultivated trees. They do not say directly that figs reproduce sexually, however.[19]

Figs were also a common food source for the Romans. Cato the Elder, in his c. 160 BC De Agri Cultura, lists several strains of figs grown at the time he wrote his handbook: the Mariscan, African, Herculanean, Saguntine, and the black Tellanian (De agri cultura, ch. 8). The fruits were used, among other things, to fatten geese for the production of a precursor of foie gras. Rome's first Emperor Augustus was reputed to have been poisoned with figs from his garden smeared with poison by his wife Livia.[20][21] For this reason, or perhaps because of her horticultural expertise, a variety of fig known as the Liviana was cultivated in Roman gardens.[22]

It was cultivated from Afghanistan to Portugal, also grown in Pithoragarh in the Kumaon hills of India. From the 15th century onwards, it was grown in areas including Northern Europe and the New World.[3] In the 16th century, Cardinal Reginald Pole introduced fig trees to Lambeth Palace in London.

In 1769, Spanish missionaries led by Junipero Serra brought the first figs to California. The Mission variety, which they cultivated, is still popular.[23] The fact that it is parthenocarpic (self-pollinating) made it an ideal cultivar for introduction.

The Kadota cultivar is even older, being mentioned by the Roman naturalist Pliny in the 1st century A.D.[24]

Introduction to California

As California's population grew, especially after the Gold Rush, a number of other varieties were brought to California by individuals and nurserymen from the East Coast of the United States and from France and England. By the end of the 19th century, it became apparent that California had the potential for being an ideal fig-producing state with its Mediterranean climate and a latitude of 38 degrees, lining San Francisco up with Smyrna, Turkey. G. P. Rixford first brought true Smyrna figs to California in 1880. The effort was amplified by the San Francisco Bulletin Company, which sought to bring new varieties from Smyrna to California and distribute the cuttings to the Bulletin's subscribers, with the expectation that the subscribers would report back which varieties were most fit for California. In 1881, some 14,000 cuttings were shipped in good condition to California and distributed to Bulletin Company subscribers as promised. However, not a single one of the trees planted produced any mature fruit.[3] George Roeding concluded this was due to the lack of pollination since the insect pollinator was not present in California.[23] After some failed attempts, wild fig trees carrying fig wasps were successfully introduced to California on April 6, 1899, to allow for fruit production of Smyrna-type figs.[3][19]

The most popular variety of Smyrna-type fig is Calimyrna, a name combining "California" and "Smyrna." The variety itself, however, is not one produced through a breeding program, but is from one of the cuttings brought to California in the latter part of the 19th century. It is identical to the Lob Injir variety that has been grown in Turkey for many centuries.[24]

Modern

Variegated fig
Fresh figs
Figs, raw
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 310 kJ (74 kcal)
19.18 g
Sugars 16.26 g
Dietary fiber 2.9 g
0.30 g
0.75 g
Vitamins Quantity
%DV
Thiamine (B1)
5%
0.060 mg
Riboflavin (B2)
4%
0.050 mg
Niacin (B3)
3%
0.400 mg
Pantothenic acid (B5)
6%
0.300 mg
Vitamin B6
9%
0.113 mg
Folate (B9)
2%
6 μg
Choline
1%
4.7 mg
Vitamin C
2%
2.0 mg
Vitamin K
4%
4.7 μg
Minerals Quantity
%DV
Calcium
4%
35 mg
Iron
3%
0.37 mg
Magnesium
5%
17 mg
Manganese
6%
0.128 mg
Phosphorus
2%
14 mg
Potassium
5%
242 mg
Sodium
0%
1 mg
Zinc
2%
0.15 mg

Percentages are roughly approximated using US recommendations for adults.
Source: USDA Nutrient Database

The common fig is grown for its edible fruit throughout the temperate world. It is also grown as an ornamental tree, and in the UK the cultivars 'Brown Turkey'[25] and ‘Ice Crystal’ (mainly grown for its unusual foliage)[26] have gained the Royal Horticultural Society's Award of Garden Merit.[27]

