آموزش الکترونیکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آموزش الکترونیکی یا آموزش و پرورش اینترنتی (برخط) یا یادگیری الکترونیکی (به انگلیسی: electronic-learning) شیوه‌ای برای طراحی، تدوین، ارائه و ارزشیابی آموزش است که از قابلیتها و امکانات الکترونیکی برای کمک به یادگیری بهره می‌گیرد. آموزش الکترونیک روش آموزشی است که از زمان پیدایش اینترنت و گسترش این پدیده فناوری و استفاده از قابلیت‌های آن ایجاد گردیده‌است و در حقیقت تکامل یافته شیوه آموزش از راه دور و برطرف‌کننده نیاز انسان‌های کاوشگر و خواهان یادگیری است خصوصاً اینکه زمان و مکان در این شیوه آموزش اختیاری است. نیز این روش اطلاعات را آسان تر و راحت تر به انسان می‌رساند.

آموزش الکترونیک امروزه توجه بسیاری از دست‌اندرکاران آموزش را به خود جلب نموده و از مباحث و مصارف بسیار اساسی در اینترنت است. کوته‌نوشته‌هایی مثل (CBT(Computer-Based Training) , (IBT (Internet-Based Training یا (WBT (Web-Based Training به عنوان مترادف آموزش الکترونیک به کار برده می‌شوند.

سیستم‌های آموزش الکترونیکی lms نامیده می‌شوند. امروزه دانشگاه‌های بسیاری در سرتاسر دنیا از این شیوه برای برگزاری کلاس‌های آنلاین استفاده می‌نمایند.

تعریف‌های تدریس آنلاین[ویرایش]

کو و راسن(۲۰۰۴) تعریف ساده‌ای از تدریس آنلاین ارائه کرده‌اند: «تدریس آنلاین به معنای ارائه کل درس یا بخشی از آن از طریق اینترنت است».[۱]

می‌خواهم این تعریف را کامل کنم و بگویم که مدرس آنلاین موفق کسی است که دستیابی دانشجویان به اهداف یادگیری را با متعهد ساختن و توانمند کردن آن‌ها در یادگیری مداوم العمر تسهیل و ترغیب می‌کند. اصطلاحات «درگیرساختن» و «توانمند کردن» و «یادگیری مادام العمر» وارد واژه‌های تخصصی تعلیم و تربیت شده‌اند و کاربرد زیادی دارند.[۲]

کنراد و دونالسون(۲۰۰۴) برای درگیر کردن دانشجویان در یک دوره آنلاین چهار مرحله را برشمردند.

  1. تازه‌وارد: در این مرحله مدرس به مثابه یک مذاکره‌کننده اجتماعی است.
  2. یاری دهنده: در این مرحله مدرس به مثابه مهندس پی ریزی است.
  3. همکار: در این مرحله مدرس نقش تسهیل‌کننده را دارد.
  4. آغازگر/شریک: در این مرحله مدرس نقش یک عضو جامعه/چالشگر را دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. قادری، مصطفی. ابزارهایی برای موفقیت در تدریس آنلاین. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، 1393. 2. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۰۲-۰۰۸۷-۹. 
  2. قادری، مصطفی. ابزارهایی برای موفقیت در تدریس آنلاین. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، 1393. 11. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۰۲-۰۰۸۷-۹.