Figs can be found in continental climates with hot summers as far north as Hungary and Moravia and can be harvested up to four times per year. Thousands of cultivars, most named, have been developed as human migration brought the fig to many places outside its natural range. Figs plants can be propagated by seed or by vegetative methods. Vegetative propagation is quicker and more reliable, as it does not yield the inedible caprifigs. Seeds germinate readily in moist conditions and grow rapidly once established. For vegetative propagation, shoots with buds can be planted in well-watered soil in the spring or summer, or a branch can be scratched to expose the bast (inner bark) and pinned to the ground to allow roots to develop.[28]

Two crops of figs can be produced each year.[29] The first or breba crop develops in the spring on last year's shoot growth. The main fig crop develops on the current year's shoot growth and ripens in the late summer or fall. The main crop is generally superior in quantity and quality, but some cultivars such as 'Black Mission', 'Croisic', and 'Ventura' produce good breba crops.

There are three types of edible figs:[30]

 • Persistent (or common) figs have all female flowers that do not need pollination for fruiting; the fruit can develop through parthenocarpic means. This is a popular horticulture fig for home gardeners. Dottato (Kadota), Black Mission, Brown Turkey, Brunswick, and Celeste are some representative cultivars.
 • Caducous (or Smyrna) figs require cross pollination by the fig wasp with pollen from caprifigs for the fruit to mature. If not pollinated the immature fruits drop. Some cultivars are Marabout, Inchàrio, and Zidi.
 • Intermediate (or San Pedro) figs set an unpollinated breba crop but need pollination for the later main crop. Examples are Lampeira, King, and San Pedro.

There are dozens of fig cultivars, including main and Breba cropping varieties, and an edible caprifig (the Croisic). Varieties are often local, found in a single region of one country.[29][31]

Breeding

While the fig contains more naturally occurring varieties than any other tree crop, a formal breeding program was not developed until the beginning of the 20th century.[32] Ira Condit, "High Priest of the Fig," and William Storey tested some thousands of fig seedlings in the early 20th Century based at University of California, Riverside.[31] It was then continued at the University of California, Davis. However, the fig breeding program was ultimately closed in the 1980s.[32]

Due to insect and fungal disease pressure in both dried and fresh figs, the breeding program was revived in 1989 by James Doyle and Louise Ferguson using the germplasm established at UC Riverside by Ira Condit and William Storey. Crosses were made and two new varieties are now in production in California: the public variety "Sierra", and the patented variety "Sequoia".[33]

Production

In 2016, world production of raw figs was 1.05 million tonnes, led by Turkey, Egypt, and Algeria, as the three largest producers, collectively accounting for 58% of the world total.[34]

Production of raw figs - 2016
(tonnes)
 Turkey
305,450
 Egypt
167,622
 Algeria
131,798
 Iran
70,178
 Morocco
59,881
 World
1,050,459
Source: United Nations FAOSTAT[34]

Food

Figs can be eaten fresh or dried, and used in jam-making. Most commercial production is in dried or otherwise processed forms, since the ripe fruit does not transport well, and once picked does not keep well. The widely produced fig newton or fig roll is a biscuit (cookie) with a filling made from figs.

Fresh figs are in season[where?] from August through to early October. Fresh figs used in cooking should be plump and soft, and without bruising or splits. If they smell sour, the figs have become over-ripe. Slightly under-ripe figs can be kept at room temperature for 1–2 days to ripen before serving. Figs are most flavorful at room temperature.[35]

Nutrition

Dried figs
Figs, dried, uncooked
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 1,041 kJ (249 kcal)
63.9 g
Sugars 47.9 g
Dietary fiber 9.8 g
0.93 g
3.3 g
Vitamins Quantity
%DV
Vitamin A equiv.
0%
0 μg
Thiamine (B1)
7%
0.085 mg
Riboflavin (B2)
7%
0.082 mg
Niacin (B3)
4%
0.62 mg
Pantothenic acid (B5)
9%
0.43 mg
Vitamin B6
8%
0.11 mg
Folate (B9)
2%
9 μg
Vitamin C
1%
1 mg
Vitamin E
2%
0.35 mg
Vitamin K
15%
15.6 μg
Minerals Quantity
%DV
Calcium
16%
162 mg
Iron
15%
2 mg
Magnesium
19%
68 mg
Manganese
24%
0.51 mg
Phosphorus
10%
67 mg
Potassium
14%
680 mg
Sodium
1%
10 mg
Zinc
6%
0.55 mg

Percentages are roughly approximated using US recommendations for adults.

Raw figs are a good source (14% of the Daily Value, DV) of dietary fiber per 100 gram serving (74 calories), but otherwise do not supply essential nutrients in significant content (table).

In a 100 gram serving providing 229 calories, dried figs are a rich source (more than 20% DV) of dietary fiber and the essential mineral, manganese (26% DV), while several other dietary minerals are in moderate-to-low content.[36]

Research and folk medicine

Phytochemicals

Figs contain diverse phytochemicals under basic research for their potential biological properties, including polyphenols, such as gallic acid, chlorogenic acid, syringic acid, (+)-catechin, (−)-epicatechin and rutin.[37][38] Fig color may vary between cultivars due to various concentrations of anthocyanins, with cyanidin-3-O-rutinoside having particularly high content.[39]

Folk medicine

In some old Mediterranean folk practices, the milky sap of the fig plant was used to soften calluses, remove warts, and deter parasites.[40]

In religion and mythology

The Expulsion from the Garden of Eden showing Adam and Eve with and without fig leaves, by Masaccio, 1426–1427

In the Biblical Book of Genesis, Adam and Eve clad themselves with fig leaves (Genesis 3:7) after eating the "forbidden fruit" from the Tree of Knowledge of Good and Evil. Likewise, fig leaves, or depictions of fig leaves, have long been used to cover the genitals of nude figures in painting and sculpture, for example in Masaccio's The Expulsion from the Garden of Eden.

The Book of Deuteronomy specifies the fig as one of the Seven Species (Deuteronomy 8:7-8), describing the fertility of the land of Canaan. This is a set of seven plants indigenous to the Middle East that together can provide food all year round. The list is organized by date of harvest, with the fig being fourth due to its main crop ripening during summer.

Also in the Bible (Matthew 21:18–22 and Mark 11:12–14, 19–21) is a story of Jesus finding a fig tree when he was hungry; the tree had leaves on it, but no fruit. Jesus then curses the fig tree, which withers.

The biblical quote "each man under his own vine and fig tree" (1 Kings 5:5) has been used to denote peace and prosperity. It was commonly quoted to refer to the life that would be led by settlers in the American West,[41] and was used by Theodor Herzl in his depiction of the future Jewish Homeland: "We are a commonwealth. In form it is new, but in purpose very ancient. Our aim is mentioned in the First Book of Kings: 'Judah and Israel shall dwell securely, each man under his own vine and fig tree, from Dan to Beersheba".[42] United States President George Washington, writing in 1790 to the Touro Synagogue of Newport, Rhode Island, extended the metaphor to denote the equality of all Americans regardless of faith.[43]

Buddha achieved enlightenment under the bodhi tree, a large and old sacred fig tree (Ficus religiosa, or Pipal).

Sura 95 of the Qur'an is named al-Tīn (Arabic for "The Fig"), as it opens with the oath "By the fig and the olive." The fruit is also mentioned elsewhere in the Qur'an. Within the Hadith, Sahih al-Bukhari records Muhammad stating: "If I had to mention a fruit that descended from paradise, I would say this is it because the paradisiacal fruits do not have pits...eat from these fruits for they prevent hemorrhoids, prevent piles and help gout."[44]

In Greek mythology, the god Apollo sends a crow to collect water from a stream for him. The crow sees a fig tree and waits for the figs to ripen, tempted by the fruit. He knows that he is late and that his tardiness will be punished, so he gets a snake from the stream and collects the water. He presents Apollo with the water and uses the snake as an excuse. Apollo sees through the crow's lie and throws the crow, goblet, and snake into the sky where they form the constellations Hydra, Crater, and Corvus.

In Aristophanes' Lysistrata one of the women boasts about the "curriculum" of initiation rites she went through to become an adult woman (Lys. 641–7). As her final accomplishment before marriage, when she was already a fair girl, she bore the basket as a kanephoros, wearing a necklace of dried figs.

In the course of his campaign to persuade the Roman Republic to pursue a third Punic War, Cato the Elder produced before the Senate a handful of fresh figs, said to be from Carthage. This showed its proximity to Rome (and hence the threat), and also accused the Senate of weakness and effeminacy: figs were associated with femininity, owing to the appearance of the inside of the fruit.[45]

One of many explanations for the origin of the word "sycophant" (from the Ancient Greek συκοφάντης sykophántēs) is that it refers to the vulgar gesture of showing the fig.[46]

Since the flower is invisible, there are various idioms related to it in languages around the world. In a Bengali idiom as used in tumi yēna ḍumurēr phul hay.ē gēlē (তুমি যেন ডুমুরের ফুল হয়ে গেলে), i.e., 'you have become (invisible like) the fig flower (doomurer phool)'. There is a Hindi idiom related to flower of fig tree, गूलर का फूल (gūlar kā phūl i.e. flower of fig) means something that just would not ever see i.e. rare of the rarest[47] In Awadh region of Uttar Pradesh state of India apart from standard Hindi idiom a variant is also used; in the region it is assumed that if something or work or job contains (or is contaminated by) flower of fig it will not get finished e.g. this work contains fig flower i.e. it is not getting completed by any means.

Gular ka phool (flower of fig) is a collection of poetry in written in Hindi by Rajiv Kumar Trigarti.[48]

A poem in Telugu written by Yogi Vemana, says "Medi pandu chuda melimayyi undunu, potta vippi chuda purugulundunu", "The fig fruit looks harmless but once you open you find tiny insects [refers to the fig wasp] in there". The phrase is comparable with the English phrase "Don't judge a book by its cover".

See also

References

 1. ^ 1771 illustration from Trew, C.J., Plantae selectae quarum imagines ad exemplaria naturalia Londini, in hortis curiosorum nutrit, vol. 8: t. 73 (1771), drawing by G.D. Ehret
 2. ^ "The Plant List". 
 3. ^ a b c d The Fig: its History, Culture, and Curing, Gustavus A. Eisen, Washington, Govt. print. off., 1901
 4. ^ RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. p. 1136. ISBN 1405332964. 
 5. ^ Flora of China Ficus carica Linnaeus, 1753. 无花果 wu hua guo
 6. ^ Biota of North America Program 2014 county distribution map
 7. ^ Eisen, Gustav (1901) The Fig: Its History, Culture, and Curing, U.S. Dept. of Ag., Bulletin No. 9, Government Printing Office, Washington, USA
 8. ^ Condit, Ira J. (1947) The Fig; Chronica Botanica Co, Waltham, MA, USA
 9. ^ a b Wayne's Word: Sex Determination & Life Cycle in Ficus carica Archived 2009-09-02 at the Wayback Machine.
 10. ^ a b "Fig, Ficus carica". Purdue University: Horticulture & Landscape Architecture. Retrieved December 6, 2014. 
 11. ^ Shannon Wolfe, Carnivorous Figs: The Relationship Between Wasps and Figs. UC Master Gardener Program of Contra Costa County, August 27, 2014.
 12. ^ Louise Ferguson and Carlos H. Crisosto, The Fig: Overview of an Ancient Fruit. HortScience August 2007 vol. 42 no. 5 1083-1087
 13. ^ a b Blackburne-Maze, Peter (2003). Fruit: an Illustrated History. Buffalo, New York: Firefly Books. pp. 209–11. Retrieved March 22, 2017. 
 14. ^ Anne Rowlands (2012-10-01). "Growing Fig Trees in Cooler Climates". conngardener.com. Retrieved 2018-04-09. 
 15. ^ Fernanda Santos (2010-02-15). "Winter Coats No Longer the Fashion for Fig Trees". New York Times. Retrieved 2018-04-09. 
 16. ^ Hal Klein (2014-12-25). "Why Bury Fig Trees? A Curious Tradition Preserves a Taste of Italy". Npr.org. Retrieved 2018-04-09. 
 17. ^ Fernanda Santos (2010-02-15). "Winter Coats No Longer the Fashion for Fig Trees". New York Times. Retrieved 2018-04-09. 
 18. ^ Kislev et al. (2006a, b), Lev-Yadun et al. (2006)
 19. ^ a b Leroi, Armand Marie (2014). The Lagoon: How Aristotle Invented Science. Bloomsbury. pp. 244–247. ISBN 978-1-4088-3622-4. 
 20. ^ Mary Beard (2013). Confronting the Classics. p. 128. 
 21. ^ Cassius Dio. Roman History 56.30. 
 22. ^ Mary Beard (2013). Confronting the Classics. p. 131. 
 23. ^ a b Roeding, George C. (1903) The Smyrna Fig: At Home and Abroad; published by the author, Fresno, CA, USA
 24. ^ a b Storey, W.B, Enderud, J.E., Saleeb, W.F., & Mauer, E.M. (1977) The Fig, Ficus carica Linnaeus: Its Biology, History, Culture, and Utilization, Vol. 13 #2,3,4; Jurupa Mountains Cultural Center, Riverside, CA, USA
 25. ^ "RHS Plant Selector – Ficus carica 'Brown Turkey'". Retrieved 20 June 2013. 
 26. ^ "RHS Plantfinder - Ficus carica 'Ice Crystal'". Retrieved 27 February 2018. 
 27. ^ "AGM Plants - Ornamental" (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. p. 39. Retrieved 27 February 2018. 
 28. ^ "Figs". Royal Horticultural Society. Retrieved 11 December 2016. 
 29. ^ a b "Fig". CRFG Publications. California Rare Fruit Growers. 1996. Retrieved 2016-02-01. 
 30. ^ North American Fruit Explorers: Figs. Archived 2009-04-10 at the Wayback Machine.
 31. ^ a b Janick, Jules & Moore, James (editors) (1975) Advances in Fruit Breeding; pgs 568-588: Figs, by Storey, W.B.; Purdue University Press, West Lafayette, IN, USA
 32. ^ a b Van Deynze, Allen (editor) (2008) 100 years of breeding: UC Davis Plant Breeding Program. Published by the Dean's Office, Department of Plant Sciences, & Seed Biotechnology Center, Davis, CA, USA
 33. ^ "New fig cultivar comparison report released by UC Kearney REC". westernfarmpress.com. Retrieved 2016-02-01. 
 34. ^ a b "Raw fig production in 2016; Crops/World Regions/Production Quantity from pick lists". UN Food and Agriculture Organization Corporate Statistical Database, FAOSTAT. 2018. Retrieved 17 February 2018. 
 35. ^ "Fig". BBC Good Food. Retrieved 2016-02-02. 
 36. ^ "Nutrition facts for dried figs, uncooked per 100 g". Conde Nast for the USDA National Nutrient Database, version SR-21. 2014. Retrieved 5 June 2014. 
 37. ^ Vinson (1999)
 38. ^ Veberic R, Colaric M, Stampar F (2008). "Phenolic acids and flavonoids of fig fruit (Ficus carica L.) in the northern Mediterranean region". Food Chemistry. 106 (1): 153–157. doi:10.1016/j.foodchem.2007.05.061. 
 39. ^ Solomon A, Golubowicz S, Yablowicz Z, Grossman S, Bergman M, Gottlieb HE, Altman A, Kerem Z and Flaishman MA (2006). "Antioxidant activities and anthocyanin content of fresh fruits of common fig (Ficus carica L.)". J Agric Food Chem. 54 (20): 7717–7723. doi:10.1021/jf060497h. PMID 17002444. 
 40. ^ Landranco, Guido (2001). Mediċina popolari ta' l-imgħoddi fil-gżejjer Maltin [Popular medicine of the past in the Maltese islands] (in Maltese). Valletta, Malta: Klabb Kotba Maltin. ISBN 99909-75-97-3. 
 41. ^ Eric Brandon Roberts (2012). The Parables of Jesus Christ:: A Brief Analysis. Booktango. ISBN 9781468908800. 
 42. ^ Theodor Herzl (1987). Old New Land. Translated by Lotta Levensohn. M. Wiener. ISBN 9-781-55876-160-5. 
 43. ^ "George Washington and his Letter to the Jews of Newport". Touro Synagogue. 
 44. ^ "Foods of the prophet". IslamOnline. 
 45. ^ "BBC iPlayer – In our time: the destruction of Carthage". Retrieved 20 June 2013. 
 46. ^ "sycophant (n.)". Online Etymology Dictionary. 
 47. ^ बालुरघाट में दिखा गूलर का विस्मयकारी फूल, Sep 20, 11:39 pm (Hindi version), (Translated version)
 48. ^ Gular ka phool by Rajiv Kumar Trigarti